2013 Results Feature Of Wisconsin Track Online

If you have results or a link to results please send to RESULTS

Week: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 | Conference Week | Regional/Sectional Week | WIAA State Meet

Check the 'PDF' files for daily updates


Share






Top header photo of Corinne Franz by Lisa Franz.

SUMMER 2013: June - August
Date Meet Location
7/26-8/2 AAU Jr Olympics E Mich Univ, Ypsilanti, MI
7/22-7/28 USA TF Natl JO Championships N Carolina A&T-Greensboro, NC
6/25-6/30 USA TF Outdoor Youth Champ. So. Ill. Univ @ Edwardsville, IL
6/25-6/26 World Youth Track and Field Trials So. Ill. Univ @ Edwardsville, IL
6/22 AAU Jr Olympics Carroll University- Waukesha
6/20 to 6/23 USA TF Outdoor Championships Drake Univ., Des Moines, IA
6/14 to 6/16 Badger State Games Stiehm Stadium @ DC Everest
6/14 to 6/16 New Balance Nationals Outdoors N. Carolina A & T @ Greensboro
6/13/ to 6/16 Wis USA TF : Field | Track Carroll University-Waukesha
6/8/13 Midwest Distance Festival | Video Illinois Benedictine Univ, Lisle, IL
6/8/13 Senior Spotlight All-Star Meet Joliet, IL
6/5/13 'WISCO' Mile Wisconsin Lutheran HS
WEEK 12 : WIAA State Track And Field Meet May 31 - June 1
Information
Friday Meet Location
5/31 2013 WIAA Results
5/31 WIAA State Meet - Schedule Veterans Memorial Stadium UW-L
Saturday Meet Location
6/1 2013 WIAA Results
6/1 WIAA State Meet - Schedule Veterans Memorial Stadium UW-L
5/31-6/1
State Meet Final Results
-
WEEK 11 : May 20 - 25
Monday Meet Location
5/20 48 WIAA Regional Meets Regional Locations
- Tournament Procedure
Thursday Meet Location
5/23 16 WIAA Sectional Meets Sectional Locations
- Tournament Procedure
-
WEEK 10: May 13-18
Monday Meet Location
May 13 Go to Conference Meets -
- - -
- - -
Tuesday Meet Location
May 14 Go to Conference Meets -
May 14 Menomonee Invite Menomonee Indian HS
- - -
Wednesday Meet Location
May 15 Go to Conference Meets -
- - -
- - -
Thursday Meet Location
May 16 42nd Stratford Invitational Stratford
May 16 Blue Devil 9/10 Invite Evansville
May 16 Chuck Walek Norse Invitational Whitehall
May 16 Eastern Valley Conference 9/10 Little Chute
May 16 Go to Conference Meets -
May 16 Last Chance Meet Bonduel
May 16 Spartan Classic Invite Sparta
May 16 Viroqua Track Meet Viroqua [Cancelled]
- - -
Friday Meet Location
May 17 Go to Conference Meets -
- - -
- - -
Saturday Meet Location
May 18 Go to Conference Meets -
- - -
- - -
Conference Meet Week - Results requested, will be posted when received
Badger Conference: North | South Baraboo 5/14 | Oregon 4/14
Bay Conference West De Pere 5/11--->5/14
Big Eight Conference [Lightning , Resume 5/15] Madison East [Lussier Stad] 5/14
Big Rivers Conference Hudson 5/14
Capitol Conference: North | South Lodi 5/14 | Waterloo 5/14
Central Lakeshore Conference Cedar Grove-Belgium 5/13
Central Wisconsin Conference--8 Manawa 5/11
Central Wisconsin Conference--10 Rosholt 5/11
Classic Eight Conference Waukesha North 5/9
Cloverbelt Conference: East | West Gilman 5/14 | Osseo-Fairchild 5/14
Coulee Conference Luther 5/11
Dairyland Conference Whitehall 5/13
Dunn-St. Croix Conference St Croix Central 5/14
Eastern Valley Conference Fox Valley Lutheran 5/11
Eastern Wisconsin Conference Plymouth 5/14
Fox River Classic Conference: East | West | Conf GB P 5/7 | GB W 5/7 | GB SW 5/14
Fox Valley Association Kimberly Papermaker Stad 5/13
Great Northern Conference Antigo 5/16
Greater Metro Conference Brookfield Central 5/14
Heart O'North Conference Hayward 5/13
Indian Trails Conference Wisconsin School for the Deaf 5/7
Indianhead Conference Hurley 5/14
Lakeland Conference: East | West Bruce 5/14 | Frederic 5/14
Marawood Conference: North | South Chequamegon 5/13 | Marathon 5/14
Marinette-Oconto Conference Peshtigo 5/10
Metro Classic Conference Kenosha Indian Trails 5/14
Middle Border Conference Ellsworth 5/14
Midwest Classic Conference Brookfield Academy 5/14
Milwaukee City Conference Pulaski/North [Pulaski Stad. 5/15]
Mississippi Valley Conference Aquinas [UW-Lax 5/11]
North Shore Conference Germantown 5/14
Northern Lakes Conference Dual Meet Schedule Only
Olympian Conference Hilbert 5/13
Packerland Conference Algoma 5/13
Ridge & Valley Conference North Crawford 5/16
Rock Valley Conference Brodhead 5/11
Scenic Bluffs Conference Royall 5/14
Six Rivers Conference River Ridge [UW-Platteville] 5/13
South Central Conference Wautoma 5/14
Southeast Conference Oak Creek 5/14
Southern Lakes Conference Waterford 5/14
Southwest Wisconsin Conference Lancaster 5/14
Southwest Wisconsin Activities League Darlington 5/14
Trailways Lourdes [UW-Oshkosh ] 5/14
Wisconsin Flyway Conference Omro 5/13
Wisconsin Little Ten Conference West Bend West 5/14
Wisconsin Valley Conference DC Everest Steim Stad. 5/14
Woodland Conference Brown Deer 5/13
- - -
- - -
WEEK 9: May 6-11
Monday Meet Location
May 6 Baraboo Invite 9/10 Baraboo
May 6 Wisconsin Little Ten Relays Watertown
May 6 Tri County Triangular Plainfield
May 6 Stan Barr Relays New Richmond [From 5/3]
May 6 Redbird Invitational Darlington
May 6 Ram Invitational Random Lake
May 6 Panther Inv Greendale
May 6 Oconto Cnty Track Meet Oconto Falls
May 6 Kraemer Invitational Ironwood [MI] [Cancelled]
May 6 Kenosha County Meet Westosha Central
May 6 Indianhead Conference Meet Drummond [Cancelled]
May 6 Frederic Inv Frederic
May 6 FVA Relays Oshkosh West [Titan Stadium]
May 6 Doc Schultz Edgar
May 6 Comet Relays Waupaca
May 6 Blackhawk Inv Viroqua
May 6 Bay Port JV Inv Bay Port
- - -
Tuesday Meet Location
May 7 Algoma Inv. Algoma
May 7 Baldwin-Woodville Invitational Baldwin
May 7 Colfax Inv Colfax
May 7 Darlington Quad Darlington HS
May 7 Deerfield Triple Dual Deerfield
May 7 Eau Claire City Area Track Meet Eau Claire Memorial
May 7 FRCC East Divisional Meet GB Preble
May 7 FRCC West Divisional Meet Green Bay West HS
May 7 Fredrickson Inv Arcadia
May 7 Hatchet Inv Tomahawk
May 7 Indian Trails Conference W.S.D. [Del. Darien HS Track]
May 7 KML Inv Kettle Moraine Lutheran
May 7 Kewaskum Indian Invitational Kewaskum
May 7 Last Chance Meet Cedar Grove-Belgium
May 7 Listeman Inv Neilsville
May 7 Madison City Meet Lussier Stadium
May 7 McDonnell Inv Doras Field Chippewa Falls
May 7 Pardeeville Double Duals Pardeeville
May 7 Plymouth Quadrangular Plymouth
May 7 Raider Invite Belleville
May 7 RCF Trailways Meet Randolph
May 7 Reedsburg Triple Dual Reedsburg
May 7 Richmlond/Erickson Inv Hart Park [Wauwatosa East]
May 7 River Valley Inv River Valley [from 5/3]
May 7 Rotary Track And Field Inv Rice Lake
May 7 Ryan Jozwiak Memorial Inv Shawano
May 7 Siren HS Meet Siren
May 7 St Mary's Springs Triangular St Mary's Spring
May 7 Steve Justinger Memorial Inv Tomah
May 7 Viking Invitational Colfax
May 7 Walworth County Meet Elkhorn
May 7 Wausau City Meet Wausau West
- - -
- - -
Wednesday Meet Location
May 8 Amery Invite Amery
May 8 Menomonee Girls Inv Menomonee Falls
- - -
- - -
Thursday Meet Location
May 9 Barron Track Meet Barron
May 9 Classic 8 Conference Meet Waukesha North HS
May 9 Dairyland Conf Meet Whitehall [Moved to 5/13]
May 9 Hayward Inv Hayward
May 9 Paquette Inv Poynette
May 9 Pat Burns Cannon City Throwers Oak Creek
May 9 Peper Invitational Grantsburg
May 9 RCF Triangular Randolph/Cambria-Friesland
May 9 Spooner Quad Spooner
May 9 St Croix Falls Invite St Croix Falls
May 9 Welker Invitational Ashland
- - -
Friday Meet Location
May 10 Blackhawk Invite Grafton
May 10 Borg Invite Delavan - Darien
May 10 Bulldog True Team Inv Cedarburg
May 10 Flyway 9/10 Meet North Fond du Lac
May 10 Hartford Invite Hartford
May 10 Heather Johnson Memorial Inv Wisconsin Dells
May 10 Husky Invite West Allis Hale
May 10 Marinette & Oconto Conf Meet Peshtigo
May 10 Otto Bacher Merrill
May 10 Raider Invite Belleville
May 10 Sparky Reynolds Invitational Boscobel
May 10 Tom Mueller Inv Oregon
May 10 William E DeJung Inv Cadott [Held at Gilman HS]
- -
- - -
- - -
- - -
Saturday Meet Location
May 11 Bay Conference Meet [To 5/14] West De Pere [@ St Norbert]
May 11 Central Wis Conf-8 Manawa
May 11 Central Wis Conf-10 Rosholt
May 11 Coulee Conference Meet Onalaska Luther
May 11 Eastern Valley Conf Fox Valley Lutheran
May 11 Mississippi Valleyu Conf Meet Aquinas [At UW-La Crosse]
May 11 Monona Grove Invite Monona Grove
May 11 Rock Valley Conference Meet Brodhead
- - -
- - -
WEEK 8: March April 29 - May 4
Monday Meet Location
April 29 Athens Invitational Athens HS
April 29 Belleville Triple Dual Belleville HS
April 29 Chequamegon Invite Chequamegon HS [Cancelled]
April 29 Edgar Meet Edgar HS
April 29 FVA Relays 2nd cancel since 1927 Sheboygan North HS [Cancelled]
April 29 Fennimore Invitational Fennimore HS
April 29 Green Bay City Meet Green Bay Preble
April 29 New Richmond Quad New Richmond HS
April 29 Sheboygan North Triangular Urban Field in Sheboygan
April 29 T-Bird Invite Iola Scandanavia HS
April 29 Trempeauleau County Meet Eleva-Strumm HS
April 29 Unity Invitational Unity HS
- - -
Tuesday Meet Location
April 30 Appleton West Quadrangular Appleton West HS
April 30 Bangor Invitational Bangor HS
April 30 Bay Conf. Triangular New London HS
April 30 Bay Port Quadrangular Bay Port HS
April 30 Brodhead @ Palmyra-Eagle Dual Palmyra-Eagle HS
April 30 Cambridge Vs. Waterloo Cambridge HS
April 30` Chi-Hi Invitational Chippewa Falls HS
April 30 Dodgeland Vs Deerfield Dual Dodgeland HS
April 30 Fox Valley Lutheran Triangular FVL HS [Appleton]
April 30 Gilman Meet Gilman HS
April 30 Hortonville Meet Hortonville HS
April 30 Kettle Moraine Lutheran Quad KML HS
April 30 Klinkner Invitational Chilton HS
April 30 Markesan Trailways Triangular Markesan HS
April 30 Milwaukee Public Schools Relays Pulaski HS
April 30 Mosinee Quadrangular Mosinee HS
April 30 Northland Pines Invitational Northland Pines HS
April 30 SEC Relays Oak Creek HS
April 30 SWAL 'Pre-Conference' Meet Cuba City
April 30 St Croix Cenrtral Invite St Croix Central HS
April 30 Trailways Triple Dual Randolph-Cambria-Friesland HS
April 30 WVC Relays Wausau East HS
April 30 Waterford Invite Waterford HS
April 30 Wautoma Quad Wautoma HS
April 30 Woodland Conference Relays Wauwatosa West HS
- - -
Wednesday Meet Location
May 1 North Shore Conference Relays Cedarburg HS
May 1 Greater Metro Conference Relays Sussex Hamilton
May 1 - -
- - -
- - -
Thursday Meet Location
May 2 33rd Annual Seymour Inv. Seymour HS [Rain shortened]
May 2 42nd Annual Stratford Inv Stratford HS [Moved to 5/16]
May 2 Amery Invitational Amery HS [Cancelled]
May 2 Ashwaubenon Girls Invitational Ashwaubenon HS [Cancelled]
May 2 Cassville Multiple Team Meet Cassville HS
May 2 Chetek/Weyerhaeuser Quad Chetek HS [Moved to ???]
May 2 Clear Lake Meet Clear Lake HS [Cancelled]
May 2 Dairyland Duals Whitehall HS
May 2 Hanson Relays La Crosse Central HS [Cancelled]
May 2 Indianhead Conference Meet Drummond HS
May 2 Marion Invitational Marion HS
May 2 Mishicot Triangular Mishicot HS
May 2 Peshtigo Invitational Peshtigo HS
May 2 Pirate Invite Waterloo HS
May 2 Spooner Quad Spooner HS
May 2 WLT Relays Watertown HS
May 2 Waupaca Comet 'Vic Tree' Invite Waupaca HS
- - -
- - -
Friday Meet Location
May 3 9th Annual Burlington Demon Inv Burlington HS
May 3 Beloit Daily News Meet Beloit Turner
May 3 Brown Deer Invitational Brown Deer HS [Cancelled]
May 3 Coulee/South Central Meet Black River Falls HS [Cancelled]
May 3 Deerfield Classic Deerfield HS
May 3 Doc Lund Memorial Invite Muskego HS [Cancelled]
May 3 Hilbert Invitational Hilbert HS [Cancelled]
May 3 Kettle Moraine Luth. Inv. Wis. Lutheran Col [Moved to 5/7]
May 3 Lourdes-Knight Under The Lights Oshkosh Lourdes [@ UW-Osh.]
May 3 Matye Invitational Osseo HS [Cancelled]
May 3 Myrhum Invitational Arrowhead HS
May 3 Otto Bacher Inv. Merrill HS [Moved to 5/10]
May 3 Parker Memorial Invite New Berlin West HS [Cancelled]
May 3 River Valley Invitational River Valley HS [Moved to 5/7]
May 3 Stan Barr Relays New Richmond HS [Moved to 5/6]
May 3 Steinke Laser Co-Ed Invitational Kettle Moraine HS
May 3 Stoughton Invitational Stoughton HS
May 3 Tider Invitational Edgerton HS
May 3 Two Rivers Invitational Two Rivers HS [Cancelled]
May 3 Vanderpan Invitational Sheboygan Falls HS
May 3 Whitnall Falcon Invite Whitnall HS [Cancelled]
- - -
- - -
Saturday Meet Location
May 4 34th Annual Lady Highlander Homestead HS
May 4 Riverdale Invitational Riverdale HS
May 4 Rochester Mayo Invite Rochester Mayo [MN] [Cancelled]
May 4 - -
May 4 - -
-
-
WEEK 7: April 22-27
Monday Meet Location
April 22 Badger Challenge 2 Portage HS
April 22 Bay Port Triangular Bayport HS
April 22 Bulldog Relays Boscobel HS
April 22 Edgar Meet Edgar HS [Cancelled]
April 22 Gillett Inv Gilett HS
April 22 Hoffman Invite Black River Falls [Moved to 4/26]
April 22 Lancaster Invitational Lancaster HS
April 22 Northwestern Inv Northwestern HS [Cancelled]
April 22 Olympic Conf Relays Valders HS
April 22 Panther Invite Greendale HS
April 22 Pulaski Triangular Pulaski HS
April 22 Sheboygan North Triangular Sheboygan North - Urban Field
April 22 Trailways Conf Double Dual Oshkosh Lourdes [UW-O]
April 22 Tri County 6-Pack Plainfield HS
April 22 Westfield Invite Westfield HS
- - -
- - -
- - -
Tuesday Meet Location
April 23 Arrowhead Distance Races Hartland Arrowhead
April 23 Athens Invite Athens HS
April 23 Baldwin - Woodville Invitational Baldwin-Woodville HS [Cancelled]
April 23 Bay Triangular Oconto Falls HS
April 23 Boscobel Triangular Boscobel HS
April 23 Cardinal Invitational Necedah HS
April 23 Central Lakeshore Triangular Cedar Grove-Belgium
April 23 Chetek - Weyerhaueser Inv Chetek HS [Cancelled]
April 23 Chippewa Falls McDonnell Inv McDonnell HS [Cancelled]
April 23 Clear Lake HS Track Meet Clear Lake HS [Cancelled]
April 23 Dairyland Conf Duals Lincoln HS [Hosted @ Alma Cntr]
April 23 Deerfield Quad Deerfield HS
April 23 FVL Triangular Fox Valley Luth HS [Cancelled]
April 23 Fennimore Quad Fennimore HS
April 23 Hayward Inv. Hayward HS [Cancelled]
April 23 Laconia Quad Laconia HS
April 23 Madison Memorial-Beloit Dual Mad. Memorial [Mansfield Stad]
April 23 Manawa Quad Manawa HS
April 23 Medford Invite Medford HS [Cancelled]
April 23 New Richmond Quadrangular New Richmond HS [Moved - 4/29]
April 23 Old Abe Invitational E.C. Memorail HS
April 23 Onalaska Invite Onalaska HS [Cancelled]
April 23 Pirate Invite Cochrane-Fountain City HS
April 23 Reedsburg Triple Dual Reedsburg HS
April 23 River Ridge Conference Meet Usgaard Field-Bloomington
April 23 Shawano Triangular Shawano Community HS
April 23 Small Conference Meet Kickapoo-LaFarge HS
April 23 Sugar River @ Waterloo Waterloo HS
April 23 Washington County Meet Slinger HS [Moved to 4/24]
April 23 Waupaca Quadrangular Waupaca HS
April 23 Winnebago Lutheran Acad Quad WLA HS
April 23 Wisconsin Heights Triangular Wisconsin Heights HS
April 23 Wood County Inv. Wisconsin Rapids HS
- - -
Wednesday Meet Location
April 24 Washington County Meet Slinger HS [from 4/23]
- - -
Thursday Meet Location
April 25 Antigo Invite Antigo HS
April 25 Auburndale Inv Auburndale HS [Cancelled]
April 25 Cuba City Varsity Invitational Cuba City HS
April 25 Dairyland Duals Cochrane-Fountain City HS
April 25 Indianhead Conference Drummond HS
April 25 Marathon Invite Marathon HS
April 25 Markesan Invite Markesan HS
April 25 North Fond du Lac Invite North Fond du Lac HS
April 25 Oconto Falls Invite Oconto Falls HS [63rd Annual]
April 25 Old Fashioned Meet Waukesha South HS
April 25 Penn Relays Franklin Field, Philadelphia
April 25 Red Raider Inv. Pulaski HS
April 25 Spartan Inv Luxemburg-Casco HS
April 25 Spooner Track Meet Osceola HS [Cancelled]
April 25 St Croix Quadrangular St Croix Falls HS
April 25 Tom Callen Invite Ripon HS
April 25 Tri County Invitational Plainfield
April 25 Webster Invite Webster HS [Cancelled]
- - -
Friday Meet Location
April 26 Althheimer Inv Pewaukee HS
April 26 Badger Invitational Lake Geneva Badger
April 26 Baraboo Relays Baraboo HS
April 26 Betsy DeMerit Track Inv Reedsburg HS
April 26 Bulldog Invite Pardeeville HS
April 26 Cardinal Relays Middleton HS
April 26 Cougar Relays Craig HS
April 26 Dan Benson Wauwatosa West HS
April 26 East Troy Invite East Troy HS
April 26 Eklund-Erickson Meet Wisconsin Heights HS
April 26 Ellsworth Invite Ellsworth HS
April 26 Fort Atkinson Invite Fort Atkinson HS
April 26 Gil Frank/Papermaker Inv Kimberly
April 26 Gilman First Outdoor Gilman HS
April 26 Hoffman Invite Black River Falls [from 4/22]
April 26 Neenah Invitational Neenah HS
April 26 Oregon Relays Oregon HS
April 26 Panther Invite Stevens Point Area HS
April 26 Penn Relays Franklin Field, Philadelphia
April 26 Pre-Prom Meet Wisconsin Lutheran HS
April 26 Rice Lake Invite Rice Lake HS
April 26 Schultz Invitational Arcadia HS
April 26 Spartan Outdoor Invite Oshkosh North HS
April 26 Tiger Invite Howards Grove HS
April 26 Timberwolf Invite River Ridge HS
- - -
- - -
Saturday Meet Location
April 27 Northstar Waukesha North HS
April 27 Pacer Relays Shoreland Lutheran HS
April 27 Palmyra-Eagle Invite Palmyra-Eagle HS
April 27 Waupaca County Meet New London HS
- - -
- - -
WEEK 6: April 15 -20
Monday Meet Location
April 15 Bob Berry Invite Mayville HS [resched from 4/11]
April 15 CWC-10 Pre Conf Meet Marion HS
April 15 Franklin JV Franklin HS [Cancelled]
April 15 Lee Griffen Inv Kickapoo-La Farge HS
April 15 Madison: West Vs Memorial Mansfield Stadium, Madison
April 15 Manitowoc Triangular Manitowoc Lincoln HS
April 15 Northwestern Inv Northwestern HS [Cancelled]
April 15 Prairie Relays [60th Annual] Prairie du Chien HS
April 15 Shell Lake Inv Shell Lake HS [Moved tyo 4/23]
April 15 Southern Lakes Relays Elkhorn HS
April 15 West Allis Hale JV Inv West Allis Hale HS
April 15 West Salem Frosh/Soph Inv West Salem HS
April 15 Winona Open Paul Giel Field - Winona, MN
-
Tuesday Meet Location
April 16 Appleton West Quadrangular Appleton West HS
April 16 Athens Meet Athens HS
April 16 Bay Conf Relays Shawano HS
April 16 Cambridge Vs. Sugar River Cambridge HS
April 16 Cardinal Invite Eleva-Strum [Cancelled]
April 16 Cashton Meet Cashton HS
April 16 Chequamegon Inv Chequamegon HS [Cancelled]
April 16 Craig - La Follette Dual Madison La Follette - Lussier Stad.
April 16 CWC 8 Pre-Conference Meet Weyauwega HS
April 16 Deerfield Mini-Inv Deerfield HS
April 16 EWC Relay Meet Sheboygan Falls HS
April 16 Eau Claire North 'Husky' Inv. E. C. North HS [Cancelled]
April 16 FlywayConference Relays Lomira HS
April 16 La Crosse Logan Invite La Crosse Logan HS
April 16 Ladysmith Inv Ladysmith HS [Cancelled]
April 16 Marshall Meet Marshall HS
April 16 Mauston Early Bird Inv Mauston Hs
April 16 Osceola Quadrangular Osceola HS [Cancelled]
April 16 Oshkosh North Triangular Oshkosh North HS
April 16 Portage Triangular Portage HS
April 16 River Ridge Conference River Ridge
April 16 T-Bird Relays Lakeland FH
April 16 Wausau West Quad Wausau West HS
-
-
Wednesday Meet Location
April 17 Bay Port Dual Bay Port HS
April 17 Green Bay City Meet Green Bay Preble HS [Cancelled]
April 17 Junior Varsity Invite Milw Lutheran HS [Cancelled]
April 17 Sussex Hamilton Inv. Sussex Hamilton HS [Cancelled]
-
Thursday Meet Location
April 18 Antigo Inv Antigo HS [Cancelled]
April 18 Cambridge Inv Cambridge HS [Cancelled]
April 18 Dairyland Conference Blair-Taylor [Cancelled]
April 18 Frederic Inv Frederic HS [Moved to 5/6]
April 18 Kiel Inv Kiel HS [Cancelled]
April 18 La Crosse Central Quad La Crosse Central HS [Cancelled]
April 18 Ladysmith Quadrangular Ladysmith HS [Cancelled]
April 18 Monroe Relays Monroe HS [Cancelled]
April 18 Neillsville Indoor Triangular Neillsville HS
April 18 Omro Invitational Omro HS
April 18 Platteville Relays Platteville HS [Moved to 4/20]
April 18 Princeton Inv. Princeton HS
April 18 Xavier Invite Appleton Xavier HS [Cancelled]
-
Friday Meet Location
April 19 Brodhead Inv [Jim Church] Brodhead HS
April 19 DC Everest Girls Inv DC Everest HS [Cancelled]
April 19 Daily Citizen Dodge Cnty Inv Beaver Dam HS [Cancelled]
April 19 Dan Baker Inv De Pere HS [Cancelled]
April 19 Gatzke Memorial Inv. Tomah HS [Cancelled]
April 19 Holyme Inv Augusta HS [Cancelled]
April 19 Kansas Relays University of Kansas
April 19 Kewaskum Inv Kewaskum HS [Moved to 5/7]
April 19 McFarland Inv McFarland HS [Moved to 4/20]
April 19 Menomonie Mustang Open UW - Stout Track [Cancelled]
April 19 Monroe Relays Monroe HS [Moved to 4/18]
April 19 Randy Lyon Inv Whitewater HS [Moved to 4/20]
April 19 Terror Inv Appleton West HS [Cancelled]
April 19 Verle Clark Inv Westfield HS [Moved to 4/22]
April 19 Viking Girls Inv [Cancelled] J'sville Parker [Monterey Stadium]
April 19 Watertown Inv Watertown HS [Moved to 4/20]
April 19 West Bend West Invitational West Bend West HS [Cancelled]
April 19 Wis Vs. Minn Border Battle UW-RF [ Knowles PE Recr Center]
- - -
-
Saturday Meet Location
April 20 Classic 8 Relays Mukwonago HS
April 20 Don Albright Inv. Orfordville Parkview
April 20 Eagle Inv. Cashton HS
April 20 KC State Meet Preview Hosted by Aquinas @ UW-Lax
April 20 Kansas Relays University of Kansas
April 20 McFarland Invitational McFarland HS Schneider Stad.
April 20 Platteville Relays Platteville HS [from 4/18]
April 20 Randy Lyon Inv Whitewater HS [Moved from 4/19]
April 20 Reedsville Inv Reedsville HS
April 20 Slinger Invite Slinger HS
April 20 Valders Inv Valders HS
April 20 Viking Inv Wisconsin Lutheran HS
April 20 Watertown Invitational Watertown HS [Moved from 4/19]
April 20 Windy City Classic Relays Chicago, IL
-
WEEK 5: April 8-13
Monday Meet Location
April 8
-
Tuesday Meet Location
April 9 Appleton North Quad Appleton North HS [Cancelled]
April 9 Badger Challenge Portage HS
April 9 Bangor Early Bird Meet Bangor HS [Cancelled]
April 9 Central Lakeshore Triangular Cedar Grove-Belgium HS
April 9 Chi Hi Triangular Chippewa Falls HS [Cancelled]
April 9 Eleva-Strum Early Bird Invite Eleva Strum HS [Cancelled]
April 9 Great Northern Indoor Northland Pines HS
April 9 M Club Relays Mukwonago [Cancelled]
April 9 MVC/Coulee Holmen HS
April 9 Monroe Invite [Postponed] Monroe HS [Moved to 4/11]
April 9 North Crawford Invitational North Crawford HS [Cancelled]
April 9 North Shore Conf Indoor Homestead
April 9 Oshkosh North Triangular Oshkosh North HS
April 9 Wisconsin Valley Conf Indr UW-SP
April 9 Xavier Quad Xavier HS [Cancelled-Makeup TBD
-
Wednesday Meet Location
April 10 Spartan Invitational Brookfield East HS [Cancelled]
-
Thursday Meet Location
April 11 De Pere Triangular De Pere HS [Cancelled]
April 11 Lancaster Invitational Lancaster HS [Cancelled]
April 11 Medford Early Bird Medford HS [Cancelled]
April 11 Monroe Invite Monroe HS [Cancelled]
April 11 Royall Invite Royall HS in Elroy [Cancelled]
April 11 Spooner Invitational Spooner HS [Cancelled]
April 11 Uff Da Invitational Westby HS
April 11 Woodland Conf Indoor New Berlin West FH
-
Friday Meet Location
April 12 Flying Dutchman Invitational Oostburg HS
April 12 Hudson True Team Meet Hudson HS [Cancelled]
April 12 Kettle Moraine Open Kettle Moraine HS
April 12 Raider Invite Belleville HS [Cancelled]
April 12 Rice Lake Invitational Rice Lake HS [Cancelled]
April 12 Watertown Open
Watertown HS[Cancelled]
Note: JV only on 4/15
-
-
Saturday Meet Location
April 13 Dana Waddell Marshall Invite Marshall HS
April 13 Little Chute Inv Little Chute HS [Cancelled]
April 13 Milwaukee Conference Indoor Milwaukee South HS
April 13 Mondo Invitational West Allis Nathan Hale HS
April 13 Clinton Relays Clinton HS
April 13 Tom Burger Invitational Milwaukee Lutheran [Cancelled]
April 13 West Salem Invitational St Marys Univ [Winona, MN]
-
-
WEEK 4: April 1 - 6
Monday Meet Location
April 1
-
Tuesday Meet Location
April 2 Bay Port JV Inv. Bay Port HS
April 2 Belleville Quad Belleville HS [Changed to 4/12]
April 2 Columbia County Meet Portage HS [CANCELLED]
April 2 Dunn County Indoor Menomonie HS FH
April 2 Merrill Girls Indoor Triangular Merrill HS
April 2 River Ridge Meet River Ridge HS [Bloomington]
-
Wednesday Meet Location
April 3 Dino Dash Milwaukee King HS [CANCELLED]
-
Thursday Meet Location
April 4 Badger Triangular Lake Genenva Badger HS
April 4 Blue Jay Inv Cambridge HS [Postponed TBD]
April 4 Cedar Grove-Belgium Quad Cedar Grove
April 4 Darlington Inv. Darlington HS
April 4 Denmark Cold Vike Invite Denmark HS
April 4 FRCC East JFK FH @ Sheboygan North
April 4 FRCC West Bay Port HS
April 4 Hatchette Indoor Inv Tomahawk HS
April 4 Milwaukee Lutheran Time Trials Milwaukee Lutheran HS
April 4 Mt Horeb Triangular Mt Horeb HS
April 4 Neenah Invitational Neenah HS
April 4 Packy Paquette UW-Superior
April 4 Sparky Reynolds Boscobel HS
April 4 St Croix Central Meet St Croix Central
April 4 Wausau West Warrior Girls Invite Wausau West HS
April 4 Wautoma Relays Wautoma HS
-
Friday Meet Location
April 5 All American JV Meet UW-River Falls
April 5 Marshall Relays Marshall HS
April 5 Waukesha North Meet Waukesha North [CANCELLED]
-
Saturday Meet Location
April 6 All-American UW-River Falls
April 6 Gerald Green Waukegan Invite Waukegan [IL] HS
April 6 W/TFA Indoor Championships UW-Whitewater
-
-
WEEK 3: March 25-30
Monday Meet Location
Mar 25 Antigo Quadrangular Antigo HS
Mar 25 Early Bird St Mary's Univ [Winona, MN]
Mar 25 Oshkosh Large School Inv. UW-Oshkosh
-
Tuesday Meet Location
Mar 26 Lois Wolf Invitational Whitefish Bay FH
Mar 26 Marshfield Tiger Relays Marshfield HS FH
Mar 26 Menomonie invitational UW-River Falls
Mar 26 Northland Pines Indoor Northland Pines FH
Mar 26 Oconto, Crivitz @ Oconto Falls Oconto Falls Field House
Mar 26 Oshkosh Small School Inv UW-Oshkosh
Mar 26 Watertown JV Invite Watertown HS
-
Wednesday Meet Location
Mar 27 Classic 8 Indoor Championships Waukesha South FH
Mar 27 GMC Indoor Championships West Allis Central FH
Mar 27 New Berlin West Meet New Berlin West FH
-
Thursday Meet Location
Mar 28 River Ridge Non-Conference Usgaard Field @ Bloomington
Mar 28 T Bird Invitational Lakeland HS FH
-
Friday Meet Location
Mar 29 Mondovi Indoor Inv. St Mary's Univ [Winona, MN]
-
Saturday Meet Location
Mar 30 Racine Invitational UW-Parkside
Mar 30 Univ of Minnesota HS Classic Univ of MN Field House
Mar 30 Watertown Invite Watertown FH
-
-
WEEK 2: March 18-23
Monday Meet Location
Mar 18
-
Tuesday Meet Location
Mar 19 Bay Port Triangular Bay Port HS
Mar 19 Blue Jay Girls Invite Merrill HS
Mar 19 Bulldog Invitational Germantown HS
Mar 19 Dairyland Meet St Marys Univ [Winona, MN]
Mar 19 Milw Luth Dual Vs. WISCO Milwaukee Lutheran
Mar 19 New Richmond Invite UW-River Falls
Mar 19 Pioneer Invite UW-Platteville
-
Wednesday Meet Location
Mar 20 Pius XI JV Invite Milwaukee Pius XI HS
Mar 20 Schreiber Classic New Berlin West FH
Mar 20 Whitefish Bay Quadrangular Whitefish Bay FH
-
Thursday Meet Location
Mar 21 Hatchet Invite Tomahawk HS
Mar 21 High School Invitational UW-Platteville
Mar 21 Lakeland Coed Indoor Lakeland Union HS
Mar 21 Marshfield Girls Invite Marshfield FH
Mar 21 Oconto Falls Indoor 1 2 Oconto Falls HS
Mar 21 Seymour Invitational Seymour HS
Mar 21 Spartan Invite [Oshkosh North] UW-Oshkosh
-
Friday Meet Location
Mar 22 Doug Johnson Bulldog Meet West Allis Central FH
Mar 22 Gale-Ettrick-Trempeleau Invite St Mary's Univ [Winona, MN]
Mar 22 Manitowoc Invite Manitowoc Lincoln HS
Mar 22 Simpson Invite UW-Superior
Mar 22 Waters Invite UW-Oshkosh
-
Saturday Meet Location
Mar 23 Benton Indoor UW-Platteville
Mar 23 Cardinal Relays Waukesha South FH
Mar 23 Cashton Invite UW-La Crosse
Mar 23 Chris Wilson Invitational Milwaukee Lutheran HS
Mar 23 Golden Eagle Meet UW-La Crosse
Mar 23 Kenosha County Meet 'TARC' @ Carthage College
Mar 23 Madison City Indoor Meet The 'Shell' @ UW-Madison
Mar 23 Northern Badger Invite- LG UW-Stout
Mar 23 Northern Badger Invite- SM UW-Stout
Mar 23 Northland Pines Indoor Northland Pines FH
Mar 23 Watertown Indoor Relays Watertown HS
-
WEEK 1: March 12-17
Monday Meet Location
Mar 11 Preseason practice day All schools
-
Tuesday Meet Location
Mar 12 Seymour Triangular Seymour HS
-
Wednesday Meet Location
Mar 13 Green Bay City Indoor GB Preble HS
Mar 13 N B West Quadrangular New Berlin West HS
Mar 13 JV Girls Invite Waukesha North HS
-
Thursday Meet Location
Mar 14 Eau Claire North9/10 Inv. UW-Eau Claire
Mar 14 Northland Pines Indoor Inv. Northland Pines HS
Mar 14 Pius XI Developmental Meet Milwaukee Pius XI HS
-
Friday Meet Location
Mar 15 Blue Devil UW-Stout
Mar 13 Bull Dog Relays West Allis Central HS
Mar 15 Cooney Kickoff Oconomowoc HS
Mar 15 Lake Michigan Inv Carthage College
Mar 15 Nelson-Daniels Small School UW-Whitewater
Mar 15 Point Indoor Invitational UW-Stevens Point
Mar 15 Sheboygan North Invite Sheboygan North HS
Mar 15 Tomahawk Inv. UW-Eau Claire
Mar 15 WISCO JV Invite UW-Parkside
-
Saturday Meet Location
Mar 16 Early Bird Invite Wausau West HS
Mar 16 Luther High School Invite Luther College [Decorah, IA]
Mar 16 McDonnell Invite UW-Eau Claire
Mar 16 Nelson-Daniels Large Schools UW-Whitewater
Mar 16 Tri-State LARGE Schools UW-Platteville
Mar 16 Tri-State SMALL Schools UW-Platteville
Mar 16 WISCO Varsity Invite UW-Parkside
-
WEEK 0: Preseason January to February, 2013
Date Meet Location
Dec 1, 2012 UW- Milwaukee Developmental Klotsche Center
Jan 5 UW- Milwaukee Developmental Klotsche Center
Jan 13 Coach 'O' Invitational Illinois Wesleyan Univiversity
Feb 9-10 Northern Open Illinois Wesleyan Univiversity
Feb 10 WI USA TF Indoor Championships Carthage College
Feb 23 Watertown Indoor Winter Open Watertown HS
TIMING SERVICES

D1 Sectionals
Ashwaubenon
Hamilton
Madison Memorial
Oshkosh North
Rice Lake
Waterford
Waukesha North
Wisconsin Lutheran
D2 Sectionals
Bloomer
Boscobel
Little Chute
Whitewater
D3 Sectionals
Colfax
Fennimore [@ Viroqua]
Princeton
Rosholt
D1 Regionals
Badger
Baraboo
Beaver Dam
Cedarburg
DC Everest
Green Bay Preble
Kettle Moraine
Middleton
Mukwonago
Neenah
New London
New Richmond
South Milwaukee
Verona Area
Watertown
West Allis Central
D2 Regionals
Belleville
Clinton
Fox Valley Lutheran
Frederic
Freedom
Kettle Moraine Lutheran
North Fond du Lac
Rice Lake
River Valley
Saint Croix Central
Tomahawk
Two Rivers
Valders
Viroqua
Wisconsin Dells
Wisconsin Lutheran
D3 Regionals
Boyceville
Cashton
Catholic Central
Colby
Cuba City
Fennimore
Flambeau
Gilman
Hilbert
Marathon
Pardeeville
Princeton
Suring
Tri-County
Webster
Whitehall