Week 12: Division 2 Honor Roll List For June 5, 2016
Compiled by Dave Figi
Janesville, WI

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
[HHT] indicates hand held' timing

The list below is for the week of May 30 - June 4. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 4
For more up-to-date results try the daily 'pdf' files.
Odd Relays | 2016 55m Events | 2015 55m Events | 2014 55m Events

Newspaper Media All-Division File

11.99 Tasha Allen D2 Milwaukee North 2008 100 Meter Dash
11.85 Ja'Cey Simmons FR Milwaukee Lutheran 5/17 North Shore Conf @ Nicolet
12.28 Brooke Rockouski SO Edgewood 5/26 D2 Sectional @ McFarland
12.32 Maddy Pietz SO Wittenburg-Birrnamwood 5/26 D2 Sectional @ Medford
12.34 Tatiana Sotka SR Waupaca [HHT] 4/12 Shawano Triangular
12.35 Ashlyn Oren SO Edgerton 5/23 D2 Regional @ Monroe
12.46 Abbey Zastrow JR Arcadia 4/22 Schultz Invitational @ Arcadia
12.50 Brittany Jaeger SR Kiel 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
12.54 Brittany Broome SR McFarland 5/26 D2 Sectional @ McFarland
12.54 Yu T Chen JR Mayville 5/16 Flyway Conference @ Laconia
12.57 Tatum Straw FR Catholic Memorial 5/23 D2 Regional @ Wis. Lutheran
12.57 Maggie Durni SR Platteville 5/13 Tom Mueller Invite @ Oregon
12.57 Dana Caudill FR Ripon 5/3 Klinkner Invitational @ Chilton
12.58 Janiya Jones JR Wis Lutheran 5/23 D2 Regional @ Wis. Lutheran
12.62 Rhianna Walzer FR Lodi 5/26 D2 Sectional @ McFarland
12.70 Paige Ellefson SR Osceola 5/23 D1 Regional @ South Milwaukee
12.70 Shelby Sellers JR Brown Deer 5/6 Brown Deer Invitational
12.73 Noelle Eschen SR Howards Grove 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
12.73 Liza Leja SR Oconto Falls 5/23 D2 Regional @ Freedom
12.74 Cammi Ganshert FR Monroe 4/29 Fort Atkinson Invite
12.75 Adyara Hanaman JR Rice Lake 5/24 D2 Regional @ Frederic
24.63 Ja'Cey Simmons FR Milw. Luth. [prelims] 2016 200 Meter Dash
24.62 Ja'Cey Simmons FR Milwaukee Lutheran 5/17 North Shore Conf @ Nicolet
25.14 Maddy Pietz SO Wittenberg-Birnamwood 5/26 D2 Sectional @ Medford
25.32 Abbey Zastrow JR Arcadia 5/26 D2 Sectional @ Medford
25.70 Maddy Rondeau JR Catholic Memorial 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
25.93 Madee Harding SO Brodhead-Juda 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
25.93 Brittany Broome SR McFarland 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.11 Dora Gomm JR Little Chute 5/23 D2 Regional @ Freedom
26.14 Lydia Ulrich SR Lakeside Lutheran 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.16 Makayla White FR Racine St Catherine 5/26 D2 Sectional @ East Troy
26.18 Tatiana Sotka SR Waupaca 5/14 North Eastern @ Oconto Falls
26.29 Morgan Collins FR Wrightswtown 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.29 Maggie Durni SR Platteville 5/17 Southwest Wis. @ River Valley
26.30 Gabby Herfindahl SO Northland Pines 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.41 Yu T Chen JR Mayville 5/16 Flyway Conference @ Laconia
26.43 Emma Bullard SR Ladysmith 5/17 HON Conf @ Chetek-Wey
26.44 Ellie Debelak SR Kewaskum 5/26 D2 Sectional @ East Troy
26.47 Adyara Hanaman JR Rice Lake 5/26 D2 Sectional @ Medford
26.47 Noelle Eschen SR Howards Grove 5/6 Lourdes Night/Lights @ N FDL
26.48 Abby Vangoethem SR Kewaunee 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.53 Emma Bullard SR Ladysmith 5/26 D2 Sectional @ Medford
56.09 Kim Tiller JR Richland Center 1985 400 Meter Run
0:56.86 Abbey Zastrow JR Arcadia 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:57.50 Maddy Pietz SO Wittenberg-Birnamwood 5/19 Bonduel Last Chance Meet
0:57.66 Sydney Currie SR Cambridge 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:58.43 Kendall Zeman SO Bloomer 5/17 HON Conf @ Chetek-Wey
0:58.44 Davis Collison JR Univ Sch of Milwaukee 5/26 D2 Sectional @ East Troy
0:58.48 Madee Harding SO Brodhead-Juda 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:58.85 Rachel Bottum FR East Troy 5/26 D2 Sectional @ East Troy
0:59.12 Ellie Debelak SR Kewaskum 5/26 D2 Sectional @ East Troy
0:59.14 Brooke Wellhausen JR Big Foot 5/26 D2 Sectional @ East Troy
0:59.43 Caitlin Link SO Edgewood 5/26 D2 Sectional @ McFarland
0:59.50 Sophie Klein SR Saint Croix Falls 5/26 D2 Sectional @ Medford
0:59.55 Michelle Petkovsek SR Waupaca 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
0:59.83 Mariah Kahl FR Wisconsin Heights 5/26 D2 Sectional @ McFarland
0:59.87 Rhianna Walzer FR Lodi 5/26 D2 Sectional @ McFarland
0:59.89 Ariana Miller FR Kettle Moraine Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
0:59.94 Maddy Rondeau JR Catholic Memorial 5/6 Steinke Laser @ Kettle Moraine
1:00.49 Noelle Eschen SR Howards Grove 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
1:00.75 Allison Vitort SO Stanley-Boyd 5/26 D2 Sectional @ Medford
1:00.80 Taylor Mangan SR Mayville 5/6 Red Wing Invite @ Sheboygan
1:00.90 Brittany Broome SR McFarland 5/3 RVC North Meet @ Evansville
2:11.80 Sydney Currie Cambridge 2016 800 Meter Run
2:11.80 Sydney Currie SR Cambridge [D2 State Recd] 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:11.92 Audrey Janik JR Wis Luth [Broke D2 Recd] 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:13.16 Aneesa Tucker JR Ashland 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:15.72 Cora Purdue SO Brodhead-Juda 5/26 D2 Sectional @ McFarland
2:17.07 Calli Linse SR Jefferson 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:17.53 Jillian Weston FR Viroqua 5/26 D2 Sectional @ McFarland
2:17.63 Hailey Van Ells SR Martin Luther 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:18.02 Michelle Petkovsek SR Waupaca 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:18.62 Kelsey Bakken SR Marshall 5/26 D2 Sectional @ McFarland
2:19.55 Alissa Niggemann SR Amherst 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:20.63 Ella Ellenson JR Rice Lake 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:21.66 Abbey Zastrow JR Arcadia 5/7 Cochrane-FC Super Sat Inv
2:21.87 Gloria Esarco JR Big Foot 5/26 D2 Sectional @ East Troy
2:22.28 Abi Salmn SR Winneconne 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:22.37 Elena Schmidt SO Westby 5/19 Chuck Walek Inv @ Whitehall
2:22.64 Taylor Blumel SR Brodhead-Juda [HHT] 4/26 Brodhead-Juda Vs Big Foot
2:22.69 Kayla Jansky SR Two Rivers 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
2:22.73 Kelly Rodriguez SO Edgewood 5/26 D2 Sectional @ McFarland
2:22.83 Hailey BeBeau JR Chequamegon 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:22.85 Lauren Konkol SO Wisconsin Lutheran 4/16 Gosling Open @ Watertown
4:48.37 Ashley Beutler Belleville/New Glarus 2007 1600 Meter Run
4:59.46 Audrey Janik JR Wisconsin Lutheran 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:04.62 Alicia Monson SR Amery 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:04.97 Dana Feyen FR Gale-Ettrick-Trempealeau 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:06.22 Kara Pyatskowit JR Clintonville 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:06.86 Jillian Weston FR Viroqua 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:07.02 Taylor Blumel SR Brodhead-Juda 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:09.13 Elena Schmidt SO Westby 5/26 D2 Sectional @ McFarland
5:10.25 Noelle Mairre JR Belleville/New Glarus 5/26 D2 Sectional @ McFarland
5:11.38 Sydney Currie SR Cambridge 5/17 Capitol Conf @ Cambridge
5:11.88 Jacie Legois JR Luxemburg-Casco 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:14.21 Bailey Wolf SR Oconto Falls 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
5:15.56 Jaci Hinz SO Freedom 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
5:17.71 Emma Nelson SR Northwestern 5/26 D2 Sectional @ Medford
5:20.02 Molly Sweet SR Prescott 5/26 D2 Sectional @ Medford
5:20.03 Kendall Zeman SO Bloomer 5/26 D2 Sectional @ Medford
5:20.12 Lauren Konkol SO Wisconsin Lutheran 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:20.55 Lauren Vosters FR Freedom 5/23 D2 Regional @ Freedom
5:21.08 Alissa Niggemann SR Amherst 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
5:21.12 Mariah Linse FR Jefferson 5/14 Rock Valley Conf @ Edgerton
5:22.43 Morgan Florsheim SR Shorewood 5/17 Woodland Conf @ New Berlin W
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame 2011 3200 Meter Run
10:40.10 Alicia Monson SR Amery 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:48.39 Dana Feyen FR Gale-Ettrick-Trempealeau 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:53.18 Audrey Janik JR Wisconsin Lutheran 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:59.07 Sarah Ziolkowski SR Whitewater 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:01.29 Kara Pyatskowit JR Clintonville [School Recd] 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:01.58 Morgan Florsheim SR Shorewood 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:01.77 Noelle Maire JR Belleville/New Glarus 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:05.74 Jacie Legois JR Luxemburg-Casco 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:13.76 Elena Schmidt SO Westby 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:15.39 Lauren Vosters FR Freedom 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:30.08 Lindsay Grams FR Little Chute 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:35.34 Emma Nelson SR Northwestern 4/15 HON Conf Indr @ Northwestern
11:36.02 Elizabeth Reddeman JR Poynette 5/26 D2 Sectional @ McFarland
11:36.80 Allie Ganswer SO Jefferson 5/26 D2 Sectional @ McFarland
11:39.51 Taylor Bluemel SR Brodhead-Juda 5/14 Rock Valley Conf @ Edgerton
11:42.65 Mckenzie Kruchten JR Lodi 5/26 D2 Sectional @ McFarland
11:43.00 Amy Wallis JR Ashland 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:48.84 Lydia Murphy FR Lancaster 4/14 Lancaster Invitational
11:52.03 Jaci Hinz SO Freedom 4/22 Omro Under The Lights Invite
11:54.22 Mandy Wierzba SO Poynette 5/26 D2 Sectional @ McFarland
14.64 Melissa Talbot D2 Freedom 2002 100 Meter HH
14.60 Mikaela Grant SR Jefferson [Sch Recd] 5/23 D2 Regional @ Monroe
14.72 Meghan Pingel SR Lakeside Lutheran 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
14.81 Kassi Spees SR Nekoosa [Meet Recd] 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
14.90 Sydney Rossow SR Kettle Moraine Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
15.19 Krista Diaz JR Belleville/New Glarus 5/23 D2 Regional @ Monroe
15.43 Emily Stiefvater SR Chilton 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
15.48 McKenzie Heyroth FR Lodi 5/26 D2 Sectional @ McFarland
15.66 Haley Beams SR Black River Falls 5/3 BRF Triangular
15.72 Tori Miller JR East Troy 5/26 D2 Sectional @ East Troy
15.73 Allysin Booth FR Clintonville 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
15.73 Jennifer Kleinschmidt SR Prescott 5/23 D1 Regional @ South Milwaukee
15.77 Audrey Krueger JR Berlin 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
15.78 Jordan Mashlan JR Freedom 5/23 D2 Regional @ Freedom
15.79 Stepohanie Brauner SO Black River Falls 5/26 D2 Sectional @ Medford
15.81 Emily Hottinger SO Jefferson 5/26 D2 Sectional @ McFarland
15.85 Jordan Hirsbrunner JR Monroe 5/17 Badger South @ Fort Atkinson
16.00 Afrika Hamilton SO Milwaukee Luth 5/26 D2 Sectional @ East Troy
16.03 Elle Van Grinsven JR Wisconsin Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
16.07 Hannah Gullickson SR Baldwin-Woodville 5/23 D1 Regional @ South Milwaukee
16.23 Hannah Salami SR Osceola 5/3 Amery Invite
43.63 Mikaela Grant Jefferson 2015 300 Meter LH
43.94 Jordan Hirsbrunner JR Monroe 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
44.85 Mikaela Grant SR Jefferson 5/23 D2 Regional @ Monroe
45.20 Addy Baker SR Ripon 5/26 D2 Sectional @ East Troy
45.59 Sydney Rossow SR Kettle Moraine Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
45.94 Abby Van Goethem SR Kewaunee 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
45.95 McKenzie Heyroth FR Lodi 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
46.64 Mariah Hoepner JR Altoona 5/26 D2 Sectional @ Medford
46.67 Hannah Salami SR Osceola 5/26 D2 Sectional @ Medford
47.00 Julia Silloway SR Berlin 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
47.03 Maddy Weisensel FR Wautoma 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
47.04 Paige Norrbom SO Wittenberg-Birnamwood 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
47.05 Kjersten Grinna JR Howards Grove 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
47.25 Theresa Manna SR Two Rivers 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
47.26 Adele Danner SR Grafton 5/26 D2 Sectional @ East Troy
47.38 Emma Landry SR St Croix Central 5/17 Middle Border @ Ellsworth
47.54 Emily Stiefvater SR Chilton 5/23 D2 Regional @ Valders
47.59 Kassi Spees SR Nekoosa 5/17 South Central @ Nekoosa
47.85 Kirsten Lindemann SO Northland Pines 5/26 D2 Sectional @ Medford
47.96 Alex Grubbs SR Spooner 5/26 D2 Sectional @ Medford
48.00 Madison Whiting SR McFarland 5/26 D2 Sectional @ McFarland
49.03 Catholic Memorial 2016 400 Meter Relay
49.03 Catholic Memorial D2 State Record 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
49.36 Edgerton 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
49.69 Lakeside Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
49.76 Osceola 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
49.92 Wisconsin Lutheran 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.09 Monroe 5/26 D2 Sectional @ McFarland
50.53 The Prairie School 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.54 Belleville/New Glarus 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.66 Hayward 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.76 Kiel 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.81 Berlin 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
50.81 Marinette 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
50.82 Xavier 5/23 D2 Regional @ Waupaca
50.99 Madison Edgewood 5/26 D2 Sectional @ McFarland
51.10 Little Chute 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
51.12 Wrightstown 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
51.20 Freedom 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
51.24 Brookfield Academy 5/26 D2 Sectional @ East Troy
51.35 Jefferson 5/26 D2 Sectional @ McFarland
51.36 Medford Area 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:42.86 Milwaukee Lutheran 2010 800 Meter Relay
1:43.36 Catholic Memorial 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:43.98 Lakeside Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
1:44.99 Monroe 5/26 D2 Sectional @ McFarland
1:45.44 Osceola 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.04 St Croix Falls 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.19 Medford Area 5/26 D2 Sectional @ Medford
1:46.28 Kiel 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.29 Dodgeville-Mineral Point 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.60 Grafton 5/26 D2 Sectional @ East Troy
1:46.71 Wisconsin Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
1:46.79 Milwaukee Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
1:47.04 Kewaunee 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:47.26 Berlin 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
1:47.29 Ripon 5/23 D2 Regional @ Kewaskum
1:47.37 Black River Falls 5/26 D2 Sectional @ Medford
1:47.55 Seymour 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:47.62 Mayville 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:47.65 Jefferson 5/3 RVC North Meet @ Evansville
1:48.22 Xavier 5/6 Lourdes Night/Lights @ N FDL
1:48.24 Mosinee 5/17 GNC Outdoor @ Rhinelander
3:56.66 Wittenberg-Birnamwood 2016 1600 Meter Relay
3:56.66 Wittenberg-Birnamwood D2 State Record 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
3:59.17 Big Foot 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:00.17 Catholic Memorial 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:00.50 Bloomer 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:00.98 Monroe 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:02.04 Jefferson 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:03.03 St Croix Falls 5/26 D2 Sectional @ Medford
4:03.22 Berlin 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:03.25 Edgewood 5/26 D2 Sectional @ McFarland
4:03.53 Xavier 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:03.97 Osceola 5/26 D2 Sectional @ Medford
4:04.75 Martin Luther 5/26 D2 Sectional @ East Troy
4:04.89 Dodgeville-Mineral Point 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:05.77 Medford Area 5/26 D2 Sectional @ Medford
4:06.05 Lodi 5/26 D2 Sectional @ McFarland
4:07.28 East Troy 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:07.81 Brodhead-Juda 5/23 D2 Regional @ Monroe
4:07.97 Two Rivers 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:07.97 Waupaca 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
4:08.21 Grafton 5/26 D2 Sectional @ East Troy
9:19.00 East Troy 2013 3200 Meter Relay
09:34.53 Big Foot 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:38.33 Brodhead-Juda 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:46.78 Jefferson 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:46.92 Berlin 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:47.19 Lodi 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:47.24 Freedom 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:48.19 Viroqua 5/26 D2 Sectional @ McFarland
09:53.32 Kiel 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:55.46 Prescott 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:57.89 Southern Door 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
09:57.99 Dodgeville/Mineral Pt 5/26 D2 Sectional @ McFarland
10:00.59 Lakeside Lutheran 5/17 Capitol Conf @ Cambridge
10:00.75 Winneconne 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
10:01.17 East Troy 5/26 D2 Sectional @ East Troy
10:01.58 Lakeland Union 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:02.04 Wisconsin Lutheran 5/5 WLT Relays @ Beaver Dam
10:02.87 Ashland 5/26 D2 Sectional @ Medford
10:06.20 Westby 5/26 D2 Sectional @ McFarland
10:06.56 Monroe 5/17 Badger South @ Fort Atkinson
10:07.44 McFarland 5/26 D2 Sectional @ McFarland
47' 03.00 Tess Keyzers Little Chute 2016 Shot Put
47' 03.00 Tess Keyzers JR Little Chute [D2 State Recd] 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
46' 06.00 Katie Taylor SR Hayward 5/17 HON Conf @ Chetek-Wey
43' 04.00 Brooke Kary SO Kettle Moraine Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
43' 00.00 Morgan Florek JR Marinette 4/19 Luxemburg-Casco Quad
40' 05.00 Kaija Newman SR Osceola 5/6 Stan Barr Relays @ New Rich.
39' 07.00 Aly Meath JR Somerset 5/17 Middle Border @ Ellsworth
39' 06.00 Dominique Buechel SR Chilton 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
39' 04.75 Heather Milas SR Stanley-Boyd 4/7 Wausau West Girls Invitational
39' 04.50 Alex Dynes JR Columbus 5/23 D2 Regional @ Mayville
38' 07.75 Allison Antonie SO Sheboygan Falls 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
38' 03.00 Mackenzie Boehlke JR Winnebago Lutheran Acad 5/26 D2 Sectional @ East Troy
38' 01.00 Skye Digman SO Platteville 5/13 Tom Mueller Invite @ Oregon
37' 11.00 Jillian Venegas SR Racine St Catherine 5/26 D2 Sectional @ East Troy
37' 09.50 McKenna George JR Barron 4/4 Stout Elite @ UW-Stout
37' 08.25 Cassie Schweitzer SR Kiel 5/3 Klinkner Invitational @ Chilton
37' 08.00 Emily Stiefvater SR Chilton 3/29 Oshkosh Girls Inv SM @ UW-O
37' 07.25 Haley Dutton SR West Salem 5/19 Chuck Walek Inv @ Whitehall
37' 05.00 Carly Ziabek-Schubel JR Rice Lake 4/21 New Richmond Open
37' 03.75 KaSandra Springer SR Altoona 5/26 D2 Sectional @ Medford
37' 03.00 Morgan Denton SR Mauston 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
153' 11 Amber Curtis Brodhead 2002 Discus
146' 00 Katie Taylor SR Hayward 4/12 Baldwin-Woodville Invitational
142' 06 Destinee Haas JR Baldwin-Woodville 5/26 D2 Sectional @ Medford
142' 05 Dominique Buechel SR Chilton 5/23 D2 Regional @ Valders
137' 00 Heather Milas SR Stanley-Boyd 5/23 D2 Regional @ Bloomer
134' 06 Emily Stendel SO Jefferson 5/9 Throwfest @ Homestead
133' 09 Morgan Florek JR Marinette 5/10 Marinette Invitational
131' 08 M.E. Dodge SR East Troy 4/22 East Troy Invitational
128' 03 Trevonna Rave JR Black River Falls 5/6 South Central/Coulee @ UW-Lax
126' 05 Kaylee Jensen SR Nekoosa 5/6 South Central/Coulee @ UW-Lax
126' 04 Krista Hall SR Westby 5/23 D2 Regional @ Wisconsin Dells
123' 11 Elena Garcia SR Two Rivers 5/6 Two Rivers Invite
123' 08 Hailey Collins SR Black River Falls 5/26 D2 Sectional @ Medford
123' 00 Haley Dutton SR West Salem 5/23 D2 Regional @ Wisconsin Dells
122' 04 Maddie Joy SR Frederic/Luck 5/5 Webster Invitational
121' 07 McKenna George JR Barron 5/10 Rice Lake Rotary Invite
121' 00 Skye digman SO Platteville 5/23 D2 Regional @ Lancaster
120' 02 Brianna Hall SR Westby 5/23 D2 Regional @ Wisconsin Dells
119' 05 Cecilia Petrie SR Brillion 5/23 D2 Regional @ Two Rivers
118' 11 Jessica Schmidt SR Viroqua 5/9 Blackhawk Inv @ Viroqua
118' 07 Lydia Williams SR Luxemburg-Casco 5/6 Two Rivers Invite
18' 11.00 Heather Hyland Nekoosa 1993 Long Jump
18' 07.75 Mikaela Grant SR Jefferson 5/23 D2 Regional @ Monroe
18' 04.75 Emily Sorenson JR Bonduel 5/10 Shawano Invitational
18' 04.00 Laura Hafenstein JR Lakeside Lutheran 5/6 Lutheran /invitational at WL Col
18' 01.50 Terrianna Black SR Messmer 5/6 Browen Deer Invite
17' 11.50 Maddy Pietz SO Wittenberg-Birnamwood 5/14 CWC-8 @ Weyauwega-Fremont
17' 09.25 Kristi Springer JR Altoona 5/23 D2 Regional @ Bloomer
17' 08.00 Gabby Snider JR Hayward 5/12 Hayward Invitational
17' 07.00 Hannah Boyd SO Brown Deer 5/6 Browen Deer Invite
17' 06.75 Ashlyn Oren SO Edgerton 5/26 D2 Sectional @ McFarland
17' 06.75 Sydney Staver JR Dodgeville/Mineral Pt 4/22 Sun Prairie Invitational
17' 06.50 Dana Caudil FR Ripon 4/28 Tom Callen Invite @ Ripon
17' 05.00 Abbey Zastrow JR Arcadia 5/23 D2 Regional @ Bloomer
17' 05.00 Kyra Arendt JR Bloomer 5/17 HON Conf @ Chetek-Wey
17' 04.25 Lauren Smith SR Osceola 5/17 Middle Border @ Ellsworth
17' 03.25 Maggi Durni SR Platteville 5/23 D2 Regional @ Lancaster
17' 02.00 Lydia Ulrich SR Lakeside Lutheran 5/23 D2 Regional @ Whitewater
17' 02.00 Bailey Zazueta JR Martin Luther 5/6 Browen Deer Invite
17' 02.00 Makayla White FR Racine St Catherine 4/16 Tom Burger Inv @ Milw Luth
17' 01.75 Jenna Mace SO Wisconsin Dells 5/23 D2 Regional @ Wisconsin Dells
16' 11.75 Katrina Santos SR East Troy 5/3 RVC North Meet @ Evansville
38' 04.00 Hillary Hyland Nekoosa 1997 Triple Jump
38' 02.00 Kyra Arendt JR Bloomer 5/17 HON Conf @ Chetek-Wey
37' 05.75 Kristi Springer JR Altoona 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
37' 05.25 Madison Rizner SO Richland Center [Meet Rec] 3/19 Tri-State Small @ UW-Platteville
37' 04.00 Taylor Snider JR Hayward 4/29 KC Relays-Aquinas @ UW-Lax
37' 03.00 Sara Behling SR Cumberland 5/10 Rice Lake Rotary Invite
36' 09.50 Gabby Snider JR Hayward 5/26 D2 Sectional @ Medford
36' 09.25 Meghan Pingel SR Lakeside Lutheran 5/6 Lutheran /invitational at WL Col
36' 03.25 Sydney Rossow SR Kettle Moraine Lutheran 5/26 D2 Sectional @ East Troy
36' 01.00 Katrina Santos SR East Troy 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
36' 00.25 Diane Moore JR Oconto Falls 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 09.50 Bailey Eichner JR Cudahy 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 07.50 Madekline Mosher SR Waterloo 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 02.50 Danae Prange SO Marinette 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 01.75 Brooke Blazei JR Martin Luther 4/9 W/TFA Indoor @ UW-Whitewater
35' 00.75 Mikayla Oertel FR Wisconsin Lutrheran 5/23 D2 Regional @ Wis. Lutheran
34' 11.00 Abby Oudinot SR Monroe 5/26 D2 Sectional @ McFarland
34' 11.00 Xana Leum FR Viroqua 4/14 Lancaster Invitational
34' 10.50 Emily Becker SO Jefferson 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
34' 10.25 Avery Simonson SO Waupaca 4/23 Waupaca Cnty @ New London
34' 10.00 Patience Letgo SR Lakeside Lutheran 5/23 D2 Regional @ Whitewater
5' 09.00 Becca Buchholtz East Troy 2007 High Jump
5' 07.00 Brooke Blazei JR Martin Luther 3/21 Lois Wolf Inv @ Whitefish Bay
5' 06.00 Emily Scott SO Lakeland Union 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5' 06.00 Hope Schneider JR East Troy 5/26 D2 Sectional @ East Troy
5' 06.00 Jaclyn Zahn SR Seymour 5/5 36th Annual Seymour Inv.
5' 05.00 Mariah Hoeppner SO Altoona 5/26 D2 Sectional @ Medford
5' 05.00 Ashlyn Oren JR Edgerton [Sch Recd] 4/23 Don Albright @ Parkview
5' 04.00 Mackenzie Tuttle FR Luxemburg-Casco 5/23 D2 Regional @ Two Rivers
5' 04.00 Makayla Hayes SR Northland Pines 5/23 D2 Regional @ Colby
5' 04.00 Grace Cleveland SO Grafton 5/13 Blackhawk Invit. @ Grafton
5' 04.00 Jordan Hirsbrunner JR Monroe 4/11 Glendenning-Grn/Laf @ Monroe
5' 03.00 Kylie Schuettpelz SR Seymour 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
5' 03.00 Kiarra Otto FR Laconia 5/23 D2 Regional @ Kewaskum
5' 04.00 Madeline Mosher SR Waterloo 6/3 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
5' 03.00 Brianna Beining FR Wrightstown 5/5 Vic Tree Inv. @ Waupaca
5' 03.00 Kelsey Peterson JR Baldwin-Woodville 5/3 Amery Invite
5' 03.00 Madison Rizner SO Richland Center 4/9 W/TFA Indoor @ UW-Whitewater
5' 02.00 Krystina Lepp SR Kewaskum 5/26 D2 Sectional @ East Troy
5' 02.00 Faye Bailie SR Platteville 5/26 D2 Sectional @ McFarland
5' 02.00 Elyssa Steinb SO Cambridge 5/26 D2 Sectional @ McFarland
5' 02.00 Katrina Santos SR East Troy 5/26 D2 Sectional @ East Troy
13' 03.00 Bonnie Draxler Wrightstown 2014 Pole Vault
11' 03.00 Hailey Orlowski SO Wisconsin Lutheran 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
11' 01.00 Brielle Buechler JR Wrightstown 5/26 D2 Sectional @ Little Chute
11' 00.00 Danielle Schilling JR Lakeside Lutheran 5/23 D2 Regional @ Whitewater
10' 09.00 Mickey Gearin SR Osceola 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10' 06.00 Linse Wilbur JR Westby 5/26 D2 Sectional @ McFarland
10' 06.00 Gabrielle Kennedy SO St Thomas More 4/21 Falcon Invitational @ Whitnall
10' 03.00 Abigail Nelson FR Northwestern 5/24 D2 Regional @ Frederic
10' 00.00 Josie Wiltrout SR Viroqua 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10' 00.00 Lauren Rottier SO Seymour 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
10' 00.00 MaKayla Mielke JR Freedom 5/23 D2 Regional @ Freedom
10' 00.00 Jenna Thomas FR Richland Center 4/21 Betsy DeMerit @ Reedsburg
09' 09.00 Audry Wright SO Jefferson 5/23 D2 Regional @ Monroe
09' 09.00 Megan Hoffman JR Oconto 5/23 D2 Regional @ Freedom
09' 06.00 Josie Eberle JR Monroe 6/4 D2 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 06.00 Lilly Duffy SR Hayward 5/26 Hayward Invitational
09' 06.00 Kirsten Carrigan SR Stanley-Boyd 5/26 D2 Sectional @ Medford
09' 06.00 Amber Heidenreich JR Hayward 5/26 Hayward Invitational
09' 06.00 Kayela Caroll SR Lakeland Union 5/26 D2 Sectional @ Medford
09' 06.00 Emma Hallman SR Wisconsin Lutheran 5/17 WLT Conf at Hartford Union
09' 03.00 Elle Van Gilder SO Rice Lake 5/24 D2 Regional @ Frederic

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times take precedence over HHT times that are the same
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com