Week 12: Division 3 Honor Roll List For June 5, 2016
Compiled by Dave Figi
Janesville, WI

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
[HHT] indicates hand held timing

The list below is for the week of May 30 - June 4. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 4.

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files.
Odd Relays | 2016 55m Events | 2015 55m Events | 2014 55m Events

Newspaper Media All-Division File

12.20 C Simon. L Gassner D3 Whitehall/Marathon 09/86 100 Meter Dash
12.44 Taylor Juresh SR Royall 5/26 D3 Sectional @ Bangor
12.46 Alexandra Hutchison SR Columbus Cath. [prelims] 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
12.53 Autumn Wickman SR Athens 5/16 Marawood North @ Abbotsford
12.59 Kaitlin Kaiser SR Cuba City 5/26 D3 Sectional @ Bangor
12.59 Delia Labatt SR Grantsburg 5/23 D3 Regional @ Unity
12.67 Dakota Hutzler JR Rio 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
12.67 Nicole Mikula JR Shell Lake 5/23 D3 Regional @ Unity
12.72 Bre Marchan SR Wild Rose 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
12.74 Sierra Hetrick SR Alma/Pepin 5/12 Dairyland Conf @ Blair-Taylor
12.78 Maria Gruett SR Hilbert-Stockbridge 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
12.78 Olivia Costley SO Fall Creek 4/22 Schultz Invitational @ Arcadia
12.79 Haley Durst FR Ithaca 5/26 D3 Sectional @ Bangor
12.85 Haley Ott JR Pardeeville 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
12.87 Paige Murphy JR BSMS 5/16 Six Rivers Conf @ UW-Platte
12.89 Brook Bahr SR Blair-Taylor 5/26 D3 Sectional @ Bangor
12.92 Beverly Perry JR Hope Christian 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
12.97 Ashlie Lockington FR Bangor [prelims] 5/17 Scenic Bluffs Conf @ Cashton
12.98 Alyssen Noreiga FR Monticello 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
13.00 Tiana Weatherby SR Edgar 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
13.00 Sophie Hoelz SR Living Word Luth. 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
24.91 Alexandra Hutchison Columbus Cath. [Prel] 2015 200 Meter Dash
25.06 Alexandra Hutchison SR Columbus Catholic 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
25.11 Autumn Wickman SR Athens 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
25.59 Delia Labatt SR Grantsburg 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
25.72 Taylor Juresh SR Royall 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
25.98 Makaylee Kuhn FR Hilbert-Stockbridge 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.26 Josie Penniston JR Pecatonica/Argyle 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.40 Julianne Barkholz SO Newman Catholic 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.43 Olivia Costley SO Fall Creek 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.47 Kelly Aldrich JR Catholic Central 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.77 Kaitlyn Kaiser SR Cuba City 5/17 SWAL Conf @ Riverdale
26.80 Sophie Hoelz SR Living Word Luth [prelims] 5/17 Midwest Classic @ Brookfield A
26.82 Emma Lawrence SO BSMS 5/16 Six Rivers Conf @ UW-Platte
26.85 Leighten Fischer JR Iola-Scandinavia 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
26.88 Alexis Rolph FR Lourdes Academy 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
26.88 Bre Marchan SR Wild Rose 5/6 Lourdes Night/Lights @ N FDL
26.93 Kayla Neff SR Regis 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
27.01 Allison Stewart JR Gresham-Bowler [prelims] 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
27.02 Rodneeya Schwartzlow JR Parkview 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
27.04 Olivia Wagner JR Sevastopol 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
27.09 Jenna Zahorik FR Reedsville 5/5 Big East JV @ Random Lake
56.15 Jamie Vandenberg Niagara 2008 400 Meter Run
0:56.45 Autumn Wickman SR Athens 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:57.43 Elizabeth Kyes SR Cadott 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:57.78 Makaylee Kuhn FR Hilbert-Stockbridge 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:58.21 Delia Labatt SR Grantsburg 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
0:58.52 Josie Penniston JR Pecatonica/Argyle 5/26 D3 Sectional @ Bangor
0:59.33 Alexandra Hutchison SR Columbus Catholic 5/17 Eastern Cloverbelt @ Colby
0:59.42 Abbey Engel JR Cochrane-Fountain City 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:00.10 Amber Bianco SR Rosholt 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
1:00.15 Raelin Sorenson SR Unity 5/10 Rice Lake Rotary Invite
1:00.67 Allyson Nelson SO Brookwood 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:01.07 Dempsey Fogarty SR Colfax 5/17 Dunn-St Croix @ Glenwood City
1:01.18 Ashlie Lockington FR Bangor 4/29 KC Relays - Aquinas @ UW L
1:01.18 Emily Foley JR Lourdes Academy 4/18 Trailways Duals @ Markesan
1:01.24 Julianna Barkholz SO Newman Catholic 5/12 Pittsville Invitational
1:01.25 Rachel Gronemeyer JR Auburndale 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:01.83 Kayla Neff SR Regis 5/26 D3 Sectional @ Colfax
1:01.90 Mykenzie Vaasen SO Cuba City 5/17 SWAL Conf @ Riverdale
1:02.10 Alli Spitzer SO Algoma 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:02.15 Anna Menges JR Manitowoc Lutheran 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
1:02.25 Jessie Maedke SO Luther 5/26 D3 Sectional @ Bangor
2:13.11 Brittany Davis Benton-Sc Mnd-Shull 2015 800 Meter Run
2:15.76 Elizabeth Kyes SR Cadott 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:16.15 Abby Engel JR Cochrane-Fountain City 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:16.52 Emily Foley JR Lourdes Academy 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:19.05 Dempsey Fogarty SR Colfax 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:19.42 Raelin Sorenson SR Unity 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:21.78 Aidan Campbell SR Madison Tri-Op 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
2:22.88 Camryn Burtness JR Parkview 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
2:23.21 Jessica Jacobs JR Deerfield 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
2:23.68 Allyson Nelson SO Brookwood 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:24.03 Maddie LeBouton JR Horicon 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
2:24.71 Katie VanScyoc JR Lourdes Acadermy 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
2:24.93 Rachel Lawton FR Flambeau 5/26 D3 Sectional @ Colfax
2:25.03 Autumn Wickman SR Athens 5/9 Doc H. A. Schultz Inv @ Edgar
2:25.26 Gracie Gerber FR Grantsburg [Sch Recd] 5/26 D3 Sectional @ Colfax
2:25.47 Kali Karl SO Auburndale 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:26.14 Carrie Pfaff FR Melrose-Mindoro 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
2:26.87 Meygan Benzing FR Dodgeland 5/17 Trailways Conf @ Randolph
2:27.08 Karen Scharlau SO Cochrane-Fountain City 5/7 Cochrane-FC Super Sat Inv
2:27.24 Kassye Todd SO Elmwood/Plum City [HHT] 5/5 St Croix Central Meet
2:27.35 Grace VanHandel FR Pacelli 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
4:51.54 Molly Seidel University Lake School 2011 1600 Meter Run
5:15.21 Erika Kisting SO Iola-Scandinavia 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:17.26 Kassye Todd SO Elmwood/Plum City 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:17.52 Aidan Campbell SR Madison Tri-Op 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:22.06 Rachel Lawton FR Flambeau 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:22.35 Angela Moore SR Lourdes Academy 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:22.95 Tatem Baures JR Wauzeka-Steuben 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:22.97 Meygan Benzing FR Dodgeland 5/6 Lourdes Night/Lights @ N FDL
5:24.50 Emily Foley JR Lourdes Academy 5/17 Trailways Conf @ Randolph
5:24.92 Falon Immormino FR Thorp 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:25.09 Anna Buchberger SO Marathon 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:26.59 Leighten Fischer JR Iola-Scandinavia 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:28.85 Ciara Kaderly JR Albany 5/23 D3 Regional @ Deerfield
5:29.12 Ketzel Levens SR South Shore/Washburn 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:29.30 Karen Scharlau SO Cochrane-Fountain City 5/26 D3 Sectional @ Bangor
5:29.37 Kassye Todd SO Elmwood/Plum City 5/17 Dunn-St Croix @ Glenwood City
5:30.04 Elizabeth Kyes SR Cadott 3/22 Blue Devil Open @ UW-Stout
5:30.20 Aliviia Fuhrman SR Luther 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5:31.43 Camryn Burtness JR Parkview 4/29 Bulldog Invite @ Pardeeville
5:31.72 Willa Dworschack SR North Crawford 5/26 D3 Sectional @ Bangor
5:32.50 Mikaela Glodowski SR Rosholt 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:21.93 Molly Seidel University Lake School 2012 3200 Meter Run
11:23.13 Erika Kisting SO Iola-Scandinavia 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:23.16 Rachel Lawton FR Flambeau 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:23.83 Kassye Todd SO Elmwood/Plum City 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:32.64 Meygan Benzing FR Dodgeland 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:35.63 Falon Immormino SO Thorp 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:35.64 Tatem Baures JR Wauzeka-Steuben 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:43.45 Rachel Lawton FR Flambeau 5/19 Chuck Walek Inv @ Whitehall
11:46.50 Mackenzie Dorth SO Living Word Luth 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:53.54 Anna Buchberger SO Marathon 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
11:56.41 Carly Vandenhouten SO Lourdes Academy 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
11:58.89 Allison Weiss SO Madison Tri-Op 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
12:01.67 Hallie Jensen JR Grantsburg 5/26 D3 Sectional @ Colfax
12:01.91 Angela Moore SR Lourdes Academy 4/29 Altheimer Inv @ Pewaukee
12:02.82 Brittany Gagas JR Rosholt 4/22 Back The Track at Rosholt
12:04.86 Makenzie Kauffman JR Boscobel 5/26 D3 Sectional @ Bangor
12:10.76 Emma Guenther SO Albany 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
12:13.99 Hannah Kloehn SR Northland Lutheran 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
12:16.70 Erica Kallstrom FR Colfax 5/10 Colfax Track Meet
12:19.99 Abby Field FR Wonewoc-Center 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
12:23.91 Ciara Kaderly JR Albany 5/23 D3 Regional @ Deerfield
14.63 Megan Rennhack D3 Dodgeland 2008 100 Meter HH
15.07 Faith Lubner JR Reedsville 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
15.08 Jaazmin Hairston-Chainey SR Eastbrook Academy 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
15.55 Cara Volz SR Weyauwega-Fremont 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
15.79 Jamie Schmitz SR Cashton 5/23 D3 Regional @ Onalaska Luther
15.83 Sonia Schubert JR Elkhart Lake/Glenbeaulah 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
15.84 Isabelle Kick SR Luther [prelims] 5/26 D3 Sectional @ Bangor
16.00 Taylor Wegner SO Princeton/Green lake 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
16.07 Lexi Moussette SR Cornell/Lake Holcombe 5/6 New Auburn Varsity Invite
16.11 Briana Simonis SR Rosholt 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
16.24 Emily Schaldach JR Cashton 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
16.26 Cheyenne Franke SR Markesan 5/17 Trailways Conf @ Randolph
16.30 Allison Herman SR Whitehall 5/26 D3 Sectional @ Bangor
16.30 Emma Lawrence SO BSMS 5/16 Six Rivers Conf @ UW-Platte
16.31 Sylviann Momont SR Auburndale 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
16.32 Jenna Booth JR Eleva-Strum 5/26 D3 Sectional @ Bangor
16.35 Anja Smith JR St Mary's Springs 5/6 Lourdes Night/Lights @ N FDL
16.40 Daria Hoesly FR Edgar 5/16 Marawood North @ Abbotsford
16.53 Macy Klabunde SR Tri-County 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
16.57 Rachel Manier SO Cadott 5/17 Western Cloverbelt @ Cadott
16.60 Tori Matson SR Regis [prelims] 5/23 D3 Regional @ Boyceville
43.75 Megan Rennhack Dodgeland 2008 300 Meter LH
44.87 Faith Lubner JR Reedsville 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
45.59 Emma Lawrence SO BSMS [Sch Recd] 5/26 D3 Sectional @ Bangor
45.68 Sophie Hoelz SR Living Word Luth 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
45.89 Molly Kotten SR Brookwood 5/26 D3 Sectional @ Bangor
46.11 Macey Wirkus JR Edgar 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
46.90 Dakota Hutzler JR Rio 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
47.25 Cara Volz SR Weyauwega-Fremont 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
47.66 Lauren Griepentrog SO Manitowoc Lutheran 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
48.22 Alyssa Klecker SR Fall River 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
48.37 Emily Schaldach JR Cashton 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
48.49 Gabby Marcott SR Alma/Pepin 5/26 D3 Sectional @ Bangor
48.50 Alyssa Klecker SR Fall River 4/18 Pardeeville Double Dual
48.71 Mel Kunze FR Abbotsford 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
48.71 Katie Craig JR Tri-County 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
48.72 Jamie Schmitz SR Cashton 4/16 West Salem Inv @ St Mary's MN
48.87 Sylviann Momont SR Auburndale 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
48.95 Rachel Manier SO Cadott 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
49.04 Autumn Linzmeier SR Assumption 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
49.53 Kallie Falteisek FR Owen-Withee 5/26 D3 Sectional @ Colfax
49.71 Raman Gill SR Madison Tri-Op 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
49.21 Edgar 2012 400 Meter Relay
50.10 Cuba City 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.11 Wild Rose 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.44 Shell Lake 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.65 Bangor 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
50.80 Benton-Sc Mound-Shullsburg 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
51.40 Darlington 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
51.55 Weyauwega-Fremont 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
51.75 Abbotsford 5/23 D3 Regional @ Cadott
51.84 Boyceville 5/26 D3 Sectional @ Colfax
51.91 Blair-Taylor 5/26 D3 Sectional @ Bangor
51.99 Athens 5/23 D3 Regional @ Cadott
52.00 Spencer 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
52.24 Edgar 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
52.34 Algoma 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
52.34 Pardeeville [HHT] 3/22 Poynette Triangular
52.35 Catholic Central 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
52.57 Parkview 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
52.88 Newman Catholic 5/19 Bonduel Last Chance Meet
52.93 Itaca 5/26 D3 Sectional @ Bangor
53.10 Saint Mary's Springs 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
1:44.37 Poynette/Edgar 85/10 800 Meter Relay
1:45.95 Wild Rose 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.16 Benton-Scales Mnd-Shulls 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.31 Shell Lake 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.66 Cuba City 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.70 Athens 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:46.86 Weyauwega-Fremont 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:47.77 Bangor 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:48.04 Edgar 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:49.29 Reedsville 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
1:49.32 Newman Catholic 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
1:49.35 Catholic Central 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:49.70 Darlington 5/26 D3 Sectional @ Bangor
1:50.31 Blair-Taylor 5/26 D3 Sectional @ Bangor
1:50.59 Luther 5/26 D3 Sectional @ Bangor
1:50.64 Madison Tri-Op 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
1:50.99 Pittsville 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
1:51.20 St Mary's Springs 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
1:51.39 Marathon 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
1:52.03 Iola-Scadinavia 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
1:52.09 Suring 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
3:58.31 Edgar 2012 1600 Meter Relay
4:03.96 Hilbert/Stockbridge 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:07.05 Cochrane-Fountain City 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:07.29 Weyauwega-Fremont 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:07.60 Brookwood 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:08.21 Newman Catholic 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
4:09.11 Lourdes Academy 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:09.46 Luther 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:10.28 Rosholt 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:12.10 Bangor 5/26 D3 Sectional @ Bangor
4:12.21 Cadott 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:12.30 Spencer 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
4:12.93 Glenwood City 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
4:13.45 Benton-Scales Mnd-Shulls 5/26 D3 Sectional @ Bangor
4:13.87 Unity 5/23 D3 Regional @ Unity
4:14.38 Edgar 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
4:14.53 St Mary Catholic 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
4:15.15 Assumption 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
4:15.61 Shell Lake 5/26 D3 Sectional @ Colfax
4:15.98 Darlington 5/23 D3 Regional @ Cuba City
4:16.57 Deerfield 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
09:31.47 St Mary's Springs 2013 3200 Meter Relay
09:43.92 Lourdes Academy 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09:48.98 Deerfield Conference Record 5/17 Trailways Conf @ Randolph
09:49.37 Colfax 5/17 Dunn-St Croix @ Glenwood City
09:49.80 Elmwood/Plum City 5/17 Dunn-St Croix @ Glenwood City
10:00.37 Iola-Scandinavia 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:02.47 Rosholt 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:02.79 Unity 5/23 D3 Regional @ Unity
10:03.54 Newman Catholic 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:04.14 Dodgeland 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
10:04.60 Assumption 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:05.79 Pacelli 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:10.76 Albany 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:11.49 Marathon 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
10:15.67 Boscobel 5/17 SWAL Conf @ Riverdale
10:17.66 Cochrane-Fountain City 5/26 D3 Sectional @ Bangor
10:19.52 Glenwood City 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:21.20 Grantsburg School Record 5/17 West Lakeland @ Clear Lake
10:22.43 Darlington 5/26 D3 Sectional @ Bangor
10:28.57 Melrose-Mindoro 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
10:31.22 Living Word Lutheran 5/17 Midwest Classic @ Brookfield A
49' 01.50 Kennedy Blahnik Algoma 2013 Shot Put
44' 01.00 Sydney Thompson JR Mercer 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
41' 11.00 Katelyn Williams SO Algoma 5/23 D3 Regional @ Hilbert
41' 07.50 Emma Richards SO Ozaukee 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
39' 06.50 Ania Smith SR Menomonee Indian 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
39' 02.00 Kaitlyn Moser SR Webster 5/17 West Lakeland @ Clear Lake
39' 01.75 Aspen Neisius SR Fennimore 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
38' 09.50 Brianna Leahy SO BSMS 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
38' 08.00 Heather Beil SR Hilbert-Stock. [Meet Recd] 5/5 Hilbert Invitational
38' 04.25 Mariah Whalen JR Newman Catholic 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
38' 02.50 Sydney Clapper SR Tri-County 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
37' 09.50 Cora Reinke SR Wild Rose 5/23 D3 Regional @ Tri-County
37' 01.75 Brittany Roser JR Horicon 5/23 D3 Regional @ Markesan
37' 01.00 Melissa Neumann SR Northland Luth [Sch Recd] 5/9 Doc H. A. Schultz Inv @ Edgar
37' 00.50 Makenzie Klieforth SR Abbotsford [Sch Recd] 5/16 Marawood North @ Abbotsford
36' 11.00 Hannah Ludescher SR Flambeau 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
36' 10.00 Rachel Klatt SR Glenwood City 5/17 Dunn-St Croix @ Glenwood City
36' 05.25 Kyra Ballentine SR Blair-Taylor 5/23 D3 Regional @ Cochrane-FC
36' 04.50 Morgan Davister SO Algoma 5/23 D3 Regional @ Hilbert
36' 04.00 Greta Hess JR Cochrane-Fountain City 5/23 D3 Regional @ Cochrane-FC
36' 03.50 Marianne Scharlau SR Colfax 5/17 Dunn-St Croix @ Glenwood City
154' 03 Kennedy Blahnik Algoma 2013 Discus
144' 09 Emma Richards SO Ozaukee 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
140' 01 Sydney Thompson JR Mercer 4/30 Fastest 4 & Field @ Princeton
134' 01 Ania Smith [Sch Recd] SR Menomonie Indian 4/14 Wildcat Relays @ Marion HS
130' 04 Katelyn Williams SO Algoma 5/16 Packerland Conf @ Oconto
127' 08 Emily Behnke FR Manitowoc Lutheran 5/23 D3 Regional @ Hilbert
127' 02 Brittney Roser JR Horicon 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
125' 06 Cora Reinke SR Wild Rose 5/9 Wega Open @ Weyauwega-Fre
125' 04 Melissa Neumann SR Nor'land Luth [Sch/Conf Rec] 5/16 Marawood South @ Stratford
123' 00 Brilyn Brecka SO Alma/Pepin 5/12 Dairyland Conf @ Blair-Taylor
121' 00 Aspen Neisius SR Fennimore 5/23 D3 Regional @ Boscobel
120' 10 Mariah Whalen JR Newman Catholic 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
119' 03 Brea Yenter SR Rosholt 5/14 CWC-10 @ Wild Rose
118' 05 Taryn Rankin JR Darlington 5/9 Red Bird Inv. @ Darlington
116' 05 Brianna Leahy SO BSMS 5/23 D3 Regional @ Cuba City
115' 09 Heather Beil SR Hilbert/Stockbridge 5/23 D3 Regional @ Hilbert
115' 05 Mariah Whalen JR Newman Catholic 5/23 D3 Regional @ Marathon
114' 07 Allyson Nelson SO Brookwood 5/26 D3 Sectional @ Bangor
114' 06 Carleen Baron SR Pacelli 5/23 D3 Regional @ Tri-County
114' 03 Kayli Brown JR Living Word Luth 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
113' 09 Marianne Scharlau SR Colfax 5/12 Glenwood City Varsity Meet
18' 06.50 Aileen Lemanski Florence 2009 Long Jump
18' 02.50 Sonia Schubert JR Elkhart Lake-Glenbeulah 5/23 D3 Regional @ Hilbert
18' 02.25 Kaitlyn Kaiser SR Cuba City 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
17' 09.00 Faith Lubner JR Reedsville 5/14 Big East Conference @ Hilbert
17' 08.50 Kayla Neff SR Regis 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
17' 07.25 Jamie Schmitz SR Cashton 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
17' 07.00 Taylor Juresh SR Royall 4/30 Fastest 4 & Field @ Princeton
17' 06.50 Sylviann Momont SR Auburndale [Meet Recd] 5/9 Doc H. A. Schultz Inv @ Edgar
17' 06.00 Dakota Hutzler JR Rio 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
17' 05.00 Leighten Fischer JR Iola-Scandinavia 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
17' 02.00 Lindsey Martin SR Shell Lake 5/2 Unity Invite
17' 01.25 Kayla Barthels SR Immanuel Lutheran 5/23 D3 Regional @ Boyceville
17' 01.00 Bre Marchan SR Wild Rose 5/14 CWC-10 @ Wild Rose
17' 01.00 Mikayla Brouette JR Pardeeville 4/18 Pardeeville Double Dual
16' 11.25 Paige Murphy JR BSMS 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
16' 11.00 Amber Bianco SR Rosholt 5/23 D3 Regional @ Tri-County
16' 09.00 Maya Dix JR Wild Rose 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
16' 08.75 Ashley Caswell JR Wild Rose 4/28 Tri-County Invite
16' 08.00 Briana Nelson SR Brookwood 4/23 Cashton Invite
16' 07.25 Emma Stanke SR Newman Catholic 5/23 D3 Regional @ Marathon
16' 07.00 Dempsey Fogarty SR Colfax 5/23 D3 Regional @ Boyceville
38' 05.00 Bria Halama Independence-Gilman. 2011 Triple Jump
37' 01.50 Ashlie Lockington FR Bangor 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
37' 01.25 Jamie Schmitz SR Cashton 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
36' 08.50 Sonia Schubert JR Elkhart Lake/Glenbeaulah 5/23 D3 Regional @ Hilbert
36' 08.50 Cara Volz SR Weyauwega-Fremont 4/30 Fastest 4 & Field @ Princeton
36' 06.50 Dakota Hutzler JR Rio 4/14 Markesan Invite
36' 02.75 Cassidy Noeldner FR Immanuel Lutheran 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
36' 00.50 Mikayla Brouette JR Pardeeville 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 06.75 Sylviann Momont SR Auburndale 5/2 Stratford Track Meet
35' 05.50 Katie Pingel JR Benton-Sc Mound-Shulls 5/16 Six Rivers Conf @ UW-Platte
35' 05.00 Cheyenne Hawkins JR Prentice-Rib Lake 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 05.00 Kamryn Butt JR Edgar 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 05.00 Taylor Juresh SR Royall 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
35' 02.00 Macey Wirkus JR Edgar 4/15 Marathon High School Meet
35' 00.00 Taylor Wegner SO Princeton/Green Lake 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
34' 10.00 Sadie Murray SR Cuba City 5/23 D3 Regional @ Cuba City
34' 07.50 Elizabeth Kyes SR Cadott 5/23 D3 Regional @ Cadott
34' 04.50 Emma Dewane SR Manitowoc Lutheran 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
34' 01.00 Ashlee Rightman SR Siren 5/26 D3 Sectional @ Colfax
34' 00.00 Nicole Mikula JR Shell Lake 5/26 D3 Sectional @ Colfax
34' 00.00 Sara Stender SR Cornell/Lake Holcombe 5/17 Lakeland East @ Cameron
5' 09.00 Melum/Juedes/Townsend Iola-S/Clear L/Elk M 2009 High Jump
5' 06.00 Bre Marchan SR Wild Rose 4/18 CWC Pre @ Menomonee Indian
5' 05.00 Rylee Gabel JR Cochrane - Fountain City 5/7 Cochrane-FC Super Sat Inv
5' 05.00 Alyssa Kavajecz SR South Shore/Washburn 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5' 04.00 Rachel Ohde JR McDonell Central 5/5 Matye Inv. @ Osseo-Fairchild
5' 04.00 Haley Nelson SR North Crawford 4/25 Bulldog Relays @ Boscobel
5' 04.00 Elizabeth McClure SO Algoma 5/23 D3 Regional @ Hilbert
5' 03.00 Raelin Sorensen SR Unity 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5' 03.00 Becky Schroeder JR Weyauwega-Fremont 5/23 D3 Regional @ Tri-County
5' 03.00 Riley Vaughn SO Newman Catholic 4/21 Dale Peterson Inv. @ Antigo
5' 03.00 Anja Smith JR St Mary's Springs 3/22 Waters Meet @ UW-Oshkosh
5' 02.00 Maize Splinter JR Cuba City 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5' 02.00 Mariah Whalen JR Newman Catholic 6/3 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
5' 02.00 Katie Stegeman JR Suring 5/26 D3 Sectional @ Rosholt
5' 02.00 Briana Simonis SR Rosholt 5/23 D3 Regional @ Tri-County
5' 02.00 Ashlee Rightman SR Siren 5/23 D3 Regional @ Unity
5' 02.00 Michelle Budden SR Southwestern 5/23 D3 Regional @ Cuba City
5' 02.00 Sabrina Vircks SO Spencer 5/23 D3 Regional @ Marathon
5' 02.00 Cassie Malean JR Boyceville 5/3 Amery Invite
5' 01.00 Trinity Law FR Benton-Sclaes Mnd-Shulls 5/23 D3 Regional @ Cuba City
5' 01.00 Abbey Engel JR Cochrane-Fountain City 5/23 D3 Regional @ Cochrane-FC
11' 09.00 Faryn Wirkus Edgar 2012 Pole Vault
11' 00.00 Johanna Ellefson JR Spencer 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
10' 09.00 Gabriella Janke SO Athens 5/23 D3 Regional @ Cadott
10' 03.00 Demi Ploor JR Sevastopol 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
10' 03.00 Daisy Campbell SO Three Lakes [Sch Recd] 5/10 Hatchett Invite @ Tomahawk
10' 00.00 Lexi VanDoorn SR Flambeau 5/23 D3 Regional @ Flambeau
09' 09.00 Elizabeth McClure SO Algoma 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
09' 06.00 Macy Klabunde SR Tri-County 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 06.00 Sadie Koelz JR Webster 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 06.00 Nellie Soda SO Princeton/Green Lake 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 06.00 Brittany Brown JR Independence-Gilmanton 4/22 Dairyland South @ Whitehall
09' 03.00 Kirsten Talmadge SR Algoma 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL
09' 00.00 Karina McGucken SR Newman Catholic 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 00.00 Sydney Haines JR Boscobel 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 00.00 Tia Dorshorst SO Lincoln 6/4 D3 WIAA State Meet @ UW-Lax
09' 00.00 Hannah Cramer SO Dodgeland 5/23 D3 Regional @ Markesan
09' 00.00 Brooklyn Booth JR Boyceville 5/10 Mondovi Invite
08' 09.00 Franci Gates SR River Ridge 5/23 D3 Regional @ Boscobel
08' 09.00 Julia Pokorny SO Shell Lake 5/17 Lakeland East @ Cameron
08' 06.00 Hunter Weber SO Darlington 5/26 D3 Sectional @ Bangor
08' 06.00 Makita Riehl SR St Mary's Springs 5/26 D3 Sectional @ Princeton/GL

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com