Week 12: Honor Roll List For June 1, 2008 [D1, D2, and D3]
Compiled by Dave Figi
Janesville Parker High School

HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing.

Indoor 55m Event List For 2008


The list below is for the week of May 26-May31 and includes athletes from D1, D2, and D3 schools.


Newspaper Media File

11.84 Diane Lemmitt Milwaukee West 1981 100 Meter Dash
11.96 Chidera Obasih å 9 Brookfield Central 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11.99 Tasha Allen å 11 Milw North [D2 Record] 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.01 Jasmyn Hudgins å 10 Milw Bradley Tech 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.14 Stephanie Henry 10 La Crosse Logan 5/7 La Crosse City Meet @ Central
12.16 Chim Okoroji å 12 Eau Claire Memorial 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.18 Kaya Senaya å 12 Brown Deer 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.22 Symona Gregory å 11 Milwaukee Bradley Tech 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.26 Chanell Franklin å 11 Milwaukee King 4/22 Greendale Invitational
12.27 Hilary Forest å 11 SPASH 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.29 Maya Vazquez å 10 Arcadia 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.34 Megan Mulligan [12.09 hht] 9 Lake Genenva Badger 4/15 Badger Quad
12.34 Michele Broeker [12.07 hht] 12 Waterford 4/15 Badger Quad
12.35 Katie Duchow å 12 Arrowhead 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.39 Chelsey Simon å 11 Whitehall 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.42 Becca Schmidt å 11 Whitefish Bay 5/13 Northshore Conf @ Homestead
12.43 Tiffany Jones å 12 Madison Memorial 5/22 D1 Sectional @ Holmen
12.44 Jaleesa Trussell 12 Racine Case 5/9 Doc Lund Invite @ Muskego
12.44 Jennifer Kippley [12.2 HHT] 11 Sauk Prairie [Conf Rec] 5/13 Northern Badger Meet
12.48 Emily Worden å 11 La Crosse Logan 4/19 KC Relays @ UW-Lax
12.51 Uniqua Taylor å 11 Milwaukee King [prelims] 5/19 D1 Regional @ Homestead
24.02 Andrea Lee Milwaukee Riverside 1988 200 Meter Dash
24.66 Chidera Obasih å 9 Brookfield Central 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
24.79 Tasha Allen å 11 Milw North [D2 Record] 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
24.81 Jasmyn Hudgins å 11 Milw Bradley Tech 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
24.82 Sharay Hale å 12 Milwaukee Riverside 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
24.89 Kaya Senaya å 12 Brown Deer 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
24.94 Stephanie Henry å 10 La Crosse Logan 5/22 D1 Sectional @ Holmen
25.06 Maya Vazquez å 10 Arcadia 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.08 Dezera Bryant å 9 Milwaukee Bradley tech 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.22 Hillary Forrest å 11 SPASH 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
25.23 Tiffany Jones å 12 Madison Memorial 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.34 Jaleesa Trussell 12 Racine Case 5/9 Doc Lund Invite @ Muskego
25.42 Jessica Waldvogel å 10 Wausau West 5/13 WVC Meet @ Stevens Point
25.55 Samara White å 10 Milwaukee Vincent 5/19 D1 Regional @ Occonomowoc
25.56 Chanel Franklin å 11 Milwaukee King 5/22 D1 Sectional @ Germantown
25.71 Lauren Unser å 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.73 Ciara Jarrett å 10 Milwaukee Marshall/Lang 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
25.78 Katie Duchow å 12 Arrowhead 5/8 Classic 8 @ Waukesha North
25.81 Chelsey Simon 11 Whitehall 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.83 Rebecca Michalek å 12 Mukwonago 5/19 D1 Regional @ Mukwonago
25.84 Cathryn Helmers 11 Holmen 4/29 Holmen Triangular
55.81 Joanna Schutlz Holmen 2003 400 Meter Run
0:56.02 Sharay Hale å 12 Milwaukee Riverside 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:56.15 Jamie Vandenberg å 11 Niagara [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:56.59 Gretchen Homan å 10 Burlington Catholic Central 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:56.83 Maya Vazquez å 10 Arcadia 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
0:56.94 Jami Hill 11 Onalaska [Sch Recd] 5/6 Onalaska Triangular
0:57.17 Deidre Dillman å 12 Prairie du Chien 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
0:57.44 Stephanie Henry å 10 La Crosse Logan 5/13 MVC @ La Crosse Logan
0:57.54 Alaina Murphy å 10 Seymour 5/30 D1 WIAA Preliminary
0:57.65 Stephanie Grant å 12 Waukesha West 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:57.77 Lauren Rock å 11 Madison Memorial 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:58.10 Lauren Unser å 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:58.13 Tahje Whittley å 9 Milw Bradley Tech 5/30 D1 WIAA Preliminary
0:58.24 Tia Nowak å 10 East Troy 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
0:58.29 Lexi Williamså 12 Rice Lake 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:58.57 Sarah Fox å 10 D.S.H.A. 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
0:58.60 Steph Stock å 11 Green Bay Preble 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
0:58.66 Kelly Stewart å 9 "Amery [Sch recd, PR]" 5/30 D2 WIAA Preliminary
0:58.74 Cathryn Helmers 11 Holmen 5/8 Sparta Invitational
0:58.78 Tasha Allen å 11 Milwaukee North 5/14 Milw City Meet @ Pulaski Stad
0:58.81 Nicole Ballweg å 10 Sauk Prairie 5/22 D1 Sectional @ Holmen
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point 1985 800 Meter Run
2:13.29 Jamie Vandenberg å 11 Niagara [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:13.37 Jami Hill å 11 Onalaska 4/19 KC Relays @ UW-Lax
2:13.43 Alexis Mikaelian å 10 Racine Prairie 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:13.66 Ashley Beutler å 12 Sugar River 5/10 Mononoa Grove Invite
2:13.82 Megan Palmer å 10 Whitefish Bay 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.03 Courtney Oldenburg å 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.18 Deidre Dillman å 12 Prairie du Chien 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.46 Maggie Bollig å 11 Middleton 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.65 Megan Beers 12 Oregon 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.89 Rachel Kaminski å 12 Bay Port 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.98 Hannah Trasser å 9 Brookfield Central 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:16.24 Jamie Vandenberg å 11 Niagara [School Record] 5/15 Peshtigo Quadrangular
2:16.65 Cathy Randle å 12 Wauwatosa West 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.06 Jil Kerkman å 12 Union Grove 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.35 Kathryn Ritter å 12 Mukwonago 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.52 Shannon Klein å 9 Brodhead-Juda 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.58 Ann Tank å 12 Dodgeville-Mineral Pt 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.59 Sarah Ball å 10 Kenosha Tremper 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.77 Jenna Wise 12 Beaver Dam 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:19.60 Kim Hennings å 10 Kiel 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:52.38 Ashley Beutler å 12 Sugar River 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:54.31 Jami Hill å 11 Onalaska 4/5 W/TFA Championships @ UW-W
5:02.28 Claire Rindo å 12 Berlin 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:06.53 Katie Cumming å 12 Hudson 5/22 D1 Sectional @ EC North
5:06.74 Rachel Kaminski å 12 Bay Port 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:07.36 Katie McCormack å 12 Brookfield Central 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:07.87 Shannon Nemetz å 10 Denmark 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:08.43 Joanna Zurko å 12 Muskego 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:08.59 Kate Sanft å 12 Wausau East 5/22 D1 Sectional @ EC North
5:08.63 Megan Beers å 12 Oregon 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:08.69 Kayla Wagner å 11 Baldwin-Woodville 5/22 D2 Sectional @ Medford
5:09.32 Ashley Schoenoff å 11 Baraboo 5/22 D1 Sectional @ Holmen
5:09.40 Brea Tinney å 11 Osceola 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:09.42 Maggie Bollig å 11 Middleton 5/22 D1 Sectional @ Holmen
5:09.89 Jessica Schmidt å 11 West De Pere 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:10.84 Alexis Mikaelian 10 Racine Prairie 5/9 Elkhorn Invitational
5:10.94 Morgan Place 12 Ellsworth 5/13 Middle Border @ Somerset
5:10.96 Shannon Brown 12 Wilmot 5/22 D1 Sectional @ Burlington
5:11.46 Kenzie Vicker å 9 Whitefish Bay 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:11.66 Megan Palmer å 10 Whitefish Bay 5/13 Northshore Conf @ Homestead
10:15.40 Lori Wolter Sauk Prairie 1985 3200 Meter Run
10:33.43 Ashley Beutler å 12 Sugar River [D2 Record] 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:38.44 Kayla Wagner å 11 Baldwin-Woodville 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:48.11 Claire Rindo å 12 Berlin 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:53.03 Katie Cumming å 12 Hudson 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:57.51 Morgan Place å 12 Ellsworth 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:58.57 Katie Peterson å 11 Brookfield Central 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11.01.61 Mackenzie Weber å 10 Oshkosh Lourdes 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:03.44 Morgan Sickels å 10 Catholic Memorial 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:06.70 Julia Nowak å 12 Racine Case 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:08.22 Kate Lydy å 12 Germantown 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:10.83 Samantha Bluske å 11 Pardeville 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:12.94 Kenzie Vicker å 9 Whitefish Bay 5/3 Lady Spartan @ Brk East
11:14.27 Asghley Schoenoff 11 Baraboo 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:14.81 Kiah Ehrke å 11 Stoughton 5/9 Tom Mueller Inv @ Stoughton
11:14.85 Maggie Priebe å 10 Wausau East 5/22 D1 Sectional @ EC North
11:16.61 Alexia Mikaelian å 11 The Prairie School 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:17.54 Jami Hill 11 Onlaska 4/29 Bangor Cardinal Invitational
11:18.97 Becca Gusmer å 12 Green Bay Preble 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:19.54 Megan Beers 12 Oregon 4/29 Stoughton Triple Dual
11:19.62 Jessica Dietz å 12 Arrowhead 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
14.60 Jenni Evans Waukesha South 1988 100 Meter HH
14.63 Megan Rennhack å 12 Dodgeland [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
14.70 Lindsay Schwartz å 12 Watertown 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
14.96 Katelyn Malcore å 10 Brookfield Central 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
15.01 Calanetta Burrows å 12 Menomonee Falls 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.09 Stephanie Zambrowicz å 11 Ripon 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.18 Jessica Wilcox å 12 Fond du Lac 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.20 Madeline Emme å 10 Watertown 5/22 D1 Sectional @ Germantown
15.23 Samantha Berg å 11 Kettle Moraine 4/25 Lake Geneva Invite
15.24 Marissa Savitch å 9 Homestead 5/22 D1 Sectional @ Germantown
15.24 Shelby Demos 11 Janesville Parker 5/2 Demon Inv @ Burlington
15.26 Erin Kline 11 Luxemburg-Casco 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.28 Ali Nellis å 11 Waupaca 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
15.31 Asleigh Edgerson å 12 Pewaukee 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.31 Shelby Schaal å 12 Waterford 5/22 D1 Sectional @ Burlington
15.34 Jennifer Lehman å 12 Waukesha South 5/2 Demon Inv @ Burlington
15.39 Sherice Hewett å 10 Milwaukee Vincent 5/22 D1 Sectional @ Germantown
15.40 Whitney Croell å 10 Holmen 5/19 D1 Regional @ Holmen
15.48 Alexa Lewin å 11 Freedom 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.48 Emily Dieringer å 12 Port Washington 5/13 Northshore Conf @ Homestead
15.51 Daniecce Ward å 12 Milwaukee Bradley Tech 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
43.46 Angie Bruecker Seymour 1997 300 Meter LH
43.75 Megan Rennhack å 12 Dodgeland [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
44.23 Lindsay Schwartz å 12 Watertown 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
44.77 Calanetta Burrows å 12 Menomonee Falls 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
44.98 Shelby Schaal å 12 Waterford 5/22 D1 Sectional @ Burlington
45.11 Katelyn Malcore a 10 Brookfield Central 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
45.15 Samantha Berg å 11 Kettle Moraine 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
45.39 Jennifer Lehman å 12 Waukesha South 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
45.74 Bridget Sarafin å 12 Stanley - Boyd 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
45.76 Megan Gwyn å 10 Northland Pines 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
45.86 Jenny Zahn å 12 Homestead 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.02 Justine Maehojah å 10 Seymour 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
46.06 Katie Langmeier å 10 Cuba City 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.13 Sydney Malanaphy å 12 Hudson 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.25 Jessi Smith å 11 Onalaska Luther 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.25 Grace Heglund-Lohman 9 La Crosse Logan 5/22 D1 Sectional @ Holmen
46.36 Michelle Baranek å 12 Port Washington 5/19 D1 Regional @ Homestead
46.43 Jenna Rozek 12 Franklin 4/22 Sabre Inv @ Franklin
46.44 Taylor Lindl å 11 Wauwatosa East 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
46.45 Kayla Sanders å 12 Burlington 5/22 D1 Sectional @ Burlington
46.53 Kristen Nett å 11 Bay Port 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
47.93 Milwaukee Technical 1994 400 Meter Relay
46.94 Milw Bradley Technical 4/22 Ram Relays @ Pulaski Stadium
48.28 Milwaukee King å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
49.05 Milwaukee Riverside å 5/30 D1 WIAA Preliminary
49.19 Middleton å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
49.24 Milwaukee Vincent 4/29 Milwaukee City Relays
49.33 Sussex Hamilton å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
49.35 Brown Deer å D2 Record 5/30 D2 WIAA Preliminary
49.43 Beloit Memorial å 5/30 D1 WIAA Preliminary
49.45 Tomah å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
49.52 Arrowhead å 5/30 D1 WIAA Preliminary
49.81 Green Bay Southwest å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
49.94 La Crosse Logan 5/2 Stoughton Invitational
50.04 Waukesha West å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
50.24 Wausau West FAT malfunction 5/22 D1 Sectional @ EC North
50.24 Hudson FAT malfunction 5/22 D1 Sectional @ EC North
50.26 Holmen å 5/30 D1 WIAA Preliminary
50.29 West Allis Hale å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
50.30 Sun Prairie å 5/30 D1 WIAA Preliminary
50.41 Appleton Xavier å 5/30 D2 WIAA Preliminary
50.41 West Bend East å 5/30 D1 WIAA Preliminary
1:38.46 Milw Bradley Tech 2008 800 Meter Relay
1:38.46 Milw Bradley Tech å State Record 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:42.41 SPASH å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:43.06 Menomonee Falls å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:43.33 Milwaukee King å 5/22 D1 Sectional @ Germantown
1:43.81 Nicolet å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:44.23 Watertown å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:44.33 Sussex Hamilton å 5/30 D1 WIAA Preliminary
1:44.58 Arrowhead å 5/2 Myrhum @ Arrowhead
1:44.31 Middleton å 5/30 D1 WIAA Preliminary
1:44.34 Waukesha West å 5/30 D1 WIAA Preliminary
1:45.16 Hudson å 5/30 D1 WIAA Preliminary
1:45.25 Kewaskum å 5/30 D2 WIAA Preliminary
1:45.34 Milwaukee Riverside 4/29 Milwaukee City Relays
1:45.42 Holmen å 5/22 D1 Sectional @ Holmen
1:45.61 Brown Deer å 5/30 D2 WIAA Preliminary
1:45.63 Sun Prairie å 5/30 D1 WIAA Preliminary
1:45.75 Green Bay Southwest å 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
1:45.84 Appleton North å 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
1:45.85 East Troy å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
1:45.88 Appleton Xavier å 5/30 D2 WIAA Preliminary
3:55.19 Milwaukee North 1980 1600 Meter Relay
3:56.55 Milwaukee King å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
3:57.62 Waukesha West å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
3:58.20 Arrowhead å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
3:58.77 Watertown å 5/22 D1 Sectional @ Germantown
3:59.59 Middleton å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:00.11 SPASH å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:00.72 Sauk Prairie å 5/22 D1 Sectional @ Holmen
4:00.78 Seymour å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:01.40 Appleton North å 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:02.52 Sussex Hamilton å 5/30 D1 WIAA Preliminary
4:02.72 Whitewater å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:03.36 Wauwatosa West å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
4:04.13 Kimberly å 5/30 D1 WIAA Preliminary
4:04.22 Holmen å 5/22 D1 Sectional @ Holmen
4:04.38 Port Washington å 5/22 D1 Sectional @ Germantown
4:04.43 Wisconsin Lutheran å 5/22 D1 Sectional @ WISCO
4:05.25 Badger å 5/22 D1 Sectional @ Burlington
4:05.35 Catholic Central å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:05.51 Brookfield Central å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
4:05.55 Mukwonago å 5/22 D1 Sectional @ WISCO
09:03.38 Marinette 1994 3200 Meter Relay
09:25.97 Brookfield Central å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
09:26.40 Mukwonago å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:27.18 Onalaska å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:27.36 Oregon å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:28.42 Arrowhead å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:29.85 Green Bay Preble å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:30.74 Wausau East å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:32.49 SPASH å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:32.53 La Crosse Central å 5/22 D1 Sectional @ Holmen
09:33.01 West Salem å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:33.25 Whitefish Bay å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:36.29 Germantown å 5/22 D1 Sectional @ Germantown
09:36.63 Waukesha West å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
09:37.38 Pulaski å 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:38.43 Kettle Moraine å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:38.80 La Crosse Central å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:39.55 Osceola å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:40.39 Madison West å 5/22 D1 Sectional @ Holmen
09:40.40 Germantown å 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:41.65 Wauwatosa West å 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
46' 07.25 Jamae Gjermo Deerfield 2002 Shot Put
46' 03.50 Heidi Baerenwald 12 Appleton East [D1 Record] 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
45' 01.00 Jessica Maroszek 10 Seymour 5/10 Bay Conference Meet
44' 04.50 Mary Theisen 11 Eau Claire Regis 5/13 Western Cloverleaf @ Altoona
43' 06.00 Jecel Gerner 11 Markesan 5/5 Randolph-CambriaF_r Dual
43' 02.75 Angela Boushea 10 Monona Grove 5/2 Tider Inv @ Edgerton
43' 00.00 Lauren Barber 12 Homestead 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
42' 05.50 Alexia Child 12 Lake Geneva Badger 5/13 Lakeshore Meet @ Waterford
41' 11.25 Jessica Ramel 12 Random Lake 5/19 D2 Regional @ Lomira
41' 01.00 Tiffany Medenwaldt 12 Lakeside Lutheran 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
41' 00.50 Shelly Fondriest 12 Wisc Lutheran [meet recd] 4/19 Viking Inv @ WISCO
40' 10.50 Alissa Rausch 10 Wausau West 5/22 D1 Sectional @ EC North
40' 10.00 Tina DeLakis 10 Eau Claire Memorial 5/22 D1 Sectional @ EC North
40' 10.00 Jackie Pasholk 11 Arrowhead 5/19 D1 Regional @ Occonomowoc
40' 08.00 Lacey Craker 11 Baraboo 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
40' 08.00 Shanai Guider 11 Cambridge 5/19 D2 Regional @ Whitewater
40' 06.25 Kassi Kamps 11 Belmont 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
40' 05.00 Lindsey Haller 12 Arrowhead 5/8 Classic 8 Conf @ Wauk North
40' 04.00 Toywonia Jones 12 Sun Prairie 5/19 D1 Regional @ Jsvl parker
40' 02.25 Kayla Oberstadt 12 New London 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
39' 07.25 Abby Lueck 11 Columbus 5/19 D2 Regional @ Whitewater
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
147' 01 Jessica Maroszek 10 Seymour 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
138' 09 Tiffany Medenwaldt 12 Lakeside Lutheran 5/9 Borg In @ Delavan-Darien
138' 09 Jecel Gerner 11 Markesan 4/15 Markesan Invitational
135' 04 Mary Theisen 11 Eau Claire Regis 5/13 Western Cloverleaf @ Altoona
135' 02 Shanai Guider 11 Cambridge 5/19 D2 Regional @ Whitewater
132' 04 Jackie Pasholk 11 Arrowhead 4/25 Lake Geneva Invite
131' 00 Rachel Breunig 12 Sheboygan So. [sch recd] 4/21 Sheboygan North Triangular
130' 00 Megan Elliott 11 Marathon 5/22 D2 Sectional @ Medford
129' 09 Ann Lazare 11 SPASH 5/10 Mononoa Grove Invite
128' 00 April Filtz 12 Stevens Point Pacelli 4/21 Tri-County Inv @ Plainfield
137' 05 Lacey Craker 11 Baraboo 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
128' 06 Anfgela Boushea 10 Monona Grove 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
126' 10 Kayla Oberstadt 12 New London 5/1 Comet Inv @ Waupaca
126' 10 Maren Raab 12 Madison Memorial 4/15 Madison Memorial Triple Dual
126' 05 Lisa Brown 12 Madison Memorial 5/22 D1 Sectional @ Holmen
126' 03 Megan Peterman 10 Clintonville 4/24 Oconto Falls Invitational
126' 02 Heidi Baerenwald 12 Appleton East 4/22 Appleton East Dual
125' 08 Devin Stanford 10 Milwaukee Lutheran 5/13 Northshore Conf @ Homestead
124' 08 Emily Larson 11 Middleton 5/13 Big '8' Conf @ Mad La Follette
124' 02 Alissa Rausch 10 Wausau West 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East 1994 Long Jump
19' 01.50 Chidera Obasih 9 Brookfield Central 5/13 Greater Metro @ Brookfield C
18' 11.25 Tiffany Jones 12 Madison Memorial 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
18' 10.00 Emily Worden 11 La Crosse Logan 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
18' 06.25 Aileen Lemanski 11 Florence [D3 Record] 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
18' 04.00 Maya Vazquez 10 Arcadia 5/15 Norse Inv @ Whitehall
18' 03.50 Charde Mayne 11 Milw Riverside Univ 4/3 Southside Meet @ Milw South
18' 03.25 Jessica Waldvogel 10 Wausau West 5/13 WVC Meet @ Stevens Point
18' 01.00 Becca Buchholtz 12 East Troy 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
18' 00.25 Emily Betz 12 La Crosse Logan 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
18' 00.00 Shelby Schaal 12 Waterford 5/2 Parker Memorial Inv @ NB West
17' 11.75 Kaya Senaya 12 Brown Deer 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 11.75 Shelia Opelt 11 Neillsville 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 11.50 Chelsea Heil 12 Whitewater 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
17' 10.75 Melissa Preston 12 Milwaukee King 5/31 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 10.25 Jennifer Lehman 12 Waukesha South 4/5 Classic 8 Indoor @ Wauk So
17' 10.00 Brooke Hinstorff 9 Lakeside Lutheran 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
17' 09.75 Marissa Watkins 11 Waukesha South 4/5 Classic 8 Indoor @ Wauk So
17' 09.00 Andrea Fenderson 12 Racine Park 4/5 W/TFA Championships @ UW-W
17' 06.50 Melissa Moravec 12 Tomah 5/22 D1 Sectional @ Holmen
17' 05.75 Jodi Bender 12 Whitehall 5/1 Dairyland Dual @ Whitehall
39' 05.75 Lee Ann Majerle D. C. Everest 1987 Triple Jump
39' 04.75 Julie Hebert 12 Greenfield 5/2 Myrhum invite @ Arrowhead
38' 01.00 Shalesa Smith 11 Milwaukee King 5/19 D1 Regional @ Homestead
37' 04.50 Emily Worden 11 La Crosse Logan 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
37' 03.75 Becca Buchholtz 12 East Troy 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
37' 01.75 Erika Suchla 11 Arcadia 4/29 Bangor Cardinal Invitational
36' 11.75 Maureen Podkomorski 12 Greenfield 5/2 Myrhum Inv @ Arrowhead
36' 11.50 Emily Haines 10 Tomah 5/13 MVC @ La Crosse Logan
36' 07.50 Jenny Ebeling 10 Wisconsin Lutheran 5/5 Pre Champ Inv @ Watertown
36' 07.50 Kayla Sanders 12 Burlington 4/25 Lake Geneva Invite
36' 07.25 Syvia Wyatt 12 Milwaukee Bradley Tech 5/9 Hartford Invitational
36' 06.75 Bria Halama 9 Independence-Gilmanton 5/19 D3 Regional @ Whitehall
36' 06.00 Emily Betz 12 La Crosse Logan 5/7 La Crosse City Meet @ Central
36' 06.00 Kristen Schold 12 S. Milw. [Sch Outdr Rec] 4/15 Oak Creek Dual
36' 05.00 Katelyn Malcore 10 Brookfield Central 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
36' 03.25 Kasey Keeler 12 Big Foot 5/6 Edgerton Dual
36' 02.50 Daniecce Ward 12 Milw Bradley Tech 5/2 Demon Inv @ Burlington
36' 01.25 Julia Baranek 12 Port Washington 5/22 D1 Sectional @ Germantown
36' 01.25 Roni Thompson 10 Nicolet 5/13 Northshore Conf @ Homestead
36' 01.00 Catie Grandi 11 Burlington 5/2 Demon Inv @ Burlington
36' 00.00 Mallori Sydorowicz 11 Neillsville 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 09.00 Becca Buchholtz 12 East Troy 5/19 D2 Regional @ Cath Memorial
5' 08.00 Katie Langmeier 10 Cuba City 5/9 Reynolds Inv. @ Boscobel
5' 08.00 Eva Greenwalt 11 Verona 5/6 Verona Triple Dual
5' 07.00 Shelby Demos 11 Janesville Parker 5/9 Tom Mueller Inv @ Oregon
5' 07.00 Hannah Weinberg-Kinsey 11 Wauwatosa East [sch recd] 4/22 West Allis Hale Relays
5' 06.50 Jennifer Lehman 12 Waukesha South 2/8 USA TF @ Carthage
5' 06.00 Tessa Warner 12 Eau Claire Regis 5/6 Eau Claire City Meet @ EC Mem
5' 06.00 Liz Butler 12 Southern Door 5/2 Vanderpan Invite
5' 06.00 Megan Peterson 12 Burlington 4/25 Lake Genenva Invite
5' 06.00 Megan Plourde 12 Somerset 3/29 All-American @ UW-RF
5' 05.00 Lindsay Schwartz 12 Watertown 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
5' 05.00 Kelsey Taylor 11 Waupaca 5/12 Eastern Valley Meet @ Omro
5' 05.00 Taylor Schaefer 11 Kimberly 4/29 FVA Quad @ Kimberly
5' 05.00 Chantel McConville 11 Sauk Prairie 4/29 Waunakee Dual
5' 04.00 Kate Hein 10 Green Bay Notre Dame 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
5' 04.00 Kari Hanson 11 Oregon 5/22 D1 Sectional @ Burlington
5' 04.00 Holly Mertens 12 Stanley-Boyd 5/22 D2 Sectional @ Medford
5' 04.00 Ellen Vandenberg 10 Little Chute 5/19 D2 Regional @ Xavier
5' 04.00 Jessica Wilcox 12 Fond du Lac 5/6 FVA Conf Relays @ Appl North
5' 04.00 Brooke Richardson 9 Verona 5/6 Verona Triple Dual
12' 06.00 Liza Lewis Ashwaubenon 2003 Pole Vault
12' 01.00 Melissa Flucke 11 Ashwaubenon [PR] 5/19 D1 Regional @ Bay Port
11' 07.00 Marcia Roeper 12 Darlington 5/22 D3 Sectional @ Bangor
11' 06.00 Hilary Feyereisen 12 Hudson 5/22 D1 Sectional @ EC North
11' 03.00 Hannah Wallace 11 Whitefish Bay 5/30 D1 WIAA Final @ UW-La Crosse
11' 03.00 Leanna Rose 10 D C Everest 5/22 D1 Sectional @ EC North
11' 00.00 Ryanne Bell 12 Boscobel 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
11' 00.00 Dani Vetesnik 9 Richland Center 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
11' 00.00 Danielle Carrigan 12 Waukesha West 5/22 D1 Sectional @ Waukesha No
11' 00.00 Chantel McConville 11 Sauk Prairie 4/22 Reedsburg Dual
10' 10.00 Nicole Dettmering 12 DC Everest 5/19 D1 Regional @ Wausau East
10' 09.00 Alysson Voss 11 Wausau West 5/22 D1 Sectional @ EC North
10' 09.00 Kelsey Temanson 11 Stratford 5/19 D3 Regional @ Stratford
10' 09.00 Tanae Romportl 12 Rice Lake 5/10 New Richmond Relays
10' 06.00 Brianna Baeten 11 Ashwaubenon 5/22 D1 Sectional @ Ashwaubenon
10' 06.00 Lindsey Parker 12 Madison East 5/22 D1 Sectional @ Holmen
10' 06.00 Sabrina Scoville 12 Richland Center 5/9 Reynolds Inv @ Boscobel
10' 06.00 Beth Berghuis 12 Brillion 5/8 Olympic Conf @ Valders
10' 06.00 Susie Heller 12 Madison Memorial 5/6 Madison City Outdoor Meet
10' 06.00 Alisha Wakefield 12 Arrowhead 4/5 Classic 8 Indoor @ Wauk So
10' 04.00 Camille Schwartz 10 Whitefish Bay 5/13 Northshore Conf @ Homestead

HHT times are rounded UP to higher tenth
HHT times have .24 added

FAT times that are the same are listed first.
Automatic times in the same tenth take precedence over hand times [Over 1 lap]
FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol
Source: 'Big Green Book' from editors of Track and Field News [Page 138]
We list the top twenty performances by date. Thus if two performances
are the same, the most recent performance is listed first.
In all events performances drop off the list as newer
performances with the same time/distance are made.
We make every effort to be accurate. However, if you find
a name not spelled correctly or a performance that is wrong
please contact us so that we can change the error.


e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com