D1 Returning 2017 State Meet Qualifiers




Friday and Saturday, June 2-3, 2017. Results




2018 Preseason D1 Review, Monday, January 1, 2018

Wheel Chair Events | D1 2017 State Qualifiers | D2 2017 State Qualifiers | D3 2017 State Qualifiers | Home

D1 WIAA Field | D1 WIAA Relays | D1 WIAA Track Dash | D1 WIAA Track Hurdle | D1 WIAA Track Run


Who Will Fill The Lanes For 2018?


A Look Back: D1 Returnees From The 2017 WIAA State Meet

Division 1 Champions Camille Davre [Whitefish Bay, 800m, 1600m, and 3200m run], Josie Schaefer [Baraboo, Discus and Shot Put], Eva Laun-Smith [Beloit Memorial, Triple Jump] have graduated.

Division 1 athletes Armoni Brown [Waukesha South, Long Jump], Destiny Huven [Nicolet, 100m High Hurdles], Makayla Jackson [Milwaukee Rufus King, 100m Dash], Brooke Jaworski [Wausau West, 200m and 400m Dash], Jadin O'Brien [Divine Savior Holy Angels, 300m Low Hurdles], and Emily Scott [Kimberly, High Jump] return to defend their titles. Former Division 1 athlete Dailey Albino the 2017 D1 Pole Vault Champion from New Berlin West is now in D2. Former D2 athlete Ja'Cey Simmons who won two Gold Medals for Milwaukee Lutheran [100m and 200m dash] will compete at D1 Wauwatosa West for the 2018 season.

Wausau West junior Brooke Jaworski set a 400m dash record by recording a 53.71 breaking the record of 54.33 which she had set at the 2016 State meet. Waukesha South senior Armoni Brown tied the long jump record of 19' 08.50 set at the 2015 State meet by Jade Nolan from Milwaukee Madison.

Former D1 schools New London and New Berlin West are now assigned to the D2 tournament series. 2017 D2 schools Antigo and Mount Horeb have now moved back in to the D1 tournament series. Link to enrollment data that determines division status.


D1 Returning 2017 WISTCA All-State Athletes
The athletes listed below were on the WISTCA 2017 All-State Team. Six athletes were chosen for each event. Their rank is listed followed by the athletes name and performance.


100 Meter Dash: 1 Makayla Jackson JR Milwaukee Rufus King 12.25; 2 Ja'Cey Simmons JR Wauwatosa West [D2 with Milwaukee Lutheran in 2017] ] 12.42; 3 Maddy Troy SO Kenosha Tremper 12.42; 4 Ali Dorn JR Monona Grove 12.44; 5 Amari Brown SO Milwaukee Rufus King 12.46; 6 Michaela Pryor SR Waukesha North 12.46.

200 Meter Dash: 1 Brooke Jaworski JR Wausau West 24.65; 5 Ja'Cey Simmons Wauwatosa West [D2 with Milwaukee Lutheran in 2017] 25.18; 6 Amari Brown SO Milwaukee Rufus King 25.43.

400 Meter Dash: 1 Brooke Jaworski JR Wausau West 53.71 [D1 and All-Division Record]; 4 Kayla Vogt SR Arrowhead 56.08; 6 Maddie Frey SR Waukesha West 56.33.

800 Meter Run: 2 Haleigh Reindl SR Waterford 2:13.06; 3 Maddie Lee SR Oconomowoc 2:13.94; 5 Becca Langer SR Waukesha West 2:15.67; 6 Brooke Lytle JR Waukesha West 2:15.75

1600 Meter Run: 2 Leah Neustedter SR Brookfield Central 4:58.14; 3 Becca Langer SR Waukesha West 4:59.48; 4 Peyton Sippy SR Janesville Craig 5:01.89; 6 Kate Jochims JR Muskego 5:04.83

3200 Meter Run: 2 Peyton Sippy SR Janesville Craig 10:55.81; 3 Kate Jochims JR Muskego 10:59.40; ; 6 Katie Rose Blachow SR Sun Prairie 11:10.31.

100 Meter Hurdles: 1 Destiny Huven JR Nicolet 14.70; 2 Bailee Dierks JR Hudson 14.85; 3 Alexis Jackson SR Oregon 14.97; 4 Brooklyn Blackburn JR Wauwatosa East 15.22.

300 Meter Hurdles: 1 Jadin O'Brien SO D S H A 43.22; 5 Adela Diaz SR Beloit Memorial 44.31; 5 Bailee Dierks JR Hudson 44.91.

4x100 Meter Relay: 1 Milwaukee Rufus King 46.81 [ 1) Amari Brown SO, 2) Mariah Williams GRAD, 3) CaMarii Tellis SO, 4) Makayla Jackson JR ]; 2 Manitowoc Lincoln 48.65 [ 1) Emily Dawidowich JR, 2) Oceanna Spencer GRAD, 3) Nicole Parrish GRAD, 4) Shelby Nickels GRAD ]; 3 Muskego 48.78 [ 1) Macy Brzeckowski SO, 2) Savannah Rygeiwicz GRAD, 3) Emma Warr JR, 4) Savannah Balcerak SO ]; 4 Menomonee Falls 48.94 [ 1) Jada Jones GRAD, 2) Alexis Hunter SO, 3) Sam Kruk GRAD, 4) Anaya Hunter GRAD ]; 6 Divine Savior Holy Angels 49.01 [ 1) Reegan Schmidt JR, 2) Yaya Stallworth GRAD, 3) Kate Schumacher GRAD, 4) Jadin O'Brien SO ].

4x200 Meter Relay: 1 Milwaukee Rufus King 1:40.33 [ 1) CaMarii Tellis SO, 2) Jayla Abdullah SR, 3) Rosie Cramer JR, 4) Makayla Jackson JR ]; 2 Oregon 1:41.08 [ 1) Olivia Marsden SO, 2) Danica Keisling GRAD, 3) Alexis Jackson SR, 4) Scarlet Egwuonwu JR ]; 3 Muskego 1:41.71 [ 1) Bella Seitz SO, 2) Savannah Rygeiwicz GRAD, 3) Britany Glaeser GRAD, 4) Savannah Balcerak SO ]; 4 Racine Horlick 1:42.12 [ 1) Amaya Jerdee JR, 2) Cerriyah Gibbs GRAD, 3) Kelonya Edwards SO, 4) Makayla White JR ]; 5 Manitowoc Lincoln 1:42.70 [ 1) Emily Dawidowich JR, 2) Oceanna Spencer GRAD, 3) Nicole Parrish GRAD, 4) Shelby Nickels GRAD]; 6 Hudson 1:42.71 [ 1) Anna Wilgren SR, 2) Bailee Dierks JR, 3) Kady Kochendorfer SR, 4) Lexi LeFever SR ].

4x400 Meter Relay: 1 Hamilton 3:51.66 [ 1) Morgan Price JR, 2) Rachel Passow JR, 3) Megan Jansett SR, 4) Bianca Stubler GRAD ]; 2 Arrowhead 3:52.47 [ 1) Kayla Vogt SR, 2) Lizzy Bejna GRAD, 3) Anna Shueth JR, 4) Grace Gilmore GRAD ]; 3 Monona Grove 3:54.46 [ 1) Ellie Trulson GRAD, 2) Carson Weber GRAD, 3) Payton Jenks-Recker JR, 4) Ali Dorn JR ]; 4 Waukesha West 3:54.86 [ 1) Bryanna Hanson GRAD, 2) Maddie Frey SR, 3) Samantha Hanson GRAD, 4) Brooke Lytle JR ]; 5 Wausau West 3:56.88 [ 1) Isabella D'Burke JR, 2) Caitlin Deaton GRAD, 3) Shelby Samz SR, 4) Brooke Jaworski JR ]; 6 Appleton North 3:56.89 [ 1) Iris Hertting JR 2) Jordyn Prince SR, 3) Mary Rose Flood SR, 4) Sydney Squier JR ].

4x800 Meter Relay: 1 Waukesha West 9:15.90 [ 1) Samantha Hanson GRAD, 2) Allyssa Reeves JR, 3) Brooke Lytle JR, 4) Becca Langer SR]; 2 Appleton North 9:19.64 [ 1) Mary Rose Flood SR, 2) Annessa Ihde SO, 3) Iris Hertting JR, 4) Sydney Squier JR ].

Shot Put: ---

Discus Throw: 6 Natalie Mohring SR D.C. Everest 134-02.

Long Jump: 1 Armoni Brown SR Waukesha South 19-08.50 [D1 and All-Division Record]; 2 Makayla Jackson JR Milwaukee Rufus King 19-01.00; 3 Maddy Troy SO Kenosha Tremper 18-08.75; 4 Kiara Lee JR Madison LaFollette 18-07.75.

Triple Jump: 4 Kiara Lee JR Madison LaFollette 37-11.25.

High Jump: 1 Emily Scott JR Kimberly 5-08.00.

Pole Vault: 2 Rachel Seraphine SR Hamilton 12-06.00; 3 Grace Kowalkowski JR De Pere 12-03.00; 4 Olivia Fabry JR De Pere 12-00.00; 5 Hailey Orlowski SR Wisconsin Lutheran 12-00.00.