Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License         HY-TEK's Meet Manager
                         Ellsworth Invite - 4/26/2018                          
                             Ellsworth High School                             
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Prescott                                           10:56.42   10   
  2 Amery                                              11:07.22    8   
  3 Ellsworth                                          11:09.33    6   
  4 Cannon Falls                                       11:24.04    5   
  5 Prescott  'B'                                     x12:39.28  
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Amery                                               8:54.08   10   
  2 Ellsworth                                           9:08.10    8   
  3 Amery  'B'                                         x9:15.16  
  4 Cannon Falls                                        9:45.18    6   
  5 Somerset                                            9:52.13    5   
 
Event 3  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Syverson, Abby            FR Prescott                 13.07   4  10   
  2 Williamson, Ella          FR Amery                    13.60   4   8   
  3 Carlson, Grace            FR Prescott                 13.60   1   6   
  4 Anderson, Stella          SO Ellsworth                13.73   4   5   
  5 Peterson, Kaitlyn         FR Ellsworth                13.92   4   4   
  6 Diesing, Lexi             SR Elmwood/Plum             13.96   4   3   
  7 Edwards, Amanda           SO Amery                    13.98   4   2   
  8 Jerde, Taylor             SR Cannon Falls             14.27   4   1   
  9 Bowen, Molly              JR Cannon Falls             14.44   3 
 10 Goehring, Avery           JR Prescott                 14.51   3 
 11 Wolf, Emma                SO Amery                    14.53   3 
 12 Becker, Anna              FR Cannon Falls             14.56   3 
 13 Iberg, Jada               JR Prescott                x14.57   3 
 14 Haigh, Stevie             SO Somerset                 14.59   2 
 15 Batschkus, Fiona          SR Amery                   x14.73   3 
 16 Heinn, Madilyn            FR Amery                   x14.91   4 
 17 Dulon, Mikayla            FR Somerset                 14.98   2 
 18 Rose, Carissa             FR Somerset                 15.02   2 
 19 Skramstad, Abigail        FR Somerset                x15.05   1 
 20 Anderson, Sammy           JR Cannon Falls            x15.37   2 
 21 Drake, Mea                FR Ellsworth                15.82   2 
 22 Hamilton, Breann          FR Ellsworth               x16.10   2 
 23 Schultz, Shelby           FR Ellsworth               x16.11   3 
 24 von Bresinski, Celina     SO Prescott                x16.57   1 
 25 Fenter, Anna              FR Elmwood/Plum             18.21   1 
 
Event 4  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waalen, Lance             JR Amery                    11.59   4  10   
  2 Lubich, Joe               JR Prescott                 11.70   4   8   
  3 Johnson, Dalton           JR Amery                    11.91   4   6   
  4 Meyer, Ryan               SR Ellsworth                12.11   3   5   
  5 Reichert, Tyler           JR Amery                    12.22   4   4   
  6 Pitcher, Tate             FR Somerset                 12.23   1   3   
  7 Syverson, Joey            JR Prescott                 12.23   1   2   
  8 Holum, Wyatt              SO Prescott                 12.27   4   1   
  9 Magee, Ricky              JR Prescott                x12.32   4 
 10 Weaver, Rylen             FR Somerset                 12.49   2 
 11 Felce, Kade               SO Eleva Strum              12.52   3 
 12 Zignego, Bruce            SR Elmwood/Plum             12.54   1 
 13 Thomsen, Dylan            SO Amery                   x12.57   4 
 14 Magee, Freddy             SO Prescott                x12.58   4 
 15 Hayes, Carter             SR Cannon Falls             12.71   3 
 16 Trudeau, Tristun          FR Amery                   x12.79   3 
 17 Melvin, Caleb             FR Somerset                 12.79   1 
 18 Schuttloffel, Tanner      JR Cannon Falls             12.80   3 
 19 Patigny, Mathis           SO Elmwood/Plum             12.80   2 
 20 Schaefer, Benji           SR Eleva Strum              12.87   3 
 21 Davisson, Vince           JR Cannon Falls             12.95   2 
 22 Engebretsen, Nick         SO Cannon Falls            x13.03   2 
 23 Rolfe, Jed                FR Cannon Falls            x13.14   3 
 24 Peterson, Terrell         JR Ellsworth                13.22   3 
 25 Peterson, Carson          FR Somerset                x13.38   1 
 26 Huff, Ricky               SR Ellsworth                13.51   2 
 27 Kreibich, Trae            FR Somerset                x13.60   1 
 28 Sternecker, Owen          SR Elmwood/Plum             14.28   1 
 29 Sternecker, Gelenden      FR Elmwood/Plum            x14.32   1 
 30 Funk, Kaden               SO Ellsworth               x15.76   2 
 31 Celestino, Luis           JR Ellsworth               x15.95   2 
 32 Malles, Kyle              FR Elmwood/Plum            x17.97   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dietrich, Marlee          JR Amery                    17.16   2  10   
  2 Roed, Maisy               SO Ellsworth                17.91   2   8   
  3 Jarvi, Julia              JR Cannon Falls             18.58   2   6   
  4 Kaufer, Rachel            SO Ellsworth                19.09   1   5   
  5 Bylander, Jasmine         SR Elmwood/Plum             19.20   2   4   
  6 Schroeder, Anna           SR Cannon Falls             19.43   2   3   
  7 Burr, Emilee              FR Cannon Falls             19.71   2   2   
  8 Peterson, Alison          SR Ellsworth                19.81   1   1   
  9 Meyer, Annabelle          SO Ellsworth               x19.92   2 
 10 Urman, Jessie             FR Prescott                 20.53   2 
 11 Puhrmann, Lily            FR Ellsworth               x20.64   1 
 12 Benitez, Savannah         FR Amery                    21.45   1 
 13 Holes, Marguerite          8 Cannon Falls            x21.47   1 
 14 Jesh, Zoe                 JR Cannon Falls          x1:05.94   1 
 
Event 6  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Reid, Scott               SR Ellsworth                17.72   2  10   
  2 Bartels, Reese            JR Ellsworth                18.12   2   8   
  3 Knutson, Matt             SO Amery                    18.43   2   6   
  4 Sindt, Spencer            SO Somerset                 18.48   1   5   
  5 Helbig, Mason             JR Amery                    18.58   2   4   
  6 Cook, Jackson             FR Somerset                 19.81   1   3   
  7 Felton, Bryson            SO Cannon Falls             19.90   2   2   
  8 Neumann, Hudson           JR Cannon Falls             20.80   2   1   
  9 Oft, Jason                FR Amery                    23.27   1 
 10 Huebsch, Colton           FR Cannon Falls             23.88   2 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Todd, Kassye              SR Elmwood/Plum           5:38.45   10   
  2 Monson, Lydia             SO Amery                  6:16.00    8   
  3 Johnson, Mary             JR Amery                  6:21.45    6   
  4 Groh, CeCe                FR Ellsworth              6:31.28    5   
  5 Osero, Megan              FR Amery                  6:31.42    4   
  6 Linder, Ella              SO Prescott               6:44.69    3   
  7 Hall, Madison             FR Cannon Falls           6:46.13    2   
  8 Leonard, Ginger           SR Ellsworth              6:56.09    1   
  9 Olson, Allison            SR Eleva Strum            6:57.11  
 10 Schultz, Jolene           FR Ellsworth              7:11.66  
 11 Linder, Emily             FR Prescott               7:12.92  
 12 Beck, Mattie              SO Ellsworth             x7:14.77  
 13 Lierse, Meerit            SR Amery                 x7:28.47  
 14 Anderson, Lydia           SR Ellsworth             x7:33.27  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eiynck, Dylan             JR Amery                  4:58.96   10   
  2 Rieken, Dylan             SR Prescott               5:03.22    8   
  3 Schmitt, Ben              JR Somerset               5:08.50    6   
  4 VanZuilen, Nathan         JR Cannon Falls           5:08.90    5   
  5 Roberts, Roy              FR Ellsworth              5:13.15    4   
  6 Rein, Trevor              SR Prescott               5:21.01    3   
  7 Mendez, Ivan              SO Ellsworth              5:21.95    2   
  8 Budke, Henry              SO Amery                  5:26.36    1   
  9 Peters, Addison           FR Ellsworth              5:28.36  
 10 Sanders, Thor             FR Somerset               5:28.44  
 11 Carlson, Andrew           SO Amery                  5:29.22  
 12 Bartz, Austin             FR Elmwood/Plum           5:29.90  
 13 Rolfe, Jed                FR Cannon Falls           5:30.84  
 14 Anderson-Rosebear, Mason  FR Cannon Falls           5:33.02  
 15 Harmsen, Nate             FR Cannon Falls          x5:35.82  
 16 McSorley, Kyle            SO Eleva Strum            5:57.73  
 17 Thorburn, Brian           FR Cannon Falls          x5:58.48  
 18 Preston, Samuel           FR Eleva Strum            6:39.76  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Somerset                                            1:55.78   10   
  2 Cannon Falls                                        1:57.43    8   
  3 Ellsworth                                           1:58.12    6   
  4 Amery                                               1:59.31    5   
  5 Cannon Falls  'B'                                  x2:08.00  
  6 Eleva Strum                                         2:14.28    4   
  7 Ellsworth  'B'                                     x2:14.52  
 -- Prescott                                                 DQ  
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Amery                                               1:36.74   10   
  2 Somerset                                            1:36.81    8   
  3 Ellsworth                                           1:40.74    6   
  4 Amery  'B'                                         x1:40.84  
  5 Somerset  'B'                                      x1:43.19  
 -- Cannon Falls  'B'                                        DQ  
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Feuker, Katie             SO Elmwood/Plum           1:05.87   3  10   
  2 Williamson, Ella          FR Amery                  1:08.88   3   8   
  3 Braunlich, Sammy          SO Prescott               1:09.45   3   6   
  4 Carlson, Kjerstin         SR Prescott               1:10.01   2   5   
  5 Lebakken, Olivia          SO Prescott               1:10.63   3   4   
  6 Benck, Sydney             JR Prescott              x1:10.98   2 
  7 Helgren, Haley            FR Cannon Falls           1:12.58   3   3   
  8 Mork, Dezirae             FR Amery                  1:13.41   1   2   
  9 Roed, Maisy               SO Ellsworth              1:13.70   2   1   
 10 Thomley, Olivia           JR Cannon Falls           1:14.99   3 
 11 Dommeyer, Elaina          FR Cannon Falls           1:15.73   2 
 12 Edstrom, Lindy            JR Cannon Falls          x1:17.44   3 
 13 Giese, Anna               JR Cannon Falls          x1:18.74   2 
 14 Schroeder, Katherine      FR Somerset               1:19.60   2 
 15 Anderson, Lydia           SR Ellsworth              1:23.86   2 
 16 Boley, Marina             SO Ellsworth              1:24.22   3 
 17 Johnson, Cylar            SO Somerset               1:24.96   1 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hauenstein, Cody          SR Prescott                 54.34   4  10   
  2 Torres, Alvaro            JR Ellsworth                54.96   4   8   
  3 Erickson, Cody            SO Elmwood/Plum             55.27   4   6   
  4 Leque, Devin              SR Somerset                 55.70   4   5   
  5 Castorena Gonsalez, Alex  JR Amery                    56.11   4   4   
  6 Ingham, Jude              SR Amery                    56.68   3   3   
  7 Goulet, Mason             JR Amery                    56.94   3   2   
  8 Swanson, Mack             FR Cannon Falls             57.26   3   1   
  9 Hecht, Garret             SR Somerset                 57.47   4 
 10 Vilas Boas, Alfonso       JR Ellsworth                58.16   3 
 11 Engler, Anthony           FR Prescott                 58.25   2 
 12 Schottler, John           SO Somerset                 58.79   2 
 13 Erickson, Nick            SO Amery                   x59.25   4 
 14 Magee, Freddy             SO Prescott                 59.73   2 
 15 Marino, Jacob             SR Eleva Strum              59.88   4 
 16 Gapke, Godwin             JR Ellsworth              1:01.93   3 
 17 Schlichting, Grant        SR Cannon Falls           1:02.72   3 
 18 Royal, Caleb              FR Prescott              x1:06.01   2 
 19 White, Ethan              FR Ellsworth             x1:06.67   2 
 20 Limon, Miguel             SO Eleva Strum            1:33.19   2 
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Prescott                                              52.57   10   
  2 Somerset                                              53.86    8   
  3 Amery                                                 54.73    6   
  4 Cannon Falls                                          56.65    5   
  5 Ellsworth  'B'                                     x1:01.17  
  6 Ellsworth                                           1:02.67    4   
  7 Eleva Strum                                         1:02.74    3   
  8 Cannon Falls  'B'                                  x1:04.02  
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Somerset                                              46.52   10   
  2 Ellsworth                                             47.99    8   
  3 Somerset  'B'                                        x48.43  
  4 Eleva Strum                                           48.90    6   
  5 Cannon Falls                                          50.60    5   
  6 Cannon Falls  'B'                                    x56.95  
 -- Amery                                                    DQ  
 -- Amery  'B'                                               DQ  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dietrich, Marlee          JR Amery                    50.39   2  10   
  2 Jarvi, Julia              JR Cannon Falls             53.01   2   8   
  3 Burr, Emilee              FR Cannon Falls             55.01   2   6   
  4 Bylander, Jasmine         SR Elmwood/Plum             56.49   1   5   
  5 Puhrmann, Lily            FR Ellsworth                57.47   2   4   
  6 Kaufer, Rachel            SO Ellsworth                57.53   2   3   
  7 Peterson, Alison          SR Ellsworth                57.96   2   2   
  8 Springett, Grace          JR Amery                    59.11   2   1   
  9 Meyer, Annabelle          SO Ellsworth               x59.98   1 
 10 Holes, Marguerite          8 Cannon Falls           1:04.11   1 
 11 Schroeder, Anna           SR Cannon Falls          x1:04.87   1 
 12 Struemke, Allison         SO Somerset               1:07.02   1 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bosley, Mason             JR Amery                    45.98   2  10   
  2 Bartels, Reese            JR Ellsworth                46.64   2   8   
  3 Cook, Jackson             FR Somerset                 47.23   1   6   
  4 Knutson, Matt             SO Amery                    47.99   2   5   
  5 Canfield, Charlie         SO Prescott                 49.89   1   4   
  6 Neumann, Hudson           JR Cannon Falls             50.49   2   3   
  7 Reid, Scott               SR Ellsworth                51.47   2   2   
  8 Felton, Bryson            SO Cannon Falls             52.40   2   1   
  9 Trudeau, Tristun          FR Amery                    52.56   2 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Todd, Kassye              SR Elmwood/Plum           2:34.30   2  10   
  2 Sommer, Mari              SR Prescott               2:43.04   2   8   
  3 Carlson, Kjerstin         SR Prescott               2:44.97   2   6   
  4 Vanwatermeulen, Julia     SR Ellsworth              2:48.26   2   5   
  5 Straub, Claire            JR Ellsworth              2:49.29   2   4   
  6 Allen, Kristina           SO Cannon Falls           2:49.70   2   3   
  7 Murphy, Allie             JR Prescott               2:53.68   2   2   
  8 Vagts, Casey              FR Cannon Falls           2:54.05   2   1   
  9 Benck, Sydney             JR Prescott              x2:57.06   2 
 10 Mark, Natalie             FR Elmwood/Plum           3:00.38   1 
 11 Hall, Madison             FR Cannon Falls           3:04.25   1 
 12 Nelson, Freya             SR Ellsworth              3:08.10   1 
 13 Lierse, Meerit            SR Amery                  3:11.34   1 
 14 Olson, Allison            SR Eleva Strum            3:13.98   1 
 15 Schultz, Jolene           FR Ellsworth             x3:17.71   1 
 16 Groh, Grace               JR Ellsworth             x3:22.84   1 
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hauenstein, Cody          SR Prescott               2:14.37   2  10   
  2 Baszuro, Chris            SO Cannon Falls           2:15.55   2   8   
  3 Schmitt, Ben              JR Somerset               2:15.87   2   6   
  4 Rieken, Dylan             SR Prescott               2:16.00   2   5   
  5 Rein, Trevor              SR Prescott               2:16.87   1   4   
  6 Perkins, Kyle             JR Ellsworth              2:19.24   2   3   
  7 Dickey, Josh              SR Prescott              x2:23.05   1 
  8 Matzek, Braden            FR Ellsworth              2:24.36   1   2   
  9 Budke, Henry              SO Amery                  2:26.83   2   1   
 10 Laurie, Rich              FR Cannon Falls           2:29.05   2 
 11 Mendez, Ivan              SO Ellsworth              2:29.22   1 
 12 Degeest, Alexander        SO Somerset               2:30.69   1 
 13 Zmuda, Kameron            SO Amery                  2:31.04   1 
 14 Katterjohn, Alex          SO Cannon Falls           2:31.79   2 
 15 Mailhot, Jordan           FR Cannon Falls          x2:34.06   1 
 16 Carlson, Andrew           SO Amery                  2:37.91   2 
 17 Saavedra-Sanchez, Irving  JR Amery                 x2:39.16   2 
 18 Gapke, Godwin             JR Ellsworth             x2:44.27   1 
 19 Preston, Samuel           FR Eleva Strum            2:57.52   1 
 20 Limon, Miguel             SO Eleva Strum            3:48.23   1 
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Syverson, Abby            FR Prescott                 27.06   4  10   
  2 Reuvers, Aly              JR Ellsworth                27.59   4   8   
  3 Williamson, Ella          FR Amery                    28.27   4   6   
  4 Carlson, Grace            FR Prescott                 28.44   1   5   
  5 Feuker, Katie             SO Elmwood/Plum             28.63   4   4   
  6 Roed, Maisy               SO Ellsworth                28.72   4   3   
  7 Dietrich, Marlee          JR Amery                    28.96   3   2   
  8 Billeter, Ava             FR Ellsworth                29.78   2   1   
  9 Braunlich, Sammy          SO Prescott                 29.78   3 
 10 Edstrom, Lindy            JR Cannon Falls             29.92   4 
 11 Becker, Anna              FR Cannon Falls             29.99   4 
 12 Heinn, Madilyn            FR Amery                    31.25   3 
 13 Gonzalez, CeCe            JR Ellsworth               x31.35   2 
 14 Skramstad, Abigail        FR Somerset                 31.61   2 
 15 Putzy, Kylie              SO Eleva Strum              31.67   3 
 16 Dulon, Mikayla            FR Somerset                 32.00   2 
 17 Schadrie, Jordan          SO Eleva Strum              32.01   3 
 18 Winchell, Jaci             8 Cannon Falls             32.05   3 
 19 Fumagalli, Sara           JR Ellsworth               x32.35   2 
 20 Rose, Carissa             FR Somerset                 33.10   2 
 21 von Bresinski, Celina     SO Prescott                x35.40   2 
 22 McKeag, Ellie             SO Cannon Falls            x35.76   1 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wentz, Gus                SO Amery                    24.15   4  10   
  2 Ortiz, Melvin             FR Somerset                 24.21   1   8   
  3 Anderson, Casey           JR Amery                    24.82   4   6   
  4 Engler, Anthony           FR Prescott                 25.07   3   5   
  5 Ingham, Levi              SO Amery                    25.08   3   4   
  6 Erickson, Cody            SO Elmwood/Plum             25.40   4   3   
  7 Magee, Freddy             SO Prescott                 25.43   4   2   
  8 Swanson, Mack             FR Cannon Falls             25.46   2   1   
  9 Zignego, Bruce            SR Elmwood/Plum             25.54   3 
 10 Nguyen, Dong              SO Amery                   x25.73   4 
 11 Schwartz, Canyon          JR Amery                   x25.82   3 
 12 Salmon, Liam              SO Somerset                 26.09   2 
 13 Hayes, Carter             SR Cannon Falls             26.10   3 
 14 Vilas Boas, Alfonso       JR Ellsworth                26.40   3 
 15 Felce, Kade               SO Eleva Strum              26.44   4 
 16 Patigny, Mathis           SO Elmwood/Plum             26.58   2 
 17 Schuttloffel, Tanner      JR Cannon Falls             27.05   4 
 18 Royal, Caleb              FR Prescott                 27.29   2 
 19 Huff, Ricky               SR Ellsworth                27.63   2 
 20 White, Ethan              FR Ellsworth                27.76   2 
 21 Kreibich, Trae            FR Somerset                 28.30   1 
 22 Newhouse, Noah            FR Somerset                x28.89   1 
 23 Sternecker, Gelenden      FR Elmwood/Plum            x29.01   1 
 24 Shock, Calvin             JR Elmwood/Plum            x30.16   3 
 25 Schafer, Mason            FR Cannon Falls            x32.91   1 
 26 Celestino, Luis           JR Ellsworth               x33.16   1 
 27 Funk, Kaden               SO Ellsworth               x33.17   1 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hanson, Brett             SR Cannon Falls          13:57.69   10   
  2 Penk, Kira                FR Prescott              14:41.21    8   
  3 Lonetti, Isabella         SO Prescott              15:14.92    6   
  4 Groh, Grace               JR Ellsworth             16:45.52    5   
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ingham, Jude              SR Amery                 11:08.36   10   
  2 Erickson, Nick            SO Amery                 11:24.14    8   
  3 Roberts, Roy              FR Ellsworth             11:33.68    6   
  4 Peters, Addison           FR Ellsworth             11:49.63    5   
  5 Bohn, Josh                JR Amery                 11:59.87    4   
  6 Bjorge, Jens              SO Amery                x12:54.33  
  7 Hoff, Grant               FR Amery                x13:06.33  
  8 Thorburn, Brian           FR Cannon Falls          13:25.49    3   
  9 Otterness, Charlie        SR Cannon Falls          13:28.25    2   
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Prescott                                            4:27.51   10   
  2 Cannon Falls                                        4:42.10    8   
  3 Ellsworth                                           4:44.12    6   
  4 Amery                                               4:44.50    5   
  5 Amery  'B'                                         x4:54.26  
  6 Cannon Falls  'B'                                  x5:04.91  
  7 Somerset                                            5:22.42    4   
 -- Prescott  'B'                                            DQ  
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Somerset                                            3:40.45   2  10   
  2 Amery                                               3:42.93   2   8   
  3 Ellsworth                                           3:44.00   2   6   
  4 Prescott                                            3:48.87   2   5   
  5 Amery  'B'                                         x3:54.73   2 
  6 Somerset  'B'                                      x4:00.37   1 
  7 Ellsworth  'B'                                     x4:10.62   1 
  8 Cannon Falls                                        4:11.83   2   4   
  9 Prescott  'B'                                      x4:11.87   1 
 
Event 25  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anderson, Stella          SO Ellsworth              5-02.00   10   
  2 Williamson, Ella          FR Amery                  5-00.00    8   
  3 Diesing, Lexi             SR Elmwood/Plum           4-10.00    6   
  4 Anderson, Sammy           JR Cannon Falls           4-08.00    5   
  5 Iberg, Jada               JR Prescott               4-04.00    4   
  6 Erickson, Kaylee          JR Somerset              J4-04.00    3   
  7 Batschkus, Fiona          SR Amery                 J4-04.00    2   
  8 Schachtner, Dani          FR Somerset               4-02.00    1   
  9 Boley, Marina             SO Ellsworth              4-00.00  
 10 Jesh, Zoe                 JR Cannon Falls           3-10.00  
 -- Kaufer, Rachel            SO Ellsworth                   NH  
 
Event 26  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McSorley, Cade            SO Eleva Strum            5-06.00   10   
  2 Holum, Wyatt              SO Prescott              J5-06.00    8   
  3 Hale, Roy                 JR Somerset              J5-06.00    6   
  4 Ekverne-Jamme, Max        SR Ellsworth              5-04.00    4   
  4 Wentz, Gus                SO Amery                  5-04.00    4   
  4 Sindt, Spencer            SO Somerset               5-04.00    4   
  7 Neumann, Hudson           JR Cannon Falls          J5-04.00    2   
  8 Fisher, Caden             JR Prescott              J5-04.00    1   
  9 Dickey, Josh              SR Prescott               5-02.00  
  9 Oft, Jason                FR Amery                  5-02.00  
  9 Helbig, Mason             JR Amery                  5-02.00  
  9 Peterson, Terrell         JR Ellsworth              5-02.00  
 13 Ortega, David             JR Somerset               5-00.00  
 13 McSorley, Kyle            SO Eleva Strum            5-00.00  
 -- Anderson, Ethan           FR Cannon Falls                NH  
 
Event 27  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Grimm, Grace              SR Amery                  9-00.00   10   
  2 Iberg, Jada               JR Prescott               8-06.00    8   
  3 Stodden, Ellie            SO Cannon Falls           8-00.00    6   
  4 Atkins, Jade              FR Somerset               7-06.00    5   
  5 Pedersen, Lydia            7 Cannon Falls           6-00.00    4   
  6 Heinn, Madilyn            FR Amery                 J6-00.00    2.50
  6 Schultz, Shelby           FR Ellsworth             J6-00.00    2.50
  8 Beck, Mattie              SO Ellsworth              5-06.00    1   
 -- Schultz, Jolene           FR Ellsworth                   NH  
 
Event 28  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ekverne-Jamme, Max        SR Ellsworth             11-06.00   10   
  2 Zeimet, Chase             SR Prescott              11-00.00    8   
  3 Engebretsen, Nick         SO Cannon Falls          10-06.00    6   
  4 Reichert, Tyler           JR Amery                 10-00.00    5   
  5 Dirkes, Nathan            JR Somerset               9-06.00    4   
  6 Schaefer, Benji           SR Eleva Strum           J9-06.00    3   
  7 Schwartz, Canyon          JR Amery                 J9-06.00    2   
  8 Marino, Jacob             SR Eleva Strum            9-00.00    1   
  9 Matzek, Braden            FR Ellsworth              8-00.00  
  9 Degeest, Alexander        SO Somerset               8-00.00  
  9 Salmonson, Noah           SO Cannon Falls           8-00.00  
  9 Anderson, Dillen          FR Cannon Falls           8-00.00  
 13 Giossi, Logan             SO Somerset               7-00.00  
 -- Castorena Gonsalez, Alex  JR Amery                       NH  
 
Event 29  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Benck, Tori               FR Prescott              16-03.25   10   
  2 Burmood, Katie            SR Prescott              16-02.25    8   
  3 Dommeyer, Elaina          FR Cannon Falls          15-10.00    6   
  4 Thomley, Olivia           JR Cannon Falls          15-01.00    5   
  5 Dietrich, Addie           SR Amery                 14-00.00    4   
  6 Mark, Natalie             FR Elmwood/Plum          13-09.50    3   
  7 Lambert, Grace            FR Somerset              13-06.75    2   
  8 Fumagalli, Sara           JR Ellsworth             13-02.50    1   
  9 Haigh, Stevie             SO Somerset              12-11.00  
 10 Pitcher, Keely            JR Somerset              12-07.75  
 11 Jerde, Taylor             SR Cannon Falls          12-00.00  
 12 Thurmes, Nadia            FR Ellsworth             11-10.50  
 13 Mork, Dezirae             FR Amery                 11-06.75  
 -- Batschkus, Fiona          SR Amery                       ND  
 
Event 30  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McSorley, Cade            SO Eleva Strum           19-10.00   10   
  2 Schachtner, James         JR Somerset              19-08.25    8   
  3 Johnson, Dalton           JR Amery                 19-06.25    6   
  4 Madden, Ty                SO Somerset              19-05.00    5   
  5 Meyer, Ryan               SR Ellsworth             19-00.00    4   
  6 Holum, Wyatt              SO Prescott              18-10.75    3   
  7 Engler, Anthony           FR Prescott              18-00.50    2   
  8 Baillargeon, Bennett      SR Somerset              17-11.75    1   
  9 Peterson, Terrell         JR Ellsworth             17-07.50  
 10 Kosnopfal, Cedric         JR Ellsworth             17-06.50  
 11 Anderson, Casey           JR Amery                 17-05.50  
 12 Patigny, Mathis           SO Elmwood/Plum          17-02.25  
 13 Schuttloffel, Tanner      JR Cannon Falls          14-09.25  
 14 Davisson, Vince           JR Cannon Falls          14-08.50  
 -- Waalen, Lance             JR Amery                       ND  
 -- Royal, Caleb              FR Prescott                    ND  
 -- Banks, Kendric            JR Cannon Falls                ND  
 
Event 31  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bowen, Molly              JR Cannon Falls          32-06.50   10   
  2 Dietrich, Marlee          JR Amery                 31-00.00    8   
  3 Winchell, Jaci             8 Cannon Falls          30-07.50    6   
  4 Feuker, Katie             SO Elmwood/Plum          30-06.25    5   
  5 Johnson, Lauren            8 Cannon Falls          29-03.00    4   
  6 Lebakken, Olivia          SO Prescott              28-08.25    3   
  7 Straub, Claire            JR Ellsworth             28-07.75    2   
  8 Haigh, Stevie             SO Somerset              28-07.50    1   
  9 Sommer, Mari              SR Prescott              27-00.00  
 
Event 32  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schachtner, James         JR Somerset              40-11.50   10   
  2 Baillargeon, Bennett      SR Somerset             J40-11.50    8   
  3 Madden, Ty                SO Somerset              39-05.00    6   
  4 McRoberts, Sean           SR Eleva Strum           38-00.50    5   
  5 Johnson, Dalton           JR Amery                 37-08.00    4   
  6 Bosley, Mason             JR Amery                 37-06.50    3   
  7 Zeimet, Chase             SR Prescott              37-01.25    2   
  8 Kosnopfal, Cedric         JR Ellsworth             35-10.00    1   
  9 Davisson, Vince           JR Cannon Falls          34-11.00  
 10 Oft, Jason                FR Amery                 34-02.00  
 11 Reid, Scott               SR Ellsworth             32-02.25  
 12 Majors, Roy               FR Prescott              24-11.75  
 -- Banks, Kendric            JR Cannon Falls                ND  
 -- Anderson-Rosebear, Mason  FR Cannon Falls                ND  
 
Event 35  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Goldstein, Eve            SO Somerset              41-08.00   10   
  2 Kumlin, Brynn             SO Somerset              32-04.00    8   
  3 Yaeger, Haylee            JR Prescott              31-11.00    6   
  4 Gustafson, Jenesis        SR Amery                 31-01.00    5   
  5 Cole, Sophia              JR Ellsworth             30-10.00    4   
  6 Matthews, Zoey            SR Amery                 30-07.00    3   
  7 Miest, Paige              JR Cannon Falls          30-02.00    2   
  8 Meath, Adrianna           SO Somerset              29-05.00    1   
  9 Grimm, Grace              SR Amery                 27-06.00  
 10 Sabby, Alexia             SO Ellsworth             26-10.00  
 11 Elmer, Hannah             FR Amery                x26-07.00  
 12 Bautch, Autumn            SR Eleva Strum           26-02.00  
 13 Mercord, Anna             SO Prescott              25-00.00  
 14 Gipford, April            SO Ellsworth             24-06.00  
 15 Fumagalli, Sara           JR Ellsworth            x24-03.00  
 16 Helgren, Haley            FR Cannon Falls          24-00.00  
 17 Miland, Alyssa            JR Eleva Strum           23-03.00  
 18 Fiedler, Emma             FR Prescott              22-07.00  
 19 Foster, Grace             SR Cannon Falls          22-02.00  
 20 Perez, Ainara             JR Ellsworth            x22-01.00  
 21 Johnston, Brianna         FR Cannon Falls         x21-06.00  
 22 Osteen, Amanda            SO Elmwood/Plum          21-04.00  
 23 Adams, Mara               FR Ellsworth            x19-07.00  
 24 Goncalves, Maria          JR Ellsworth            x19-00.00  
 25 Fenter, Anna              FR Elmwood/Plum          18-09.00  
 
Event 36  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bartsch, Westy            SR Prescott              50-02.00   10   
  2 Rivard, Justin            SR Somerset              50-01.00    8   
  3 Northey, Nick             SR Somerset              41-11.00    6   
  4 Peterson, Jack            JR Somerset              41-01.00    5   
  5 Schmidt, Zach             SR Somerset             x41-00.00  
  6 Juen, Cole                SR Ellsworth             40-09.00    4   
  7 Windjue, Connor           JR Eleva Strum           40-01.00    3   
  8 Hecht, Garret             SR Somerset             x39-08.00  
  9 Betthauser, Logan         SR Ellsworth             38-07.00    2   
 10 Huppert, Dalton           SR Ellsworth             38-05.00    1   
 11 Jonns, Shane              SR Amery                 37-07.00  
 12 Getschel, Caleb           JR Somerset             x37-03.00  
 13 Young, Hunter             JR Somerset             x36-09.00  
 14 Fredrick, Solomon         SR Amery                 36-02.00  
 15 Stevens, Mason            SR Cannon Falls          35-11.00  
 16 Baillargeon, James        SR Amery                 34-09.00  
 16 Henn, John                SO Elmwood/Plum          34-09.00  
 18 Lustig, Zach              SO Somerset             x33-11.00  
 19 McChane, Owen             SR Ellsworth            x33-06.00  
 20 Cook, Mason               SO Somerset             x33-01.00  
 20 Syverson, Joey            JR Prescott              33-01.00  
 22 Olson, Mitchell           SO Eleva Strum           32-04.00  
 23 Carpenter, Michael        FR Cannon Falls          32-02.00  
 24 Linde, Ryan               SO Cannon Falls          31-10.00  
 25 Koplin, Cameron           SR Ellsworth            x31-02.00  
 26 Wright, Dalton            SR Prescott              30-11.00  
 27 Erickson, Cole            JR Somerset             x30-10.00  
 28 Sigsworth, Mitchell       JR Amery                x30-05.00  
 29 Huebsch, Colton           FR Cannon Falls         x30-01.00  
 30 Fisher, Caden             JR Prescott             x29-01.00  
 31 Richard, Jeremiah         FR Somerset             x28-08.00  
 32 Baker, Matt               SO Elmwood/Plum          28-07.00  
 33 Jakes, Andrew             SR Elmwood/Plum          26-06.00  
 34 Potts, Marcus             SR Ellsworth            x23-00.00  
 
Event 37  Boys 4x100 Meter Relay Throwers Rel
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Amery                                                 50.84   10   
  2 Somerset  'B'                                        x51.25  
  3 Prescott                                              52.13    8   
  4 Eleva Strum                                           54.80    6   
  5 Ellsworth                                             56.28    5   
  6 Cannon Falls                                          58.83    4   
 
Event 38  Girls 4x100 Meter Relay Throwers Rel
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Cannon Falls  'B'                                  x1:01.45  
  2 Ellsworth                                           1:01.46   10   
  3 Prescott                                            1:04.00    8   
  4 Somerset                                            1:04.53    6   
  5 Ellsworth  'B'                                     x1:05.59  
  6 Amery                                               1:05.61    5   
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Prescott                   156        2) Amery                     138.50
    3) Cannon Falls               119        4) Ellsworth                 117.50
    5) Elmwood/Plum City           60        6) Somerset                   59   
    7) Eleva Strum                  7                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Amery                      170        2) Somerset                  146   
    3) Ellsworth                  122        4) Prescott                  109   
    5) Cannon Falls                54        6) Eleva Strum                44   
    7) Elmwood/Plum City            9