2018 WIAA TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS: WISTCA All State Team And AOY

Friday, June 1 and Saturday, June 2, 2018: Veterans Memorial Field @ UW-La Crosse. Results D1 D2 D3 WC

All-State Teams and Athlete of the Year: 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017

Boys 2018 WISTCA All-State | 2018 Athletes of the Year: Brooke Jaworski [Wausau West] and Kenny Bednarek [Rice Lake] | Girls 2018 WISTCA All-State












Wausau West's Brooke Jaworski has been named Female Athlete of the Year for 2018. Jaworski set a 300m LH record by blazing to a time of 41.40, won the 400m dash for the third year in a row in 53.75 , and earned ffifth place medals in the long jump [18' 07.75] and as anchor of the Warriors 4x400m relay team [3:58.84]. Her time in the 300m LH event was the 5th best time by an American high school girl during the 2018 season.

Jaworski is a senior at Wausau West high school where she also competes with the West Cross Country team. Jaworski had a very successful summer posting the best 400m hurdle time in the USA by a high school girl. She also competed in the IAAF World Under 20 Championships in Tampere, Finalnd where she placed 7th against international competition. Earlier in the summer she was named Gatorade Player of the Year for Girls track And Field in Wisconsin.


--- --- ---


2018 All-State Track And Field Team


--- --- ---

To qualify for the Wisconsin Track Coaches Association All-State Team, athletes had to finish in the top six for all three divisions combined in the finals at the WIAA State Meet.

Girls 100 Meter Dash: 1 Maddy Pietz SR Wittenberg-Birnamwood 12.23 ; 2 Ali Dorn JR Monona Grove 12.26; 3 Lexi Romero SR Brookfield Central 12.34; 4 Michaela Pryor SR Waukesha North 12.35; 5 Makayla Jackson JR Milwaukee King 12.36, and Tatum Straw JR Catholic Memorial 12.36.

Girls 200 Meter Dash: 1 Amari Brown SO Milwaukee King 24.65; 2 Ali Dorn JR Monona Grove 25.10; 3 Brooklyn Schyvinck SR Reedsburg Area 25.18; 4 Scarlet Egwuonwu JR Oregon 25.37; 5 Tatum Straw JR Catholic Memorial 25.49; 6 Julianne Barkholz SR Newman Catholic 25.52.

Girls 400 Meter Dash: 1 Brooke Jaworski JR Wausau West 53.75; 2 Ali Dorn JR Monona Grove 54.78; 3 Brooklyn Schyvinck SR Reedsburg Area 55.45; 4 Maddie Frey SR Waukesha West 55.68; 5 Kayla Vogt SR Arrowhead 56.22; 6 Julianne Barkholz SR Newman Catholic 56.32.

Girls 800 Meter Run: 1 Haleigh Reindl SR Waterford 2:09.66; 2 Becca Langer SR Waukesha West 2:13.81; 3 Clare Pitcher SO Franklin 2:13.92; 4 Makaila Groves JR Slinger 2:15.33; 5 Hannah Constable SO Johnson Creek 2:16.68; 6 Lydia Malacek FR Onalaska 2:17.34.

Girls 1600 Meter Run: 1 Peyton Sippy SR Janesville Craig 4:53.41; 2 Kate Jochims JR Muskego 4:55.09; 3 Becca Langer SR Waukesha West 4:59.74; 4 Dana Feyen JR Gale-Ettrick-Trempealeau 5:00.20; 5 Kate Sperka FR Muskego 5:00.66; 6 Leah Kralovetz JR Denmark 5:01.04.

Girls 3200 Meter Run: 1 Dana Feyen JR Gale-Ettrick-Trempealeau 10:36.06; 2 Peyton Sippy SR Janesville Craig 10:42.01; 3 Kate Jochims JR Muskego 10:47.07; 4 Leah Kralovetz JR Denmark 10:53.55; 5 Anna Fauske FR Kaukauna 10:54.14; 6 Katie Rose Blachowicz SR Sun Prairie 10:54.24.

Girls 100 Meters Hurdles: : 1 Destiny Huven JR Nicolet 14.26; 2 Alexis Jackson SR Oregon 14.33; 3 Brooke Livingston JR Adams-Friendship 14.79; 4 Brooklyn Blackburn JR Wauwatosa East 15.06; 5 Mackenzie Heyroth JR Lodi 15.12; 6 Allysin Booth JR Clintonville 15.21.

Girls 300 Meter Hurdles: : 1 Brooke Jaworski JR Wausau West 41.40; 2 Jadin O'Brien SO D S H A 42.56; 3 Alexis Jackson SR Oregon 42.80; 4 Brooke Livingston JR Adams-Friendship 44.83; 5 Carly Burlingame SR Waukesha North 44.96; 6 Kayla Crump SR Wauwatosa West 44.96.

Girls 4x100 Meter Relay: : 1 Nicolet 47.91 [1) Victoria Borum SR, 2) Josie Kelderman JR 3) Kynnedi Malone FR, 4) Destiny Huven JR]; 2 Oshkosh West 48.47 [1) Megan Best JR, 2) Jenna Kiraly JR, 3) Nithya Ambati JR, 4) Julie Weber SR]; 3 Milwaukee King 48.65 [1) Camarii Tellis SO, 2) Rosie Cramer JR, 3) Shanaya Kendricks SO, 4) Makayla Jackson JR]; 4 Oak Creek 48.70 [1) Alaina Holt JR, 2) Lea Finn SR, 3) Katie Gard JR, 4) Maddie Gard JR]; 5 Hamilton 48.82 [1) Lexi Zuehlke SO, 2) Morgan Price JR, 3) Megan Jansett SR, 4) Amanda Hammond SR]; 6 Xavier 48.87 [1) Bekah Vande Hey SR, 2) Vanessa Laundrie SO, 3) Kylie McCormick FR, 4) Stephanie Sowin SR].

Girls 4x200 Meter Relay: 1 Hamilton 1:41.28 [1) Lexi Zuehlke SO, 2) Amanda Hammond SR, 3) Megan Jansett SR 4) Morgan Price JR]; 2 Milwaukee King 1:41.51 [1) Makayla Jackson JR, 2) Rosie Cramer JR, 3) Jayla Abdullah SR, 4) Camarii Tellis SO]; 3 Oregon 1:42.11 [1) Addison Schipper SR,2) Jenna Sharkus SO, 3) Alexis Jackson SR 4) Scarlet Egwuonwu JR], 4 Hudson 1:42.70 [1) Anna Wilgren SR, 2) Bailee Dierks JR, 3) Kady Kochendorfer SR, 4) Lexi LeFever SR]; 5 West Bend West 1:43.21 [1) Ashlyn Uebersetzig FR, 2) Jessica Stelzner SR, 3) Katherine Wanie SR, 4) Olivia Burns JR]; 6 Wauwatosa East 1:43.51 [1) Hannah Brooks SR, 2) Brooklyn Blackburn JR, 3) Maia Mays FR, 4) Jetta Mays FR].

Girls 4x400 Meter Relay: 1 Wittenberg-Birnamwood3:54.94 [1) Paige Norrbom SR, 2) Kylie Linke SR, 3) Emily Norrbom SR, 4) Maddy Pietz SR]; 2 Arrowhead 3:55.42 [1) Sarah Edwards SR, 2) Anna Schueth JR, 3) Abigail Bartelson SR, 4) Kayla Vogt SR]; 3 Waukesha West 3:55.76 [1) Ellie Richmond FR, 2) Maddie Frey SR, 3) Brooke Studnicki JR, 4) Brooke Lytle JR]; 4 Hamilton 3:55.94 [1) Rachel Passow JR, 2) Taylor Fuerstenberg SR, 3) Megan Jansett SR 4) Morgan Price JR]; 5 West Bend West 3:58.48 [1) Julia McClain SR, 2) Ashlyn Uebersetzig FR, 3) Maddie Rettler SO, 4) Abbey Canfield SO]; 6 Xavier 3:58.60 [1) Bekah Vande Hey SR, 2) Jessica Kwasny SO, 3) Vanessa Laundrie S), 4) Stephanie Sowin SR].

Girls 4x800 Meter Relay: 1 Waukesha West 9:09.54 [1) Maddie Frey SR, 2) Brooke Studnicki JR, 3) Brooke Lytle JR, 4) Becca Langer SR]; 2 Muskego 9:13.35 [1) Brittany Helm SO, 2) Kate Sperka FR, 3) Nicole Doerr FR, 4) Kate Jochims JR]; 3 Brookfield Central 9:19.15 [1) Abby Mauermann SR, 2), Julia Neustedter FR, 3) Michelle Hirsch SR, 4) Leah Neustedter SR]; 4 Appleton North 9:25.17 [1) Sydney Squier JR, 2) Iris Hertting JR, 3) Annessa Ihde SO, 4) Mary Rose Flood SR]; 5 Edgewood 9:25.40 [1) Kaitlyn Barth JR, 2) Maeve O'Driscoll SO, 3) Kelly Rodriguez SR, 4) Caitlin Link SR]; 6 Waterford 9:27.14 [1) Kelsey Radobicky FR, 2) Jayda Obluck SO, 3) Shaelyn Mullins JR, 4) Haleigh Reindl SR].

Girls Shot Put: 1 Jenna Dankert SR Oak Creek 45-05.00; 2 Eve Goldstein SO Somerset 43-08.50; 3 Dacoda Zimmerman SR Racine Horlick 43-05.00; 4 Julia Hartwig JR Janesvlle Parker 42-06.75; 5 Kiara Wedell JR Wautoma 42-05.75; 6 Emma Richards SR Ozaukee 42-05.25.

Girls Discus: 1 Emma Richards SR Ozaukee 158-01; 2 Katelyn Williams SR Algoma 144-07; 3 Natalie Mohring SR D.C. Everest 141-07; 4 Eve Goldstein SO Somerset 139-05; 5 Danni Langseth FR D.C. Everest 137-06; 6 Trevonna Rave SR Black River Falls 136-04.

Girls Long Jump: 1 Armoni Brown SR Waukesha South 19-06.25; 2 Ashlyn Oren SR Edgerton 19-01.25; 3 Kiara Lee JR Madison LaFollette 18-11.25; 4 Jadin O'Brien SO D S H A 18-08.75; 5 Makayla Jackson JR Milwaukee King 18-08.00; 6 Brooke Jaworski JR Wausau West 18-07.75.

Girls Triple Jump: 1 Kiara Lee JR Madison LaFollette 39-05.00 40-00.25; 2 Armoni Brown SR Waukesha South 40-08.00 39-03.253; Tyra Turner SR Madison LaFollette 39-11.50 39-00.50; 4 Madison Rizner SR Richland Center 38-00.75; 5 Ashlie Lockington JR Bangor 37-10.00; 6 Jennifer McGinnis SR Middleton 37-05.00.

Girls High Jump: 1 Ashlyn Oren SR Edgerton 5-08.00; 2 Mariah Hoepner SR Altoona 5-07.00; 3 Annie Guerrero SR West Bend East 5-06.00; 4 Sophee Mink JR DeForest 5-06.00; 5 Emily Scott SR Kimberly 5-06.00; 6 Lauren Rottier SR Seymour 5-05.00.

Girls Pole Vault: 1 Olivia Fabry JR De Pere 12-06.00; 2 Hailey Orlowski SR Wisconsin Lutheran 12-03.00; 3 Grace Kowalkowski JR De Pere 12-00.00; 4 Rachel Seraphine SR Hamilton 12-00.00; 5 Dailey Albino SR New Berlin West 11-06.00; Olivia Bright SR Wausau West 11-06.00; Sara DeGroot SR Kimberly 11-06.00; Olivia Mabry SR Bay Port 11-06.00.

 
2018 All-State