Returning D1 Qualifiers: Run Events




Tuesday, January 1, 2019. Preview. WIAA 2018 Results







Some of the returning 3200m D1 runners L-R:
Olivia Huck [Brookfield East], Brooke Edwardson [Kimberly], Brittany Helm [Muskego], Reagan Hoopes [Waunakee], and Sami Stieve [Germantown]


Based on sectional and state finishes in cross country the following ninth graders could have an impact on the Honor Roll in the middle distance and distance events: Riley Collett [finished 6th at the D1 State XC Meet] - Fond du Lac, Maeve Elliott - Brookfield East, Bridget Flannery - Whitefish Bay, Cecily Greblo [finished 41st at the D1 State XC Meet] - Madison West, Taylor Guido - Oshkosh West, Greta Hansen - Green Bay Southwest, Rachel Helm [finished 24th in the D1 State XC Meet helping Muskego win the Team Championship] - Muskego, Jillian Heth [finished 26th at the D1 State XC Meet] - Eau Claire Memorial, Eliana Kanitz [finished 39th at the D1 State4 XC Meet] - Marshfield, Morgan Kopidlansky - West Bend West, Haley Mason - Chippewa Falls, Jordan Meulemans - De Pere, Genevieve Nashold [Gold Medal winner at the D1 State XC Meet]- Madison West, Anika Nettekoven [finished 35th at the D1 State XC Meet]- Appleton North, Alyssa Nielsen - Arrowhead, Caitlyn O'Neil - Cedarburg, Lauren Pansegrau [finished 31`st at the D1 State XC Meet] - Middleton, Isebela Ross [finished 42nd at the D1 State XC Meet]- Oak Creek, Ally Schmitz - Fond du Lac, Danielle Van Grinsven - Kimberly, Natalie Vogt - Arrowhead, and Roisin Willis [finished 4th at the D1 State XC Meet] - Stevens Point. Below are featured the returning middle distance and distance runners who qualified for the 2018 State Meet.



D1 800m Run

Girls 800 Meter Run Division 1
State Record * 2:09.22 2015
Camille Davre - Whitefish Bay

3 Clare Pitcher JR Franklin 2:13.92
4 Makaila Groves SR Slinger 2:15.33
5 Lydia Malacek SO Onalaska 2:17.34
6 Anna Schueth SR Arrowhead 2:17.42
7 Leah Remiker JR Verona Area 2:18.35
8 Brooke Studnicki SR Waukesha West 2:18.45
9 Krista Baumgartner SR Neenah 2:19.12
10 Sage Wagner SR Ashwaubenon 2:19.54
14 Aitza Romero SO Milwaukee King 2:21.64
15 Maddie Hyland JR Stevens Point 2:21.91
16 Clare Hulick SO Janesville Craig 2:21.94
18 Sarah Eberle SO DSHA 2:22.29
19 Anna Czupryna JR Hudson 2:22.30
20 Ella Behling SO Chippewa Falls 2:22.37
22 Andi Bowman SR Madison West 2:22.60
23 Amara Trent SR Badger 2:22.74

Clare Pitcher JR Franklin

--- --- ---

Makaila Groves SR Slinger

Lydia Malacek SO Onalaska

Anna Schueth SR Arrowhead

Leah Remiker JR Verona Area

Brooke Studnicki SR Waukesha West

Krista Baumgartner SR Neenah

Sage Wagner SR Ashwaubenon

Aitza Romero SO Milwaukee King

Maddie Hyland JR Stevens Point

Clare Hulick SO Janesville Craig

Sarah Eberle SO DSHA

Anna Czupryna JR Hudson

Ella Behling SO Chippewa Falls

D1 800m State Champions: 2004-2018

2004 800m Megan Duwell West Bend West 2:14.84
2005 800m Alicia Pabich Waukesha North 2:17.91
2006 800m Jamie Dittmar Wausau East 2:11.35
2007 800m Jamie Dittmar Wausau East 2:11.63
2008 800m Megan Palmer Whitefish Bay 2:13.82
2009 800m Katie Hill Onalaska 2:14.28
2010 800m Alaina Murphy Seymour 2:14.66
2012 800m Niki Rhyan Plymouth 2:13.80
2013 800m Talia Spiegelberg Wisconsin Lutheran 2:15.27
2014 800m Cami Davre Whitefish Bay 2:13.97
2015 800m Cami Davre Whitefish Bay 2:09:22
2016 800m Cami Davre Whitefish Bay 2:11.13
2017 800m Cami Davre Whitefish Bay 2:12.07
2018 800m Haleigh Reindl Waterford 2:09.66e

Andi Bowman SR Madison West

--- --- ---

Amara Trent SR Badger

Fifteen Years Ago
Ten Years Ago
Five Years Ago

Fifteen Years Ago: 2004 800m Champion
Megan Duwell ~ West Bend West 2:14.84

Ten Years Ago: 2009 800m Champion
Katie Hill [#3, Champion] ~ Onalaska 2:14.28
Lizzie Wendt ~ Germantown 2:14.46

Five Years Ago: 2014 800m Champion
Camille Davre ~ Whitefish Bay 2:13.97
[Photo From 2014 Dan Benson @ Tosa West]


D1 1600m Run

Girls 1600 Meter Run Division 1
State Record * 4:43.20 2001
Brooke Novak - Kaukaun
a

2 Kate Jochims SR Muskego 4:55.09
4 Kate Sperka SO Muskego 5:00.66
5 Anna Fauske SO Kaukauna 5:02.72
8 Leane Willemse SO Homestead 5:05.71
9 Reagan Hoopes SR Waunakee 5:05.81
10 Brittany Helm JR Muskego 5:06.80
16 Maddie Thompson SR Sun Prairie 5:16.67
17 Rachel Ball JR Hudson 5:16.99
19 Sami Stieve SR Germantown 5:19.68
20 Madison Hughes SR Fond du Lac 5:20.51
21 Paige Fassbender SR Slinger 5:21.81
24 Alicia Belany SO Hudson 5:29.70

Kate Jochims SR Muskego

--- --- ---

Kate Sperka SO Muskego

Anna Fauske SO Kaukauna

Leane Willemse SO Homestead

Reagan Hoopes SR Waunakee

Brittany Helm JR Muskego

Maddie Thompson SR Sun Prairie

Rachel Ball JR Hudson

Sami Stieve SR Germantown

Paige Fassbender SR Slinger

Alicia Belany SO Hudson

D1 1600m State Champions: 2004-2018

2004 1600m Kellyn Johnson Hamilton 5:01.35
2005 1600m Alicia Pabich Waukesha North 5:01.03
2006 1600m Karen Greuel Madison La Follette 4:57.78
2007 1600m Kate Sanft Wausau East 4:56.77
2008 1600m Rachael Kaminski Bay Port 5:06.74
2009 1600m Becca Selner Ashwaubenon 5:06.24
2010 1600m Gabby Levac Arrowhead 4:57.77
2011 1600m Liz Berkholtz Sun Prairie 5:05.18
2012 1600m Delaney FitzPatrick Lakeland 4:56.96
2013 1600m Jessica Parker Neenah 4:56.91
2014 1600m Cami Davre Whitefish Bay 4:51.27
2015 1600m Cami Davre Whitefish Bay 4:56.12
2016 1600m Cami Davre Whitefish Bay 4:46.40
2017 1600m Cami Davre Whitefish Bay 4:56.76
2018 1600m Peyton Sippy Janesville Craig 4:53.41

Kate Sperka [#3] and Kate Jochims from Muskego

--- --- ---

Anna Fauske SO Kaukauna

Fifteen Years Ago
Ten Years Ago
Five Years Ago

Fifteen Years Ago: 2004 1600m Champion
Kellyn Johnson ~ Hamilton 5:01.35

Ten Years Ago: 2009 1600m Champion
Becca Selner ~ Ashwaubenon 5:06.24

Five Years Ago: 2014 1600m Champion
Camille Davre ~ Whitefish Bay 4:51.27
[Photo from 2014 Lois Wolf Inv @ WFB]


D1 3200m Run

Girls 3200 Meter Run Division 1
State Record * 10:13.68 2016
Aubrey Roberts - Eau Claire Memorial

2 Kate Jochims SR Muskego 10:47.07
3 Anna Fauske SO Kaukauna 10:54.14
5 Kora Malacek SO Onalaska 10:58.54
6 Brooke Edwardson SO Kimberly 11:10.57
7 Reagan Hoopes SR Waunakee 11:13.39
9 Brittany Helm JR Muskego 11:25.35
11 Sami Stieve SR Germantown 11:30.14
12 Rachel Ball JR Hudson 11:37.04
13 Zoe Goodmanson SR Pewaukee 11:37.62
14 Madison Hughes SR Fond du Lac 11:39.99
15 Isabel Seay SR Hamilton 11:43.49
17 Allyssa Reeves SR Waukesha West 11:45.33
18 Olivia Huck SO Brookfield East 11:56.81
20 Peighton Nelson SO Monona Grove 12:06.84
22 Sydney Clark JR Oshkosh North 12:09.48
23 Julia Wille SR Grafton 12:36.10 [D2 in 2019]

Kate Jochims SR Muskego

--- --- ---

Anna Fauske SO Kaukauna

Kora Malacek SO Onalaska

Brooke Edwardson SO Kimberly

Reagan Hoopes SR Waunakee

Brittany Helm JR Muskego

Sami Stieve SR Germantown

Rachel Ball JR Hudson

Zoe Goodmanson SR Pewaukee

Madison Hughes SR Fond du Lac

Isabel Seay SR Hamilton

D1 3200m State Champions: 2004-2018

2004 3200m Michelle Corrigan Pulaski 11:01.29
2005 3200m Michelle Corrigan Pulaski 10:52.93
2006 3200m Alyssa Beste Waukesha West 11:08.05
2007 3200m Katie Cumming Hudson 10:57.77
2008 3200m Katie Cumming Hudson 10:53.03
2009 3200m Kenzie Vicker Whitefish Bay 10:55.86
2010 3200m Gabby Levac Arrowhead 10:47.22
2011 3200m Liz Berkholtz Sun Prairie 10:52.76
2012 3200m Haley Johnson Plymouth 10:43.01
2013 3200m Gina Soreno Madison West 10:39.85
2014 3200m Natalie Schudrowitz Wauwatosa East 10:39.94
2015 3200m Aubrey Roberts Eau Claire Memorial 10:42.76
2016 3200m Aubrey Roberts Eau Claire Memorial 10:13.68
2017 3200m Cami Davre Whitefish Bay 10:53.67
2018 3200m Petyon Sippy Janesville Craig 10:42.01

Allyssa Reeves SR Waukesha West

--- --- ---

Olivia Huck SO Brookfield East

Peighton Nelson SO Monona Grove

3200m runners Brittany Helm [#20, Muskego]
and Reagan Hoopes [Waunakee]

Sydney Clark JR Oshkosh North

Fifteen Years Ago
Ten Years Ago
Five Years Ago

Fifteen Years Ago: 2004 3200m Champion
Michelle Corrigan ~ Pulaski 11:01.29
[Photo from the 2005 WIAA State Meet]

Ten Years Ago: 2009 3200m Champion
Kenzie Vicker ~ Whitefish Bay 10:55.86

Five Years Ago: 2014 3200m Champion
Natalie Schudrowitz ~ Wauwatosa East 10:39.94