2019 D1 WIAA Regional At Union Grove




Monday, May 20, 2019. at Union Grove HS. Results.







Finals of the 100m HH L-R:
Winner Madelyne Rossman [Kenosha Bradford, 15.39], Makayla Rice [Racine Horlick, 2nd in 15.47], and Emily Nichols [Waterford, 3rd]
The top 4 finishers in each event advanced to the Greenfield Sectional

100m High Hurdle Event
100m sectional qualifiers 100 HH L-R: Madelyne Rossman, Makayla Rice, Emily Nicholls and Waterford's Sydney Kaluzny [4th]
100m Dash Event
100om Dash Winner: Maddy Troy [Kenosha Tremper [12.60]

Terra McMahon [Union Grove, 2nd in 100m]
McMahon qualified for the sectional 200m [3rd in 200]

Mariah Davis [Racine Park [3rd in 100m]

Heaven Williams [Kenosha Indian Trail, 4th in 100m

200m Dash Event
200m dash athletes L-R: Emma Karpinski [Waterford, 2nd], winner Maddy Troy [Kenosha Tremper, 26.08], and Mya James [Racine Park, 5th]
Photo from the 200m prelims

Emma Karpinski

Kelonya Edwards [4th]

Mya James [Racine Park, 5th in 200m]
James won the 400m dash in 1:01.96

Wheelchair Events
Racine Horlick sophomore Gabi Berthiaume in the 100m dash wheelchair event. She also competed in the 400m, 1600m and shot put events.

Gabi's mom Gretchen gives the splits in the 1600m

Gabi Berthiaume

Gabi Berthiaume

1600m Run Event
1600m start. Runners L-R:
Solomyn Collen [Union Grove], Shaelyn Mullins [Waterford], Olivia Zank [Kenosha Indian Trail],
Maya Herzog [Kenosha Bradford], Olivia Pitrof [Racine Horlick], Payton Calouette [Union Grove], and Molly Balch [Kenosha Indian Trail],

1600m winner Payton Calouette [5:34.69]

Calouette, Pitrof [3rd], and Balch [2nd]

Herzog [5th], Mullins [6th], and Zank [4th]

300m Low Hurdles Event
Amaya Jerdee [Racine Horlick] won the 300m LH in 45.71
Photo from 200m dash prelims
4x200m Relay Event
4x2 anchors Amaya Jerdee [Racine Horlick] and Rachel Castelli [Kenosha Indian Trail]
Horlick won 1:45.14 to the Hawks 2nd place time of 1:45.52

Simone Carmickle

Horlick's leadoff runner Kelonya Edwards

Jenna Turner hands off to Maykayla Rice

4x800m Relay Event

Waterford won the 4x8 in 10:07.09
Leadoff runner Hannah Schroeder

4x8

Kelsey Radobicky hands off to Shaelyn Mullens

4x8

4x8

Waterford anchor Jayda Obluck

Field Events
Left: TJ winner Olivia Busch [Waterford, 35' 07.25]. Right: PV winner Alexie Strasser [Waterford, 8' 3]
Waterford won the meet with 145.5 points followed by Kenosha Indian Trail, Kenosha tremper, Union Grove, Racine Horlick, Kenosha Bradford, Racine Park and Racine Case.
LJ winner Maddy Troy [Kenosha Tremper, 17' 10.50]

Alicia Jones [Kenosha Indian Trail, 2nd in LJ]

Terra McMahon [Union Grove, 3rd in LJ]

Malahja Adkisson [Racine Case, 4th in LJ]

High Jump Event

HJ winner Jade Griffin [Racine Park, 5' 01]

Pearline Moss [Racine Park, 2nd]

Emily Williams [Waterford, 3rd]

Katie Buehler [Kenosha Indian Trail, 4th]

Shot Put Event
Shot Put [41' 07.50] and Discus [102' 07] winner Katie Fruth from Union Grove
Photos from the Throwdown in Madtown Meet

---

---

---