Week 12: All-Division Honor Roll List For June 6, 2010
Compiled by Dave Figi with help by Dave Lehmann
Janesville Parker High School

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 31 - June 5. Results as of 10:00 PM, Saturday June 5

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

11.50 Dezerea Bryant Milw Technical 2010 100m Dash
11.50 Dezerea Bryant å 11 Milw Bradley Tech [Record] 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
11.81 Chidera Obasih å 11 Brookfield Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.00 Tahje Whittley å 11 Milw Bradley Technical 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.05 Simbi Laaro å 12 GB Southwest 5/18 FRCC Meet @ Sheboygan North
12.06 Danielle Barbian å 11 Hamilton 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
12.11 Eileen Gehring å 11 Madison Edgewood 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
12.12 Felicia Carlson å 12 Beloit 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.12 Kat Keller å 10 New Richmond 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
12.12 Heather Bong å 11 Arrowhead 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
12.14 Stephanie Henry 12 La Crosse Logan 5/10 La Crosse City Meet
12.16 Maya Vazquez å 12 Arcadia 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
12.22 Deysha Smith-Jenkins å 10 WFB Dominican 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
12.22 Ariel Kinlow å 11 Brown Deer 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
12.24 Cashay Harris å 12 Milwaukee Custer 6/5 WIAA D1 State Meet
12.28 Brittni Wirtz å 11 Pulaski 6/5 WIAA D1 State Meet
12.33 Laura Popanz å 11 Clinton 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
12.35 Demetra Camble å 11 Milwaukee Riverside Univ 4/27 Greendale Invite
12.36 Qudija McDade å 12 West Bend East 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.39 CherRay Dixon å 12 Cedarburg 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.40 Emily Duffy å 12 Waukesha West 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
23.37 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2010 200 Meter Dash
23.37 Dezerea Bryant å 11 Milw Bradley Tech [Record] 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
24.33 Elexis Fuller-Stewart å 10 Milw Bradley Technical 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
24.34 Chidera Obasih å 11 Brookfield Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
24.73 Deisha Smith-Jenkins 10 WFB Domincan [Prelims] 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
24.85 Kat Keller å 10 New Richmond 4/17 Knights of Columbus @ UW-Lax
24.95 Heather Bong å 11 Arrowhead 6/5 WIAA D1 State Meet
25.10 Maya Vazquez å 12 Arcadia 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
25.15 Ciara Jarrett å 12 Milwaukee Marshall 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
25.23 Jasmine Haines å 12 East Troy [Prelims] 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
25.30 Stephanie Henry å 12 La Crosse Logan 4/17 Knights of Columbus @ UW-Lax
25.38 Demetra Camble å 9 Milwaukee Riverside 5/27 D1 Sectional @ Homestead
25.40 Jessica Waldvogel å 12 Wausau West 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
25.45 Amanda Obot å 10 Omro 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
25.52 Gretchen Homan å 12 Burlington Catholic Central 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
25.52 Emily Duffy å 12 Waukesha West 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
25.53 Meg Heafy å 10 Reedsville 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
25.54 Beth Dreikosen å 11 Sheboygan North 5/18 FRCC Meet @ Sheboygan North
25.55 Alexa Wistenberg å 11 GB Southwestern 5/18 FRCC Meet @ Sheboygan North
25.56 Felicia Carlson å 12 Beloit Memorial 5/18 Big 8 Conf @ Madison West
25.62 Demtra Camble å 11 Milwaukee Riverside 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
55.18 Chidera Obasih Brookfield Central 2010 400 Meter Run
0:54.92 Tahje Whitley å 11 Bradley Technical 5/19 Milw City Conf @ Wis Lutheran
0:54.97 Chidera Obasih å 11 Brookfield Central 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
0:56.56 Bria Halama å 11 Independence-Gilmanton 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:56.58 Gretchen Homan å 12 Burlington Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:56.72 Eileen Gehring å 11 Madison Edgewood 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
0:57.06 Lauren Grant å 12 Waukesha West 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.09 Kate Hein å 12 G B Notre Dame 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
0:57.22 Jasmine Haines å 12 East Troy 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
0:57.24 Maya Vazquez å 12 Arcadia 5/27 D2 Sectional @ Boscobel
0:57.38 Elizabeth Pospyhalla å 9 Edgar 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
0:57.43 Jessica Waldvogel å 12 Wausau West 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
0:57.45 Crystal Malone å 9 Milwaukee Riverside 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.54 Shannon Klein å 11 Brodhead-Juda 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
0:57.68 Jackie Forrest 12 SPASH 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.76 Hannah Lucas å 10 Madison Memorial 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.96 Simbi Laaro å 12 GB Southwest 5/6 Ashwaubenon Invite
0:58.40 Cassie Raduka å 12 Oconomowoc 5/27 D1 Sectional @ Homestead
0:58.44 Briana Dunkleberge år 11 Lake Mills 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
0:58.44 Stephanie Henry 12 La Crosse Logan 5/10 La Crosse City Meet
0:58.45 Payton Greisch å 11 Port Washington 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point 1985 800 Meter Run
2:14.66 Alaina Murphy å 12 Seymour 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:14.67 Alison Parker å 9 Neenah 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:15.52 Kim Hennings å 12 Kiel 5/4 Klinkner Inv @ Chilton
2:15.84 Jamie Burr 11 Onalaska 4/27 Onalaska Invitational
2:16.21 Tricia Serres å 10 Platteville 5/27 D2 Sectional @ Boscobel
2:16.27 Lizzie Wendt å 12 Germantown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
2:16.48 Madeline Haupert å 10 La Crosse Aquinas 5/27 D2 Sectional @ Boscobel
2:17.18 Nicole Schmidt å 9 Menomonie 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
2:17.43 Sarah Fox å 12 D.S.H.A. 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.48 Keali Bjork å 11 Homestead 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.69 Andie Zeman å 11 Arrowhead 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.73 Sarah Ball å 12 Kenosha Tremper 5/18 SEC Conf @ Oak Creek
2:17.82 Rachel Sudbury å 10 Tomahawk 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
2:17.85 Elizabeth Pospyhalla å 9 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:17.85 Tiffany Mathews å 12 Milw Bradley Technical 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.94 Andie Zeman å 11 Arrowhead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
2:18.04 Dana Clausen 11 "R Horlick [Sch, Meet Recd]" 5/14 Doc Lund Invite @ Muskego
2:18.20 Liz Bloy å 9 Freedom 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
2:18.40 Deedra Irwin å 12 Pulaski 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:18.43 Abby Knutson å 12 La Crosse Central 5/18 MVC @ Sparta
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:57.77 Gabby Levac å 12 Arrowhead 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:00.67 Jenna McMiller å 11 Waukesha North 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:00.74 Whitney Schumacher å 12 Kimberly 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
5:01.23 Haley Johnson å 10 Plymouth 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:01.30 Molly Seidel å 10 University Lake School 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
5:02.05 Allie Woodard å 11 G B Notre Dame 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
5:03.87 Hannah Trasser å 11 Brookfield Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:04.72 Niki Rhyan å 10 Plymouth 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
5:05.05 Madeline Haupert å 10 La Crosse Aquinas 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
5:05.36 Alison Parker å 9 Neenah 5/17 FVA Conference @ Appleton N
5:06.18 Megan Palmer å 12 Whitefish Bay 5/27 D1 Sectional @ Homestead
5:06.21 Delaney FitzPatrick å 9 Lakeland 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:06.45 April Hansen å 12 Clintonville 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
5:06.49 Liz Berkholtz å 11 Sun Prairie 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:07.34 Allyson Daines å 9 Westby 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
5:07.41 Caitlin Dillon å 10 Germantown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
5:07.45 Jamie Burr å 11 Onalaska 5/18 MVC @ Sparta
5:07.62 Marya Haegler å 12 W.L.A. 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
5:07.91 Katie Wetzstein å 10 Hudson 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:08.28 Maddie Hibshman å 11 Onalaska 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
10:15.40 Lori Wolter Sauk Prairie 1985 3200 Meter Run
10:39.88 Molly Seidel å 10 University Lake School 6/4 WIAA D3 State Meet
10:47.22 Gabby Levac å 12 Arrowhead 6/4 WIAA D1 State Meet
10:48.06 Ashley Eckhoff å 10 Wausau East 6/4 WIAA D1 State Meet
10:52.33 Jenna McMiller å 11 Waukesha North [Record] 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
10:52.72 Theresa Selestow å 12 Hamilton [Record] 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
10:55.51 Allie Woodard å 11 GB Notre Dame 6/4 WIAA D2 State Meet
11:00.20 Lindsay Fons å 12 Franklin 6/4 WIAA D1 State Meet
11:02.98 Whitney Schumacher å 12 Kimberly 6/4 WIAA D1 State Meet
11:03.54 Andi Ostenso å 9 Ladysmith 6/4 WIAA D2 State Meet
11:07.55 Katelyn Stine å 10 Wausau East 6/4 WIAA D1 State Meet
11:08.03 Maggie Priebe å 12 Wausau East 6/4 WIAA D1 State Meet
11:10.28 Mandy Prom å 10 Oconomowoc 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:10.64 Jocelyn Perry 10 Waukesha West 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
11:12.29 Katryna Williams å 10 Watertown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:12.60 Sarah McMahon å 11 Colfax 6/4 WIAA D3 State Meet
11:12.76 Claire Knaus å 9 Neenah 6/4 WIAA D1 State Meet
11:13.33 Marya Haegler 12 Winnebago Luth Academy 6/4 WIAA D2 State Meet
11:14.46 Haley Bauer å 10 Cedarburg 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:15.18 Bianca Bentley å 9 Port Washington 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
11:15.32 Abigail Bullmore å 11 Kenosha Bradford 5/27 D1 Sectiuonal @ LG Badger
14.52 Marissa Savitch Homestead 2010 100m HH
14.20 Marissa Savitch å 11 Homestead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
14.49 Sherice Hewett å 12 Milwaukee Vincent 5/27 D1 Sectional @ Homestead
14.80 Elexis Fuller-Stewart å 10 Bradley Tech [Record] 5/14 Hartford Invitational
14.99 Maddie Emme å 12 Watertown 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
15.00 Kaitlyn Malcore å 12 Brkfield Central [Record] 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
15.24 Kaitlyn Hastings 10 Catholic Memorial 4/17 Crusader Classic @ Cath Mem
15.24 Kayla Wolosek å 12 Wisconsin Rapids 4/17 Wausau Relays
15.26 Amelia Campbell å 10 Sturgeon Bay 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
15.28 Asia Cheeks å 12 Brown Deer 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
15.29 Alli Divine å 10 Madison East 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
15.30 Jessica Will å 10 Omro 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
15.30 Cathy Brunette å 9 Grafton 5/27 D1 Sectional @ Homestead
15.33 Keri Steinmetz å 12 Bloomer 5/27 D2 Sectional @ Colby
15.37 Jaime Ludwigson å 11 Bloomer 5/27 D2 Sectional @ Colby
15.37 Caitlin Thomson å 11 Whitehall [Record] 4/26 Trempealeau Cnty @ Whitehall
15.38 Marissa Mahr å 11 Stanley-Boyd 5/27 D2 Sectional @ Colby
15.42 Taylor Olson å 10 La Crosse Aquinas 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
15.44 Nikki Morris å 10 Baraboo 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
16.24 Kim Drewiske å 12 GB Preble 4/17 Wausau Relays
15.46 Brittany Dulak å 9 Mosinee 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
43.46 Angie Bruecker Seymour 1997 300 Meter LH
43.77 Michele Garner å 10 Greenfield 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
43.81 Maya Carter å 11 Racine Case 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
44.59 Erin McCauley å 11 Middleton 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
44.92 Jesscia Will å 10 Omro 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
45.02 Sherice Hewett å 12 Milwaukee Vincent 5/27 D1 Sectional @ Homestead
45.16 Teresa Rock å 11 Newman Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
45.39 Jenna Ciszewski å 11 Kenosha Tremper 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.40 Grace Heglund-Lohman å 11 La Crosse Logan 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
45.46 Tessa Thurs å 10 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
45.51 Courtney Kaufman å 11 Kimberly 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.52 Justine Mehojah å 12 Seymour 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
45.65 Amelia Campbell å 10 Sturgeon Bay 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
45.67 Kelly Koier å 12 Menomonee Falls 5/27 D1 Sectional @ Homestead
45.78 Karlee Schneiss å 10 Kettle Moraine Lutheran 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
45.79 Alex Klos å 11 La Crosse Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.88 Sammie Gassner 9 Germantown 5/24 D1 Regional @ Menomonee Falls
45.97 Alli Divine å 10 Madison East 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
46.04 Taylor Olson å 10 La Crosse Aquinas 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
46.14 Erin Levenhagen å 11 D.S.H.A. 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
46.27 Katelyn Malcore å 12 Brookfield Central 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
47.74 Milwaukee King 2009 400 Meter Relay
47.15 Bradley Technical å 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
48.04 Sussex Hamilton å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
48.53 Arrowhead å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
48.67 Waukesha West å 5/24 D1 Regional @ Waukesha No
49.00 Milwaukee Vincent å 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
49.35 Milwaukee Riverside å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
49.36 Edgar å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
49.36 Middleton å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
49.47 Milwaukee Lutheran å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
49.49 Kimberly å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
49.70 Hudson å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
49.87 Somerset å 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
49.93 Green Bay Southwest å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
49.94 Milwaukee Rufus King å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
50.14 Catholic Memorial å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
50.15 Mukwonago å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
50.17 Rice Lake å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
50.21 Xavier å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
50.21 Osceola å 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
50.36 Reedsville å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:38.46 Milw Bradley Tech 2008 800 Meter Relay
1:40.86 Sussex Hamilton å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:41.00 Milw Bradley Tech å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:41.88 Waukesha West å 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
1:42.03 Arrowhead å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:42.86 Milwaukee Lutheran å 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
1:43.00 Nicolet å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.29 Middleton å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.52 Brown Deer å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
1:43.69 La Crosse Central å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.78 Milwaukee Riverside Univ å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
1:43.96 Bloomer å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
1:44.31 Omro å 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
1:44.37 Edgar å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:44.85 Milwaukee King å 5/24 D1 Regional @ Grafton
1:45.03 New Richmond å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:45.12 Kimberly å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:45.12 Sun Prairie å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:45.14 Hudson å 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
1:45.39 Janesville Craig å 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
1:45.39 Racine Case å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
3:53.64 Milw Bradley Technical 2010 1600 Meter Relay
3:53.64 Milw Bradley Technical 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:57.31 Waukesha West 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
3:58.23 Whitefish Bay 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:58.43 Edgar 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
3:58.52 East Troy 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
3:59.19 La Crosse Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
3:59.42 Racine Case 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:59.59 Seymour 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:59.60 Kiel 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
4:0.109 Mukwonago 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
4:00.24 Germantown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:00.56 Sussex Hamilton 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
4:00.98 Milwaukee Riverside 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:01.00 Onalaska 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
4:01.10 Waunakee [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
4:01.26 Sun Prairie 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
4:01.95 Menomonee Falls 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:02.82 Kenosha Tremper 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
4:02.95 Newman Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
4:03.35 Milwaukee Lutheran 6/4 WIAA D2 State Meet Prelims
09:03.38 Marinette 1994 3200 Meter Relay
09:12.28 Onalaska å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:16.89 Arrowhead å [Sch Record] 6/4 WIAA D1 State Meet
09:19.04 Homestead å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:24.09 Neenah å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:24.12 Germantown å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:27.26 La Crosse Central å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:31.27 Oconomowoc å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
09:32.49 Platteville å 6/4 WIAA D2 State Meet
09:32.76 Seymour å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:33.76 Madison West å 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
09:33.89 Brkfield East å [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
09:37.29 Brookfield Central å 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
09:37.83 Green Bay Notre Dame å 6/4 WIAA D2 State Meet
09:39.31 Freedom å 6/4 WIAA D2 State Meet
09:39.91 Chilton å 5/27 D2 Sectional @ Freedom
09:40.17 Bay Port å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
09:40.23 Madison La Follette å 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
09:40.38 Wausau East å [Record] 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
09:40.51 Wausau West å 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
09:40.68 Muskeogo å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
49' 04.25 Jessica Maroszek Seymour 2010 Shot Put
49' 04.25 Jessica Maroszek 12 Seymour [Record] 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
47' 08.00 Angela Boushea 12 Monona Grove [Record] 5/15 Monona Grove Invite
46' 00.00 Tina DeLakis 12 EC Memorial 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
44' 01.75 Alissa Rausch 12 Wausau West [Record] 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
43' 08.50 Marissa Theys 12 Green Bay East 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
43' 01.00 Jamie Lindstrom 11 Hudson 4/6 Tartan Indoor @ UW-River Falls
42' 02.50 Paige Garriga 11 Osceola 6/4 WIAA D2 State Meet
42' 02.25 Molly Griep 10 Whitewater 5/15 Rock Valley Conf @ Whitewater
41' 09.00 Leah Devries 12 Milton 5/18 Badger South @ Stoughton
41' 07.25 Shavana Talbert 10 Fond du Lac 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
41' 05.50 Alyssa Lueck 10 Big Foot 5/24 D2 Regional @ Clinton
41' 04.50 Lyndsey Thorpe 11 Stanley Boyd 6/4 WIAA D2 State Meet
41' 02.25 Daniela Thomas 12 Racine Park 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
41' 02.00 Caitie Zepczyk 12 Ashland 5/27 D2 Sectional @ Colby
41' 00.75 Kailee Kamps 10 Belmont 5/4 Cassville Meet
40' 07.00 Devin Stanford 12 Milwaukee Lutheran 3/31 North Shore Indr @ Homestead
40' 05.00 Becky Huberty 12 Lena 6/4 WIAA D3 State Meet
40' 01.50 Kathryn Koeck 12 Winneconne 5/24 D2 Regional @ Little Chute
39' 08.00 Kirsten Walker 12 McFarland 5/27 D2 Sectional @ Boscobel
39' 06.00 Tessa Snell 10 Edgerton 5/7 Tider @ Edgerton
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
163' 08 Jessica Maroszek 12 Seymour 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
148' 08 Angela Boushea 12 Monona Grove 6/4 WIAA D1 State Meet
142' 03 Kathryn Koeck 12 Winneconne 5/24 D2 Regional @ Little Chute
139' 09 Devin Stanford 12 Milwaukee Lutheran 5/18 North Shore @ Whitefish Bay
136' 07 Tina DeLakis 12 Eau Claire Memorial 5/24 D1 Regional @ River Falls
135' 08 Kailee Kamps 10 Belmont 5/17 Six Rivers Meet @ UW-Plat
133' 08 Caitie Zepczyk 12 Ashland 5/27 D2 Sectional @ Colby
131' 09 Molly Griep 10 Whitewater 5/24 D2 Regional @ Clinton
131' 07 Alissa Rausch 12 Wausau West 6/4 WIAA D1 State Meet
130' 05 Heather Clankie 10 Brodhead-Juda 4/27 Pal-Eagle Vs Brodhead-Juda
129' 04 Marissa Theys 12 Green Bay East 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
128' 08 Alison Schmidt 12 Cedarburg 5/27 D1 Sectional @ Homestead
128' 08 Jordan Loedel 12 Two Rivers 4/23 De Pere HS Invitational
127' 07 Jasmine Anderson 12 Racine Park [Sch Record] 5/1 Northstar Classic @ Wauk North
127' 00 Katy Rutz 12 Amherst 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
126' 07 Paige Garriga 11 Osceola 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
126' 07 Emily Franz 12 Madison Memorial 5/4 Sun Prairie Vs Mad. Memorial
126' 07 Jamie Clark 10 Shawano 4/16 GB Southwest Quad
126' 03 Jamie Lindstrom 11 Hudson 5/8 Rochester Mayo [MN] True Team
124' 11 Megan Peterman 12 Clintonville 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East 1994 Long Jump
18' 08.00 Michelle Dunnington 12 Kettle Moraine Lutheran 6/4 WIAA D2 State Meet
18' 07.50 Jessica Waldvogel 12 Wausau West [Record] 5/24 D1 Regional @ Wausau West
18' 05.25 Micaela Creighton 9 South Milwaukee 5/11 Menomonee Falls Invite
18' 03.75 Chidera Obasih 11 Brookfield Central 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
18' 02.50 Sierra Thomas 11 Hartford Union [Record] 5/14 Hartford Invitational
18' 00.50 Kelly Flynn 11 Greendale Martin Luther 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
18' 00.25 Brooke Buehler 11 Sheboygan Falls 6/4 WIAA D2 State Meet
17' 11.50 Brooke Hinstroff 11 Lakeside Lutheran 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
17' 11.50 Abby Scharbarth 9 Lakeland Union [Record] 4/8 Great Northern @ Nor'land Pines
17' 10.00 Maya Vazquez 12 Arcadia 6/4 WIAA D2 State Meet
17' 10.00 Alicia Potting 12 Somerset 5/18 Middle Border @ Ellsworth
17' 09.50 Jenna Jubeck 10 Arrowhead [Sch Record] 5/24 D1 Regional @ Menomonee Falls
17' 08.50 Sam Blue 11 Kimberly 5/17 FVA Conference @ Appleton N
17' 08.00 Brianna Bower 11 Stoughton 4/27 So. Badger: Stoughton-Oregon
17' 07.50 Chante Hollinshed 11 Milwaukee Messmer 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
17' 07.00 Alex Schad 11 Milwaukee Lutheran 5/5 Nor Shore Relays @ Cedarburg
17' 07.00 Raquel Ebbe 10 Nekoosa 4/23 Earl Gatzke @ Tomah
17' 06.50 Chelsea Jordan 12 Milwaukee Lutheran 3/31 North Shore Indr @ Homestead
17' 06.00 Laura McGinnis 12 Middleton 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
17' 06.00 Lydia Schaser 12 Waukesha South 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
39' 05.75 Lee Ann Majerle D. C. Everest 1987 Triple Jump
38' 08.75 Laura McGinnis 12 Middleton 6/4 WIAA D1 State Meet
38' 08.50 Sherice Hewett 12 Milwaukee Vincent 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
38' 05.00 Bria Halama 11 Independence-Gil 4/29 Independence-Gilm Vs Whitehall
38' 04.25 Raquel Ebbe 10 Nekoosa 5/10 Comet Relays @ Waupaca
37' 05.75 Katelyn Malcore 12 Brookfield Central 3/31 GMC Indoor Conf @ W A Central
37' 02.50 Kadi Hamer 11 Osh. North [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
37' 02.25 Emily Haines 12 Tomah 5/18 MVC @ Sparta
37' 00.00 Roni Thompson 12 Nicolet 2/21 AAU Northern Open @ Ill. Wesly.
36' 11.25 Mikayla Robertson 9 Menomonee Falls 6/4 WIAA D1 State Meet
36' 11.00 Ashley Bartow 10 Sun Prairie 5/18 Big 8 Conf @ Madison West
36' 08.00 Stefani Friedenfals 9 Menomonie 5/24 D1 Regional @ River Falls
36' 07.50 Alicia Potting 12 Somerset 5/4 Amery Invite
36' 06.50 Corissa Myers 11 South Milwaukee 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
36' 05.75 Tara Matter 9 Spencer 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
36' 05.00 Cassy Hemmen 11 Appleton North 5/24 D1 Regional @ Appleton North
36' 04.75 Niki Seaberg 11 Kettle Moraine 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
36' 04.00 Molly Christensen 12 Nekoosa 5/27 D2 Sectional @ Colby
36' 03.00 Kate Hein 12 G B Notre Dame 4/19 Sheboygan North Triangular
36' 02.50 Caitlin Thomson 11 Whitehall 4/13 Bangor Invite
36' 01.00 Rachel Stave 9 Whitnall 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 09.00 Katie Langmeier 12 Cuba City 4/29 Cuba City Invitational
5' 08.00 Rachel Melum 12 Iola-Scandanavia 5/24 D3 Regional @ Rosholt
5' 07.00 Ellie Grandi 11 Burlington 4/3 Racine Inv @ Carthage College
5' 06.00 Kayla Ashland 12 Bloomer 4/22 Bloomer Invitational
5' 06.00 Kasey Ederer 10 Kaukauna 4/20 FVA Meet W/Fond du Lac
5' 06.00 Jessi Miller 10 Oshkosh West 4/20 Osh West/Neenah/Appl East
5' 06.00 Richelle Ranney 11 Palmyra-Eagle 4/13 Parkview Vs Palmyra-Eagle
5' 05.00 Audra Winter 10 Manitowoc Lutheran 6/4 WIAA D3 State Meet
5' 05.00 Fiona Baus 11 Bay Port 5/24 D1 Regional @ Ashwaubenon
5' 05.00 Jessie Welch 10 West Salem 5/10 Blackhawk @ Viroqua
5' 05.00 Meghan Niemann 9 Kettle Moraine Lutheran 4/30 East Troy Invite
5' 05.00 Katelyn McCauley 11 Oregon 4/27 Sou. Badger: Oregon Vs Sto.
5' 05.00 Jenna Breaker 11 Tigerton 4/19 CWC Pre-Conf @ Marion HS
5' 04.00 Mandy Kissinger 12 DC Everest 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
5' 04.00 Claire Emmerich 9 De Pere 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
5' 04.00 Meagan Ward 11 Eau Claire North 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
5' 04.00 Anne Rauschert 11 Wayland Acad 5/27 D3 Sectional @ Princeton
5' 04.00 Ashley Brusveen 11 Sugar River 5/24 D2 Regional @ Orfordville
5' 04.00 Kennedy Johnson 10 La Crosse Logan 5/18 MVC @ Sparta
5' 04.00 Hailey Brown 11 Royall [Record] 5/18 Scenic Bluffs @ Cashton
12' 06.00 Liza Lewis Ashwaubenon 2003 Pole Vault
11' 06.00 Faryn Wirkus 10 Edgar [Record] 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
11' 06.00 Courtney Walden 12 Oconomowoc [Sch Record] 6/4 WIAA D1 State Meet
11' 06.00 Alayna Muldoon 12 New Holstein 5/18 Eastern Wis Conf @ Two Rivers
11' 03.00 Cami Gilson 10 Arrowhead [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11' 03.00 Abby Croft 12 Germantown [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11' 03.00 Alex Flucke 9 Ashwaubenon 5/13 FRCC West Division Meet
11' 03.00 Dani Vetesnik 12 Richland Center 5/10 Blackhawk @ Viroqua
11' 00.00 Megan Courtney 12 Stevens Point 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
11' 00.00 Melanie Pilon 12 Waukesha South 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
11' 00.00 Camille Schwartz 12 Whitefish Bay 5/5 Nor Shore Relays @ Cedarburg
11' 00.00 Stefanie Weber 12 Burlington 4/27 Southern Lakes Relays @ LGB
11' 00.00 Leanna Rose 11 D C Everest 3/19 Point Invitational @ UW-SP
10' 09.00 Sara Sima 12 Burlington 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
10' 09.00 Emily Mitzelfeldt 12 Onalaska 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
10' 09.00 Kim Stonewerth 11 Whitewater 5/27 D2 Sectional @ Whitewater
10' 06.00 Rychia Bosman 11 Gilbraltar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
10' 06.00 Beth Rieth 12 Oconto Falls 6/5 WIAA D2 State Meet Finals
10' 06.00 Jessica Wiegert 11 De Pere 6/4 WIAA D1 State Meet
10' 06.00 Alex Douglas 10 Madison East 6/4 WIAA D1 State Meet
10' 06.00 Kelly Tomfohrde 11 Auburndale 5/27 D3 Sectional @ Marathon

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com