Week 12: Division 1 Honor Roll List For June 6, 2010
Compiled by Dave Figi with help by Dave Lehmann
Janesville Parker High School

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 31 - June 5. Results as of 10:00 PM, Saturday June 5

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

11.50 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2010 100m Dash
11.50 Dezerea Bryant å 11 Milw Bradley Tech [Record] 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
11.81 Chidera Obasih å 11 Brookfield Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.00 Tahje Whittley å 11 Milw Bradley Technical 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.05 Simbi Laaro å 12 GB Southwest 5/18 FRCC Meet @ Sheboygan North
12.06 Danielle Barbian å 11 Hamilton 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
12.12 Felicia Carlson å 12 Beloit 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.12 Kat Keller å 10 New Richmond 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
12.12 Heather Bong å 11 Arrowhead 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
12.14 Stephanie Henry 12 La Crosse Logan 5/10 La Crosse City Meet
12.24 Cashay Harris å 12 Milwaukee Custer 6/5 WIAA D1 State Meet
12.28 Brittni Wirtz å 11 Pulaski 6/5 WIAA D1 State Meet
12.35 Demetra Camble å 11 Milwaukee Riverside Univ 4/27 Greendale Invite
12.36 Qudija McDade å 12 West Bend East 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.39 CherRay Dixon å 12 Cedarburg 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
12.40 Emily Duffy å 12 Waukesha West 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
12.46 Caroline Grassl å 11 Waunakee 5/18 Badger North @ Reedsburg
12.51 Jean Wedwick å 10 Sauk Prairie 5/18 Badger North @ Reedsburg
12.51 Heather Bong å 11 Arrowhead 5/7 Myrhum Invite @ Arrowhead
12.54 Ciara Jarrett å 12 Milwaukee Marshall 5/24 D1 Regional @ W A Hale
12.54 Sierra Thomas å 11 Hartford Union 4/27 Washington Cnty @ W B East
23.37 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2010 200 Meter Dash
23.37 Dezerea Bryant å 11 Milw Bradley Tech [Record] 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
24.33 Elexis Fuller-Stewart å 10 Milw Bradley Technical 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
24.34 Chidera Obasih å 11 Brookfield Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
24.85 Kat Keller å 10 New Richmond 4/17 Knights of Columbus @ UW-Lax
24.95 Heather Bong å 11 Arrowhead 6/5 WIAA D1 State Meet
25.15 Ciara Jarrett å 12 Milwaukee Marshall 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
25.30 Stephanie Henry å 12 La Crosse Logan 4/17 Knights of Columbus @ UW-Lax
25.38 Demetra Camble å 9 Milwaukee Riverside 5/27 D1 Sectional @ Homestead
25.40 Jessica Waldvogel å 12 Wausau West 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
25.52 Emily Duffy å 12 Waukesha West 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
25.54 Beth Dreikosen å 11 Sheboygan North 5/18 FRCC Meet @ Sheboygan North
25.55 Alexa Wistenberg å 11 GB Southwestern 5/18 FRCC Meet @ Sheboygan North
25.56 Felicia Carlson å 12 Beloit Memorial 5/18 Big 8 Conf @ Madison West
25.62 Demtra Camble å 11 Milwaukee Riverside 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
25.66 Samara White å 12 Milwaukee Vincent 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
25.67 Jackie Forrest 12 SPASH 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
25.67 Tahje Whittley å 11 Milw Technical [prelims] 2/21 AAU Northern Open @ Ill. Wesly.
25.71 Angela Tipp å 11 Hudson 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
25.84 Kayla Jones å 12 W. A. Nathan Hale 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
25.86 Megan Mulligan å 11 Badger 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
55.18 Chidera Obasih Brookfield Central 2010 400 Meter Run
0:54.92 Tahje Whitley å 11 Bradley Technical 5/19 Milw City Conf @ Wis Lutheran
0:54.97 Chidera Obasih å 11 Brookfield Central 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
0:57.06 Lauren Grant å 12 Waukesha West 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.43 Jessica Waldvogel å 12 Wausau West 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
0:57.45 Crystal Malone å 9 Milwaukee Riverside 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.68 Jackie Forrest 12 SPASH 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.76 Hannah Lucas å 10 Madison Memorial 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
0:57.96 Simbi Laaro å 12 GB Southwest 5/6 Ashwaubenon Invite
0:58.40 Cassie Raduka å 12 Oconomowoc 5/27 D1 Sectional @ Homestead
0:58.44 Stephanie Henry 12 La Crosse Logan 5/10 La Crosse City Meet
0:58.45 Payton Greisch å 11 Port Washington 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
0:58.66 Kiara Giles å 12 Milwaukee King [Record] 3/20 Nelson Daniels Classic @ UW-W
0:58.80 Rachel Stave å 9 Whitnall 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
0:58.82 Beth Dreikosen å 11 Sheboygan North 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
0:58.88 Claire Gordee å 10 Wauwatosa East 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
0:58.89 Alaina Murphy å 12 Seymour 5/15 Bay Conf Meet @ New London
0:58.98 Kat Keller å 10 New Richmond 5/18 Middle Border @ Ellsworth
0:59.25 Ashley Bartow å 10 Sun Prairie 5/18 Big 8 Conf @ Madison West
0:59.29 Laura McGinnis å 12 Middleton 5/15 Monona Grove Invite
0:59.44 Jamie Burr 11 Onalaska 5/13 Onalaska Invitational
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point 1985 800 Meter Run
2:14.66 Alaina Murphy å 12 Seymour 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:14.67 Alison Parker å 9 Neenah 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:15.84 Jamie Burr 11 Onalaska 4/27 Onalaska Invitational
2:16.27 Lizzie Wendt å 12 Germantown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
2:17.18 Nicole Schmidt å 9 Menomonie 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
2:17.43 Sarah Fox å 12 D.S.H.A. 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.48 Keali Bjork å 11 Homestead 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.69 Andie Zeman å 11 Arrowhead 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.73 Sarah Ball å 12 Kenosha Tremper 5/18 SEC Conf @ Oak Creek
2:17.85 Tiffany Mathews å 12 Milw Bradley Technical 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:17.94 Andie Zeman å 11 Arrowhead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
2:18.04 Dana Clausen 11 "R Horlick [Sch, Meet Recd]" 5/14 Doc Lund Invite @ Muskego
2:18.40 Deedra Irwin å 12 Pulaski 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:18.43 Abby Knutson å 12 La Crosse Central 5/18 MVC @ Sparta
2:18.71 Jenny Strong å 12 Fond du Lac 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
2:19.11 Delaney FitzPatrick å 9 Lakeland 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
2:19.18 Megan Palmer å 12 Whitefish Bay 5/18 North Shore @ Whitefish Bay
2:19.31 Molly Baker å 10 Watertown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
2:19.34 Lauren Holtz å 10 Homestead 4/30 Dan Benson @ Tosa West
2:20.38 Whitney Schumacher å 12 Kimberly 4/22 Terror Inv @ Appleton East
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:57.77 Gabby Levac å 12 Arrowhead 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:00.67 Jenna McMiller å 11 Waukesha North 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:00.74 Whitney Schumacher å 12 Kimberly 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
5:01.23 Haley Johnson å 10 Plymouth 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:03.87 Hannah Trasser å 11 Brookfield Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:04.72 Niki Rhyan å 10 Plymouth 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
5:05.36 Alison Parker å 9 Neenah 5/17 FVA Conference @ Appleton N
5:06.18 Megan Palmer å 12 Whitefish Bay 5/27 D1 Sectional @ Homestead
5:06.21 Delaney FitzPatrick å 9 Lakeland 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:06.49 Liz Berkholtz å 11 Sun Prairie 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:07.41 Caitlin Dillon å 10 Germantown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
5:07.45 Jamie Burr å 11 Onalaska 5/18 MVC @ Sparta
5:07.91 Katie Wetzstein å 10 Hudson 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:08.28 Maddie Hibshman å 11 Onalaska 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
5:10.04 Abby Knutson 12 La Crosse Central 5/18 MVC @ Sparta
5:10.08 Megan Stenz å 12 Kaukauna 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
5:10.27 Leah Holmes å 9 Superior 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
5:10.75 Lauren Holtz å 10 Homestead 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
5:11.13 Katelyn Stine å 10 Wausau East 4/27 Medford Invitational
5:11.39 Lindsay Fons å 12 Franklin 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
10:15.40 Lori Wolter Sauk Prairie 1985 3200 Meter Run
10:47.22 Gabby Levac 12 Arrowhead 6/4 WIAA D1 State Meet
10:48.06 Ashley Eckhoff 10 Wausau East 6/4 WIAA D1 State Meet
10:52.33 Jenna McMiller 11 Waukesha North [Record] 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
10:52.72 Theresa Selestow 12 Hamilton [Record] 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
11:00.20 Lindsay Fons 12 Franklin 6/4 WIAA D1 State Meet
11:02.98 Whitney Schumacher 12 Kimberly 6/4 WIAA D1 State Meet
11:07.55 Katelyn Stine 10 Wausau East 6/4 WIAA D1 State Meet
11:08.03 Maggie Priebe 12 Wausau East 6/4 WIAA D1 State Meet
11:10.28 Mandy Prom 10 Oconomowoc 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:10.64 Jocelyn Perry 10 Waukesha West 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
11:12.29 Katryna Williams 10 Watertown 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:12.76 Claire Knaus 9 Neenah 6/4 WIAA D1 State Meet
11:14.46 Haley Bauer 10 Cedarburg 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:15.18 Bianca Bentley 9 Port Washington 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
11:15.32 Abigail Bullmore 11 Kenosha Bradford 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
11:15.67 Olivia Pratt 10 Madison West 6/4 WIAA D1 State Meet
11:16.65 Emma-Lisa Murphy 10 Whitefish Bay 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11:17.40 Leah Rendflesh 10 South Milwaukee 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
11:17.84 Liz Berkholtz 11 Sun Prairie 4/20 Madison West @ Sun Prairie
11:19.35 Jocelyn Perry 10 Waukesha West 3/30 Classic 8 Indr @ Waukesha So
14.52 Marissa Savitch Homestead 2010 100m HH
14.20 Marissa Savitch å 11 Homestead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
14.49 Sherice Hewett å 12 Milwaukee Vincent 5/27 D1 Sectional @ Homestead
14.80 Elexis Fuller-Stewart å 10 Bradley Tech [Record] 5/14 Hartford Invitational
15.00 Kaitlyn Malcore å 12 Brkfield Central [Record] 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
14.99 Maddie Emme å 12 Watertown 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
15.24 Kayla Wolosek å 12 Wisconsin Rapids 4/17 Wausau Relays
15.29 Alli Divine å 10 Madison East 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
15.30 Cathy Brunette å 9 Grafton 5/27 D1 Sectional @ Homestead
15.44 Nikki Morris å 10 Baraboo 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
15.44 Kim Drewiske å 12 GB Preble 4/17 Wausau Relays
15.50 Maddy Hoeft å 10 Onalaska 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
15.52 Erin McCauley å 11 Middletton 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
15.60 Ellen Stichert å 12 Marshfield 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
15.67 Jenna Ciszewski å 11 Kenosha Tremnper 5/24 D1 Regional @ Waterford
15.74 Christa Winslow 10 Wisconsin Lutheran 4/30 Pre Prom Party @ WISCO
15.75 Haley Rafferty å 9 Neenah 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
15.76 Paige Demos å 11 Janesville Parker 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
15.77 Kalesha Hazelton å 12 Chippewa Falls 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
15.78 Morgan Cebulu å 10 SPASH 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
15.81 Kali Kramolis å 12 River Falls 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
43.46 Angie Bruecker Seymour 1997 300 Meter LH
43.77 Michele Garner å 10 Greenfield 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
43.81 Maya Carter å 11 Racine Case 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
44.59 Erin McCauley å 11 Middleton 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.02 Sherice Hewett å 12 Milwaukee Vincent 5/27 D1 Sectional @ Homestead
45.39 Jenna Ciszewski å 11 Kenosha Tremper 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.40 Grace Heglund-Lohman å 11 La Crosse Logan 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
45.51 Courtney Kaufman å 11 Kimberly 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.52 Justine Mehojah å 12 Seymour 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
45.67 Kelly Koier å 12 Menomonee Falls 5/27 D1 Sectional @ Homestead
45.79 Alex Klos å 11 La Crosse Central 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
45.88 Sammie Gassner 9 Germantown 5/24 D1 Regional @ Menomonee Falls
45.97 Alli Divine å 10 Madison East 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
46.14 Erin Levenhagen å 11 D.S.H.A. 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
46.27 Katelyn Malcore å 12 Brookfield Central 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
46.42 Kristin Harrington å 12 De Pere 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
46.48 Kristin Heckel å 11 Waukesha West 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
46.62 Taylor Wirth å 11 Appleton North 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
46.73 Veronica Porubsky å 9 Brookfield Central 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
46.73 Christa Winslow å 10 Wisconsin Lutheran 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
46.74 Alyssa Cynkar å 10 DeForest 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
47.74 Milwaukee King 2009 400 Meter Relay
47.15 Bradley Technical å 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
48.04 Sussex Hamilton å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
48.53 Arrowhead å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
48.67 Waukesha West å 5/24 D1 Regional @ Waukesha No
49.00 Milwaukee Vincent å 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
49.35 Milwaukee Riverside å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
49.36 Middleton å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
49.49 Kimberly å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
49.70 Hudson å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
49.93 Green Bay Southwest å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
49.94 Milwaukee Rufus King å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
50.15 Mukwonago å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
50.45 Pulaski å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
50.46 Waunakee å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
50.46 Nicolet å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
50.50 Sun Prairie å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
50.63 Grafton å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
50.66 Janesville Craig å 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
50.66 Muskego å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
50.67 Oak Creek å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
1:38.46 Milw Bradley Tech 2008 800 Meter Relay
1:40.86 Sussex Hamilton å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:41.00 Milw Bradley Tech å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:41.88 Waukesha West å 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
1:42.03 Arrowhead å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.00 Nicolet å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.29 Middleton å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.69 La Crosse Central å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:43.78 Milwaukee Riverside Univ å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
1:44.85 Milwaukee King å 5/24 D1 Regional @ Grafton
1:45.03 New Richmond å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:45.12 Kimberly å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:45.12 Sun Prairie å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
1:45.14 Hudson å 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
1:45.39 Janesville Craig å 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
1:45.39 Racine Case å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
1:45.56 Brookfield Central å 5/5 GMC Relays @ Brookfield Centr
1:45.63 Hortonville å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
1:45.75 Watertown å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
1:45.88 Muskego å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
1:46.30 Appleton North å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
3:53.64 Milw Bradley Technical 2010 1600 Meter Relay
3:53.64 Milw Bradley Technical å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:57.31 Waukesha West å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
3:58.23 Whitefish Bay å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:59.19 La Crosse Central å 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
3:59.42 Racine Case å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
3:59.59 Seymour å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
4:0.109 Mukwonago å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
4:00.24 Germantown å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:00.56 Sussex Hamilton å 6/4 WIAA D1 State Meet Prelims
4:00.98 Milwaukee Riverside å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:01.00 Onalaska å 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
4:01.10 Waunakee å [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
4:01.26 Sun Prairie å 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
4:01.95 Menomonee Falls å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:02.82 Kenosha Tremper å 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
4:03.70 Nicolet å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
4:03.74 Milwaukee Pius XI å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
4:03.75 Wisconsin Lutheran å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
4:03.77 Bay Port å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
4:03.91 Watertown å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
09:03.38 Marinette 1994 3200 Meter Relay
09:12.28 Onalaska å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:16.89 Arrowhead å [Sch Record] 6/4 WIAA D1 State Meet
09:19.04 Homestead å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:24.09 Neenah å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:24.12 Germantown å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:27.26 La Crosse Central å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:31.27 Oconomowoc å 5/27 D1 Sectional @ Homestead
09:32.76 Seymour å 6/4 WIAA D1 State Meet
09:33.76 Madison West å 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
09:33.89 Brkfield East å [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
09:37.29 Brookfield Central å 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
09:40.17 Bay Port å 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
09:40.23 Madison La Follette å 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
09:40.38 Wausau East å [Record] 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
09:40.51 Wausau West å 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
09:40.68 Muskeogo å 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
09:42.46 Wauwatosa East å 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
09:42.62 Kettle Moraine å 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
09:42.80 Sheboygan North å 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
09:44.00 DC Everest å 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour 2010 Shot Put
49' 04.25 Jessica Maroszek 12 Seymour [Record] 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
47' 08.00 Angela Boushea 12 Monona Grove [Record] 5/15 Monona Grove Invite
46' 00.00 Tina DeLakis 12 EC Memorial 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
44' 01.75 Alissa Rausch 12 Wausau West [Record] 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
43' 08.50 Marissa Theys 12 Green Bay East 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
43' 01.00 Jamie Lindstrom 11 Hudson 4/6 Tartan Indoor @ UW-River Falls
41' 09.00 Leah Devries 12 Milton 5/18 Badger South @ Stoughton
41' 07.25 Shavana Talbert 10 Fond du Lac 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
41' 02.25 Daniela Thomas 12 Racine Park 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
39' 03.50 Melanie Pilon 10 Waukesha South 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
39' 00.00 Kayla Brown 10 La Crosse Logan 5/18 MVC @ Sparta
38' 10.50 Alanna Queen 11 Kettle Moraine 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
38' 06.00 Desiree Irek 12 Racine Horlick 5/14 Doc Lund Invite @ Muskego
38' 06.00 Kelli Johnson 12 Wisconsin Lutheran 4/30 Pre Prom Party @ WISCO
38' 02.50 Gaby Bronson 11 Nicolet 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
38' 01.50 Ashley Weber 11 Appleton North 5/24 D1 Regional @ Appleton North
37' 11.00 Lindsey Thomas 11 Kimberly 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
37' 09.50 Kerri Tolbert 12 Wisconsin Lutheran 6/5 WIAA D1 State Meet Finals
37' 09.50 Natalie Goniu 12 Homestead 5/18 North Shore @ Whitefish Bay
37' 08.00 Eleanor Horvath 10 SPASH 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
163' 08 Jessica Maroszek 12 Seymour 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
148' 08 Angela Boushea 12 Monona Grove 6/4 WIAA D1 State Meet
136' 07 Tina DeLakis 12 Eau Claire Memorial 5/24 D1 Regional @ River Falls
131' 07 Alissa Rausch 12 Wausau West 6/4 WIAA D1 State Meet
129' 04 Marissa Theys 12 Green Bay East 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
128' 08 Alison Schmidt 12 Cedarburg 5/27 D1 Sectional @ Homestead
127' 07 Jasmine Anderson 12 Racine Park [Sch Record] 5/1 Northstar Classic @ Wauk North
126' 07 Emily Franz 12 Madison Memorial 5/4 Sun Prairie Vs Mad. Memorial
126' 07 Jamie Clark 10 Shawano 4/16 GB Southwest Quad
126' 03 Jamie Lindstrom 11 Hudson 5/8 Rochester Mayo [MN] True Team
121' 09 Marly Trier 11 Port Washington 5/14 Grafton Invite
121' 05 Alana Queen 11 Kettle Moraine 4/16 Kettle Moraine Relays
119' 08 Amber Nabbefeld 12 Kimberly 5/24 D1 Regional @ Oshkosh North
119' 04 Ashley Weber 11 Appleton North 4/22 Terror Invite @ Appleton West
118' 10 Kate Hytinen 12 South Milwaukee 5/24 D1 Regional @ South Milwauk.
118' 09 Andrea Kassees 12 Waukesha North 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
118' 06 Jami Darwin 11 Menomonie 5/13 Menomonie Meet @ UW-Stout
117' 07 Kelsey Weigel 12 Marshfield 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
117' 06 Rachel Morello 12 Nicolet 5/27 D1 Sectional @ Homestead
117' 06 Mandy Trautman 10 Seymour 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East 1994 Long Jump
18' 07.50 Jessica Waldvogel 12 Wausau West [Record] 5/24 D1 Regional @ Wausau West
18' 05.25 Micaela Creighton 9 South Milwaukee 5/11 Menomonee Falls Invite
18' 03.75 Chidera Obasih 11 Brookfield Central 5/18 GMC @ Menomonee Falls HS
18' 02.50 Sierra Thomas 11 Hartford Union [Record] 5/14 Hartford Invitational
17' 11.50 Abby Scharbarth 9 Lakeland Union [Record] 4/8 Great Northern @ Nor'land Pines
17' 09.50 Jenna Jubeck 10 Arrowhead [Sch Record] 5/24 D1 Regional @ Menomonee Falls
17' 08.50 Sam Blue 11 Kimberly 5/17 FVA Conference @ Appleton N
17' 08.00 Brianna Bower 11 Stoughton 4/27 So. Badger: Stoughton-Oregon
17' 06.00 Laura McGinnis 12 Middleton 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
17' 06.00 Lydia Schaser 12 Waukesha South 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
17' 06.00 Roni Thompson 12 Nicolet 3/31 North Shore Indr @ Homestead
17' 05.75 Morgan Cebula 10 SPASH 5/18 Wisconsin Valley @ Wausau W
17' 05.00 Jean Wedwick 10 Sauk Prairie 5/4 Mt Horeb Dual
17' 04.25 Ashley Bartow 11 Sun Prairie 4/23 Simpson Relays @ Monroe
17' 04.00 Simbi Laaro 12 G B Southwest 5/24 D1 Regional @ Ashwaubenon
17' 03.00 Courtney Mrotek 12 Kimberly 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
17' 03.00 Rakeyia Hart 11 Milwaukee Vincent 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
17' 02.75 Vanessa Voss 9 Arrowhead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
17' 02.50 Ella Skillings 10 Greenfield 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
17' 02.50 Kelsey Weigel 12 Marshfield 5/24 D1 Regional @ Wausau West
39' 05.75 Lee Ann Majerle D. C. Everest 1987 Triple Jump
38' 08.75 Laura McGinnis 12 Middleton 6/4 WIAA D1 State Meet
38' 08.50 Sherice Hewett 12 Milwaukee Vincent 5/4 MPS Relays @ Raabe Stadium
37' 05.75 Katelyn Malcore 12 Brookfield Central 3/31 GMC Indoor Conf @ W A Central
37' 02.50 Kadi Hamer 11 Osh. North [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Beaver Dam
37' 02.25 Emily Haines 12 Tomah 5/18 MVC @ Sparta
37' 00.00 Roni Thompson 12 Nicolet 2/21 AAU Northern Open @ Ill. Wesly.
36' 11.25 Mikayla Robertson 9 Menomonee Falls 6/4 WIAA D1 State Meet
36' 11.00 Ashley Bartow 10 Sun Prairie 5/18 Big 8 Conf @ Madison West
36' 08.00 Stefani Friedenfals 9 Menomonie 5/24 D1 Regional @ River Falls
36' 06.50 Corissa Myers 11 South Milwaukee 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
36' 05.00 Cassy Hemmen 11 Appleton North 5/24 D1 Regional @ Appleton North
36' 04.75 Niki Seaberg 11 Kettle Moraine 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
36' 01.00 Rachel Stave 9 Whitnall 5/27 D1 Sectional @ Mukwonago
35' 10.00 Brianna Bower 11 Stoughton 5/24 D1 Regional @ Jsvlle Parker
35' 10.00 Sierra Thomas 11 Hartford 4/17 Crusader Classic @ Cath Mem
35' 08.25 Lauren Englehart 10 Brookfield East 5/14 West Allis Hale Invite
35' 08.00 Candace Bishop 9 Kenosha Bradford 5/12 Kenosha County @ Carthage
35' 07.25 Grace Shelstad 12 Wauwatosa West 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
35' 06.00 Daphne Cain 12 Milwaukee King 5/19 Milw City Conf @ Wis Lutheran
35' 04.75 Stefani Friedenfals 9 Menomonie 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 07.00 Ellie Grandi 11 Burlington 4/3 Racine Inv @ Carthage College
5' 06.00 Kasey Ederer 10 Kaukauna 4/20 FVA Meet W/Fond du Lac
5' 06.00 Jessi Miller 10 Oshkosh West 4/20 Osh West/Neenah/Appl East
5' 05.00 Fiona Baus 11 Bay Port 5/24 D1 Regional @ Ashwaubenon
5' 05.00 Katelyn McCauley 11 Oregon 4/27 Sou. Badger: Oregon Vs Sto.
5' 04.00 Mandy Kissinger 12 DC Everest 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
5' 04.00 Claire Emmerich 9 De Pere 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
5' 04.00 Meagan Ward 11 Eau Claire North 5/27 D1 Sectional @ Wausau East
5' 04.00 Kennedy Johnson 10 La Crosse Logan 5/18 MVC @ Sparta
5' 04.00 Brooke Richardson 11 Verona 5/15 Monona Grove Invite
5' 04.00 Lauren O'Brien 10 Verona 4/30 Badger Inv @ Lake Geneva
5' 04.00 Andrea Peters 11 Waterford 4/3 Racine Inv @ Carthage College
5' 03.00 Paige Demos 11 Janesville Parker 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
5' 03.00 Ashlee Ballinger 12 Wauwatosa West 5/27 D1 Sectional @ Brookfield East
5' 03.00 Lauren Ineichen 10 Westosha Central 5/24 D1 Regional @ Waterford
5' 03.00 Frankie Carroll 11 Whitefish Bay 5/18 North Shore @ Whitefish Bay
5' 03.00 Amber Saathoff 11 Hudson 4/23 River Falls Quad
5' 03.00 Taylor Deperry 10 Shawano Community 3/27 Watertown HS Relays
5' 02.00 Holly Lammert 12 Arrowhead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
5' 02.00 Emily Brinker 9 Baraboo 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
12' 06.00 Liza Lewis Ashwaubenon 2003 Pole Vault
11' 06.00 Courtney Walden 12 Oconomowoc [Sch Record] 6/4 WIAA D1 State Meet
11' 03.00 Cami Gilson 10 Arrowhead [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11' 03.00 Abby Croft 12 Germantown [Sch Record] 5/27 D1 Sectional @ Homestead
11' 03.00 Alex Flucke 9 Ashwaubenon 5/13 FRCC West Division Meet
11' 00.00 Megan Courtney 12 Stevens Point 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
11' 00.00 Melanie Pilon 12 Waukesha South 5/14 Classic 8 Conf @ Mukwonago
11' 00.00 Camille Schwartz 12 Whitefish Bay 5/5 Nor Shore Relays @ Cedarburg
11' 00.00 Stefanie Weber 12 Burlington 4/27 Southern Lakes Relays @ LGB
11' 00.00 Leanna Rose 11 D C Everest 3/19 Point Invitational @ UW-SP
10' 09.00 Sara Sima 12 Burlington 5/27 D1 Sectional @ L.G. Badger
10' 09.00 Emily Mitzelfeldt 12 Onalaska 5/27 D1 Sectional @ Mad Memorial
10' 06.00 Jessica Wiegert 11 De Pere 6/4 WIAA D1 State Meet
10' 06.00 Alex Douglas 10 Madison East 6/4 WIAA D1 State Meet
10' 06.00 Katelyn Wright 12 Homestead 5/27 D1 Sectional @ Homestead
10' 06.00 Farrah Brown 11 Franklin 5/1 Northstar Classic @ Wauk North
10' 03.00 GiGi Gaikowski 12 De Pere 5/27 D1 Sectional @ Bay Port
10' 03.00 Dani Waller 12 Eau Claire Memorial 5/24 D1 Regional @ River Falls
10' 03.00 Nicole Larson 9 West Allis Central 5/24 D1 Regional @ W A Hale
10' 00.00 Grady Keding 9 DC Everest 6/4 WIAA D1 State Meet
10' 00.00 Jessica Zeman 11 Franklin 6/4 WIAA D1 State Meet

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com