Week 12: Division 3 Honor Roll List For June 6, 2010
Compiled by Dave Figi with help by Dave Lehmann
Janesville Parker High School

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 31 - June 5. Results as of 10:00 PM, Saturday June 5

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

12.30 C Simon/L Gassner Whitehall/Marathon 09/86 100m Dash
12.47 Emily Dittman å 11 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
12.55 Audra Winter å [Sch Recd] 10 Manti Lutheran [Record] 5/17 Olympian Conf @ Valders
12.62 Jena Heidmann å 10 Edgar 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
12.64 Gretchen Homan 12 Burlington Catholic Central 5/1 Palmyra=Eagle Invite
12.64 Bria Halama 11 Independence -Gilmanton 4/29 Independence-Gilm Vs Whitehall
12.66 Jodi Sila å 10 Cameron 5/18 Lakeland East Conf
12.74 Lydia Sondalle 12 Princeton-Green Lake 5/18 Trailways Conf @ Deerfield
12.76 Teresa Rock å 10 Newman Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
12.87 Laney Kemink å 10 Central Wis Christian 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
12.90 Emily Kaiser å 12 Cuba City 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
12.94 Rachel Rygh 11 Blackhawk 5/24 D3 Regional @ Darlington
12.94 Kayla Zimmer 12 Flambeau 5/18 Lakeland East Conf
12.97 Mariah Heiman å 10 Marshfield Columbus 5/24 D3 Regional @ Stratford
12.98 Samantha Gronski 10 Cameron 5/18 Lakeland East Conf
13.00 Emilie Hoeppner å 12 Onalaska Luther 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
13.02 Hannah Downes å 12 Flambeau 5/18 Lakeland East Conf
13.03 Sabrina Morgan å 11 Port Edwards 5/27 D3 Sectional @ Marathon
13.04 Sage Karl å 11 Frederic [Prelims] 5/18 West Lakeland Conf @ Unity
13.07 Lexie Schaffer å 12 Hilbert 5/17 Olympian Conf @ Valders
13.11 Brianna Wirkus å 9 Marathon 5/24 D3 Regional @ Stratford
25.14 Kristen Barr Wausau Newman 2004 200 Meter Dash
25.52 Gretchen Homan å 12 Burlington Catholic Central 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
25.53 Meg Heafy å 10 Reedsville 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
25.81 Bria Halama å [Prelims] 11 Independence-Gilmanton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
26.14 Sage Karl 11 Frederic 5/24 D3 Regional @ Frederic
26.47 Jena Heidmann å 11 Edgar 4/26 Athens Co-Ed Invitaitonal
26.54 Kira Dittman å 9 Edgar 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
26.55 Lexie Schaffer å 12 Hilbert 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
26.68 Hannah Pospyhalla å 12 Edgar 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
26.81 Rachel Rygh å 11 Blackhawk 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
26.84 Lydia Sondalle 12 Princeton 5/18 Trailways Conf @ Deerfield
26.88 Kasia Wojciehoski å 9 Pacelli 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
26.88 Laney Kimnk å 10 Central Wis Christian 5/27 D3 Sectional @ Princeton
26.95 Emily Dittman å 11 Edgar 5/17 Marawood South @ Stratford
26.96 Angel Hon å 10 Sevastopol 5/27 D3 Sectional @ Princeton
27.00 Ashley Aune å 10 Gibraltar 5/17 Packerland Conf @ Algoma
27.05 Jenna Reitz å 11 Elmwood-Plum City 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
27.06 Sarah Connoly å 10 Newman Catholic 5/6 Stratford Invitational
27.08 Abby Brown å 9 Newman Catholic 5/27 D3 Sectional @ Marathon
27.10 Molly Grisen å 10 Alma 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
27.23 Makayla Hecker å 10 Wild Rose 5/15 CWC 10 Conf @ Marion HS
56.15 Jamie Vandenberg Niagara 2008 400 Meter Run
0:56.56 Bria Halama å 11 Independence-Gilmanton 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:56.58 Gretchen Homan å 12 Burlington Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:57.38 Elizabeth Pospyhalla å 9 Edgar 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
0:59.37 Hannah Pospyhalla å 12 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:59.45 Brooke Seubert å 9 Marathon 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:59.91 Amanda Rothbauer å 12 Colfax 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
0:59.93 Chelsea Henry å 11 Fennimore 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:00.13 Hannah Pospyhalla å 12 Edgar [Record] 5/17 Marawood South @ Stratford
1:00.14 Jen Cassel å 10 Shell Lake 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:00.54 Sarah Connoly å 10 Newman Catholic 5/6 Stratford Invitational
1:00.62 Stephanie Jahn å 12 Deerfield [School Record] 5/16 Monona Grove Invite
1:00.64 Ashley Aune å 10 Gibraltar 5/17 Packerland Conf @ Algoma
1:01.15 Natalie Buyarski å 11 Oshkosh Lourdes 5/27 D3 Sectional @ Princeton
1:01.28 Lexie Schaffer å 12 Hilbert 5/17 Olympian Conf @ Valders
1:01.34 Mariah Kammerude å 11 Southwestern 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:01.60 Ali Johnson å 12 Loyal 5/27 D3 Sectional @ Marathon
1:01.64 Kira Dittman å 9 Edgar 4/29 Five Team Meet @ Edgar
1:01.89 Lauren Çelano å 12 Burlington Catholic Central 5/27 D3 Sectional @ Princeton
1:02.01 Amanda Rothbauer å 12 Colfax 5/24 D3 Regional @ Colfax
1:02.07 Ryell Kelly å 12 Wonec-Center 5/18 Scenic Bluffs @ Cashton
2:13.29 Jamie Vandenberg Niagara 2008 800 Meter Run
2:17.85 Elizabeth Pospyhalla å 9 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:19.98 Ashley Aune å 10 Gilbraltar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:20.25 Katja Rowell å 11 Brookwood 5/27 D3 Sectional @ Bangor
2:20.43 Ana Breit å 11 Pacelli 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:20.77 Sarah McMahon å 11 Colfax 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:22.01 Mackenzie Koss å 11 Bangor 5/27 D3 Sectional @ Bangor
2:22.18 Wailea Zuelch å 12 North Crawford 5/14 Reynolds Inv. @ Boscobel
2:22.98 Clarissa Jauregui å 9 Gilbraltar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:23.10 Annette Lemanski å 11 Florence 5/27 D3 Sectional @ Marathon
2:23.33 Sydney Pavlet å 9 Wild Rose 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:23.69 Jerica Nelson å 12 Fennimore 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:24.32 Liz Braml å 10 Turtle Lake-Clayton 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:24.46 Maya Groos å 12 Pacelli 5/15 CWC - 8 Chanp's @ Pacelli
2:25.04 Samantha Nelson 11 Frederic 5/27 D2 Sectional @ Colfax
2:25.16 Katja Rowell å 11 Brookwood 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:25.29 Natalie Buyarski å 11 Oskosh Lourdes 5/27 D3 Sectional @ Princeton
2:25.43 Carli Kronstedt å 12 Pittsville 5/27 D3 Sectional @ Marathon
2:25.74 Amanda Karnopp å 12 Sevastopol 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
2:27.84 Cassie Forman 11 Waterloo 5/6 Pirate Invitational @ Waterloo
2:28.04 Molly Seidel 10 University Lake School 4/3 Watertown Invitational
5:01.31 Heather Murphy North Crawford 1991 1600 Meter Run
5:01.30 Molly Seidel å 10 University Lake School 4/10 W/TFA @ UW-Whitewater
5:10.47 Sarah McMahon å 11 Colfax 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:13.68 Annette Lemanski å 11 Florence 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:15.97 Wailea Zuelch å 12 North Crawford 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:21.13 Carli Kronstedt å 12 Pittsville 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:21.95 Kendra Sigg å 10 Pecatonica-Argyle 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:22.89 Katja Rowell å 11 Brookwood 5/27 D3 Sectional @ Bangor
5:23.22 Kayla Sheckles å 11 Fennimore 5/27 D3 Sectional @ Bangor
5:23.26 Jessica DeJong å 12 Lincoln 5/27 D3 Sectional @ Bangor
5:23.40 Claire McDonald å 10 Oshkosh Lourdes 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:24.85 Danica Harrison å 10 Auburndale 5/27 D3 Sectional @ Marathon
5:25.21 Breanna Colbertson å 9 Spring Valley 5/27 D2 Sectional @ Colfax
5:25.79 Sydney Pavlat å 9 Wild Rose 5/27 D3 Sectional @ Marathon
5:26.41 Kathryn Pamperin å 9 Three Lakes 5/27 D3 Sectional @ Marathon
5:26.66 Jerica Nelson å 12 Fennimore 5/14 Reynolds Inv. @ Boscobel
5:26.77 Ana Breit å 11 Pacelli 5/15 CWC - 8 Chanp's @ Pacelli
5:27.52 `Anne Ritter å 10 Pardeeville 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
5:27.73 Danielle Kunkel 12 Southwestern 5/14 Reynolds Inv. @ Boscobel
5:28.10 Liz Braml å 10 Turtle Lake 5/27 D2 Sectional @ Colfax
5:28.93 Elizabeth Pospyhalla å 9 Edgar 4/23 Rosholt Invitational
10:39.88 Molly Seidel University Lake School 2010 3200 Meter Run
10:39.88 Molly Seidel å 10 University Lake School 6/4 WIAA D3 State Meet
11:12.60 Sarah McMahon å 11 Colfax 6/4 WIAA D3 State Meet
11:25.45 Wailea Zuelch å 11 North Crawford 6/4 WIAA D3 State Meet
11:29.97 Sara Hasenjager å 12 Sevastopol 6/4 WIAA D3 State Meet
11:35.06 Breanna Colbenson å 9 Spring Valley 6/4 WIAA D3 State Meet
11:35.61 Clare McDonald å 10 Oshkosh Lourdes 6/4 WIAA D3 State Meet
11:44.16 Danica Harrison å 10 Auburndale 6/4 WIAA D3 State Meet
11:44.57 Samantha Nelson å 11 Frederic 6/4 WIAA D3 State Meet
11:48.06 Kathryn Pamperin å 9 Three Lakes 6/4 WIAA D3 State Meet
11:51.81 Emily Erickson å 12 Amherst 6/4 WIAA D3 State Meet
11:54.27 Danielle Kunkel å 12 Southwestern 5/14 Reynolds Inv. @ Boscobel
11:54.34 Samantha Nelson å 11 Frederic 5/4 Amery Invite
11:57.87 Anne Ritter å 10 Pardeeville 5/27 D3 Sectional @ Princeton
12:02.24 Kelsey Bernet 12 Monticello 4/9 Darlington Invite
12:07.14 Kayla Sheckles å 11 Fennimore 5/27 D3 Sectional @ Bangor
12:12.58 Maragret Hintz å 12 Rosholt 5/27 D3 Sectional @ Marathon
12:14.97 Sarah Gronemus å 10 Cashton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
12:16.99 Meghan Falconer å 11 Sheboygan Area Luth. 5/27 D3 Sectional @ Princeton
12:20.93 Stephanie Oleson å 9 New Lisbon 5/27 D3 Sectional @ Bangor
12:24.22 Elizabeth Pospyhalla å 9 Edgar 5/17 Marawood South @ Stratford
14.63 Megan Rennhack Dodgeland 2008 100m HH
15.37 Caitlin Thomson å 11 Whitehall [Record] 4/26 Trempealeau Cnty @ Whitehall
15.60 Teresa Rock å 11 Newman Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
15.64 Cheyenne Gray å 12 Independence-Gil 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
16.03 Tessa Thurs å 10 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
16.12 Margo Rosandick å 12 Pittsville 5/27 D3 Sectional @ Marathon
16.16 Taylor Sherry 10 Kickapoo-LaFarge 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
16.43 Ari Oium å 11 Cashton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
16.62 Sydney Stephens å 11 Cadott 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
16.62 Mackenzie Miller 12 Glenwood City 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
16.63 Amanda Yenter å 12 Rosholt 5/27 D3 Sectional @ Marathon
16.71 Ariana Shank å 10 Sheboygan Area Luth. 5/27 D3 Sectional @ Princeton
16.75 Jael Cornell å 10 Algoma 5/27 D3 Sectional @ Princeton
16.75 Amber Dahl å 10 Cashton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
16.78 Megan Shea å 11 St Marys Springs 5/27 D3 Sectional @ Princeton
16.82 Alissa Kluever å 12 Hilbert 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
16.83 Shannon Schaal å 11 Gillett [Prelims] 5/27 D3 Sectional @ Marathon
16.83 Alyssa Arenz å 11 Cashton 5/24 D3 Regional @ Bangor
16.85 Holly Denfield å 9 Edgar 4/26 Athens Co-Ed Invitaitonal
17.02 Kaycee Lund å 10 Florence 5/27 D3 Sectional @ Marathon
17.04 Kathryn DeJung 9 Gillett [Prelims] 5/27 D3 Sectional @ Marathon
43.75 Megan Rennhack Dodgeland 2008 300 Meter LH
45.16 Teresa Rock å 11 Newman Catholic 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
45.46 Tessa Thurs å 10 Edgar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
46.75 Caitlin Thomson å 11 Whitehall 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
46.78 Katie Langmeier å 12 Cuba City 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
47.03 Margo Rosandick å 12 Pittsville 5/27 D3 Sectional @ Marathon
47.35 Alissa Kluever å 12 Hilbert 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
47.98 Rychia Bosman å 11 Gibraltar 5/27 D3 Sectional @ Princeton
48.08 Crystal Oravis å 11 Drummond 5/27 D2 Sectional @ Colfax
48.17 Cassie Scott å 12 Shiocton 5/27 D3 Sectional @ Marathon
48.20 Michelle Sickinger å 11 Manitowoc Lutheran 5/17 Olympian Conf @ Valders
48.36 Teenie Lichtfuss å 10 Oshkosh Lourdes 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
48.40 Shannon Schaal å 11 Gillett 5/27 D3 Sectional @ Marathon
48.53 Samantha Knudson å 10 Melrose-Mindoro 5/27 D3 Sectional @ Bangor
48.95 Miranda Retz å 10 Boyceville 5/27 D2 Sectional @ Colfax
48.97 Steph Walek å 12 Independence-Gilmanton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
49.21 Lisa Kreidler å 12 Darlington 5/27 D3 Sectional @ Bangor
49.32 Katelyn Nicolet å 10 Eleva Strum 5/27 D2 Sectional @ Colfax
49.38 Jess Bearrows å 12 Lake Holcombe 5/27 D2 Sectional @ Colfax
49.53 Holly Denfield å 9 Edgar 4/29 Five Team Meet @ Edgar
49.54 Amanda Yenter å 12 Rosholt 5/15 CWC 10 Conf @ Marion HS
49.36 Edgar 2010 400 Meter Relay
49.36 Edgar å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
50.36 Reedsville å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
50.60 Newman Catholic å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
51.03 Cuba City å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
51.03 Frederic å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
51.22 Manitowoc Lutheran å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
51.48 Wild Rose å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
51.51 Pacelli å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
51.80 Marathon å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
51.91 Darlington å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
52.14 Gilbraltar å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
52.35 Marshfield Columbus å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
52.43 Cashton å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
52.43 Marion å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
52.48 Flambeau å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
52.51 St Marys Springs å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
52.62 Cameron å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
52.82 Princeton-Green Lake å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
52.85 Colfax å 5/27 D2 Sectional @ Colfax
52.86 Onalaska Luther å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
1:44.37 Poynette/Edgar 85/10 800 Meter Relay
1:44.37 Edgar å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:45.91 Reedsville å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:46.64 Manitowoc Lutheran å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:47.01 Newman Catholic å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
1:48.42 Cuba City å 5/27 D3 Sectional @ Bangor
1:49.10 Whitehall å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:50.82 Cameron å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:50.83 Darlington å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:50.95 Pardeeville å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
1:51.11 Marion å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
1:51.24 Deerfield å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
1:51.41 Stratford å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
1:51.84 Wild Rose å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
1:52.44 Colfax å 5/27 D2 Sectional @ Colfax
1:52.72 Blair-Taylor å 5/27 D3 Sectional @ Bangor
1:52.92 Webster å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
1:52.97 Marshfield Columbus å 5/6 Stratford Invitational
1:53.53 Pacelli å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
1:53.62 Fennimore å 5/27 D3 Sectional @ Bangor
1:53.81 Central Wis. Christian å 5/24 D3 Regional @ Pardeeville
3:58.43 Edgar 2010 1600 Meter Relay
3:58.43 Edgar å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:02.95 Newman Catholic å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
4:05.61 Gilbraltar å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
4:07.57 Independence - Gilmanton å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:09.50 Colfax å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
4:10.57 Clear Lake å 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
4:12.10 Darlington å 5/27 D3 Sectional @ Bangor
4:12.13 Pacelli å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:12.29 Flambeau å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:12.52 Elmwood-Plum City å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:13.01 Wild Rose å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:14.20 Blackhawk å 5/27 D3 Sectional @ Bangor
4:15.36 Deerfield å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
4:15.54 Marathon å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
4:15.88 Gillett å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
4:17.44 Oshkosh Lourdes å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
4:17.70 Hilbert å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
4:18.11 St Marys Springs å 5/27 D3 Sectional @ Princeton
4:18.33 Athens å 5/27 D3 Sectional @ Marathon
4:19.11 Hillsboro å 6/4 WIAA D3 State Meet Prelims
9:39.67 Frederic 2009 3200 Meter Relay
09:45.21 Fennimore 6/4 WIAA D3 State Meet
09:46.57 Oshkosh Lourdes 6/4 WIAA D3 State Meet
09:51.01 Gibraltar 6/4 WIAA D3 State Meet
09:55.96 Colfax 6/4 WIAA D3 State Meet
09:57.65 Pittsville 6/4 WIAA D3 State Meet
09:58.38 Pardeeville 6/4 WIAA D3 State Meet
10:02.00 St Marys Springs 5/27 D3 Sectional @ Princeton
10:02.58 Pacelli 5/18 Rosholt Relays
10:03.42 Sevastopol 5/27 D3 Sectional @ Princeton
10:07.36 Waterloo 5/27 D3 Sectional @ Princeton
10:11.00 Flambeau å 6/4 WIAA D3 State Meet
10:12.90 Clear Lake å 6/4 WIAA D3 State Meet
10:13.73 Darlington 6/4 WIAA D3 State Meet
10:14.61 Marathon 5/27 D3 Sectional @ Marathon
10:15.94 Albany 5/27 D3 Sectional @ Bangor
10:20.34 Frederic 5/27 D2 Sectional @ Colfax
10:20.68 Fall Creek 5/27 D2 Sectional @ Colfax
10:22.42 Newman Catholic 5/27 D3 Sectional @ Marathon
10:22.79 Columbus Catholic 5/27 D3 Sectional @ Marathon
10:23.35 Edgar 4/23 Rosholt Invitational
46' 07.25 Janae Gjerno Deerfield 2002 Shot Put
41' 00.75 Kailee Kamps 10 Belmont 5/4 Cassville Meet
40' 05.00 Becky Huberty 12 Lena 6/4 WIAA D3 State Meet
39' 00.00 Melanie Brickner 11 Marathon 4/15 Marathon HS Invitational
38' 04.00 Haley Zakrzewski 11 Rosholt 3/19 Point Invitational @ UW-SP
38' 01.00 Kira Cook 12 Suring 5/3 Suring Triangular
38' 00.00 Krystal Hubbard 12 Fennimore 6/4 WIAA D3 State Meet
37' 04.50 Olivia Bundy 12 Whitehall 4/26 Trempealeau Cnty @ Whitehall
37' 04.50 Danielle McCord 11 Athens 4/19 Athens Meet
37' 03.75 Katrina Ellis 12 River Ridge 4/9 Darlington Invite
37' 03.00 Bailey Sauerwein 12 Whitehall 3/30 Dairyland Indr @ St Marys [MN]
37' 02.50 Katy Rutz 10 Amherst 5/27 D3 Sectional @ Marathon
36' 09.50 Jamie Barker 12 Algoma 6/4 WIAA D3 State Meet
36' 08.00 Lainey Hafeman 12 Algoma 6/4 WIAA D3 State Meet
36' 06.50 Karissa LeCaptain 10 Algoma 5/27 D3 Sectional @ Princeton
35' 04.50 Morgan Weir 12 Princeton-Green Lake 6/4 WIAA D3 State Meet
35' 04.25 Rachel Stone 10 Eau Claire Regis 5/27 D2 Sectional @ Colfax
35' 04.25 Maryann Hundt 11 Bangor 5/24 D3 Regional @ Bangor
35' 04.25 Mary Johnson 11 Webster 5/18 West Lakeland Conf @ Unity
35' 02.25 Kirsten Henry 9 Fennimore 5/27 D3 Sectional @ Bangor
35' 01.75 Marcie Hebert 11 Spencer 5/6 Stratford Invitational
148' 09 Kami Sweet Riverdale 2003 Discus
135' 08 Kailee Kamps 10 Belmont 5/17 Six Rivers Meet @ UW-Plat
127' 00 Katy Rutz 12 Amherst 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
124' 07 Marcie Hebert 11 Spencer 5/24 D3 Regional @ Stratford
121' 09 Krystal Hubbard 12 Fennimore 4/29 Cuba City Invitational
120' 09 Theresa Nowak 11 Coleman 4/29 Oconto Falls Invite
120' 06 Jamie Barker 12 Algoma 5/24 D3 Regional @ Algoma
120' 02 Leah Nass 10 Manitowoc Lutheran 4/13 Reedsv/Mischicot @ Manti Luth
120' 01 Ashley Guevara 11 Siren 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
117' 03 Amanda Smith 11 Cornell 5/24 D3 Regional @ Gilman
116' 03 Kayla Chatterton 11 St Marys Springs 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
115' 07 Amanda Smith 12 Cornell 5/27 D2 Sectional @ Colfax
113' 00 Holly Schmitt 12 Thorp 5/18 Western Cloverbelt @ Golman
112' 04 Michelle Pehler 11 Cochrane-Fountain City 4/22 Dairyland Quad @ Eleva-Strum
111' 10 Valerie Kasper 12 Hilbert 4/29 Oconto Falls Invite
111' 04 Lauren Kasten 11 Gillett 5/20 M & O Conf Trials @ Peshtigo
110' 10 Haylie Demoe 10 Colfax 5/27 D2 Sectional @ Colfax
110' 00 Kelly Wirkus 12 Edgar 5/17 Marawood South @ Stratford
109' 09 Monique Shaw 12 Deerfield 5/3 Deerfield @ Pardeeville
109' 09 Alaena Wocking 12 Gillett 4/20 Gillett Quadrangular
109' 00 Bailey Sauerwein 12 Whitehall 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
18' 06.50 Aileen Lemanski Florence 2009 Long Jump
17' 02.75 Kristiin LeClair 12 Manitowoc Luth [Record] 5/17 Olympian Conf @ Valders
17' 01.50 Karissa Andreshak 10 Edgar 4/23 Rosholt Invitational
17' 00.75 Hannah Norwick 12 Pepin 5/18 Dunn-St Croix Conf Meet
17' 00.50 Kelly Flynn 11 Manitowoc Lutheran 5/11 Kettle Moraine Lutheran Invite
16' 11.00 Jena Heidmannn 10 Edgar 5/24 D3 Regional @ Stratford
16' 09.25 Emily Kaiser 12 Cuba City 6/4 WIAA D3 State Meet
16' 09.00 Jade Johnson 11 Frederic 5/24 D3 Regional @ Frederic
16' 06.50 Tessa Thurs 10 Edgar 4/26 Athens Co-Ed Invitaitonal
16' 05.50 Caitlin Thomson 11 Whitehall 4/13 Bangor Invite
16' 05.00 Rychia Bosman 11 Gilbraltar 6/4 WIAA D3 State Meet
16' 05.00 Andrea Schuster 12 Newman Catholic 5/24 D3 Regional @ Rosholt
16' 04.25 Rachel Melum 12 Iola Scandanavia 6/4 WIAA D3 State Meet
16' 04.00 Tricia Hanson 11 Turtle Lake -Clayton 6/4 WIAA D3 State Meet
16' 04.00 Jenna Ladsten 9 Blair-Taylor 5/24 D3 Regional @ Whitehall
16' 01.75 Sydney Stephens 11 Cadott 6/4 WIAA D3 State Meet
16' 01.50 Lindsey Kirchman 10 Algoma 6/4 WIAA D3 State Meet
16' 01.25 Daphne Hubbell 11 Siren 5/18 West Lakeland Conf @ Unity
16' 00.00 Laney Kemink 10 Central Wis Christian 5/27 D3 Sectional @ Princeton
16' 00.00 Jenna Breaker 11 Tigerton 5/24 D3 Regional @ Rosholt
15' 11.50 Kristin Kresse 10 Suring 5/27 D3 Sectional @ Marathon
37' 03.00 Deb Hafenstein Waterloo 1985 Triple Jump
38' 05.00 Bria Halama 11 Independence-Gil 4/29 Independence-Gilm Vs Whitehall
36' 05.75 Tara Matter 9 Spencer 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
36' 02.50 Caitlin Thomson 11 Whitehall 4/13 Bangor Invite
35' 11.00 Sabrina Morgan 11 Port Edwards 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
34' 11.50 Leah Nass 10 Manitowoc Lutheran 5/27 D3 Sectional @ Princeton
34' 08.50 Holly Denfield 9 Edgar 5/3 Edgar Triangular
34' 08.00 Heidi Studinski 11 Pacelli 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
34' 08.00 Tessa Thurs 9 Edgar 5/13 Edgar Triangular
34' 06.25 Katie Place 12 Blackhawk 5/24 D3 Regional @ Darlington
34' 06.25 Margo Rosandick 12 Pittsville 4/19 Athens Meet
34' 04.50 Emily Schuster 12 Newman Catholic 5/24 D3 Regional @ Rosholt
34' 01.75 Jenna Breaker 11 Tigerton 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
34' 01.25 Alyssa Arentz 11 Cashton 5/24 D3 Regional @ Bangor
34' 01.00 Emily Jaeger 11 Suring 5/14 M & O Conf @ Coleman
34' 00.00 Aleyna Goerlitz 9 Owen-Withee 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
34' 00.00 Danielle Muntner 10 Wild Rose 5/24 D3 Regional @ Tri County
33' 10.00 Tricia Hanson 11 Turtle Lake-Clayton 4/15 Doug Speilman Mem @ Tony
33' 06.50 Jena Heidmannn 10 Edgar 4/29 Five Team Meet @ Edgar
33' 06.25 Marianna Esveld 9 Fall River 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
33' 05.00 Katie Brownson 12 Florence 2/7 USA TF @ Carthage
5' 09.00 Melum/Juedes/Townsend Iola-S/Clear L/Elk M 2009 High Jump
5' 09.00 Katie Langmeier 12 Cuba City 4/29 Cuba City Invitational
5' 08.00 Rachel Melum 12 Iola-Scandanavia 5/24 D3 Regional @ Rosholt
5' 05.00 Audra Winter 10 Manitowoc Lutheran 6/4 WIAA D3 State Meet
5' 05.00 Jenna Breaker 11 Tigerton 4/19 CWC Pre-Conf @ Marion HS
5' 04.00 Anne Rauschert 11 Wayland Acad 5/27 D3 Sectional @ Princeton
5' 04.00 Hailey Brown 11 Royall [Record] 5/18 Scenic Bluffs @ Cashton
5' 03.00 Olivia Westlund 12 Turtle Lake-Clayton 6/4 WIAA D3 State Meet
5' 03.00 Brittany Bradley 11 River Ridge 5/3 Timberwolves Inv @ River Ridge
5' 02.00 Alexa Patza 11 Shiocton 4/29 Tri-County @ Plainfield
5' 02.00 Alyssa Iserman 10 Southwestern 4/29 Cuba City Invitational
5' 02.00 Mallory Zart 12 Fennimore 4/3 Benton Inv. @ UW-Platteville
5' 02.00 Katie Brownson 12 Florence 3/7 USA TF MN Indr Cham'ships
5' 01.00 Elizabeth Pospyhalla 9 Edgar 5/27 D3 Sectional @ Marathon
5' 01.00 Emily Yaeger 11 Suring 5/27 D3 Sectional @ Marathon
5' 01.00 Stephanie Peterson 9 Wild Rose 5/27 D3 Sectional @ Marathon
5' 00.00 Cheyenne Gray 12 Independence-Gilmanton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
5' 00.00 Lexie Schaffer 12 Hilbert 5/24 D3 Regional @ Algoma
5' 00.00 Katie Siewert 12 Newman Catholic 5/24 D3 Regional @ Rosholt
5' 00.00 Haley Tiberg 9 Glenwood City 5/18 Dunn-St Croix Conf Meet
5' 00.00 Brittany Dziki 10 Hillsboro 5/14 Reynolds Inv @ Boscobel
11' 06.00 Faryn Wirkus Edgar 2010 Pole Vault
11' 06.00 Faryn Wirkus 10 Edgar [Record] 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
10' 06.00 Rychia Bosman 11 Gilbraltar 6/5 WIAA D3 State Meet Finals
10' 06.00 Kelly Tomfohrde 11 Auburndale 5/27 D3 Sectional @ Marathon
10' 03.00 Dana Lemanski 10 Edgar 5/24 D3 Regional @ Stratford
10' 03.00 Marlena Wagner 9 Lena 5/14 M & O Conf @ Coleman
10' 01.00 Amber Rogers 12 Deerfield 5/14 Raider Invite @ Belleville
09' 09.00 Teresa Rock 11 Newman Catholic 5/24 D3 Regional @ Rosholt
09' 06.00 Jenne Wiedemeier 12 Crivitz 5/27 D3 Sectional @ Marathon
09' 06.00 Rychia Bosman 11 Gibraltar [School Record] 5/24 D3 Regional @ Algoma
09' 06.00 Kara Krahenbuhl 12 Darlington 5/18 SWAL @ Boscobel
09' 06.00 Karen Burrows 12 Cuba City 5/18 SWAL @ Boscobel
09' 06.00 Hannah Pospyhalla 12 Edgar 4/19 Edgar @ Marathon
09' 03.00 Amanda Allbaugh 10 North Crawford 5/27 D3 Sectional @ Bangor
09' 03.00 Steph Walek 12 Independence-Gilmanton 5/27 D3 Sectional @ Bangor
09' 00.00 Shannon Heller 12 Lincoln 5/27 D3 Sectional @ Bangor
09' 00.00 Marit Henckel 11 Onalsak Luther 5/27 D3 Sectional @ Bangor
09' 00.00 Tiffani Stout 12 Waterloo 5/27 D3 Sectional @ Princeton
09' 00.00 Chelsea Fortin 11 Darlington 5/24 D3 Regional @ Darlington
08' 09.00 Micaela Grosbier 11 Algoma 5/27 D3 Sectional @ Princeton
08' 09.00 Lydia Sondalle 12 Princeton-Green Lake 5/27 D3 Sectional @ Princeton

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com