Week 12: All-Division Honor Roll List For June 5, 2011
Compiled by Dave Figi with help by Dave Lehmann
Janesville Parker High School

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 30 - June 4. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 4

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2011 100 Meter Dash
11.38 Dezerea Bryant a 12 Bradley Tech [State Recd] 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12.03 Sage Karl a 12 Frederic [prelims] 5/23 Frederic WIAA D3 Regional
12.08 Tahje Whittley a 12 Milw Bradley Technical 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12.08 Demtra Camble a 12 Milwaukee Riverside 5/23 Grafton WIAA D1 Regional
12.10 Heather Bong a 12 Arrowhead 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12.11 Chidera Obasih a 12 Brookfield Central 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12.13 Deysha Smith-Jenkins a 11 Dominican 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.18 Eileen Gehring a 12 Madison Edgewood 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.21 Kat Keller a 11 New Richmond 5/26 Wausau East D1 Sectional
12.27 Sierra Thomas a 12 Hartford Union 5/17 WLT @ West Bend East
12.30 Brittini Wirtz a 12 Pulaski 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
12.32 Angelina Howard a 12 Milw Bradley Tech 5/26 Waukesha North D1 Sectional
12.42 Laura Popanz a 12 Clinton 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
12.43 Sammie Gassner a 10 Germantown [prelims] 4/27 KML Washington Cnty Meet
12.44 Meg Heafy a 11 Reedsville 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.44 Audra Winter 11 Manitowoc Luth [Conf Recd] 5/16 Olympian Conf @ Valders
12.48 Sara Grange a 10 Grafton 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
12.48 Amber Sanderson a 11 La Crosse Logan 5/26 Middleton D1 Sectional
12.48 Danielle Barbian a 12 Hamilton [prelims] 5/23 Hamilton WIAA D1 Regional
12.48 Amanda Obot a 11 Omro 5/16 Flyway Conference @ Mayville
23.01 Dezerea Bryant Milw Bradley TechnicaL 2011 200 Meter Dash
23.01 Dezerea Bryant a 12 Bradley Tech [State Recd] 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
24.08 Elexis Fuller-Stewart a 11 Milw Bradley Technical 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
24.64 Deysha Smith-Jenkins a 11 Dominican [D2 Recd] 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
24.78 Chidera Obasih a 12 Brookfield Central 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
24.89 Dematra Camble a 12 Milwaukee Riverside 5/18 MPS Conf @ Marq. Valley Fields
24.96 Sierra Thomas a 12 Hartford Union 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
24.99 Kat Keller a 10 New Richmond [Trk Recd] 5/26 Wausau East D1 Sectional
25.00 Eileen Gehring a 12 Madison Edgewood 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.04 Beth Dreikosen a 12 Sheboygan North 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
25.10 Raquel Ebbe a 11 Nekoosa [prelims] 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
25.19 Meg Heafy a 11 Reedsville 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
25.29 Jaime Ludwigson a 12 Bloomer [prelims] 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
25.36 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
25.36 Tahje Whittley a 12 Milw Bradley Tech 2/13 AAU Northern @ Ill. Wesleyan
25.37 Amanda Obot a 11 Omro 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.39 Heather Bong a 12 Arrowhead [Conf Recd] 5/12 Classic 8 Conf @ Arrowhead
25.47 Laura Popanz a 12 Clinton 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.51 Aimee Rice-Strand a 9 Osceola [prelims] 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
25.54 Yolanda Hayes-Barnes a 12 North Fond du Lac 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.56 Sara Grange a 10 Grafton 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
55.18 Chidera Obasih Brookfield Central 2010 400 Meter Run
0:56.28 Bonnie Draxler a 9 Wrightstown 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:56.45 Eileen Gehring a 12 Mad. Edgewood 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:56.58 Chidera Obasih a 12 Brookfield Central 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:56.86 Tahje Whittley a 12 Milw Bradley Tech 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:56.91 Taylor Naatz a 10 Watertown 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
0:57.01 Crystal Malone a 10 Milwaukee Riverside 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
0:57.34 Deysha Smith-Jenkins a 11 Dominican 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.70 Rachel Lukas a 10 Onalaska 5/26 Middleton D1 Sectional
0:57.81 Shannon Klein a 12 Brodhead-Juda 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.10 Raquel Ebbe a 11 Nekoosa 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.24 Raya Kosey 11 Superior 5/5 Superior Quadrangular
0:58.32 Bria Halama a 12 Independence-Gilmanton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:58.43 Sarah Vils a 10 Mosinee 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
0:58.49 Vanessa Boorse a 9 Wausau East 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
0:58.49 Beth Driekosen a 12 Sheboygan North 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
0:58.67 Elizabeth Pospyhalla a 10 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:58.67 Briana Dunkleberger a 12 Lake Mills [new recd] 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
0:58.87 Amanda Brom a 11 Jefferson 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.88 Alexa Wistenberg a 12 GB Southwest 5/26 Bayport WIAA D1 Sectional
0:58.88 Rachel Behl a 11 Lakeside Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point 1985 800 Meter Run
2:12.36 Alison Parker a 10 Neenah 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:13.76 Andi Zeman a 12 Arrowhead 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:13.80 Taylor Zimprich a 11 Waunakee 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:14.13 Bridget Murphy a 10 Seymour 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:14.61 Madeline Haupert a 11 La Crosse Aquinas 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:14.71 Vanessa Boorse a 9 Wausau East 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:14.99 Lauren Holtz a 11 Homestead 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:15.39 Jennifer Parker a 9 Neenah 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:15.39 Jamie Burr a 12 Onalaska 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:15.63 Molly Hanson a 11 Dodgeville-Min Pt 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.12 Kayla Anderson a 11 Verona 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
2:16.14 Tricia Serres a 11 Platteville 5/23 River Valley WIAA D2 Regional
2:16.19 Kellie Greenwood a 11 Two Rivers 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.49 Haley Swanson a 9 Sparta 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
2:16.65 Katie Tolan a 12 Brookfield East 5/26 Waukesha North D1 Sectional
2:17.29 Maddie Hibshman a 12 Onalaska 5/10 Onalaska Inv.
2:17.84 Paige Peschel 9 Westfield-Montello 5/12 Meet @ Poynette
2:17.95 Ali Olson a 11 Bloomer 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:17.98 Kristen Linzmeier a 10 Chilton 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:18.30 Nicole Schmidt a 10 Menomonie 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:51.54 Molly Seidel a 11 ULS [D3 Recd] 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:54.20 Andrea Ostenso a 10 Ladysmith 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:54.25 Allie Woodward 12 GB Notre Dame 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:58.47 Paige Peschel a 9 Westfield-Montello 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
4:59.11 Tricia Serres a 11 Platteville 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:00.99 Alison Parker a 10 Neenah 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
5:01.08 Madeline Haupert a 11 La Crosse Aquinas 5/17 MVC @ Tomah HS
5:01.67 Jackie Dubnicka a 9 Arrowhead 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
5:02.86 Maddie Hibshman a 12 Onalaska 5/6 Hanson Relays @ Lax Central
5:03.11 Kellie Greenwood a 11 Two Rivers 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:03.34 Jessica Parker a 9 Neenah 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
5:05.11 Liz Berkholtz a 12 Sun Prairie 5/17 Big '8' @ Jsvl Monterey Stadium
5:05.19 Kenzie Vicker a 12 Whitefish Bay 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
5:05.44 Sarah McMahon a 12 Colfax 5/17 Trailways Conf @ Dodgeland
5:05.72 Sarah Heinemann a 11 Waunakee 5/26 Middleton D1 Sectional
5:06.19 Hanah Trasser a 12 Brookfield Central 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:06.21 Mary Erickson a 12 Whitnall 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5:06.39 Haley Johnson a 11 Plymouth 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
5:06.68 Olivia Pratt a 11 Madison West 5/17 Big '8' @ Jsvl Monterey Stadium
5:07.43 Sammi Donovan a 11 Waukesha North 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame 2011 3200 Meter Run
10:11.48 Allie Woodward a 12 GB Notre Dame [State Recd]] 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10:33.15 Molly Seidel a 11 Univ Lake School [D3 Recd] 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:35.25 Andrea Ostenso a 10 Ladysmith 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10:51.14 Paige Peschel 9 Westfield-Montello 5/13 Belleville-NG Inv @ Belleville HS
10:52.76 Liz Berkholtz a 12 Sun Prairie 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
10:53.23 Haley Johnson a 11 Plymouth 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
10:53.88 Allie Fons a 9 Franklin 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
10:58.71 Jenna McMiller a 12 Waukesha North 3/29 Lois Wolf Invite @ Whitefish Bay
10:58.88 Olivia Pratt a 11 Madison West 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:01.72 Breanna Colbenson a 10 Spring Valley 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:05.85 Ashley Eckhoff a 11 Wausau East 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:06.25 Kenzie Vicker a 12 Whitefish Bay 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
11:06.30 Claire Knaus a 10 Neenah 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:09.37 Jackie Dubnicka a 9 Arrowhead 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
11:09.47 Elizabeth Flatley a 9 Brookfield Central 5/26 Waukesha North D1 Sectional
11:09.54 Natalie Burant a 9 Arrowhead 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
11:12.17 Tricia Serres a 11 Platteville [Conf Recd] 5/17 Southwest Conf @ Richland C.
11:12.24 Katie Wetzstein a 11 Hudson 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11:12.39 Emma-Lisa Murphy 11 Whitefish Bay 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
11:13.08 Hannah Trasser 12 Brookfield Central 5/26 Waukesha North D1 Sectional
13.89 Elexis Fuller-Stewart Milw Bradley Tech 2011 100 Meter HH
13.89 Elexis Fuller-Stewart a 11 Bradley Tech [State Recd] 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
13.98 Marissa Savitch a 12 Homestead 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
14.88 Cathy Brunette a 10 Grafton 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
14.94 Kim Drewiske a 12 GB Preble 5/26 Bayport WIAA D1 Sectional
14.98 Brittany Dulak a 10 Mosinee 5/23 Tomahawk WIAA D2 Regional
15.00 Valerie Thames a 10 Milwaukee Riverside 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
15.04 Haley Rafferty a 10 Neenah 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
15.09 Amelia Campbell a 11 Sturgeon Bay 5/23 Luxemburg-Casco D2 Regional
15.15 Alli Divine a 11 Madison East 5/17 Big '8' @ Jsvl Monterey Stadium
15.19 Jaclyn Ditter 12 Monroe 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
15.23 Tessa Thurs a 11 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
15.23 Ari Oium a 12 Cashton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
15.24 Amber Sanderson a 11 La Crosse Logan 5/17 MVC @ Tomah HS
15.29 Nikki Morris a 11 Baraboo 5/23 Portage WIAA D1 Regional
15.31 Jaime Ludwigson a 12 Bloomer 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
15.31 Karlee Schneiss a 11 Kettle Moraine Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
15.37 Kaitlyn Hastings a 11 Catholic Memorial 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
15.40 Morgan Cebula a 11 SPASH 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
15.42 Jen Anderson a 9 Bay Port 5/23 Ashwaubenon WIAA D1 Regional
15.43 Erin McCauley a 12 Middleton 5/26 Middleton D1 Sectional
43.46 Angie Bruecker Seymour 1997 300 Meter LH
44.05 Michelle Garner a 11 Greenfield 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
44.06 Maya Carter a 12 Racine Case 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
44.29 Valerie Thames a 10 Milwaukee Riverside 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
45.02 Tess Nelson a 10 Northwestern 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
45.12 Grace Heglund-Lohman a 12 La Crosse Logan 5/26 Middleton D1 Sectional
45.20 Karlee Schneiss a 11 Kettle Moraine Lutheran 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
45.38 Tessa Thrus a 11 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
45.42 Alex Klos a 12 La Crosse Central 5/26 Middleton D1 Sectional
45.62 Marissa Savitch a 12 Homestead 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
45.69 Jenna Ciszewski a 12 Kenosha Tremper 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
45.69 Candice Wayne a 11 West Bend West 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
45.91 Taylor Wirth a 12 Appleton North 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
45.91 Marissa Mahr a 12 Stanley-Boyd 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
45.94 Teresa Rock a 12 Newman Catholic 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
46.05 Amelia Campbell a 11 Sturgeon Bay 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
46.06 Erin McCauley a 12 Middleton 5/26 Middleton D1 Sectional
46.07 Haley Rafferty a 10 Neenah 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
46.29 Meredith Heller a 10 Whitnall 5/26 Mukwonago WIAA D1 Sectional
46.39 Taylor Olson a 11 Aquinas 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
46.40 Chelsey Arendt a 11 Sparta 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
46.02 Milw Bradley Technical 2011 400 Meter Relay
46.02 Milw Bradley Technical a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
48.15 Hamilton a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
48.99 Arrowhead a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
49.17 Hudson a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
49.28 Pulaski a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
49.28 Kimberly a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
49.33 Grafton a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
49.53 Wisconsin Lutheran a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
49.72 Xavier a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.73 Rice Lake a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.77 Catholic Memorial a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.78 Monroe a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.89 Edgar a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
49.93 Waukesha West a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
49.95 Eau Claire Memorial a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
50.28 East Troy a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
50.30 Mukwonago a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
50.37 Beloit Memorial a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
50.38 Milwaukee Lutheran a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
50.43 Milwaukee King a 5/23 Grafton WIAA D1 Regional
1:38.46 Milw Bradley Tech 2008 800 Meter Relay
1:40.63 Hamilton a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:41.01 Milw Bradley Technical a 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
1:42.03 Hudson a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:42.58 Kimberly a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:42.70 Arrowhead a 5/6 Myrhum Invite @ Arrowhead
1:44.21 La Crosse Logan a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:44.40 Waukesha West a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:44.97 Edgar a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
1:45.32 Nicolet a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:45.35 Catholic Memorial a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:45.40 Clinton a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
1:45.50 Oscola a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:45.68 Milwaukee Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:45.77 Wauwatosa East a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:45.81 Milwaukee King a 5/23 Grafton WIAA D1 Regional
1:45.88 La Crosse Central a 5/26 Middleton D1 Sectional
1:46.02 McFarland a 5/23 Parkview WIAA D2 Regional
1:46.16 Mukwonago a 5/23 Wisconsin Lutheran D1 Regional
1:46.41 Racine Case a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
1:46.45 Kiel a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
3:53.64 Milw Bradley Technical 2010 1600 Meter Relay
3:56.19 Hamilton a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:57.85 Onalaska a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:57.94 Neenah a 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
3:58.27 Milwaukee Riverside a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
3:58.70 West Bend West a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:59.22 Kiel a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
3:59.69 Verona Area a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
3:59.90 Kimberly a 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
4:00.17 Milwaukee King a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
4:01.00 Lakeside Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.07 Aquinas a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.34 Bloomer a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.53 Waunakee a 5/26 Middleton D1 Sectional
4:02.38 Kettle Moraine Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:03.36 Edgar a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:03.48 La Crosse Central a 5/26 Middleton D1 Sectional
4:03.51 GB Notre Dame a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:04.11 Shorewood a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:04.15 Arrowhead a 6/3 WIAA D1 Preliminaries @ UW-L
4:04.34 Arrowhead a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:03.38 Marinette 1994 3200 Meter Relay
09:08.64 Neenah a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:15.49 Arrowhead a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:21.47 Onalaska a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:23.21 Platteville 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:26.55 Brookfield Central a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:30.05 Homestead a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:30.11 Oconomowoc a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:30.78 Madison La Follette a 5/26 Middleton D1 Sectional
09:30.84 La Crosse Central a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:30.90 Waukesha West a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:32.69 Dodgeville-Mineral Pt. a 0 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:32.71 Madison West a 5/26 Middleton D1 Sectional
09:32.98 Whitnall a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:33.22 Wausau West a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:33.87 Bloomer a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:34.90 Madison Edgewood a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:35.15 Chilton a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:37.43 Clintonville a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:38.12 Eau Claire Memorial a 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
09:39.07 Kettle Moraine a 5/26 Waukesha North D1 Sectional
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour 2010 Shot Put
47' 00.25 Kennedy Blahnik 9 Algoma [D3, Sch Recd] 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
45' 03.00 Lyndsey Thorpe 12 Stanley-Boyd 5/6 Matye Inv @ Osseo
44' 08.00 Shavana Talbert 11 Fond du Lac [Conf Recd] 5/16 FVA Meet @ Fond du Lac
43' 02.50 Jamie Lindstrom 12 Hudson 5/23 River Falls WIAA D1 Regional
43' 00.00 Kailee Kamps 11 Belmont [Meet Recd] 4/29 Timberwolves Inv @ River Ridge
42' 07.00 Molly Griep 11 Whitewater 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
42' 01.50 Alyssa Lueck 11 Big Foot 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
41' 10.50 Jamie Clark 11 Shawano Community 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
41' 08.00 Shelby Mahr 12 Stanley-Boyd 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
41' 07.25 Paige Day 10 DC Everest 5/26 Wausau East D1 Sectional
41' 07.00 Melanie Brickner 12 Marathon 5/6 Otto Bacher Inv @ Merrill HS
41' 06.50 Paige Garriga 12 Osceola 5/23 Somerset WIAA D2 Regional
40' 08.00 Kali Belonga 10 Altoona 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
40' 06.00 Lindsey Thomas 12 Kimberly 5/5 30th Seymour Invitational
40' 04.00 Kayla Brown 11 La Crosse Logan 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
40' 03.50 Katy Rutz 11 Amherst 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 11.00 Tessa Snell 11 Edgerton 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 06.25 Haley Zakrzewski 12 Rosholt 4/18 CWC Pre-Conf @ Tri Cnty HS
39' 06.00 Karissa LeCaptain 11 Algoma 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
39' 03.00 Mamdy Trautman 11 Seymour 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
154' 03 Kennedy Blahnik 9 Algoma [Sch Recd] 5/23 Algoma WIAA D3 Regional
147' 05 Kailee Kamps 11 Belmont [Sch Recd] 5/23 Darlington WIAA D3 Regional
138' 00 Heather Clankie 11 Brodhead-Juda [ PR] 5/3 Parkview Tri. @ Orfordville
136' 08 Shelby Mahr 12 Stanley-Boyd 5/23 Bloomer WIAA D2 Regional
133' 08 KeKe Burks 11 Madison La Follette 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
131' 09 Lindsey Thomas 12 Kimberly 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
131' 00 Paige Day 10 DC Everest 5/23 Wausau West WIAA D1 Regional
130' 04 Molly Griep 11 Whitewater 5/7 Lady Highlander @ Homestead
129' 11 Jamie Lindstrom 12 Hudson 5/23 River Falls WIAA D1 Regional
129' 05 Marcie Hebert 12 Spencer 5/17 Eastern Cloverbelt @ Colby
128' 08 Melanie Brickner 12 Marathon 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
128' 07 Abbey Ristow 11 Ellsworth 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
128' 00 Paige Garriga 12 Osceola 5/6 New Richmond Relays
126' 07 Ashley Guevara 11 Siren 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
126' 05 Sydney Tepley 10 Racine St Catherine 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
126' 04 Taylor Hoppe 12 Marinette 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
126' 02 Lyndsey Thorpe 12 Stanley Boyd 5/23 Bloomer WIAA D2 Regional
126' 02 Megan Ward 12 Eau Claire North 5/10 Eau Claire City @ EC North
125' 05 Lindsey Thomas 12 Kimberly 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
125' 01 Katy Rutz 11 Amherst 5/14 Central Wis Conf-8 @ Bondeul
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East 1994 Long Jump
18' 06.50 Sierra Thomas 12 Hartford 5/17 WLT @ West Bend East
18' 03.00 Abby Scharbarth 10 "Lakeland [Sch, FH Recd]" 3/24 Lakeland Co-Ed Meet
18' 02.00 Micaela Creighton 10 South Milwaukee 5/26 Mukwonago WIAA D1 Sectional
17' 11.50 Marissa Savitch 12 Homestead 3/31 North Shore Conf @ Homestead
17' 11.00 Raquel Ebbe 11 Nekoosa 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 11.00 Alex Schad 12 Milw Lutheran 3/31 North Shore Conf @ Homestead
17' 10.00 Sam Blue 12 Kimberly 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
17' 10.00 Brianna Bower 12 Stoughton 5/26 Badger WIAA D1 Sectional
17' 09.75 Taylor Rosenfeldt 11 Little Chute 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 07.25 Tori Martino 12 New Berlin West 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
17' 07.00 Amelia Acompanado 10 Pius XI 5/26 Mukwonago WIAA D1 Sectional
17' 06.50 Jean Wedwick 11 Sauk Prairie 4/26 Sauk Prairie @ Waunakee
17' 06.25 Angie Miller 11 Columbus 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 06.00 Sara Hirschmann 11 Wisconsin Lutheran 5/26 Mukwonago WIAA D1 Sectional
17' 06.00 Sarah Talbott 11 Franklin 5/3 SEC Relays @ Oak Creek HS
17' 05.75 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
17' 05.50 Kelly Flynn 12 Greendale Martin Luther 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 05.00 Rakeyia Hart 9 Milwaukee Vincent 5/26 Homestead WIAA D1 Sectional
17' 04.75 Katrina Von Arx 11 La Crosse Aquinas 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 04.50 Brooke Buehler 12 Sheboygan Falls 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 05.75 Lee Ann Majerle D. C. Everest 1987 Triple Jump
38' 05.00 Bria Halama 12 Indep-Gilm [D3 Recd] 5/5 Dairyland Duals @ Whitehead
37' 09.25 Kristin Heckel 12 Waukesha West 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 08.50 Kadi Hamer 12 Osh North [Meet, Sch Recd] 4/29 Spartan Inv @ Oshkosh North
37' 06.50 Rachel Stave 10 Whitnall 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 03.75 Marissa Schaber 12 DC Everest 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
37' 03.50 Raquel Ebbe 11 Nekoosa 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 01.00 Tatiana Rice 11 Gale-Ettrick-Trempealeu 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 00.25 Brainna Bower 12 Stoughton 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
36' 10.00 Ashley Pohlman 10 Janesville Craig 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
36' 09.75 Sierra Thomas 12 Hartford Union 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
36' 07.25 Mikayla Robertson 10 Menomonee Falls 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
36' 06.75 Bryzena Santos 9 East Troy 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
36' 06.50 Stefani Friedenfels 10 Menomonie 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
36' 03.75 Tessa Thurs 11 Edgar 5/16 Marawood South @ Auburndale
36' 03.25 Amelia Acompanado 10 Pius XI 5/23 Wisconsin Lutheran D1 Regional
36' 03.00 Tiara Rose 12 Hortonville 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
36' 03.00 Kelly Flynn 12 Martin Luther 4/9 Franklin Saber Inv @ UW-Park
36' 02.00 Corissa Myers 12 South Milwaukee 5/26 Mukwonago WIAA D1 Sectional
36' 01.00 Kyra Vanden Heuvel 11 Kimberly 5/3 Kimberly Triangular
36' 00.75 Alexandria Ritchie 11 Sheboygan North 5/26 Oshkosh West D1 Sectional
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 08.00 Brooke Richardson 12 Verona 5/26 Badger WIAA D1 Sectional
5' 06.50 Kasey Ederer 11 Kaukauna 3/28 Oshkosh HS Inv. @ UW-Osh.
5' 06.00 Jenna Breaker 12 Tigerton [Sch Recd] 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 06.00 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 06.00 Cathy Brunette 10 Grafton 5/17 North Shore Conf @ Cedarburg
5' 06.00 Jessie Welch 11 West Salem 5/14 Coulee Conf @ Arcadia
5' 06.00 Kristie Hovie 10 Neenah 5/12 Osh West/Kaukauna @ Neenah
5' 06.00 Ellie Grandi 12 Burlington 5/10 Menomonee Falls Invite
5' 06.00 Kellan Flynn 11 Tomahawk 3/24 Tomahawk Indoor Invite
5' 05.00 Lauren O'Brien 11 Verona 5/26 Badger WIAA D1 Sectional
5' 05.00 Paige Demos 12 Janesville Parker 5/26 Badger WIAA D1 Sectional
5' 05.00 Meghan Nieman 11 Kettle Moraine Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
5' 05.00 Anne Rauschert 12 Wayland Acad [Meet Recd] 5/6 Deerfield Classic
5' 05.00 Megan Ward 12 Eau Claire North 4/12 Chi Hi Inv @ Chippewa Falls HS
5' 05.00 Yolanda Hayes-Barnes 12 North Fond du Lac 3/25 Liz Waters @ UW-Oshkosh
5' 04.00 Fiona Baus 12 Bay Port 6/4 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Sara Henry 10 Somerset 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Elizabeth Axell 12 Wrightstown 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Emily Brinker 10 Baraboo 5/26 Middleton D1 Sectional
5' 04.00 Jessica Powers 11 Lake Mills 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
12' 06.00 Liza Lewis Ashwaubenon 2003 Pole Vault
12' 07.00 Alex Flucke 10 Ashwaubenon 5/26 Bayport WIAA D1 Sectional
12' 03.00 Cami Gilson 11 Arrowhead 5/23 Men Falls WIAA D1 Regional
11' 08.00 Kim Stonewerth 12 Whitewater 5/23 East Troy WIAA D2 Regional
11' 08.00 Bonnie Draxler 9 Wrightstown 5/16 Olympian Conf @ Valders
11' 07.00 Faryn Wirkus 11 Edgar [D3 Recd] 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11' 03.00 Libby Torresani 12 Middleton 5/17 Big '8' @ Jsvl Monterey Stadium
11' 03.00 Jessica Wiegert 12 De Pere 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11' 03.00 Alex Douglas 12 Madison East 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
11' 00.00 Kara Metzger 11 Waukesha South 5/26 Waukesha North D1 Sectional
11' 00.00 Casey Fall 11 Hudson 5/23 River Falls WIAA D1 Regional
11' 00.00 Maggie Greeninger 12 Kimberly 5/16 FVA Meet @ Fond du Lac
11' 00.00 Taylor Corkum 10 Wisconsin Lutheran 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax
10' 09.00 Summer Tietz 12 Pius XI 5/23 Wisconsin Lutheran D1 Regional
10' 09.00 Rychia Bosman 12 Gibraltar [Conf Recd] 5/16 Packerland Conf @ Algoma
10' 09.00 Mikayla Laue 10 Richland Center 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 09.00 Shaunnie Rasmussen 10 Whitewater 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 07.00 Nawoo Kim 12 Whitefish Bay 5/23 Grafton WIAA D1 Regional
10' 06.00 Linsey Wacker 12 Boscobel 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
10' 06.00 Jordan Gollon 11 SPASH 5/26 Bayport WIAA D1 Sectional
10' 06.00 Nicole Larson 10 West Allis Central 6/3 WIAA D1 Finals @ UW-Lax

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com