Week 12: Division 2 Honor Roll List For June 5, 2011
Compiled by Dave Figi with help by Dave Lehmann
Janesville Parker High School

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 30 - June 4. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 4

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

11.99 Tasha Allen Milwaukee North 2008 100 Meter Dash
12.13 Deysha Smith-Jenkins a 11 Dominican 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.18 Eileen Gehring a 12 Madison Edgewood 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.42 Laura Popanz a 12 Clinton 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
12.48 Amanda Obot a 11 Omro 5/16 Flyway Conference @ Mayville
12.62 Bonnie Draxler a 9 Wrightstown 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.64 Tess Rademacher a 12 Rice Lake 5/23 Rice Lake WIAA D2 Regional
12.67 Michelle Witt a 11 McFarland 5/14 Rock Valley Conf @ Beloit Mem
12.69 Kallie Quinn a 12 Arcadia 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.72 Ariel Kinlow a 12 Brown Deer 5/17 Woodland Conf @ Wauwatosa W
12.74 Briana Dunkleberger 12 Lake Mills 4/26 Lake Mills Vs. Poynette
12.74 Aimee Rice-Strand 9 Osceola 4/12 Osceola Invitational
12.75 Alex Schad a 12 Milwaukee Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
12.76 Michelle Witt a 11 McFarland 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
12.78 Yolanda Hayes-Barnes a 12 North Fond du Lac 5/17 Wis Flyway Conf @ Mayville
12.81 Ashley Roux a 12 Rice Lake 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
12.81 Kelsey Worachek a 9 Xavier 5/16 EVC Meet @ Xavier
12.83 Tori Martino a 12 NB West 5/17 Woodland Conf @ Wauwatosa W
12.84 Madeline Tompach 10 Columbus 5/23 Wisconsin Dells D2 Regional
12.84 Sarah Rice 10 Poynette [prelims] 5/23 Wisconsin Dells D2 Regional
12.84 Ashley Wolff 11 Lake Mills 5/4 Lakeside Luth Vs. Lake Mills
24.64 Deysha Smith-Jenkins Dominican 2011 200 Meter Dash
24.64 Deysha Smith-Jenkins a 11 Dominican [D2 Recd] 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.00 Eileen Gehring a 12 Madison Edgewood 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.10 Raquel Ebbe a 11 Nekoosa [prelims] 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
25.29 Jaime Ludwigson a 12 Bloomer [prelims] 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
25.37 Amanda Obot a 11 Omro 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.47 Laura Popanz a 12 Clinton 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.51 Aimee Rice-Strand a 9 Osceola [prelims] 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
25.54 Yolanda Hayes-Barnes a 12 North Fond du Lac 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
25.87 Sarah Vils a 10 Mosinee 5/23 Tomahawk WIAA D2 Regional
25.94 Briana Dunkleberger 12 Lake Mills 4/12 Columbus Triangular
25.96 Tahtyana Peer a 10 Brown Deer 2/13 AAU Northern @ Ill. Wesleyan
26.03 Claire Poethke a 12 Rice Lake 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
26.24 Madeline Tompach a 10 Columbus 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
26.34 Kalia Moore a 11 Boscobel 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
26.37 Kelsey Worachek a 9 Xavier 5/16 EVC Meet @ Xavier
26.40 Katie Popanz a 9 Clinton 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
26.41 Kristin Mathes a 12 Kiel 4/29 Kohler Glenn Funk Inv.
26.45 Paige Hrubecky a 11 Mishicot 5/23 Luxemburg-Casco D2 Regional
26.50 Shannon Klein a 12 Brodhead-Juda 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
26.50 Jessie Reineck a 11 Fox Valley Lutheran 5/23 Little Chute WIAA D2 Regional
56.09 Kim Tiller Richland Center 1985 400 Meter Run
0:56.28 Bonnie Draxler a 9 Wrightstown 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:56.45 Eileen Gehring a 12 Mad. Edgewood 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.34 Deysha Smith-Jenkins a 11 Dominican 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:57.81 Shannon Klein a 12 Brodhead-Juda 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.10 Raquel Ebbe a 11 Nekoosa 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.43 Sarah Vils a 10 Mosinee 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
0:58.67 Briana Dunkleberger a 12 Lake Mills [new recd] 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
0:58.87 Amanda Brom a 11 Jefferson 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:58.88 Rachel Behl a 11 Lakeside Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
0:59.11 Madeline Tompach a 10 Columbus 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
0:59.25 Courtney Kalous a 10 Milwaukee Lutheran 5/10 Kettle Moraine Lutheran Inv
0:59.35 Jessie Reineck a 11 Fox Valley Lutheran 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
0:59.35 Brianna Bluske a 12 Bloomer 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
0:59.43 Haley Swanson a 9 Sparta 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
0:59.68 Alison Bos a 10 Freedom 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
0:59.76 Deneille Gerrietts a 10 Kettle Moraine Luth 5/23 Kettle Moraine Luth D2 Regional
0:59.89 Morgan Johnson a 9 Spooner 5/17 Heart of the North @ Bloomer
0:59.97 Molly Hanson a 11 Dodgeville-MP 5/17 Southwest Conf @ Richland C.
1:00.05 Claire Poethke a 12 Rice Lake 5/17 Big Rivers Conf @ Rice Lake
1:00.20 Monica Geiser a 9 Brillion 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
2:12.20 Marcia Taddy Two Rivers 2002 800 Meter Run
2:14.61 Madeline Haupert a 11 La Crosse Aquinas 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:15.63 Molly Hanson a 11 Dodgeville-Min Pt 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.14 Tricia Serres a 11 Platteville 5/23 River Valley WIAA D2 Regional
2:16.19 Kellie Greenwood a 11 Two Rivers 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:16.49 Haley Swanson a 9 Sparta 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
2:17.84 Paige Peschel 9 Westfield-Montello 5/12 Meet @ Poynette
2:17.95 Ali Olson a 11 Bloomer 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:17.98 Kristen Linzmeier a 10 Chilton 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:18.35 Liz Bloy a 10 Freedom 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:19.89 Allie Woodward a 12 GB Notre Dame 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:20.58 Kelli McKenna a 11 Madison Edgewood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:21.38 Brittany Kozlowski a 10 New Berlin West 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
2:21.61 Rachel Sudbury a 11 Tomahawk 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
2:22.10 Jordan Johnson a 10 Northwestern 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
2:22.11 Monica Emerson a 12 Somerset 5/3 Amery Invite
2:22.42 Courtney Kalous a 10 Milwaukee Lutheran HS 5/17 Northshore Conf @ Cedarburg
2:22.69 Taylor Miller a 9 Mauston 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
2:23.07 Valerie LeGrave a 10 Luxemburg-Casco 5/10 Algoma Invitational
2:23.16 Abby Fenske a 11 Rice Lake 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
2:23.42 Amanda Brom a 12 Jefferson 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
4:48.37 Ashley Beutler Belleville/New Glarus 2007 1600 Meter Run
4:54.20 Andrea Ostenso a 10 Ladysmith 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:54.25 Allie Woodward 12 GB Notre Dame 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:58.47 Paige Peschel a 9 Westfield-Montello 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
4:59.11 Tricia Serres a 11 Platteville 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:01.08 Madeline Haupert a 11 La Crosse Aquinas 5/17 MVC @ Tomah HS
5:03.11 Kellie Greenwood a 11 Two Rivers 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:10.41 Mairin Cahill a 9 Dodgeville-Min Pt 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:11.46 Kinsey Harmon a 9 Berlin 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:12.55 Taylor Miller a 9 Mauston 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
5:12.65 Anne Gregory a 12 Xavier 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
5:12.83 Kate Brooks a 12 Winneconne 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
5:13.06 Kristen Linzmeier 10 Chilton 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
5:14.44 Elisa Caminiti 12 Wisconsin Heights 4/5 Richland Center Invite
5:14.64 Liz Smits 11 McFarland 5/6 Stoughton Invitational
5:16.38 Haley Holan a 10 Shorewood 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:16.62 McKenzie Fortier a 9 Osceola 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5:16.71 Delaney Sinnen a 9 Random Lake 5/6 Osh Lourdes Inv @ UW-Osh.
5:17.12 Kelli McKenna a 11 Madison Edgewood 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
5:19.77 Liz Bloy a 10 Freedom 4/29 Papermaker @ Kimberly
5:20.95 Victoria Simones a 10 Prescott 5/15 Middle BorderConf @ New Rich
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame 2011 3200 Meter Run
10:11.48 Allie Woodward a 12 GB Notre Dame [State Recd]] 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10:35.25 Andrea Ostenso a 10 Ladysmith 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10:51.14 Paige Peschel 9 Westfield-Montello 5/13 Belleville-NG Inv @ Belleville HS
11:12.17 Tricia Serres a 11 Platteville [Conf Recd] 5/17 Southwest Conf @ Richland C.
11:15.34 Elisa Caminiti 12 Wisconsin Heights 5/5 Pirate Inv @ Waterloo HS
11:16.81 Kinsey Harmon a 9 Berlin 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11:18.81 McKenzie Fortier a 9 Osceola 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11:21.41 Anne Gregory a 12 Xavier 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11:29.15 Liz Smits a 11 McFarland 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
11:29.85 Shelby Owens a 12 Dodgeville-Mineral Pt 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
11:30.05 Abby Phillips a 11 Dodge-Min Pt [Meet Recd] 5/13 Sparky Reynolds @ Boscobel
11:30.06 Liz Smits a 11 McFarland 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
11:36.64 Kristen Linzmeier 10 Chilton 5/16 Olympian Conf @ Valders
11:38.99 Michele Lee a 11 Madison Edgewood 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
11:40.28 Julia Zautcke a 11 Little Chute 5/16 EVC Meet @ Xavier
11:40.33 Courtney Link a 9 Madison Edgewood 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
11:41.54 Mikey Bogdanske a 11 Lodi 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
11:43.30 Haley Holan a 10 Shorewood 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
11:46.34 Victoria Simones 9 Prescott 5/10 Baldwin-Woodville Inv.
11:46.41 Hailey Hansen a 10 Westby 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
14.64 Melissa Talbot Freedom 2002 100m HH
14.98 Brittany Dulak a 10 Mosinee 5/23 Tomahawk WIAA D2 Regional
15.09 Amelia Campbell a 11 Sturgeon Bay 5/23 Luxemburg-Casco D2 Regional
15.19 Jaclyn Ditter 12 Monroe 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
15.31 Jaime Ludwigson a 12 Bloomer 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
15.31 Karlee Schneiss a 11 Kettle Moraine Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
15.37 Kaitlyn Hastings a 11 Catholic Memorial 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
15.44 Megan Linse a 10 Jefferson 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
15.50 Taylor Olson a 11 Aquinas 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
15.50 Amanda Markham a 12 Oostburg 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
15.50 Meredith Ingebretson a 10 Hayward 5/23 Rice Lake WIAA D2 Regional
15.53 Erin Perkins a 9 Marinette 5/23 Oconto WIAA D2 Regional
15.63 Marissa Mahr a 12 Stanley Boyd 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
15.70 Lydia Kuhl a 11 Ellsworth 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
15.82 Addie Korb a 11 Richland Center 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
15.83 Tess Nelson a 10 Northwestern 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
15.91 Alexia Horstmeier a 12 Random Lake 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
16.04 CJ Bina a 12 West Salem 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
16.04 Grace Brunette a 11 Rice Lake 5/23 Rice Lake WIAA D2 Regional
16.14 Chelsey Arendt a 11 Sparta 5/12 Justinger Memorial @ Tomah
16.14 Shantell Hartzell 9 Stanley Boyd 5/10 Neillsville Meet
44.03 Melissa Talbot Freedom 2002 300 Meter LH
45.02 Tess Nelson a 10 Northwestern 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
45.20 Karlee Schneiss a 11 Kettle Moraine Lutheran 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
45.91 Marissa Mahr a 12 Stanley-Boyd 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
46.05 Amelia Campbell a 11 Sturgeon Bay 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
46.39 Taylor Olson a 11 Aquinas 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
46.40 Chelsey Arendt a 11 Sparta 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
46.83 Grace Brunette a 11 Rice Lake 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
46.95 Jaclyn Ditter a 12 Monroe 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
47.06 CJ Bina a 12 West Salem 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
47.08 Victoria Ortgiesen a 11 Belleville-New Glarus 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
47.33 Amanda Markham a 12 Oostburg 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
47.36 Brittany Dulak a 10 Mosinee 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
47.51 Katie Croney a 11 Oconto 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
47.85 Sarah Gamillo a 10 Colby 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
48.11 Lydia Kuhl a 11 Ellsworth 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
48.26 Alex Mahoney a 12 River Valley 5/23 River Valley WIAA D2 Regional
48.30 Marlee Kiander 11 Tomahawk 5/6 Otto Bacher Inv @ Merrill HS
48.34 Sigrid Stensvold a 12 Ladysmith 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
48.34 Briana Dunkleberger 12 Lake Mills 4/12 Columbus Triangular
48.38 Annie Woody a 9 Viroqua 5/3 Bangor Invite
49.35 Brown Deer 2008 400 Meter Relay
49.72 Xavier a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.73 Rice Lake a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.77 Catholic Memorial a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
49.78 Monroe a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
50.28 East Troy a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
50.38 Milwaukee Lutheran a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
50.45 Lake Mills a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
50.64 Osceola 5/6 New Richmond Relays
50.76 Little Chute a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
50.82 Sheboygan Falls a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
50.98 Wisconsin Dells a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
51.07 Medford Area a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
51.09 New Berlin West a 5/23 NB West WIAA D2 Regional
51.30 Sparta a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
51.39 Lakeside Lutheran a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
51.43 Somerset a 6/3 WIAA D2 Preliminaries @ UW-L
51.44 McFarland 5/6 Stoughton Invitational
51.47 Lancaster a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
51.69 Shoreland Lutheran a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
51.76 Marinette a 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
1:42.86 Milwaukee Lutheran 2010 800 Meter Relay
1:45.35 Catholic Memorial a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:45.40 Clinton a Sch Recd 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
1:45.50 Oscola a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:45.68 Milwaukee Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:46.02 McFarland a Sch Recd 5/23 Parkview WIAA D2 Regional
1:46.45 Kiel a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:46.58 Omro a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
1:47.36 Little Chute a 5/23 Little Chute WIAA D2 Regional
1:47.43 Sparta a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
1:47.46 Rice Lake a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
1:47.57 Belleville-New Glarus a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
1:47.77 Lakeside Lutheran a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
1:48.03 Shorewood a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
1:48.12 GB Notre Dame a 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
1:48.25 New Berlin West a 5/23 NB West WIAA D2 Regional
1:48.47 Xavier a 5/23 Little Chute WIAA D2 Regional
1:48.55 Monroe a 5/23 Parkview WIAA D2 Regional
1:48.65 Somerset a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
1:48.97 Lake Mills a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
1:49.05 Mauston a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
3:58.13 Columbus 2004 1600 Meter Relay
3:59.22 Kiel a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.00 Lakeside Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.07 Aquinas a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:01.34 Bloomer a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:02.38 Kettle Moraine Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:03.51 GB Notre Dame a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:04.11 Shorewood a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:04.66 East Troy a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
4:05.19 Jefferson a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
4:05.55 Milwaukee Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:06.50 Arcadia a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
4:06.77 Viroqua a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
4:07.96 Madison Edgewood a 4/29 Oregon Relays
4:08.75 Tomahawk a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
4:10.30 Little Chute a 6/3 WIAA D2 Prelinminaries @ UW-L
4:10.61 Freedom a 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
4:11.00 McFarland a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
4:12.17 Sparta a 5/23 Arcadia WIAA D2 Regional
4:12.33 Rice Lake a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
4:12.36 Platteville a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
9:21.67 Pewaukee 2004 3200 Meter Relay
09:23.21 Platteville 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:32.69 Dodgeville-Mineral Pt. a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:33.87 Bloomer a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:34.90 Madison Edgewood a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:35.15 Chilton a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:37.43 Clintonville a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:42.84 Denmark a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:44.03 Freedom a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:44.11 McFarland a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:49.63 Lodi a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:51.79 Pewaukee a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:52.34 Shorewood a 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
09:55.43 GB Notre Dame a 5/10 FRCC West Division @ GB West
09:55.45 Northwestern a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
09:55.47 Lakeside Lutheran a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09:56.39 Prescott a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
09:57.54 Osceola a 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
09:58.37 Arcadia a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
09:59.45 East Troy a 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10:00.78 Viroqua a 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
45' 01.50 Amanda Nechuta Mosinee 2001 Shot Put
45' 03.00 Lyndsey Thorpe 12 Stanley-Boyd 5/6 Matye Inv @ Osseo
42' 07.00 Molly Griep 11 Whitewater 4/9 W/TFA @ UW-Whitewater
42' 01.50 Alyssa Lueck 11 Big Foot 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
41' 08.00 Shelby Mahr 12 Stanley-Boyd 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
41' 06.50 Paige Garriga 12 Osceola 5/23 Somerset WIAA D2 Regional
40' 08.00 Kali Belonga 10 Altoona 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
40' 03.50 Katy Rutz 11 Amherst 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 11.00 Tessa Snell 11 Edgerton 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
39' 01.50 Heather Conroy 12 Wisconsin Dells 5/13 Heather Johnson @ Wis Dells
38' 08.00 Andrea Swanson 12 Random Lake 3/29 Oshkosh Small Sch Inv @ UW-O
37' 11.75 Elizabeth Duve 12 Boscobel 5/17 SWAL @ Riverdale
37' 08.50 Taylor Hoppe 12 Marinette 5/23 Oconto WIAA D2 Regional
37' 08.00 LeAnna Bender 11 Gale-Ettrick-Trepealeu 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 05.50 Emma Koeppel 11 Lake Mills 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
37' 04.25 Emily Gross 9 Unity 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
37' 00.00 Jess Leu 12 Monroe 3/19 Tri-State LG @ UP-Platteville
36' 10.00 Rachel Meyer 12 Kewaunee 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
36' 08.00 Allison Schroyer 10 Altoona 5/23 Bloomer WIAA D2 Regional
36' 01.75 Markiesa Westphal 11 Clintonville 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
36' 00.00 Becky Schmude 12 Clintonville `4/30 Waupaca Cnty Meet @ New Lond
153' 11 Amber Curtis Brodhead 2002 Discus
138' 00 Heather Clankie 11 Brodhead-Juda [ PR] 5/3 Parkview Tri. @ Orfordville
136' 08 Shelby Mahr 12 Stanley-Boyd 5/23 Bloomer WIAA D2 Regional
130' 04 Molly Griep 11 Whitewater 5/7 Lady Highlander @ Homestead
128' 07 Abbey Ristow 11 Ellsworth 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
128' 00 Paige Garriga 12 Osceola 5/6 New Richmond Relays
126' 05 Sydney Tepley 10 Racine St Catherine 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
126' 04 Taylor Hoppe 12 Marinette 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
126' 02 Lyndsey Thorpe 12 Stanley Boyd 5/23 Bloomer WIAA D2 Regional
125' 01 Katy Rutz 11 Amherst 5/14 Central Wis Conf-8 @ Bondeul
124' 07 Rachel Meyer 12 Kewaunee 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
121' 03 Alicia Condon 9 Brodhead-Juda 5/23 Parkview WIAA D2 Regional
120' 02 LeAnna Bender 11 Gale-Ettrick-Trempealeau 5/10 Fredrickson inv @ Arcadia
119' 08 Ellen Hetcher 11 Wautoma 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
117' 10 Raechel Liska 12 New Berlin West 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
116' 01 Kali Belonga 10 Altoona 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
115' 11 Genevieve Gates 10 Sheboygan Falls 5/23 Valders WIAA D2 Regional
115' 02 Jessica Putland 12 Belleville-New Glarus 5/17 Capital Conf South @ Cambridge
114' 05 Alyssa Lueck 11 Big Foot 4/26 Big Foot Vs. Parkview
114' 00 Katie Ernst 11 Random Lake 5/6 Oshkosh Lourdes Inv.
113' 10 Raechel Liska 12 NB West 5/23 NB West WIAA D2 Regional
18' 11.00 Heather Hyland Nekoosa 1993 Long Jump
17' 11.00 Raquel Ebbe 11 Nekoosa 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 11.00 Alex Schad 12 Milw Lutheran 3/31 North Shore Conf @ Homestead
17' 09.75 Taylor Rosenfeldt 11 Little Chute 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 07.25 Tori Martino 12 New Berlin West 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
17' 06.25 Angie Miller 11 Columbus 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 05.50 Kelly Flynn 12 Greendale Martin Luther 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 04.75 Katrina Von Arx 11 La Crosse Aquinas 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 04.50 Brooke Buehler 12 Sheboygan Falls 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 04.00 Hope Kubicek 9 Mayville 5/5 Pirate Inv @ Waterloo HS
17' 03.50 Michelle Witt 11 McFarland 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 03.50 Ashley Wolff 11 Lake Mills 5/4 Lakeside Luth Vs. Lake Mills
17' 03.25 alex Schad 12 Milwaukee Lutheran 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 03.25 Chante Hollinshed 12 Messmer 5/23 Kettle Moraine Luth D2 Regional
17' 01.25 Tori Martino 12 NB West 5/17 Woodland Conf @ Wauwatosa W
17' 00.75 Brittany Dulak 10 Mosinee 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
17' 00.50 Briana Dunkleberger 12 Lake Mills 4/2 Watertown Indoor Invitational
16' 11.50 Brooke Hinstorff 12 Lakeside Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
16' 11.25 Bryzena Santos 9 East Troy 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
16' 11.25 Kayleigh Topel 9 Lake Mills 5/23 East Troy WIAA D2 Regional
16' 11.25 Kristin Kozlovsky 12 Denmark 5/5 30th Seymour Invitational
38' 04.00 Hillary Hyland Nekoosa 1997 Triple Jump
37' 03.50 Raquel Ebbe 11 Nekoosa 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
37' 01.00 Tatiana Rice 11 Gale-Ettrick-Trempealeu 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
36' 06.75 Bryzena Santos 9 East Troy 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
36' 03.00 Kelly Flynn 12 Martin Luther 4/9 Franklin Saber Inv @ UW-Park
35' 09.00 Angie Miller 11 Columbus 4/26 Lodi Vs. Columbus
35' 06.00 Jaime Ludwigson 12 Bloomer 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
35' 05.50 Anna Sudbury 11 Tomahawk 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
35' 02.50 Ashley Sternhagen 9 Adams-Friendship 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
35' 00.00 Kristin Kozlovsky 12 Denmark 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
34' 08.50 Dani Hartjes 11 Little Chute 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
34' 08.00 Emily McDonnell 11 McFarland 5/23 Parkview WIAA D2 Regional
34' 07.75 Alyssa Melby 11 St Croix Central 5/17 Dunn-St Croix Conf @ SCC
34' 07.25 Tierra Brown 12 Milwaukee Lutheran 4/29 Dan Benson Inv @ Tosa West
34' 06.00 Courtney Reed 12 Viroqua 5/6 SCC-Coulee Challenge @ UW-L
34' 05.25 Erin Perkins 9 Marinette 4/29 Spartan Inv @ Oshkosh North
34' 02.25 Karissa Klister 12 Wrightstown 5/16 Olympian Conf @ Valders
34' 02.00 Caitlin Dolan 12 East Troy 5/23 East Troy WIAA D2 Regional
34' 01.75 Jenna Ganther 11 St Croix Central 5/17 Dunn-St Croix Conf @ SCC
34' 01.00 Kayla Lisowe 9 Chilton 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
33' 11.50 Taylor Rosenfeldt 11 Little Chute 5/16 EVC Meet @ Xavier
5' 09.00 Becca Buchholtz East Troy 2007 High Jump
5' 06.00 Jessie Welch 11 West Salem 5/14 Coulee Conf @ Arcadia
5' 06.00 Kellan Flynn 11 Tomahawk 3/24 Tomahawk Indoor Invite
5' 05.00 Meghan Nieman 11 Kettle Moraine Lutheran 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
5' 05.00 Yolanda Hayes-Barnes 12 North Fond du Lac 3/25 Liz Waters @ UW-Oshkosh
5' 04.00 Sara Henry 10 Somerset 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Elizabeth Axell 12 Wrightstown 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Jessica Powers 11 Lake Mills 5/26 Kewaskum WIAA D2 Sectional
5' 04.00 Tatiana Rice 11 Gale-Ettrick-Trempeleu 5/2 Trempealeau Cnty @ Arcadia
5' 04.00 Ashley Brusveen 12 Belleville-New Glarus 4/12 Triple Dual @ Belleville
5' 03.00 Hannah Toye 9 Boscobel [Recd] 5/6 River Valley Invite
5' 02.00 Richelle Ranney 12 Palmyra-Eagle 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 02.00 Sylvia Gay 12 Evansville 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 02.00 Kate Grahek 12 Osceola 6/3 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
5' 02.00 Amelia Campbell 11 Sturgeon Bay 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
5' 02.00 Katie Bultman 11 Kewaunee 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
5' 02.00 Grace Backes 9 Arcadia 5/23 Arcadia WIAA D2 Regional
5' 02.00 Kaitlyn Kanis 9 Viroqua 5/23 Arcadia WIAA D2 Regional
5' 02.00 Bryton Nyman 9 Lake Mills 5/6 Deerfield Classic
5' 02.00 Deysha Smith-Jenkins 11 Dominican 5/5 Spartan Inv @ Martin Luth
5' 02.00 Emily Gibson-Treptow 11 Oconto 4/25 Gillett Girls Invitational
12' 03.00 Laura Massey Lancaster/Potosi 2004 Pole Vault
11' 08.00 Kim Stonewerth 12 Whitewater 5/23 East Troy WIAA D2 Regional
11' 08.00 Bonnie Draxler 9 Wrightstown 5/16 Olympian Conf @ Valders
10' 09.00 Mikayla Laue 10 Richland Center 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 09.00 Shaunnie Rasmussen 10 Whitewater 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 06.00 Linsey Wacker 12 Boscobel 5/26 Boscobel WIAA D2 Sectional
10' 06.00 Sabrina Wolter 10 Xavier 5/26 Freedom WIAA D2 Sectional
10' 06.00 Lacey Fema 12 Viroqua 5/3 Bangor Invite
10' 03.00 Shelby Davis 10 Boscobel 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
10' 03.00 Olivia Krejcarek 12 Manitowoc Roncalli 5/10 Xavier Invite
10' 00.00 Logan Holly 10 Northwestern 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
10' 00.00 Jaelin Crook 12 River Valley 5/23 River Valley WIAA D2 Regional
10' 00.00 Stephanie Piparo 11 St Thomas More 5/23 NB West WIAA D2 Regional
10' 00.00 Karissa Mace 10 Wisconsin Dells 5/23 Wisconsin Dells D2 Regional
10' 00.00 Kali Weber 12 Wisconsin Heights 5/23 River Valley WIAA D2 Regional
09' 09.00 Brooke McCauley 10 Northwestern 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
09' 06.00 Nicole Hanson 12 Clintonville 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09' 06.00 Casey Schilling 12 Lakeside Lutheran 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09' 06.00 Stephanie Piparo 11 Saint Thomas More 6/4 WIAA D2 Finals @ UW-Lax
09' 06.00 Sarah Krieg 10 Somerset 5/26 Colby WIAA D2 Sectional
09' 06.00 Andie Friberg 9 Elk Mound 5/26 Colby WIAA D2 Sectional

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com