Week 12: Division 3 Honor Roll List For June 5, 2011
Compiled by Dave Figi with help by Dave Lehmann
Janesville Parker High School

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 30 - June 4. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 4

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

12.20 C Simon, L Gassner Whitehall/Marathon 09/86 100 Meter Dash
12.03 Sage Karl a 12 Frederic [prelims] 5/23 Frederic WIAA D3 Regional
12.44 Meg Heafy a 11 Reedsville 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.44 Audra Winter 11 Manitowoc Luth [Conf Recd] 5/16 Olympian Conf @ Valders
12.57 Sage Karl a 12 Frederic 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
12.62 Emily Dittman a 12 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.73 Megan Wadsworth a 9 Catholic Central 5/23 Cambridge WIAA D3 Regional
12.74 Jenna Reitz 12 Elmwood-Plum City 5/10 Colfax Invitational
12.74 Aquila Glomski 9 Cadott 5/10 Colfax Invitational
12.79 Bria Halama a 12 Independence-Gilmanton 5/12 Dairyland Conf @ Whitehall
12.79 Jena Heidmann a 11 Edgar 5/6 Otto Bacher Inv @ Merrill HS
12.82 Jen Wellnitz 9 Blackhawk [prelims] 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
12.86 Mackenzie Bonk a 9 Brookfield Acad 5/17 Midwest Conf @ Brkffield Acad
12.89 Enyo Amet a 9 The prairie School 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.91 Cherise Patz 12 Coleman 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
12.92 Molly Grisen a 11 Alma 5/19 Norse Invitational @ Whitehall
12.93 Rychia Bosman a 12 Gibraltar 5/16 Packerland Conf @ Algoma
12.94 Rachel Rygh 12 Blackhawk 5/13 Sugar River Inv @ Belleville HS
12.99 Karina Marchan a 9 Wild Rose [prelims] 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
13.01 Enyo Amet a 9 The Prairie School 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
13.03 Haley Rasmussen a 12 Oshkosh Lourdes 5/17 Trailways Conf @ Dodgeland
25.14 Kristen Barr Wausau Newman 2004 200 Meter Dash
25.19 Meg Heafy a 11 Reedsville 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
25.36 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
25.77 Sage Karl a 12 Frederic 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
26.02 Bria Halama a 12 Independence-Gilmanton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
26.08 Kira Dittmann a 10 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
26.39 Molly Grisen a 11 Alma 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
26.42 Kasia Wojciehoski a 10 Pacelli 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
26.66 Lakisha Sutton a 9 Auburndale 5/12 Pittsville Invitaitonal
26.69 Rachel Rygh a 12 Blackhawk 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
26.85 Jena Heidmann a 11 Edgar 5/16 Marawood South @ Auburndale
26.87 Abby Brown a 10 Newman Catholic 5/12 Pittsville Invitaitonal
26.90 Rychia Bosman a 12 Gibraltar 5/16 Packerland Conf @ Algoma
26.95 Angel Hon a 11 Sevastopol 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
26.97 Sarah Connolly a 11 Newman Catholic 5/12 Pittsville Invitaitonal
27.12 Karina Marchan a 9 Wild Rose 5/23 Tri-County WIAA D3 Regional
27.14 Alex Tschida a 12 Turtle Lk-Clayton [prelims] 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
27.18 Laney Kemink a 11 Central Wis Chr [prelims] 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
27.29 Holly Denfield a 10 Edgar 5/10 Dr. H. A. Schultz Inv @ Edgar
27.39 Jordan Kamps a 9 Belmont 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
27.42 Jen Cassel a 11 Shell Lake 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
56.15 Jamie Vandenberg Niagara 2008 400 Meter Run
0:58.32 Bria Halama a 12 Independence-Gilmanton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:58.67 Elizabeth Pospyhalla a 10 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:59.74 Sarah Connolly a 11 Newman Catholic 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:59.83 Clarissa Jaurequi a 10 Gilbratar 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
0:59.88 Jen Cassel a 11 Shell Lake 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:01.03 Mariah Kammerude a 12 Southwestern 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
1:01.18 Chelsea Henry a 12 Fennimore 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:01.22 Calla Karl a 12 Frederic 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
1:01.24 Natalie Buyarski a 12 Oshkosh Lourdes 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
1:01.47 Brooke Seubert a 10 Marathon 5/16 Marawood South @ Auburndale
1:01.61 Holly Denfield a 10 Edgar 5/16 Marawood South @ Auburndale
1:02.04 Danielle Munter a 11 Wild Rose 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:02.16 Courtney Schaffer a 9 Augusta 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
1:02.50 Kim Lechler a 10 Abbotsford 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
1:02.58 Emily Albright a 11 Racine Lutheran 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
1:02.61 Katlin Krepline a 9 Hilbert 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
1:02.66 Sheri Schwert a 10 North Crawford 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
1:02.78 Hailey Brown a 12 Royall 4/12 Mauston Early Bird Invite
1:02.96 Morgan Pempek a 10 Athens 5/12 Pittsville Invitaitonal
1:02.99 Kara Harasha a 11 St Mary's Springs 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
2:13.29 Jamie Vandenberg Niagara 2008 800 Meter Run
2:19.25 Elizabeth Pospyhalla a 10 Edgar 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:20.49 Sarah McMahon a 12 Colfax 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:21.26 Chelsea Henry a 12 Fennimore 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:21.30 Ana Breit a 12 Pacelli 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:21.33 Clarissa Jaurequi a 10 Gibraltar 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:22.23 Breanna Colbenson 10 Spring Valley 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
2:23.43 Calla Karl a 12 Frederic 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
2:24.44 Molly Seidel 11 University Lake School 4/16 Crusader Classic @ Cath. Mem.
2:24.72 Cassie Forman a 12 Waterloo 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
2:24.94 Bailey Hlavachek 9 Albany 5/19 9/10 Inv @ Evansville
2:25.05 Shannon Levendoski a 11 Clear Lake 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
2:25.49 Jenna Carlton a 10 Niagara 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
2:25.71 Jade Stanley a 11 Flambeau 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
2:25.89 Sydney Pavlat a 10 Wild Rose 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
2:25.91 Deanna Kaiser a 12 Columbus Catholic 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
2:26.22 Emma Anderson a 11 Shell Lake 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
2:26.50 Macie Pfaff a 10 Melrose-Mindoro 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
2:26.78 Mackenzie Koss a 12 Bangor 5/13 Heather Johnson @ Wis Dells
2:27.85 Katie Blado a 12 Oshkosh Lourdes 5/23 Pardeeville WIAA D3 Regional
2:28.03 Isabel Seidel a 9 University Lake School 4/21 Watertown Outdoor Invitational
4:51.54 Molly Seidel University Lake School 2011 1600 Meter Run
4:51.54 Molly Seidel a 11 ULS [D3 Recd] 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:05.44 Sarah McMahon a 12 Colfax 5/17 Trailways Conf @ Dodgeland
5:11.57 Breanna Colbenson a 10 Spring Valley 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:17.62 Annette Lemanski a 12 Florence 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:19.44 Isabel Seidel a 9 University Lake School 4/13 Spartan Invite @ Brookfield E.
5:21.80 Clare McDonald a 11 Oshkosh Lourdes 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:22.57 Bailey Hlavachek 9 Albany 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:22.88 Elaina Meurer a 11 St Marys Springs 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
5:23.55 Kendra Sigg a 11 Pecatonica Argyle 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:23.57 Emma Anderson a 11 Shell Lake 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:23.73 Danica Harrison a 10 Auburndale 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
5:26.59 Amanda Ross a 12 Brookwood 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
5:26.88 Liz Braml a 11 Turtle Lake-Clayton 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
5:27.29 Stephanie Oleson a 10 New Lisbon 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
5:27.80 Becca Gosselin a 10 Living word Luth 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
5:28.43 Mackenzie Koss a 12 Bangor 5/17 Scenic Bluffs Conf @ Necedah
5:29.59 Ana Breit a 12 Pacelli 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
5:31.32 Grace Meruer a 11 St Mary's Springs 5/6 Osh Lourdes Inv @ UW-Osh.
5:31.60 Abby Moore a 9 Oshkosh Lourdes 5/6 Osh Lourdes Inv @ UW-Osh.
5:34.64 Rosy Bauman 12 Albany 5/2 Redbird Invite @ Darlington
10:33.15 Molly Seidel University Lake School 2011 3200 Meter Run
10:33.15 Molly Seidel a 11 Univ Lake School [D3 Recd] 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:01.72 Breanna Colbenson a 10 Spring Valley 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:18.02 Sarah McMahon a 12 Colfax 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:30.89 Clare McDonald a 12 Oshkosh Lourdes 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:36.07 Annette Lemanski a 12 Florence 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:36.34 Grace Meurer a 11 St Mary's Springs 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:42.46 Abby Moore a 9 Oshkosh Lourdes 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
11:46.01 Miranda Brown a 9 St Marys Springs 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
11:49.19 Becca Gosselin a 10 Living Word Lutheran 5/17 Midwest Conf @ Brookfield Acad
11:54.22 Stephanie Oleson a 10 New Lisbon 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
11:54.62 Rosy Bauman a 12 Albany 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
11:55.64 Amanda Ross a 12 Brookwood 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
11:59.21 Sarah Gronemus a 11 Cashton 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
12:01.35 Danica Harrison a 11 Auburndale 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
12:05.54 Marta Keller 11 Oshkosh Lourdes 4/26 Trailways Dbl Dual @ Princeton
12:06.64 Bailey Hlavachek 9 Albany 5/6 Deerfield Classic
12:07.04 Elaina Meurer 11 St Mary's Springs 5/16 Flyway Conference @ Mayville
12:12.69 Kally Schiller a 10 Webster 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
12:13.56 Samantha Nelson a 12 Frederic 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
12:15.45 Sarah Parbs a 9 Dodgeland 5/23 Pardeeville WIAA D3 Regional
14.63 Megan Rennhack Dodgeland 2008 100 Meter HH
15.23 Tessa Thurs a 11 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
15.23 Ari Oium a 12 Cashton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
15.49 Alyssa Arentz a 12 Cashton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
15.69 Caitlin Thomson a 12 Whitehall 5/12 Dairyland Conf @ Whitehall
15.75 Teresa Rock a 12 Newman Catholic 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16.23 Amber Dahl a 11 Cashton 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
16.26 Taylor Sherry a 11 Kickapoo-LaFarge 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16.55 Ariana Shank a 11 Sheb. Area Luth. [prelims] 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
16.58 Sydney Stephens a 12 Cadott 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
16.60 Jael Cornell a 11 Algoma 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16.61 Morgan Yeska a 11 Wild Rose [prelims] 5/23 Tri-County WIAA D3 Regional
16.64 Danielle Weber 9 Cuba City 5/23 Darlington WIAA D3 Regional
16.76 Brianna Schmitt a 12 Dodgeland 5/17 Trailways Conf @ Dodgeland
16.78 Kathryn De Jung 10 Gillett [prelims] 5/23 Suring WIAA D3 Regional
16.83 Leah Willey a 12 Riverdale 5/23 Fennimore WIAA D3 Regional
16.90 Grace Curran a 10 Balir-Taylor 5/23 Whitehall WIAA D3 Regional
16.98 Hana Karl a 12 Fennimore 5/23 Fennimore WIAA D3 Regional
17.03 Alayna Hoesly a 9 Edgar 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
17.09 Cheyenne Seering a 12 Princeton-Green Lake 5/17 Trailways Conf @ Dodgeland
17.11 Stephanie Peterson a 10 Wild Rose 5/14 CWC - 10 Champ. @ Rosholt
43.75 Megan Rennhack Dodgeland 2008 300 Meter LH
45.38 Tessa Thrus a 11 Edgar 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
45.94 Teresa Rock a 12 Newman Catholic 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
46.97 Crystal Oravis a 12 Drummond 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
47.48 Caitlin Thomson a 12 Whitehall 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
47.73 Misty Moen a 12 Prairie Farm 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
48.29 Rychia Bosman a 12 Gibraltar 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
48.34 Grace Curran a 10 Blair-Taylor 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
48.36 Courtney Anders a 12 Flambeau 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
48.44 Sammie Knudson a 11 Melrose-Mindoro 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
48.60 Susie Marks 10 Blair-Taylor 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
48.88 Michelle Sickinger a 12 Manitowoc Lutheran 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
49.00 Sarah Redfern a 9 Benton-Scales Mound 5/16 Six Rivers @ UW-Plattteville
49.03 Taylor Sherry a 11 Kickapoo-La Farge 5/23 Fennimore WIAA D3 Regional
49.12 Shannon Schaal a 12 Gillett 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
49.14 Sara Herzog a 10 Manitowoc Lutheran 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
49.15 Hana Karl a 12 Fennimore 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
49.24 Amanda Adams 11 Belmont 5/23 Darlington WIAA D3 Regional
49.55 Katelynne Folkers a 12 Fall Creek 5/23 Boyceville WIAA D3 Regional
49.73 Karina Elford 9 Markesan 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
49.74 Brianna Schmitt 12 Dodgeland 5/6 Deerfield Classic
49.36 Edgar 2010 400 Meter Relay
49.89 Edgar a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
50.63 Brookfield Academy a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
50.66 Cashton a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
51.17 Marathon a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
51.33 Wild Rose a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
51.43 Columbus Catholic a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
51.75 Frederic a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
51.84 Kenosha St. Josephs 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
51.88 Eau Claire Regis a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
52.01 Pardeeville a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
52.21 Blackhawk a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
52.31 Shell Lake a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
52.56 Webster a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
52.67 St Mary's Springs a 6/3 WIAA D3 Preliminaires @ UW-L
52.78 Southwestern a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
52.82 Port Edwards a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
52.87 Melrose-Mindoro a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
52.88 Manitowoc Lutheran a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
52.92 Lena a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
52.97 Reedsville a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
1:44.37 Poynette/Edgar 85/10 800 Meter Relay
1:44.97 Edgar a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
1:49.58 Whitehall a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:49.63 Manitowoc Lutheran a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:49.97 Newman Catholic a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
1:50.00 Drummond a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:50.08 Alma a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:50.20 Elmwood-Plum City a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:50.31 Wild Rose a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:50.46 Burlington Catholic a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
1:50.54 Brookfield Academy 5/17 Midwest Conf @ Brkffield Acad
1:50.89 Pardeeville a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:51.09 Deerfield a 5/23 Cambridge WIAA D3 Regional
1:51.28 Blair-Taylor a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
1:51.39 St Mary's Springs a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
1:51.74 Stratford a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
1:51.81 Columbus Catholic a 5/12 Pittsville Invitaitonal
1:51.84 Darlington 5/6 Deerfield Classic
1:52.00 Athens a 5/12 Pittsville Invitaitonal
1:52.10 Marion a 5/23 Marathon WIAA D3 Regional
1:52.35 Fall River a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
3:58.43 Edgar 2010 1600 Meter Relay
4:03.36 Edgar a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:07.13 Independence-Gilmanton a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:07.84 Darlington a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:08.48 Elmwood-Plum City a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:08.84 Newman Catholic a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:09.12 Wild Rose a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:10.48 Oshkosh Lourdes a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:13.30 Melrose-Mindoro a 5/19 Norse Invitational @ Whitehall
4:14.47 Turtle Lake-Clayton a 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
4:15.93 Marathon a 5/23 Marathon WIAA D3 Regional
4:16.28 Fall River a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:17.37 Hillsboro a 6/3 WIAA D3 Preliminairies @ UW-L
4:17.78 Drummond a 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
4:18.35 Clear Lake a 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
4:18.87 St Mary's Springs a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
4:19.01 Waterloo a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
4:19.48 Fennimore a 5/10 Chris Becker Mem. @ Cuba Cty
4:19.49 Flambeau a 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
4:22.02 Athens å 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
4:23.28 Bangor a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
9:39.67 Frederic 2009 3200 Meter Relay
09:40.89 Oshkosh Lourdes a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:46.00 Waterloo a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:48.63 St Marys Springs a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:51.93 University Lake School a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:52.47 Frederic a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:52.59 Melrose-Mindoro a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:55.22 Fennimore a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:55.95 Flambeau a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:57.05 Albany a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
10:06.07 Pardeeville a 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
10:07.24 Elmwood-Plum City a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:09.28 Darlington a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
10:09.66 Pittsville a 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:13.49 Wild Rose a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
10:15.46 Marathon a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
10:16.43 Edgar a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
10:20.04 Hillsboro a 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
10:21.38 Columbus Catholic a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
10:23.02 Niagara a 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
10:24.64 Newman Catholic a 5/2 Chequamegon Invite
47' 00.25 Kennedy Blahnik Algoma 2011 Shot Put
47' 00.25 Kennedy Blahnik 9 Algoma [D3, Sch Recd] 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
43' 00.00 Kailee Kamps 11 Belmont [Meet Recd] 4/29 Timberwolves Inv @ River Ridge
41' 07.00 Melanie Brickner 12 Marathon 5/6 Otto Bacher Inv @ Merrill HS
39' 06.25 Haley Zakrzewski 12 Rosholt 4/18 CWC Pre-Conf @ Tri Cnty HS
39' 06.00 Karissa LeCaptain 11 Algoma 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
38' 11.00 Maddie Erickson 11 Glenwood City 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
37' 08.00 Kirsten Henry 10 Fennimore 5/23 Fennimore WIAA D3 Regional
37' 01.00 JoHannah Theisen 9 Eau Claire Regis 5/23 Boyceville WIAA D3 Regional
37' 01.00 McKenzie Pickett 12 Darlington 5/10 Chris Becker Mem. @ Cuba Cty
37' 00.00 Ellen Sikorski 11 Cadott 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
36' 06.00 Marcie Hebert 12 Spencer 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
36' 05.50 Bethany Pelch 12 Edgar 5/23 Stratford WIAA D3 Regional
36' 04.00 Lydia Pomeroy 11 Hilbert 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
36' 00.50 Sarah Stellmacher 12 Markesan 5/12 Meet @ Poynette
35' 11.00 Rachel Stone 11 Eau Claire Regis 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
35' 07.25 Ashley Guevera 12 Siren 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
35' 06.00 Maryann Hundt 12 Bangor 5/13 Heather Johnson @ Wis Dells
35' 05.00 Sherrie Hoogland 12 Prentice 5/9 Athens Invite
35' 04.00 Jessica Jaanke 11 Athens 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
35' 01.50 Mary Johnson 12 Webster 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
150' 07 Kennedy Blahnik Algoma 2011 Discus
154' 03 Kennedy Blahnik 9 Algoma [Sch Recd] 5/23 Algoma WIAA D3 Regional
147' 05 Kailee Kamps 11 Belmont [Sch Recd] 5/23 Darlington WIAA D3 Regional
129' 05 Marcie Hebert 12 Spencer 5/17 Eastern Cloverbelt @ Colby
128' 08 Melanie Brickner 12 Marathon 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
126' 07 Ashley Guevara 11 Siren 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
122' 02 JoHannah Theisen 9 Eau Claire Regis 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
120' 04 Leah Nass 11 Manitowoc Lutheran 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
119' 02 Hillary Best 12 Albany 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
115' 10 Haley Zakrzewski 12 Rosholt 4/18 CWC Pre-Conf @ Tri Cnty HS
114' 11 Natalie Parker 11 St Mary's Springs 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
114' 02 Rachel Maggi 10 Kohler 5/23 Kohler WIAA D3 Regional
113' 01 Maddie Erickson 11 Glenwood City 5/23 Frederic WIAA D3 Regional
111' 02 Michelle Pehler 12 Cochrane-Fountain City 4/29 Hoffman Inv @ Black River Falls
111' 00 Theresa Nowak 12 Coleman 5/10 Jozwiak Inv @ Shawano HS
110' 02 Lauren Kasten 12 Gillett 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
110' 00 Chelsea Bossell 11 Marion 5/23 Marathon WIAA D3 Regional
109' 10 Jillian Hess 12 Ithaca 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
109' 10 Kayla Chatterton 12 St Mary's Springs 5/23 Pardeeville WIAA D3 Regional
109' 01 Melinda Svedja 10 Lena 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
108' 05 Lydia Pomeroy 11 Hilbert 5/5 Manitowoc Lutheran Triangular
18' 06.50 Aileen Lemanski Florence 2009 Long Jump
17' 05.75 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
17' 02.50 Jena Heidman 11 Edgar 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 11.75 Tessa Thurs 11 Edgar 5/16 Marawood South @ Auburndale
16' 11.50 Tricia Hanson 12 Turtle Lake-Clayton 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
16' 10.75 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 5/16 Olympian Conf @ Valders
16' 09.75 Alyssa Arentz 12 Cashton [Sch recd] 4/12 Bangor Early Season Meet
16' 09.50 Jenna Ladsten 10 Blair-Taylor 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 09.25 Megan Barum 9 Cochrane-Fountain City 5/10 Fredrickson inv @ Arcadia
16' 09.00 Katelyn Hoppman 11 Southwestern 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
16' 07.00 Alex Tschida 12 Turtle Lake-Clayton 5/17 Lakeland West Conf @ Unity
16' 04.75 Brianna Wirkus 10 Marathon 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 04.75 Ari Oium 12 Cashton 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
16' 04.75 Alyssa Arentz 12 Cashton 5/23 Bangor WIAA D3 Regional
16' 04.75 Karissa Andreshak 11 Edgar 3/29 Merrill Girls Indoor Invite
16' 04.00 Maggie Beal 12 Kenosha St Josephs 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 03.50 Tricia Hanson 12 Turtle Lake-Clayton 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 03.50 Lakisha Sutton 9 Auburndale 5/16 Marawood South @ Auburndale
16' 03.00 Haley Bresina 11 McDonell Central 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
16' 02.75 Jenna Breaker 12 Tigerton 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 02.25 Haley Hazlett 10 Wild Rose 5/23 Tri-County WIAA D3 Regional
38' 05.00 Bria Halama Independence-Gilmanton 2011 Triple Jump
38' 05.00 Bria Halama 12 Indep-Gilm [D3 Recd] 5/5 Dairyland Duals @ Whitehead
36' 03.75 Tessa Thurs 11 Edgar 5/16 Marawood South @ Auburndale
35' 11.50 Leah Nass 11 Manitowoc Lutheran 5/23 Algoma WIAA D3 Regional
35' 10.00 Sabrina Morgan 12 Port Edwards 5/23 Tri-County WIAA D3 Regional
35' 04.50 Alyssa Arentz 12 Cashton [Sch Recd] 5/23 Bangor WIAA D3 Regional
35' 02.25 Maggie Beal 12 Kenosha St Josephs 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
34' 11.00 Emily Wofenden 12 Hillsboro 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
34' 09.00 Kasia Wojciehoski 10 Pacelli 5/5 Vic Tree Inv @ Waupaca
34' 04.75 Emily Jaeger 12 Suring 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
34' 04.00 Caitlin Thomson 12 Whitehall 4/29 Schultz Invitational @ Arcadia
34' 03.00 Holly Denfield 10 Edgar 5/6 Otto Bacher Inv @ Merrill HS
34' 01.50 Jenna Breaker 12 Tigerton 5/23 Marathon WIAA D3 Regional
34' 01.50 Marianna Esveld 10 Fall River 5/17 Trailways Conf @ Dodgeland
34' 01.25 Chelsey Reierson 12 Rio 5/6 Deerfield Classic
34' 00.00 Danielle Munter 11 Wild Rose 4/12 Wild Rose Six Team Meet
33' 11.25 Katherine Johnson 12 The Prairie School 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
33' 08.50 Evelyn Theisen 12 EC Regis 5/17 Western Cloverbelt @ Fall Creek
33' 07.50 Karina Marchan 9 Wild Rose 5/5 Vic Tree Inv @ Waupaca
33' 07.00 Jenna Brandt 12 Independence-Gilmanton 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
33' 05.75 Heidi Studinski 12 Pacelli 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
5' 09.00 Melum/Juedes/Townsend Iola-S/Clear L/Elk M 2009 High Jump
5' 06.00 Jenna Breaker 12 Tigerton [Sch Recd] 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 06.00 Audra Winter 11 Manitowoc Lutheran 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 05.00 Anne Rauschert 12 Wayland Acad [Meet Recd] 5/6 Deerfield Classic
5' 04.00 Emily Minniecheske 11 Tigerton 5/19 Bear Last Chance @ Bonduel
5' 04.00 Katelyn Hoppman 11 Southwestern 5/17 SWAL @ Riverdale
5' 04.00 Caitlin Thomson 12 Whitehall 5/2 Trempealeau Cnty @ Arcadia
5' 04.00 Hailey Brown a 12 Royall 4/12 Mauston Early Bird Invite
5' 03.00 Amanda Blok 12 Frederic 5/9 Frederic Invitational
5' 03.00 Jenna Ishe 12 Fall Creek 4/12 EC Regis Triangular
5' 02.00 Alyssa Iserman 11 Southwestern 6/3 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 02.00 Crystal Oravis 12 Drummond 5/23 Flambeau WIAA D3 Regional
5' 02.00 Cassidy Chambers 10 Darlington 5/17 SWAL @ Riverdale
5' 02.00 Stephanie Peterson 10 Wild Rose 5/5 Vic Tree Inv @ Waupaca
5' 01.00 Marianna Esveld 10 Fall River 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
5' 01.00 Terissa Bierd 11 Deerfield 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
5' 01.00 Adriana Staples 9 Kenosha St Josephs 5/23 Cambridge WIAA D3 Regional
5' 00.00 Lillain George 11 Lake Country 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
5' 00.00 Stormy Gerndt 10 Suring 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
5' 00.00 Elizabeth Pospyhalla 10 Edgar 5/26 Rosholt WIAA D3 Sectional
5' 00.00 Jenna Shea 12 St Mary's Springs 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
11' 07.00 Faryn Wirkus Edgar 2011 Pole Vault
11' 07.00 Faryn Wirkus 11 Edgar [D3 Recd] 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10' 09.00 Rychia Bosman 12 Gibraltar [Conf Recd] 5/16 Packerland Conf @ Algoma
10' 03.00 Marlena Wagner 10 Lena-St Thomas Acad 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10' 00.00 KellyTomfohrde 12 Auburndale 5/12 Pittsville Invitaitonal
10' 00.00 Marlena Wagner 10 Lena/ST Thomas Acad. 5/6 Hilbert Invitational
09' 09.00 Amanda Allbaugh 11 North Crawford 6/4 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09' 09.00 Marit Henckel 12 Luther 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
09' 06.00 Miranda Retz 11 Boyceville 5/17 Dunn-St Croix Conf @ SCC
09' 06.00 Teresa Rock 12 Newman Catholic 5/16 Marawood South @ Auburndale
09' 06.00 Chelsea Fortin 12 Darlington 5/6 Deerfield Classic
09' 03.00 Micaela Grosbeier 12 Algoma 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
09' 00.00 Brigit Kyle 12 Whitehall 5/26 Bangor WIAA D3 Sectional
09' 00.00 Micaela Grosbeier 12 Algoma 5/23 Algoma WIAA D3 Regional
08' 09.00 Kayla Wiggand 9 Waterloo 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
08' 09.00 Shaina Pardun 12 Webster 5/26 Colfax WIAA D3 Sectional
08' 09.00 Sydney Schulte 12 Darlington 5/23 Darlington WIAA D3 Regional
08' 08.00 Delaney Wagner 11 Niagara 5/23 Suring WIAA D3 Regional
08' 06.00 Cheyenne Seering 12 Princeton-Green Lake 5/26 Princeton WIAA D3 Sectional
08' 06.00 Camille Mulrooney 11 Fennimore 5/23 Fennimore WIAA D3 Regional
08' 06.00 Andrea Michalske 12 Newman Catholic 5/12 Pittsville Invitaitonal

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com