Week 12: All-Division Honor Roll List For June 3, 2012
Compiled by Dave Figi

Back To Wisconsin Track Online Home Page

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 28 - June 2. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 2

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical
2011
100 Meter Dash
11.49 Elexis Fuller-Stewart a 12 Milw Bradley Tech
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
11.94 Ngozi Musa a 9 DSHA
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
11.97 Hannah Rohde a 11 Waukesha West
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
12.11 Deysha Smith-Jenkins 12 Dominican
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
12.11 Kat Keller a 12 New Richmond
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
12.17 Alexis Redd-Triggs a 10 Milwaukee King
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
12.19 Meg Heafy a 12 Reedsville
5/24
D3 Sectional @ Princeton
12.24 Kelsey Worachek 10 Xavier [Sch & Meet Recd]
5/4
Knight Under The Lights -O L
12.29 Jenni Rathsack a 12 Plymouth [prelims]
5/4
Vanderpan @ Sheboygan Falls
12.30 Bonnnie Draxler a 10 Wrightstown
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
12.30 Aufra Winter a 12 Manitowoc Lutheran
5/24
D3 Sectional @ Princeton
12.31 Mackenzie Bonk a 10 Brookfield Acad
5/24
D3 Sectional @ Princeton
12.31 Ambria Avery a 11 Wis Lutheran
5/15
WLT @ Watertown
12.32 Jackie Baldwin a 9 Kenosha Bradford
5/24
D1 Sectional @ Waterford
12.33 Aimee Rice-Strand a 10 Osceola
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
12.34 Jayne Bertieri a 10 Germantown
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
12.35 Amber Sanderson a 12 La Crosse Logan
5/12
Mississippi Valley Meet @ UW-L
12.40 Cassy Goodrich a 10 Union Grove
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
12.41 Cierra Lee a 10 Madison La Follette
5/24
D1 Sectional @ Middleton
12.43 Megan Wadsworth a 9 Catholic Central
5/24
D3 Sectional @ Princeton
23.01 Dezerea Bryant Milw Bradley TechnicaL
2011
200 Meter Dash
24.12 Elexis Fuller-Stewart a 12 Milw Bradley Tech
6/2
D1 WIAA State Meet
24.56 Hannah Rohde a 11 Waukesha West
6/2
D1 WIAA State Meet
24.74 Gabby Beauvais a 9 Monona Grove
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
24.74 Deysha Smith-Jenkins 12 Dominican
4/11
Dino Dash @ Milw King HS
24.94 Kat Keller a 12 New Richmond
6/2
D1 WIAA State Meet
25.19 Jenni Rathsack a 12 Plymouth
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
25.34 Ambria Avery a 11 Wisconsin Lutheran
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
25.35 Aimee Rice-Strand a 10 Osceola
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
25.49 Bonnie Draxler a 10 Wrightstown
5/14
Olympian Conf @ Brillion
25.54 Angel Malone a 9 Milwaukee Riverside
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
25.56 Sara Grange a 11 Grafton
5/4
Myrhum Inv, @ Arrowhead
25.57 Cassy Goodrich a 10 Union Grove
6/2
D1 WIAA State Meet
25.78 Breanna Hopkins a 12 Racine Case
5/4
Demon Inv. @ Burlington
25.81 Mariah Higgins a 12 Medford Area
5/24
D2 Sectional @ Medford
25.81 Meg Heafy a 12 Reedsville
5/24
D3 Sectional @ Princeton
25.82 Taylor Naatz a 11 Watertown
5/15
WLT @ Watertown
25.84 Natalie Broome 11 Somerset
5/4
Amery Invitational
25.84 Tahtyana Peer a 12 Milw King [prelims]
2/11
AAU Northern @ Ill. Wesleyan
25.86 Jnana Martin a 10 Nicolet
6/2
D1 WIAA State Meet
25.87 Jessie Reineck a 12 Fox Valley Lutheran
4/24
FVL Triangular
55.18 Chidera Obasih Brookfield Central
2010
400 Meter Run
0:56.57 Bonnie Draxler a 10 Wrightstown
6/2
D2 WIAA State Meet
0:57.08 Crystal Malone a 11 Milwaukee Riverside
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
0:57.32 Kat Keller a 12 New Richmond
4/27
Rice Lake Invitational
0:57.59 Elizabeth Pospyhalla a 11 Edgar
6/2
D3 WIAA State Meet
0:57.94 Claire Gordee a 12 Wauwatosa East
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
0:58.04 Mikayla Robertson a 11 Menomonee Falls
5/15
GMC @ Brookfield East
0:58.06 Jessie Reineck a 12 Fox Valley Lutheran
6/2
D2 WIAA State Meet
0:58.06 Courtney Kalous a 11 Milwaukee Lutheran
5/24
D2 Sectional @ Kewaskum
0:58.15 Alexis Farrington a 11 Shorewood
6/2
D2 WIAA State Meet
0:58.17 Mikayla Preissner a 12 Kiel
6/2
D2 WIAA State Meet
0:58.34 Madeline Haupert a 12 La Crosse Aquinas
5/12
Mississippi Valley Meet @ UW-L
0:58.52 Taylor Naatz a 11 Watertown
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
0:58.59 Cassy Goodrich a 10 Union Grove
5/11
Doc Lund Inv @ Muskego
0:58.62 Molly Hanson a 12 Dodgeville-Mineral Point
5/11
Bulldog @ Boscobel
0:58.68 Madeline Tompach a 11 Columbus
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
0:58.73 Monica Muth a 9 Cambridge
6/2
D3 WIAA State Meet
0:58.87 Danielle Riggins a 10 Kenosha Tremper
5/21
D1 Regional @ Badger
0:58.89 Sarah Vils a 11 Mosinee
6/2
D2 WIAA State Meet
0:59.02 Jenni Rathsack a 12 Plymouth
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
0:59.10 Denielle Gerrietts a 11 Kettle Moraine Lutheran
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point
6/8
800 Meter Run
2:12.73 Madeline Haupert a 12 La Crosse Aquinas
6/2
D2 WIAA State Meet
2:13.80 Niki Rhyan a 12 Plymouth
6/2
D1 WIAA State Meet
2:13.97 Alison Parker a 11 Neenah
6/2
D1 WIAA State Meet
2:14.58 Bridget Murphy a 11 Seymour
6/2
D1 WIAA State Meet
2:14.74 Taylor Zimprich a 12 Waunakee
6/2
D1 WIAA State Meet
2:14.85 Vanessa Boorse a 10 Wausau East
6/2
D1 WIAA State Meet
2:14.91 Molly Hanson a [Meet Recd] 12 Dodgeville-Mineral Pt
4/17
Prairie du Chien Relays
2:15.24 Erica Wanie a 10 West Bend West
6/2
D1 WIAA State Meet
2:15.51 Tricia Serres a 12 Platteville
4/17
Prairie du Chien Relays
2:15.63 Kayla Anderson a 12 Verona Area
6/2
D1 WIAA State Meet
2:16.07 Ali Olson a 12 Bloomer
6/2
D2 WIAA State Meet
2:16.12 Lauren Holtz a 12 Homestead
6/2
D1 WIAA State Meet
2:16.23 Taylor Miller a 10 Mauston
6/2
D2 WIAA State Meet
2:16.38 Kristen Linzmeier a 11 Chilton
6/2
D2 WIAA State Meet
2:16.98 Rachel Sudbury a 12 Tomahawk
6/2
D2 WIAA State Meet
2:17.20 Nicole Schmidt a 11 Menomonie
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
2:17.38 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar
6/2
D3 WIAA State Meet
2:17.44 Emily Gapinski 12 Sheboygan North [Conf Rec]
5/15
FRCC @ Manitowoc
2:17.52 Emma Anderson a 12 Shell Lake
6/2
D3 WIAA State Meet
2:17.57 Delaney FitzPatrick a 11 Lakeland Union
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna
6/24
1600 Meter Run
4:54.06 Molly Seidel a 12 University Lake School
4/18
Spartan Inv @ Brookfield East
4:54.80 Molly Hanson a 12 Dodgeville-Mineral Point
6/2
D2 WIAA State Meet
4:55.23 Tricia Serres a 12 Platteville
6/2
D2 WIAA State Meet
4:56.96 Delaney FitzPatrick a 11 Lakeland Union
6/2
D1 WIAA State Meet
4:57.84 Natalie Schudrowitz a 10 Tosa East [Sch Recd]
6/2
D1 WIAA State Meet
4:58.38 Madeline Haupert a 12 Aquinas
6/2
D2 WIAA State Meet
4:58.60 Haley Johnson a 12 Plymouth
6/2
D1 WIAA State Meet
4:59.05 Sarah Heineman a 12 Waunakee
6/2
D1 WIAA State Meet
4:59.36 Jackie Dubnicka a 10 Arrowhead
6/2
D1 WIAA State Meet
4:59.55 Elizabeth Flatley a 10 Brookfield Central
5/15
GMC @ Brookfield East
5:00.03 Katie Wetzstein a 12 Hudson
6/2
D1 WIAA State Meet
5:01.10 Alison Parker a 11 Neenah [Meet Recd]
4/27
Neenah Co-Ed Invitational
5:01.15 Jessica Parker a 10 Neenah
4/20
Watertown Outdoor Invite
5:01.94 Ali Olson a 12 Bloomer
6/2
D2 WIAA State Meet
5:02.35 Mairin Cahil a 10 Dodgeville-Mineral Point
6/2
D2 WIAA State Meet
5:02.43 Leah Holmes a 11 Superior
6/2
D1 WIAA State Meet
5:02.62 Kristin Linzmeier a 11 Chilton
6/2
D2 WIAA State Meet
5:03.84 Lea Patek a 10 Arrowhead
5/4
Myrhum Inv, @ Arrowhead
5:04.89 Olivia Pratt a 12 Madison West
6/2
D1 WIAA State Meet
5:04.93 Breanna Colbenson 11 Spring Valley
6/2
D3 WIAA State Meet
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame
2011
3200 Meter Run
10:09.89 Molly Seidel a 12 ULS [Recd, 10:13.45 2 mile]
2/26
Brooks PR @ Seattle, WA
10:43.01 Haley Johnson 12 Plymouth
6/1
D1 WIAA State Meet
10:46.38 Sarah Heineman a 12 Waunakee
6/1
D1 WIAA State Meet
10:47.15 Olivia Pratt a 12 Madison West
6/1
D1 WIAA State Meet
10:48.78 Andrea Ostenso a 11 Ladysmith
6/1
D2 WIAA State Meet
10:53.46 Elizabeth Flatley a 10 Brookfield Central
5/11
Doc Lund Inv @ Muskego
10:54.58 Elena Barham a 12 Madison West
6/1
D1 WIAA State Meet
10:55.86 Lauren Cunningham a 11 Nicolet
6/1
D1 WIAA State Meet
10:56.91 Kelly Greenwood a 12 Two Rivers
6/1
D2 WIAA State Meet
10:57.05 Katie Wetzstein a 12 Hudson
6/1
D1 WIAA State Meet
10:57.27 Natalie Burant a 10 Arrowhead
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
11:01.03 Sarah Poirier a 12 Wausau West
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
11:01.48 Breanna Colbenson a 11 Spring Valley
6/1
D3 WIAA State Meet
11:03.09 Jackie Dubnicka a 10 Arrowhead
5/10
Classic 8 Conf @ Waukesha N
11:04.16 Liz Smits a 12 McFarland
6/1
D2 WIAA State Meet
11:04.37 Madeline Haupert a 12 La Crosse Aquinas
5/2
Hanson Relays @ Lax Central
11:04.76 Natalie Schudrowitz a 10 Tosa East
6/1
D1 WIAA State Meet
11:05.03 Anna Eisenzimmer a 10 Dodgeville-MP
6/1
D2 WIAA State Meet
11:05.78 Lea Patek a 10 Arrowhead
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
11:05.79 Emma-Lisa Murphy a 12 Whitefish Bay
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
13.89 Elexis Fuller-Stewart Milw Bradley Technical
2011
100 Meter HH
13.90 Elexis Fuller-Stewart 12 Milw Bradley Tech [prelims]
6/1
D1 WIAA State Meet Pelims
14.01 Amber Sanderson a 12 La Crosse Logan
5/24
D1 Sectional @ Middleton
14.47 Danielle Riggins a 10 Kenosha Tremper
6/2
D1 WIAA State Meet
14.53 Valerie Thames a 11 Milwaukee Riverside
6/2
D1 WIAA State Meet
14.55 Allissa Nelson a 11 Sun Prairie
5/24
D1 Sectional @ Middleton
14.60 Danielle Kohlwey a 9 Holmen
5/24
D1 Sectional @ Middleton
14.61 Cathy Brunette a 11 Grafton
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
14.70 Kaitlyn Hastings a 12 Catholic Memorial
6/2
D2 WIAA State Meet
14.84 ToNaya Gulley a 10 Kenosha Tremper
5/24
D1 Sectional @ Waterford
14.85 Elissa Sievila a 12 South Milwaukee [Fac Recd]
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
15.11 Haley Rafferty a 11 Neenah
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
15.13 Erin Perkins 10 Marinette
6/2
D2 WIAA State Meet
15.18 Amelia Campbell a 12 Sturgeon Bay
5/3
Two Rivers Invitational
15.22 Morgan Torrance a 10 Milw Rufus King
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
15.23 Meg Anderson a 12 Cedarburg
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
15.27 Maddy Hoeft a 12 Onalaska
5/24
D1 Sectional @ Middleton
15.29 Tessa Thurs a 12 Edgar
6/2
D3 WIAA State Meet
15.30 Jenny Hagen 12 Pius XI
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
15.32 Megan Linse a 11 Jefferson
6/2
D2 WIAA State Meet
15.32 Abby Stroup a 11 Madison La Follette
5/24
D1 Sectional @ Middleton
43.46 Angie Bruecker Seymour
6/20
300 Meter LH
43.69 Michelle Garner a 12 Greenfield
6/2
D1 WIAA State Meet
43.75 Amber Sanderson a 12 La Crosse Logan
6/2
D1 WIAA State Meet
44.20 Jenny Hagen a 12 Pius XI]
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
44.37 Valerie Thames a 11 Milwaukee Riverside
6/2
D1 WIAA State Meet
44.83 Jean Wedwick a 12 Sauk Prairie
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
45.18 Jen Anderson a 10 Bay Port
6/2
D1 WIAA State Meet
45.24 Danielle Riggins a 10 Ken Tremper [Meet Record]
5/11
Doc Lund Inv @ Muskego
45.31 Candice Wayne a 12 West Bend West
6/2
D1 WIAA State Meet
45.55 Hailey Deschaine a 11 Wausau West
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
45.58 Jennifer Ellis a 11 Germantown
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
45.62 LaBreya Johnson a 12 Beloit Memorial
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
45.66 Tess Nelson a 11 Northwestern
6/2
D2 WIAA State Meet
45.78 Tessa Thurs a 11 Edgar
6/2
D3 WIAA State Meet
45.82 Amelia Campbell a 12 Sturgeon Bay
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
45.86 Kathryn Croney a 12 Oconto
6/2
D2 WIAA State Meet
45.92 Chelsey Arendt a 12 Sparta
5/24
D2 Sectional @ Boscobel
45.92 Kathleen Wartman a 12 Arrowhead
6/2
D1 WIAA State Meet
46.21 Katy Miller 11 Verona Area
5/15
Big 8 @ Sun Prairie
46.28 Karlee Schneiss a 12 Kettle Moraine Lutheran
4/24
Washington Cnty @ G'Town
46.41 Grace Backes a 10 Arcadia
5/24
D2 Sectional @ Boscobel
46.02 Milw Bradley Technical
2011
400 Meter Relay
48.75 Milw Rufus King a
6/2
D1 WIAA State Meet
49.12 Hamilton a
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
49.21 Edgar a
6/2
D3 WIAA State Meet
49.28 Osceola a
6/2
D2 WIAA State Meet
49.37 Middleton a
6/2
D1 WIAA State Meet
49.40 Wisconsin Lutheran a
6/2
D1 WIAA State Meet
49.57 Xavier a
6/2
D2 WIAA State Meet
49.59 Divine Savior Holy Angels a
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
49.85 Verona Area a
6/2
D1 WIAA State Meet
49.91 Kimberly a
6/2
D1 WIAA State Meet
49.92 Catholic Memorial a
6/2
D2 WIAA State Meet
49.97 Grafton a
6/2
D1 WIAA State Meet
50.08 Madison Memorial a
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
50.09 Madison La Follette a
5/24
D1 Sectional @ Middleton
50.17 Somerset a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
50.27 Racine Case a
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
50.30 Germantown a
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
50.31 Milwaukee Pius XI a
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
50.32 Sun Prairie a
5/24
D1 Sectional @ Middleton
50.46 Whitewater a
6/2
D2 WIAA State Meet
1:38.46 Milw Bradley Tech
7/1
800 Meter Relay
1:41.03 La Crosse Logan a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:41.21 Hamilton a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:43.01 Racine Case a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:43.47 Waukesha West a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:44.03 Verona Area a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:44.13 Milw Rufus King a
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
1:44.48 Edgar a
6/2
D3 WIAA State Meet
1:44.71 Milw Riverside a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:44.71 Divine Savior Holy Angels a
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
1:44.95 Madison La Follette a
5/24
D1 Sectional @ Middleton
1:45.15 Hortonville a
5/24
D1 Sectional @ Ashwaubenon
1:45.16 Kimberly a
6/2
D1 WIAA State Meet
1:45.27 Neenah a
6/1
D1 WIAA State Meet Prelims
1:45.32 Manitowoc Lutheran a
6/1
D3 WIAA State Meet Prelims
1:45.59 GB Notre Dame a
6/2
D2 WIAA State Meet
1:45.61 Middleton a
5/24
D1 Sectional @ Middleton
1:45.65 Arcadia a
6/2
D2 WIAA State Meet
1:45.89 Monona Grove a
5/24
D1 Sectional @ Middleton
1:46.13 Muskego a
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
1:46.17 Sun Prairie
5/21
D1 Regional @ Waunakee
3:53.07 Milwaukee Riverside
2012
1600 Meter Relay
3:53.07 Milwaukee Riverside a
6/2
D1 WIAA State Meet
3:54.50 West Bend West a
6/2
D1 WIAA State Meet
3:56.20 Verona Area a
6/2
D1 WIAA State Meet
3:56.42 Sussex Hamilton a
6/1
D1 WIAA State Meet Pelims
3:58.31 Edgar a [prelims]
6/1
D3 WIAA State Meet Prelims
3:59.28 Neenah a
6/2
D1 WIAA State Meet
3:59.65 Grafton a
6/1
D1 WIAA State Meet Pelims
4:01.24 Platteville a
6/2
D2 WIAA State Meet
4:01.25 Green Bay Notre Dame a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
4:01.33 Kenosha Termper a
5/15
SEC @ Oak Creek
4:01.65 La Crosse Aquinas a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
4:02.23 Arrowhead a
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
4:02.42 Kiel a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
4:02.94 Hortonville a
6/2
D1 WIAA State Meet
4:03.01 Sun Prairie a
6/1
D1 WIAA State Meet Pelims
4:03.16 Muskego a
6/1
D1 WIAA State Meet Pelims
4:03.17 Viroqua a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
4:03.24 Mauston a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
4:03.36 Lakeside Lutheran a
6/1
D2 WIAA State Meet Prelims
4:03.88 Plymouth a
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
09:00.42 Neenah
2012
3200 Meter Relay
09:00.42 Neenah a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:19.48 Arrowhead a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:21.84 Platteville a
6/1
D2 WIAA State Meet
09:23.46 Wausau West a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:24.75 Freedom a
6/1
D2 WIAA State Meet
09:25.51 Oconomowoc a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:25.93 Bay Port a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:29.23 Chilton a
6/1
D2 WIAA State Meet
09:31.84 Waunakee
5/8
Sauk Prar Vs. Mt Horeb
09:33.47 Verona a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:33.95 Beaver Dam a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:34.05 Sun Prairie a
5/21
D1 Regional @ Waunakee
09:34.16 McFarland a
6/1
D2 WIAA State Meet
09:35.20 Wauwatosa East a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:37.64 St. Mary's Springs a
6/1
D3 WIAA State Meet
09:38.46 New Richmond a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:39.84 Brookfield Central a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:40.01 Whitefish Bay a
6/1
D1 WIAA State Meet
09:41.36 La Crosse Central
6/1
D1 WIAA State Meet
09:42.22 Madison West a
5/12
Monona Grove Girls Invite
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour
7/3
Shot Put
48' 07.00 Kennedy Blahnik 10 Algoma [Meet Recd]
5/8
Algoma Invitational
45' 09.75 Shavana Talbert 12 Fond du Lac [Conf, Sch Rec]
5/14
Fox Valley Assoc @ Kimberly
45' 07.25 Kailee Kamps 12 Belmont [Sch Recd]
6/1
D3 WIAA State Meet
43' 03.00 Molly Griep 12 Whitewater
5/4
Tider @ Edgerton
43' 02.50 Kali Belonga 11 Altoona
4/17
Husky Inv @ E C North
43' 00.75 Alyssa Lueck 12 Big Foot
5/24
D2 Sectional @ Kewaskum
43' 00.00 Jamie Clark 12 Shawano Community
6/2
D1 WIAA State Meet
42' 04.75 Kayla Brown 12 La Crosse Logan
6/2
D1 WIAA State Meet
41' 11.50 Heather Clankie 12 Brodhead-Juda [PR]
5/4
Beloit Daily News @ Clinton
41' 10.25 LeAnna Bender 12 G.E.T. [PR, Sch, Meet Recd]
5/12
Coulee Conference @ B R Falls
41' 10.00 Emma Koeppel 12 Lake Mills
4/17
Columbus Dual
41' 05.00 JoHannah Theisen 10 Eau Claire Regis
5/24
D3 Sectional @ Colfax
41' 04.00 Taylor Steffen 11 Hudson
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
40' 11.00 Kamry Gipson 11 Sun Prairie [Sch Recd]
5/15
Big 8 @ Sun Prairie
40' 09.25 Paige Day 11 DC Everest
5/15
WVC @ Wausau East
40' 08.50 Kiley Sabin 10 Slinger
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
40' 05.00 Karissa LeCaptain 12 Algoma
5/14
Packerland Conf @ Oconto
40' 04.25 Katy Rutz 12 Amherst
6/1
D3 WIAA State Meet
40' 03.00 Lydia Pomeroy 12 Hilbert
3/22
Spartan Co-Ed Inv @ UW-O
40' 02.75 Emily Riese 12 Fond du Lac
6/2
D1 WIAA State Meet
169' 10 Jill Pedretti Verona
6/22
Discus
157' 07 Kennedy Blahnik 10 Algoma [Meet, Sch Recd]
5/14
Packerland Conf @ Oconto
152' 01 Molly Griep 12 Whitewater [Sch Recd]
4/27
Fort Atkinson Invite
143' 08 Corinne Franz [Sch Recd] 11 Madison Memorial
4/10
La Follette - Memorial Dual
140' 00 Jamie Clark 12 Shawano Community
5/15
Bay Conf Relays @ Shawano
137' 05 Sydney Tepley 12 Racine St. Catherine's
4/14
Tom Burger Inv. @ Milw Luth
137' 03 Heather Clankie 12 Brodhead-Juda
5/4
Beloit Daily News @ Clinton
136' 09 Kailee Kamps 12 Belmont
3/27
Belmont Quadrangular
136' 07 Alyssa Lueck 12 Big Foot
4/27
East Troy Invitational
135' 04 JoHannah Theisen 10 Eau Claire Regis
5/1
Cricket Inv. At Fall Creek
135' 02 Paige Day 11 DC Everest
5/5
Lady Highlander @ Homestead
134' 04 Kali Belonga 11 Altoona
4/13
Rice Lake Invitational
133' 07 Kiley Sabin 10 Slinger [Fac Recd]
5/15
WLT @ Watertown
132' 09 Katy Rutz 12 Amherst
5/3
Waupaca Vic Tree Inv.
131' 05 Emily Riese 12 Fond du Lac
4/26
Fond du Lac Cnty Meet @ N FdL
130' 10 Rachel Cecka 11 Plymouth
5/8
Plymouth Quad
130' 05 Kadie Flynn 12 Appleton North
5/7
FVA Relays @ UW-Osh
130' 05 Haley Houser 11 Stoughton
5/7
Monona Grove Triple Dual
129' 04 Abby Ristow 12 Ellsworth
6/2
D2 WIAA State Meet
129' 04 LeAnna Bender 12 G.E.T. [PR, Sch Recd]
5/24
D2 Sectional @ Boscobel
129' 04 Alicia Condon 10 Brodhead-Juda
5/12
Rock Valley Meet @ Big Foot
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East
6/17
Long Jump
18' 07.00 Micaela Creighton 11 South Milwaukee [Fac Recd]
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
18' 06.50 Bryzena Santos 10 East Troy
6/1
D2 WIAA State Meet
18' 03.25 Natalie Gottschalk 10 Waukesha South
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
18' 02.25 Brianna Ziolkowski 11 DC Everest
5/8
Wausau City Meet @ DC Everest
18' 01.25 Kanesha Freiberg 9 Madison La Follette
6/2
D1 WIAA State Meet
18' 01.00 Gabby Beauvais 9 Monona Grove
4/20
Monroe Relays
18' 00.25 Hannah Kren 11 Wisconsin Lutheran
6/2
D1 WIAA State Meet
18' 00.25 Ngozi Musa 9 DSHA
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
17' 11.00 Jean Wedwick 12 Sauk Rrairie
5/24
D1 Sectional @ Middleton
17' 10.00 Amber Williams 11 Milwaukee Hamilton
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
17' 08.75 Tatiana Rice 12 Gale-Ettrick-Trempealeau
6/1
D2 WIAA State Meet
17' 08.00 Taylor Naatz 11 Watertown
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
17' 08.00 Claire Knaus 11 Neenah
3/29
Neenah Indoor Invitational
17' 07.75 Taylor Rosenfeldt 12 Little Chute
5/24
D2 Sectional @ Little Chute
17' 07.25 Sarah Talbot 12 Franklin
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
17' 06.75 Alex Poole 12 Menomonee Falls
5/8
Ron Burling Inv @ Men. Falls
17' 06.25 Megan School 11 Wittenberg-Birnamwood
6/1
D2 WIAA State Meet
17' 06.00 Lexi Brost 10 Nekoosa
4/10
Mauston Early Bird Meet
17' 05.50 Alisha Harper 10 Brookfield East
5/21
D1 Regional @ Brookfield East
17' 05.50 Ella Skillings 12 Greenfield
5/11
Cedarburg True Team Meet
39' 05.75 Lee Ann Majerle D. C. Everest
6/10
Triple Jump
38' 06.25 Stefani Friedenfels 11 Menomonie
6/1
D1 WIAA State Meet
37' 08.25 Alisha Harper 10 Brookfield East
6/1
D1 WIAA State Meet
37' 08.25 Marissa Wustrack 10 Fond du Lac
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
37' 07.75 Mikayla Robertson 11 Menomonee Falls
6/1
D1 WIAA State Meet
37' 04.50 Allison Calkins 10 Janesville Craig [Sch Recd]
5/24
D1 Sectional @ Waterford
37' 03.25 Haley Reinke 11 Kimberly
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
37' 01.25 Tessa Thurs 12 Edgar [Marawood Conf Rec]
5/15
Marawood South @ Edgar
36' 10.50 Natalie Gottschalk 10 Waukesha South
5/24
D1 Sectional @ Waukesha North
36' 10.00 Tyler Henderson 12 Verona
5/24
D1 Sectional @ Waterford
36' 07.25 Jerica Kotarak 9 Muskego
6/1
D1 WIAA State Meet
36' 06.50 Leah Nass 12 Manitowoc Lutheran
5/24
D3 Sectional @ Princeton
36' 06.00 Nia Feaster 9 Homestead
5/5
Lady Highlander @ Homestead
36' 05.00 Natisha Hiedeman 9 Green Bay Southwest
6/1
D1 WIAA State Meet
36' 05.00 Angie Miller 12 Columbus
5/15
Capitol North @ Lakeside Luth
36' 04.75 Ninah Divine 12 Madison East
6/1
D1 WIAA State Meet
36' 03.00 Jenna Horn 11 Berlin [Sch Recd]
5/24
D2 Sectional @ Little Chute
36' 02.75 Kyra Vanden Heuvel 12 Kimberly
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
36' 02.00 Bryzena Santos 10 East Troy
5/24
D2 Sectional @ Kewaskum
36' 02.00 Dani Hartjes 12 Little Chute
5/3
Two Rivers Invitational
36' 00.25 Tatiana Rice 12 Gale-Ettrick-Trempealeau
6/2
D2 WIAA State Meet
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg
6/3
High Jump
5' 07.00 Kasey Ederer 12 Kaukauna
5/24
D1 Sectional @ Oshkosh West
5' 07.00 Audra Winter 12 Manitowoc Lutheran
5/4
Lutheran Invitational @ WLC
5' 06.00 Lauren Ineichen 12 Westosha Central
6/2
D1 WIAA State Meet
5' 06.00 Meghan Niemann 12 Kettle Moraine Lutheran
6/1
D2 WIAA State Meet
5' 06.00 Emily Brinker 11 Baraboo
5/24
D1 Sectional @ Middleton
5' 06.00 Bryton Nyman 10 Lake Mills
5/21
D2 Regional @ Whitewater
5' 06.00 Taylor Deperry 12 Shawano Community
5/21
D1 Regional @ GB Preble
5' 06.00 Cathy Brunette 11 Grafton
5/2
North Shore Relays @ G'Town
5' 06.00 Sara Grange 11 Grafton
5/2
North Shore Relays @ G'Town
5' 05.00 Hailey Valentine 11 GB Preble [Conf Recd]
4/27
Spartan Inv @ Oshkosh North
5' 05.00 Megan Hilla 10 Green Bay Preble
4/27
Spartan Inv @ Oshkosh North
5' 05.00 Kellan Flynn 12 Tomahawk
4/21
KOC Meet @ UW-Lax
5' 04.00 Alexis McKeever 10 Mukwonago
6/2
D1 WIAA State Meet
5' 04.00 Taqylor Wissbrocker 11 Rhinelander
6/2
D1 WIAA State Meet
5' 04.00 Nicole Motkowski 10 Peshtigo
6/1
D2 WIAA State Meet
5' 04.00 Sarah Krig 11 Somerset
6/1
D2 WIAA State Meet
5' 04.00 Jessie Welch 12 West Salem
6/1
D2 WIAA State Meet
5' 04.00 Natalie Gottschalk 12 Waukesha South
5/21
D1 Regional @ Brookfield East
5' 04.00 Mara Hanson 11 Baldwin - Woodville
5/21
D2 Regional @ St Croix Central
5' 04.00 Lauren O'Brien 12 Verona Area
5/21
D1 Regional @ Oregon
12' 07.00 Bonnie Draxler Wrightstown
2012
Pole Vault
13' 03.00 Bonnie Draxler 10 Wrightstown
5/24
D2 Sectional @ Little Chute
13' 01.00 Camille Gilson 12 Arrowhead
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls
12' 10.00 Alex Flucke 11 Ashwaubenon
5/21
D1 Regional @ GB Preble
11' 09.00 Faryn Wirkus 12 Edgar
6/2
D3 WIAA State Meet
11' 09.00 Taylor Corkum 11 Wisconsin Lutheran
5/24
D1 Sectional @ Wis Lutheran
11' 06.00 Sabrina Wolter 11 Xavier [Ties Sch Recd]]
5/24
D2 Sectional @ Little Chute
11' 06.00 Nicole Larson 11 WA Central [Sch, Conf Rec]
5/15
GMC @ Brookfield East
11' 03.00 Grady Keding 11 D. C. Everest
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
11' 03.00 Mikayla Laue 11 Richland Center
5/15
Southwestern @ River Valley
11' 03.00 Kara Metzger 12 Waukesha South
4/13
Kettle Moraine Girls Open Meet
11' 02.00 Shannon Burke 12 Sussex Hamilton
5/4
Myrhum Inv, @ Arrowhead
11' 00.00 Audra Weis 11 Burlington
6/1
D1 WIAA State Meet
11' 00.00 Casey Fall 12 Hudson
5/24
D1 Sectional @ Rice Lake
11' 00.00 Taylor Amann 10 Arrowhead
5/21
D1 Regional @ Hamilton
10' 09.00 Rachael Whitefield 10 Ashwaubenon
5/24
D1 Sectional @ Ashwaubenon
10' 09.00 Katrina Fuchs 12 Sauk Prairie
5/21
D1 Regional @ Holmen
10' 09.00 Shaundra Rasmussen 11 Whitewater
4/3
Whitewater Triangular
10' 06.00 Leah Richter 11 Fond du Lac
6/1
D1 WIAA State Meet
10' 06.00 Lily Hayes 10 Whitefish Bay
6/1
D1 WIAA State Meet
10' 06.00 Sofie Yang 12 Whitefish Bay
5/24
D1 Sectional @ Menom. Falls

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com