Week 12: All-Division Honor Roll List For June 2, 2013
Compiled by Dave Figi


Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'a' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 27 - June 2. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 1

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. 55m Lists | Odd Relays | Wheelchair HR

Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant D1 Milw Bradley Technical 2011 100 Meter Dash
11.81 Tahtyana Peer a 12 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
12.11 Alexis Redd-Triggs a 11 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
12.19 Jackie Baldwin a 10 Kenosha Bradford 5/20 D1 Regional @ LG Badger
12.21 Hannah Rohde a 12 Waukesha West 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
12.24 Nadia Williams 9 Mt Horeb 4/30 Waunakee Vs. Mount Horeb
12.26 Cassy Goodrich a 11 Union Grove [Stadium Recd] 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
12.28 ToNaya Gulley a 11 Kenosha Tremper 5/20 D1 Regional @ LG Badger
12.32 Ngozi Musa a 10 DSHA 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
12.34 Jaliyah Elliott 9 Beloit Memorial 5/7 Beloit Memorial @ Jsvl Craig
12.36 Kyla Blackmon a 11 Brown Deer [prelims] 5/20 D2 Regional @ K. M. Lutheran
12.39 Gabby Beauvais 10 Monona Grove 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
12.39 Aimee Rice-Strand a 11 Osceola 5/23 D2 Sectional @ Bloomer
12.44 Kayleigh Topel 11 Lake Mills 5/20 D2 Regional @ Clinton
12.44 Natalie Broome 12 Somerset 5/7 Viking Inv @ Colfax
12.46 Kailey Reynolds a 10 Whitewater 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
12.48 Kelsey Worachek a 11 Xavier 5/23 D2 Sectional @ Little Chute
12.48 Jen Wellnitz a 11 Blackhawk 5/20 D3 Regional @ Cuba City
12.48 Jaali Parrish a 10 Viroqua 5/6 Blackhawk Inv @ Viroqua
12.48 Vanessa Voss a 12 Arrowhead 4/26 Badger Invite @ LG Badger
12.51 Maddy Marko a 9 Kenosha Bradford 5/6 Kenosha Cnty @ Westosha
23.01 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2011 200 Meter Dash
24.07 Tahtyanna Peer a 12 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
24.59 Danielle Riggins a 11 Kenosha Tremper 5/14 Southeastern @ Oak Creek
24.69 Gabby Beauvais a 10 Monona Grove 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
24.77 Hannah Rohde a 12 Waukesha West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
24.97 Sara Grange a 12 Grafton 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.08 Cassy Goodrich a 12 Union Grove 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
25.17 Angel Malone a 10 Milwaukee Riverside [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.30 Kyla Blackmon a 11 Brown Deer 5/20 D2 Regional @ K. M. Lutheran
25.42 Nyairah Abdullah a 10 Milwaukee Riverside [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.54 Ambria Avery a 12 Wisconsin Lutheran 5/20 D1 Regional @ Mukwonago
25.56 Jnana Martin a 11 Nicolet [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.57 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
25.57 Aimee Rice-Strand a 11 Osceola 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
25.59 Alexis Farrington a 12 Shorewood 5/20 D2 Regional @ K. M. Lutheran
25.64 Frankie Morris 12 East Troy 4/30 East Troy/McFarland/Jefferson
25.66 Jaia Howard a 11 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.69 Alissa Ewing a 12 Brookfield Central 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
25.70 Bennisha Nunn a 11 Racine Case 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
25.74 Jaali Parrish a 10 Viroqua 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
25.75 Peyton Tepp a 12 SPASH 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
54.92 Hannah Rohde Waukesha West 2013 400 Meter Run
0:54.92 Hannah Rohde a 12 Waukesha West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:55.99 Tahtyanna Peer a 12 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
0:56.05 Cassy Goodrich a 12 Union Grove 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:56.19 Bonnie Draxler a 11 Wrightstown 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
0:56.86 Sara Grange a 12 Grafton 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:57.01 Crystal Malone a 12 Milwaukee Riverside 5/15 MPS City @ Pulaski HS
0:57.68 Frankie Morris a 12 East Troy 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
0:57.70 Danielle Gerrietts a 12 Kettle Moraine Lutheran 5/20 D2 Regional @ K. M. Lutheran
0:57.83 Ambria Avery a 12 Wisconsin Lutheran 5/14 WLT @ West Bend West
0:57.84 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:57.89 Courtney Kalous a 12 Milwaukee Lutheran 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
0:58.01 Erica Wanie a 11 West Bend West 5/14 WLT @ West Bend West
0:58.09 Elise Ditscheit a 11 Wauwatosa West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:58.20 Taylor Naatz a 12 Watertown 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:58.39 Brittany Davis a 10 Benton-S.M.-Shullsburg 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:58.39 Tyana Loiselle a 9 Chippewa Falls 5/31 D2 WIAA Preliminaries @ UW-L
0:58.46 Mikayla Robertson a 12 Menomonie falls 5/20 D1 Regional @ Watertown
0:58.49 Jaali Parish a 10 Viroqua 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
0:58.70 Alexis Farrington a 12 Shorewood 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
0:58.83 Helen Thames a 10 Milwaukee Riverside 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point 1985 800 Meter Run
2:14.33 Rachel Atchison a 12 East Troy 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:15.27 Talia Spiegelberg a 11 Wisconsin Lutheran 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:15.33 Bridget Murphy a 12 Seymour 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:15.85 Courtney Kalous a 12 Milwaukee Lutheran 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.17 Madeline Brunner a 12 Sugar River 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.17 Emma Langer a 9 Waukesha West 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
2:16.21 Jennifer Parker a 11 Neenah 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.28 Lauren Peters a 10 Freedom 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.36 Erica Wanie a 11 West Bend West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
2:16.37 Monica Geiser a 9 Brillion 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.51 Delaney FitzPatrick a 12 Lakeland [Sch Recd] 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.64 Alison Parker a 12 Neenah 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.81 Paige Peschel a 11 Westfield-Montello 5/23 D2 Sectional @ Boscobel
2:17.26 Taylor Miller a 11 Mauston 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
2:17.30 Brittany Kozlowski a 12 New Berlin West 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
2:17.90 Nicole Schmidt a 12 Menomonie 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:18.24 Kristen Linzmeier a 12 Chilton 5/23 D2 Sectional @ Little Chute
2:18.52 Elizabeth Flatley a 11 B'rookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
2:18.63 Leah Johnson a [Sch Recd] 11 Pardeeville [Conf Recd] 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
2:18.67 Aiden Campbell a 9 Abundant Life 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:56.91 Jessica Parker a 11 Neenah 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:01.14 Ally Anich a 12 Racine Horlick 5/14 Southeastern @ Oak Creek
5:01.25 Stephanie Nielsen a 12 Racine Case 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:01.39 Elizabeth Flatley a 11 Brookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
5:02.17 Delaney FitzPatrick a 12 Lakeland 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
5:03.17 Isabel Seidel a 11 University Lake School 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
5:03.20 Delaney Sinnen a 11 Random Lake 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
5:03.29 Alison Parker a 12 Neenah 4/6 W/TFA @ UW-Whitewater
5:03.73 Gina Sereno a 12 Madison West 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:04.07 Payton Wesyley a 9 Arrowhead 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:04.53 Paige Peschel a 11 Westfield-Montello 5/23 D2 Sectional @ Boscobel
5:04.59 Katie Hietpas a 9 Sun Prairie 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:04.74 Mairin Cahill a 11 Dodgeville-MP 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
5:05.06 Jackie Dubnicka a 11 Arrowhead 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
5:07.16 Lea Patek a 11 Arrowhead 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
5:07.68 Jamie Shannon a 12 McFarland 5/23 D2 Sectional @ Boscobel
5:08.29 Carly Atchison a 9 East Troy 4/6 W/TFA @ UW-Whitewater
5:09.12 Breanna Colbensin a 12 Spring Valley 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
5:09.19 Michaela Christenson a 12 Baraboo 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
5:09.61 Morgan Florsheim a 11 Shorewood 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
10:11.48 Allie Woodward GB Notre Dame 2011 3200 Meter Run
10:37.93 Mairin Cahill a 10 Dodgeville-Mineral Pt 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
10:39.85 Gina Sereno a 12 Madison West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:40.34 Elizabeth Flatley a 11 Brookfield Central 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:40.91 Natalie Burant a 11 Arrowhead 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:41.39 Aubrey Roberts a 9 Eau Claire Memorial 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:42.65 Delaney Sinnen a 11 Random Lake 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
10:46.05 Andrea Ostenso a 12 Ladysmith 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
10:46.76 Brittney Feivor a 12 Kenosha Tremper 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:47.56 Katie Hietpas a 9 Sun Prairie 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:49.74 Amy Davis a 10 Edgewood [School Recd] 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
10:51.12 Mariah Frank a 12 Appleton West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:55.10 Morgan Florsheim a 9 Shorewood 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
10:56.24 Breanna Colbenson a 12 Spring Valley 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:57.71 Ally Anich a 12 Racine Horlick 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:01.21 Jamie Shannon a 12 McFarland [Sch Record] 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
11:02.65 Isabell Seidel a 11 University Lake School 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:05.66 Hannah Owens a 9 Dodgeville-Mineral Pt 5/23 D2 Sectional @ Boscobel
11:06.57 Lianna Mack a 11 Sauk Prairie 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
11:06.92 Carly Terp a 11 Two Rivers [Meet Recd] 4/26 Neenah Invitational
11:07.44 Paige Skorseth a 11 River Falls 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
13.89 Elexis Fuller-Stewart D1 Milw Bradley Technical 2011 100 Meter HH
13.94 Danielle Riggins a 11 Kenosha Tremper 5/20 D1 Regional L. G. Badger
14.01 ToNaya Gulley a 11 Kenosha Tremper 5/20 D1 Regional L. G. Badger
14.19 Valerie Thames a 12 Milw Riverside 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
14.68 Danielle Kohlwey a 10 Holmen 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
14.77 Sydnee Matthew a 11 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
15.08 Megan Linse a 12 Jefferson 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
15.14 Brittany Dulak a 12 Mosinee 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
15.32 Haley Rafferty a 12 Neenah 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
15.34 Lyssa Veres a 12 Viroqua 5/23 D2 Sectional @ Boscobel
15.36 Jen Anderson a 11 Bay Port 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
15.42 Tristyn Forget a 12 Mt Horeb 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
15.46 Kari Schneiss a 10 K. M. Lutheran [prelims] 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
15.47 Maddie Davis a 10 Catholic Memorial [prelims] 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
15.47 Danielle Weber a 11 Cuba City 5/20 D3 Regional @ Cuba City
15.47 Ceanna Soper a 11 Arrowhead 4/26 Badger Invite @ LG Badger
15.48 Lulu Allen-Waller a 12 Madison West 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
15.49 Morgan Torrence a 12 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
15.50 Amanda Wanie a 10 West Bend West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
15.52 Loren Abbrederis a 11 Wisconsin Rapids 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
15.54 Tess Nelson a 12 Northwestern [prelims] 5/23 D2 Sectional @ Bloomer
43.04 Valerie Thames Milwaukee Riverside 2013 300 Meter LH
43.04 Valerie Thames a 12 Milwaukee Riverside 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
44.82 Amanda Wanie a 10 West Bend West 5/14 WLT @ West Bend West
44.86 ToNaya Gulley a 11 Kenosha Tremper 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
44.98 Danielle Riggins a 11 Kenosha Tremper 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
45.15 Jennifer Ellis a 12 Germantown 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
45.24 Danielle Kohlwey a 10 Holmen 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
45.84 Kathleen Wartman a 11 Arrowhead 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
45.93 Jackie Butler a 12 Oshkosh West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
45.95 Emma Severson a 10 Columbus 5/23 D2 Sectional @ Boscobel
45.98 Hannah Mertens a 10 Hartford 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
46.04 Lulu Allen-Waller a 12 Madison West 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
46.18 Ceanna Soper a 11 Arrowhead 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
46.20 Tess Nelson a 12 Northwestern 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
46.46 Jen Anderson a 11 Bay Port 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
46.53 Haley Rafferty a 12 Neenah 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
46.60 Addy Baker a 9 Ripon 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
46.62 Meredith Heller a 12 Whitnall 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
46.78 Alisha Blank a 10 Waupaca 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
46.79 Sammie Gassner a 12 Germantown 5/14 North Shore @ Germantown
46.80 Hailey Deschaine a 11 Wausau West 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
46.02 Milw Bradley Technical 2011 400 Meter Relay
48.20 Milwaukee King a 4/30 MPS Relays @ Pulaski Stadium
48.86 Brookfield Central a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.13 Milwaukee Riverside a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
49.25 Brookfield Academy a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
49.27 Wisconsin Lutheran a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.31 Osceola a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
49.40 Wauwatosa West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.49 Oshkosh West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.73 La Crosse Logan a School Record 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.86 Catholic Memorial a 5/20 D2 Regional @ Wisconsin Luth
49.87 Xavier a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
49.89 Waunakee a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
49.90 Kenosha Bradford a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
49.97 Janesville Craig a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
50.01 Sun Prairie a 5/15 Big '8' @ Lussier - Madison
50.03 Germantown a 5/1 No. Shore Relays @ Cedarburg
50.06 Arrowhead a 5/20 D1 Regional @ Watertown
50.07 Brookfield East a 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
50.16 Brown Deer a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
50.22 South Milwaukee a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:38.46 Milw Bradley Tech 2008 800 Meter Relay
1:41.55 Milwaukee King a 4/30 MPS Relays @ Pulaski Stadium
1:43.22 La Crosse Logan a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.31 Wisconsin Lutheran a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.42 Bay Port a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.81 Verona Area a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.93 Wausau West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:44.05 Sun Prairie a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:44.08 Arrowhead a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:44.88 Milwaukee Riverside a 5/15 MPS City @ Pulaski HS
1:45.15 Lakeside Lutheran a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
1:45.23 Arcadia a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
1:45.37 Oshkosh West a 5/20 D1 Regional @ Neenah
1:45.38 Brookfield East a 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
1:45.46 Monona Grove a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:45.49 Nicolet a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
1:45.77 Whitefish Bay a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
1:45.79 Madison La Follette a 5/20 D1 Regional @ Middleton
1:45.85 GB Notre Dame a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
1:45.99 D.S.H.A. a 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
1:46.07 Hudson a 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
3:52.82 Milwaukee Riverside 2013 1600 Meter Relay
3:50.23 Milwaukee Riverside a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
3:58.45 East Troy a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
3:58.70 GB Notre Dame a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
3:58.75 Whitefish Bay a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
3:59.28 West Bend West a 5/14 WLT @ West Bend West
3:59.61 Middleton a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
3:59.84 Hartford a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
3:59.86 Chippewa Falls a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
4:00.62 Waukesha West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
4:00.93 Muskego a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:01.32 Oregon a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
4:01.66 Edgar a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:01.70 Brillion a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
4:01.86 Grafton a 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
4:01.91 Columbus a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
4:01.94 Lakeside Lutheran 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
4:02.18 Verona Area 5/20 D1 Regional @ Verona
4:02.46 Sun Prairie a 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
4:02.75 River Falls a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:03.30 Ashwaubenon a 5/14 FRCC @ Green Bay Southwest
09:00.42 Neenah 2012 3200 Meter Relay
09.19.00 East Troy a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
09:19.87 Neenah a 4/25 Penn Relays @ Philadelphia
09:25.16 Dodgeville-Mineral Pt a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
09:29.25 Waukesha West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:29.61 Eau Claire Memorial a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:31.20 Middleton a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:31.45 Arrowhead a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:31.47 St Mary's Springs a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09:33.90 Beaver Dam a 5/14 WLT @ West Bend West
09:34.80 Franklin a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:35.17 Whitefish Bay a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:35.54 GB Notre Dame a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
09:36.01 New Berlin West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:37.09 Freedom a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
09:37.74 Osceola a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
09:38.14 Chilton a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
09:38.15 Kimberly a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:38.53 Hortonville a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:38.88 Sun Prairie a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:39.11 Madison Edgewwod a 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour 2010 Shot Put
49' 01.50 Kennedy Blahnik 11 Algoma [D3 Recd] 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
43' 04.75 Kiley Sabin 11 Slinger 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
43' 00.50 Taylor Steffen 12 Hudson 4/23 Old Abe Inv. @ E. C. Memorial
42' 04.00 Kamry Gipson 12 Sun Prairie [Sch Recd] 5/20 D1 Regional @ Middleton
42' 01.50 Kendra Antony 12 Melrose-Mindoro 5/20 D3 Regional @ Whitehall
41' 03.00 Annalese Lamke 10 Gale-Ettrick-Trempealeau 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
41' 03.00 Haley Houser 12 Stoughton [School Recd] 5/23 D1 Sectional @ Waterford
41' 01.50 Katie Cihlar 11 Wausau West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
41' 01.25 Melissa May 12 Marshfield 5/10 Heather Johnson Mem @ W.D.
40' 11.50 Michelle Brandt 12 Wausau West 4/22 Badger Challenge @ Portage HS
40' 10.00 Emily Gross 11 Unity 5/20 D2 Regional @ Frederic
40' 08.00 Courtney Chaney 11 Milwaukee King 4/26 Dan Benson @ Tosa West
40' 06.25 Kirsten Henry 12 Fennimore [Sch Recd] 4/27 Timberwolves Inv @ River Ridge
40' 02.50 Heather Buckler 11 Clinton 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
40' 02.50 Brittney Keach 11 Lake Mills 5/20 D2 Regional @ Clinton
40' 01.00 Katie Taylor 9 Hayward 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
39' 11.75 Kris Lindow 9 Ashwaubenon 5/7 FRCC West @ GB West
39' 09.00 Andrionna Ellis 11 Milwaukee Lutheran 4/26 Dan Benson @ Tosa West
39' 08.00 Riley Haight 9 Portage 4/22 Badger Challenge @ Portage HS
39' 07.00 JoHannah Theisen 11 Eau Calire Regis 4/26 Schultz Inv. @ Arcadia
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
157' 10 Kennedy Blahnik 11 Algoma [PR,Sch/Meet Recd] 5/7 Algoma Invitational
148' 07 Corinne Franz 12 Madison Memorial 5/11 Monona Grove Invite
140' 09 Katy Cihlar 11 Wausau West 5/20 D1 Regional @ DC Everest
138' 07 Sam Noennig 9 Hartford [Field Record] 5/6 WLT Relays @ Watertown
136' 11 Kiley Sabin 11 Slinger 5/10 Hartford Invitational
136' 09 Jasmine Noel 11 Sturgeon Bay 5/23 D2 Sectional @ Little Chute
134' 11 Mallory Nickerson 12 Pulaski 4/30 Bay Port Quadrangular
132' 08 Genevieve Gates 12 Sheboygan Falls 5/14 Eastern Wisconsin @ Plymouth
129' 06 JoHannah Theisen 11 Eau Claire Regis 5/14 Western Cloverbelt @ Osseo-Fa
125' 07 M.E. Dodge 9 East Troy 5/14 Edgerton-East Troy Dual
124' 10 Paige Day 12 DC Everest 5/20 D1 Regional @ DC Everest
124' 10 Samantha Reilly 10 Sheboygan Falls 5/20 D2 Regional @ Valders
121' 05 Cassidy Detert 10 Marion 5/20 D3 Regional @ Tri-County
121' 05 Alicia Condon 11 Brodhead-Juda 5/7 Brodhead-Juda Vs. Clinton
120' 09 Keegan Kamps 10 Belmont 4/29 Fennimore Invitational
120' 08 Carlie Zimmerman 10 Baraboo 4/26 Baraboo Relays
120' 05 Jenna Rosenthal 11 Fond du Lac 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
120' 02 Katlyn Gerdmann 10 Southern Door 5/23 D2 Sectional @ Little Chute
120' 01 Hanna Barton 11 McFarland 5/20 D2 Regional @ Belleville
120' 01 Ashley Hartwig 12 Janesville Parker 5/10 Tom Mueller @ Oregon
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East 1994 Long Jump
19' 01.00 Morgan Johnson 11 Hayward 5/23 D2 Sectional @ Bloomer
18' 11.50 Gabby Beauvais 10 Monona Grove 5/7 Monroe Triple Dual
18' 08.75 Ngozi Musa 10 D.S.H.A. 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
18' 07.75 Natisha Heideman 10 GB Southwest 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
18' 07.75 Micaela Creighton 12 South Milwaukee 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
18' 07.00 Abby Scharbarth 12 Lakeland 5/23 D2 Sectional @ Bloomer
18' 06.50 Angel Malone 10 Milwaukee Riverside 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
18' 06.00 Amber Williams 12 Milwaukee Hamilton 5/15 MPS City @ Pulaski HS
18' 06.00 Sydnee Matthew 11 Milwaukee King 5/15 MPS City @ Pulaski HS
18' 04.25 Kanesha Freiberg 11 Madison La Follette 5/20 D1 Regional @ Middleton
18' 04.00 Jenna Ladsten 12 Blair-Taylor 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
18' 03.75 Natalie Gottschalk 11 Waukesha South 3/23 Cardinal Relays@ Waukesha So
18' 02.50 Breanna Ziolokowski 12 DC Everest 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
18' 02.00 Jade Nolan 10 Milw Madison Univ 5/15 MPS City @ Pulaski HS
18' 00.00 Sage Swanson 12 La Crosse Central 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
17' 10.50 Aerial Holt 12 Men. Falls [Stad Recd] 5/20 D1 Regional @ Watertown
17' 10.25 Bryzena Santos 11 East Troy 5/11 Rock Valley Conf @ Brodhead
17' 10.00 Jen Wellnitz 11 Blackhawk 5/20 D3 Regional @ Cuba City
17' 09.25 Taylor Naatz 12 Watertown 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
17' 09.25 Alisha Harper 11 Brookfield East 5/1 GMC Relays @ Sussex Hamilton
40' 04.00 Mikayla Robertson Menomonee Falls 2013 Triple Jump
40' 04.00 Mikayla Robertson 12 Men. Falls [D1 Recd]] 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
38' 05.75 Natisha Hiedeman 10 GB Southwest 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
37' 09.75 Natalie Gottschalk 11 Waukesha South 3/27 Classic 8 Indoor @ Waukesha S
37' 09.50 Alisha Harper 11 Brookfield East 5/1 GMC Relays @ Sussex Hamilton
37' 08.25 Amber Williams 12 Milwaukee Hamilton 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
37' 05.00 Isabella Samuels 10 Green Bay Preble 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
37' 04.25 Haley Reinke 12 Kimberly 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
37' 04.00 Karlie Place 11 River Falls 5/14 Big Rivers @ Hudson
37' 03.75 Sydnee Matthew 11 Milwaukee King 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
37' 01.50 Kayla Lisowe 11 Chilton 5/23 D2 Sectional @ Little Chute
37' 00.75 Melissa Kirchoff 11 Franklin 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 11.00 Rayna Graham 12 Racine Horlick 5/14 Southeastern @ Oak Creek
36' 11.00 Nia Feaster 10 Homestead 5/1 No. Shore Relays @ Cedarburg
36' 10.50 Taylor Weis 11 Kettle Moraine 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 09.00 Stephanie Friedenfels 12 Menomonie 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 09.00 Morgan Johnson 11 Hayward 5/23 D2 Sectional @ Bloomer
36' 07.00 Chisom Obasih 10 Brookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
36' 06.00 Alli Calkins 11 Janesville Craig 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 06.00 Kayleigh Topel 11 Lake Mills 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
36' 06.00 Karina Marchan 11 Wild Rose 5/20 D3 Regional @ Tri-County
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 08.00 Natisha Hiedeman 10 GB Southwest 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
5' 07.00 Khadia Hollingsworth 10 Brookfield East 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 07.00 Rachael Cecka 12 Plymouth [Meet Recd] 3/22 Manitowoc Invitational
5' 07.00 Megan Hilla 11 Green Bay Preble 3/13 GB City @ Green Bay Preble
5' 06.00 Tierney Lindner 10 Sun Prairie 3/16 Tri State-LG @ UW-Platteville
5' 05.00 Nicole Motkowski 11 Peshtigo 5/20 D2 Regional @ Freedom
5' 05.00 Adriana Staples 11 Kenosha St Josephs 5/6 Kenosha Cnty @ Westosha
5' 04.00 Steph Pladies 10 Mukwonago 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 04.00 Alexis Mckeever 11 Mukwonago 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 04.00 Taylor Stanek 10 Dodgeville-MP 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Lexi Chanos 12 Madison Edgewood 5/31 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 04.00 Amanda Schaefer 10 Kimberly 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
5' 04.00 Alyssa Weiller 12 Oshkosh West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
5' 04.00 Sam Morateck 12 Palmyra-Eagle 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
5' 04.00 Brianna Ziolokowski 12 DC Everest 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
5' 04.00 Natisha Hiedeman 10 GB Southwest 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
5' 04.00 Bryton Nyman 11 Lake Mills 5/23 D2 Sectional @ Whitewater
5' 04.00 Emily Brinker 11 Baraboo 5/20 D1 Regional @ Baraboo
5' 04.00 Allison Johnson 10 Clintonville 5/20 D2 Regional @ Freedom
5' 04.00 Faye Bailie 9 Platteville 5/20 D2 Regional @ River Valley
12' 07.00 Bonnie Draxler Wrightstown 2012 Pole Vault
13' 05.00 Bonnie Draxler 11 Wrightstown 4/16 Manitowoc Luth. Triangular
12' 03.00 Rayce Albino 10 New Berlin West 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
12' 02.00 Alex Flucke 12 Ashwaubenon 4/4 FRCC West @ Bay Port HS
12' 00.00 Nicole Larson 12 W. A. Central [Sch Recd] 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
12' 00.00 Taylor Amann 11 Arrowhead 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
11' 06.25 Taylor Corkum 12 Wisconsin Lutheran 2/10 WI USA TF Indoor @ Carthage
11' 06.00 Kylie Swiekatowski 9 De Pere 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Lily Hayes 11 Whitefish Bay 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Mandy Sinkler 11 Mukwonago 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Audra Weiss 12 Burlington 5/23 D1 Sectional @ Waterford
11' 06.00 Grady Keding 12 DC Everest 5/20 D1 Regional @ DC Everest
11' 03.00 Marlena Wagner 12 Lena-St Thomas Academy 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 03.00 Mikayla Laue 12 Richland Center 5/14 Southwest @ Lancaster
11' 03.00 Karlie Place 11 River Falls 5/14 Big Rivers @ Hudson
11' 01.00 Tre Voegeli 11 Monroe 5/20 D2 Regional @ Belleville
11' 00.00 Mackenzie Nuthals 11 Bay Port 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
11' 00.00 Rachel Whitefield 11 Ashwaubenon 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
11' 00.00 Riley Claude 11 River Falls 4/6 All-American @ UW-Riv Falls
10' 09.00 Holly Logan 12 Northwestern 6/1 D2 WIAA Finals @ UW-Lax
10' 09.00 Shae Opichka 9 De Pere 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com