Week 12: Division 1 Honor Roll List For June 2, 2013
Compiled by Dave Figi

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'a' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 27 - June 1, Results as of 10:00 PM, Saturday, June 1

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. 55m Lists | Odd Relays | Wheelchair HR

Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant D1 Milw Bradley Technical 2011 100 Meter Dash
11.81 Tahtyana Peer a 12 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
12.11 Alexis Redd-Triggs a 11 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
12.19 Jackie Baldwin a 10 Kenosha Bradford 5/20 D1 Regional @ LG Badger
12.21 Hannah Rohde a 12 Waukesha West 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
12.26 Cassy Goodrich a 11 Union Grove [Stadium Recd] 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
12.28 ToNaya Gulley a 11 Kenosha Tremper 5/20 D1 Regional @ LG Badger
12.32 Ngozi Musa a 10 DSHA 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
12.34 Jaliyah Elliott 9 Beloit Memorial 5/7 Beloit Memorial @ Jsvl Craig
12.39 Gabby Beauvais 10 Monona Grove 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
12.48 Vanessa Voss a 12 Arrowhead 4/26 Badger Invite @ LG Badger
12.51 Maddy Marko a 9 Kenosha Bradford 5/6 Kenosha Cnty @ Westosha
12.53 Marissa Cosey a 10 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
12.54 Julia Douglas a 11 Hudson 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
12.54 Hali Braun a 12 DC Everest 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
12.55 Melinda Gayle a 12 Homestead [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
12.56 Julia Douglas a 11 Hudson [prelims] 5/20 D1 Regional @ New Richmond
12.56 Chisom Obasih a 10 Brookfield Central 5/14 GMC @ Brookfield Central
12.56 Endaisha Burks a 10 Milwaukee Riverside 4/26 East Troy Invitational
12.58 Lamaris Marrero a 10 Milwaukee Washington 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
12.58 Dayna Schultz a 9 Wisconsin Rapids 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
23.01 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical 2011 200 Meter Dash
24.07 Tahtyanna Peer a 12 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
24.59 Danielle Riggins a 11 Kenosha Tremper 5/14 Southeastern @ Oak Creek
24.69 Gabby Beauvais a 10 Monona Grove 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
24.77 Hannah Rohde a 12 Waukesha West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
24.97 Sara Grange a 12 Grafton 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.08 Cassy Goodrich a 12 Union Grove 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
25.17 Angel Malone a 10 Milwaukee Riverside [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.42 Nyairah Abdullah a 10 Milwaukee Riverside [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.54 Ambria Avery a 12 Wisconsin Lutheran 5/20 D1 Regional @ Mukwonago
25.56 Jnana Martin a 11 Nicolet [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.66 Jaia Howard a 11 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.69 Alissa Ewing a 12 Brookfield Central 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
25.70 Bennisha Nunn a 11 Racine Case 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
25.75 Peyton Tepp a 12 SPASH 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
25.77 Kaitlyn Jackson a 9 Whitefish Bay 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
25.82 Marissa Hoyer a 11 Madison Memorial 5/15 Big '8' @ Lussier - Madison
25.91 Martha Kupfer a 10 Marshfield 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
25.94 Jaliyah Elliott 9 Beloit Memorial 5/7 Beloit Memorial @ Jsvl Craig
25.99 Jenny Gilbreath a 12 Waterford [prelims] 5/20 D1 Regional @ LG Badger
26.06 Kaitlyn Jackson 9 Whitefish Bay 5/14 North Shore @ Germantown
54.92 Hannah Rohde Waukesha West 2013 400 Meter Run
0:54.92 Hannah Rohde a 12 Waukesha West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:55.99 Tahtyanna Peer a 12 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
0:56.05 Cassy Goodrich a 12 Union Grove 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:56.86 Sara Grange a 12 Grafton 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:57.01 Crystal Malone a 12 Milwaukee Riverside 5/15 MPS City @ Pulaski HS
0:57.83 Ambria Avery a 12 Wisconsin Lutheran 5/14 WLT @ West Bend West
0:58.01 Erica Wanie a 11 West Bend West 5/14 WLT @ West Bend West
0:58.09 Elise Ditscheit a 11 Wauwatosa West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:58.20 Taylor Naatz a 12 Watertown 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
0:58.39 Tyana Loiselle a 9 Chippewa Falls 5/31 D2 WIAA Preliminaries @ UW-L
0:58.46 Mikayla Robertson a 12 Menomonie falls 5/20 D1 Regional @ Watertown
0:58.83 Helen Thames a 10 Milwaukee Riverside 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
0:58.83 Annika Baeten a 9 Ashwaubenon 5/7 FRCC West @ GB West
0:58.86 Val Larson a 9 DeForest 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
0:58.94 Brittany Schyvinck a 11 Reedsburg Area 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
0:58.96 Sarah Glidden a 12 Hortonville 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
0:59.25 Rachel Lukas a 12 Onalaska 4/20 KC Relays hosted by Aquinas
0:59.31 Alissa Elwing a 12 Brookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
0:59.32 Macie Davidson a 10 Waupaca 5/20 D1 Regional @ New London
0:59.33 Gabriella Gaus a 11 Madison West 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point 1985 800 Meter Run
2:15.27 Talia Spiegelberg a 11 Wisconsin Lutheran 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.17 Emma Langer a 9 Waukesha West 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
2:16.21 Jennifer Parker a 11 Neenah 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:16.36 Erica Wanie a 11 West Bend West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
2:16.64 Alison Parker a 12 Neenah 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:17.30 Brittany Kozlowski a 12 New Berlin West 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
2:17.90 Nicole Schmidt a 12 Menomonie 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:18.52 Elizabeth Flatley a 11 B'rookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
2:18.68 Stephanie Nielsen a 11 Racine Case 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:18.72 Claire Knaus a 12 Neenah 5/20 D1 Regional @ Neenah
2:18.92 Miranda Miller a 9 Hudson 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:19.14 Bobbi Patrick a 10 Middleton 5/15 Big '8' @ Lussier - Madison
2:19.19 Reilly Koch a 10 Whitefish Bay 4/26 Dan Benson @ Tosa West
2:19.26 Annie Robertson a 12 GB Preble 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
2:19.63 McKenzie Carper a 9 Kimberly 5/20 D1 Regional @ New London
2:19.79 Amelia Barczi a 12 Madison West 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
2:20.20 Jackie Dubnicka a 11 Arrowhead 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
2:20.36 Kailyn Jessel a 10 Pulaski 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
2:20.56 Daniel LaLuzerne a 10 GB Preble 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
2:20.63 Rachel Lukas a 12 Onalaska 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:56.91 Jessica Parker a 11 Neenah 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:01.14 Ally Anich a 12 Racine Horlick 5/14 Southeastern @ Oak Creek
5:01.25 Stephanie Nielsen a 12 Racine Case 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:01.39 Elizabeth Flatley a 11 Brookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
5:03.29 Alison Parker a 12 Neenah 4/6 W/TFA @ UW-Whitewater
5:03.73 Gina Sereno a 12 Madison West 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:04.07 Payton Wesyley a 9 Arrowhead 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:04.59 Katie Hietpas a 9 Sun Prairie 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
5:05.06 Jackie Dubnicka a 11 Arrowhead 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
5:07.16 Lea Patek a 11 Arrowhead 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
5:09.19 Michaela Christenson a 12 Baraboo 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
5:09.64 Marlie Houston a 9 Oconomowoc 4/27 Northstar @ Waukesha North
5:10.25 Mariah Frank a 12 Appleton West 5/6 FVA Relays @ UW-O [Osh W.]
5:11.03 Natalie Schrudowitz a 10 Wauwatosa East 5/7 Richmond/Erickson-Tosa East
5:11.36 Katie Hietpas a 9 Sun Prairie 5/14 Big 8 Conf @ Lussier Stadium
5:11.78 Aubrey Roberts a 9 Eau Claire Memorial 5/14 Big Rivers @ Hudson
5:12.43 Emily McCoy a 10 GB East 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
5:13.23 Jessie Laabs a 11 Neenah 5/6 FVA Relays @ UW-O [Osh W.]
5:13.25 Marissa Matushak a 11 Wausau West 5/10 Tom Mueller @ Oregon
5:14.00 Kennidi Knoblock a 10 Wausau East 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
10:15.40 Lori Wolter Sauk Prairie 1985 3200 Meter Run
10:39.85 Gina Sereno a 12 Madison West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:40.34 Elizabeth Flatley a 11 Brookfield Central 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:40.91 Natalie Burant a 11 Arrowhead 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:41.39 Aubrey Roberts a 9 Eau Claire Memorial 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:46.76 Brittney Feivor a 12 Kenosha Tremper 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:47.56 Katie Hietpas a 9 Sun Prairie 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:51.12 Mariah Frank a 12 Appleton West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
10:57.71 Ally Anich a 12 Racine Horlick 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:06.57 Lianna Mack a 11 Sauk Prairie 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
11:07.44 Paige Skorseth a 11 River Falls 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
11:09.32 Alison Parker a 12 Neenah 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:09.97 Lea Patek a 11 Arrowhead 4/26 Badger Invite @ LG Badger
11:11.14 Sara Coffee a 11 Whitefish Bay 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:11.39 Natalie Schudrowitz a 11 Wauwatosa East 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
11:12.44 McKaela Christenson 12 Baraboo 5/7 Reedsburg Triple Dual
11:15.60 Miranda Slaback a 12 Janesville Parker 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:17.44 Chelsey Heiden a 12 Greendale 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:18.74 Emily McCoy a 12 GB East 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
11:19.00 Jackie Dubnicka a 11 Arrowhead 4/26 Badger Invite @ LG Badger
11:20.63 Jill Engelbert a 12 Green Bay Preble 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
13.89 Elexis Fuller-Stewart D1 Milw Bradley Technical 2011 100 Meter HH
13.94 Danielle Riggins a 11 Kenosha Tremper 5/20 D1 Regional L. G. Badger
14.01 ToNaya Gulley a 11 Kenosha Tremper 5/20 D1 Regional L. G. Badger
14.19 Valerie Thames a 12 Milw Riverside 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
14.68 Danielle Kohlwey a 10 Holmen 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
14.77 Sydnee Matthew a 11 Milwaukee King 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
15.32 Haley Rafferty a 12 Neenah 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
15.36 Jen Anderson a 11 Bay Port 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
15.47 Ceanna Soper a 11 Arrowhead 4/26 Badger Invite @ LG Badger
15.48 Lulu Allen-Waller a 12 Madison West 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
15.49 Morgan Torrence a 12 Milwaukee King [prelims] 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
15.50 Amanda Wanie a 10 West Bend West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
15.52 Loren Abbrederis a 11 Wisconsin Rapids 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
15.56 Melissa Kirchoff a 11 Franklin 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
15.62 Haley Strouf a 11 Rice Lake 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
15.62 Megan Hilla a 12 Green Bay Preble 5/14 FRCC @ Green Bay Southwest
15.62 Natasha Hiedeman a 10 GB Southwest [prelims] 5/14 FRCC @ Green Bay Southwest
15.69 Becca Waldman a 11 West Bend West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
15.72 Halle Giamo a 11 Apleton North 5/20 D1 Regional @ New London
15.77 Miriam Scholl a 11 Kimberly 5/20 D1 Regional @ New London
15.79 Tommie Brenner 10 Reedsburg Area 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
43.04 Valerie Thames Milwaukee Riverside 2013 300 Meter LH
43.04 Valerie Thames a 12 Milwaukee Riverside 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
44.82 Amanda Wanie a 10 West Bend West 5/14 WLT @ West Bend West
44.86 ToNaya Gulley a 11 Kenosha Tremper 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
44.98 Danielle Riggins a 11 Kenosha Tremper 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
45.15 Jennifer Ellis a 12 Germantown 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
45.24 Danielle Kohlwey a 10 Holmen 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
45.84 Kathleen Wartman a 11 Arrowhead 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
45.93 Jackie Butler a 12 Oshkosh West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
45.98 Hannah Mertens a 10 Hartford 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
46.04 Lulu Allen-Waller a 12 Madison West 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
46.18 Ceanna Soper a 11 Arrowhead 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
46.46 Jen Anderson a 11 Bay Port 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
46.53 Haley Rafferty a 12 Neenah 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
46.62 Meredith Heller a 12 Whitnall 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
46.78 Alisha Blank a 10 Waupaca 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
46.79 Sammie Gassner a 12 Germantown 5/14 North Shore @ Germantown
46.80 Hailey Deschaine a 11 Wausau West 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
46.99 Hannah Sonsalla a 12 Stoughton 5/23 D1 Sectional @ Waterford
47.09 Taylor Baine a 9 Wausau West 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
47.20 Maddie Wanamaker a 12 Neenah 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
46.02 Milw Bradley Technical 2011 400 Meter Relay
48.20 Milwaukee King a 4/30 MPS Relays @ Pulaski Stadium
48.86 Brookfield Central a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.13 Milwaukee Riverside a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
49.27 Wisconsin Lutheran a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.40 Wauwatosa West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.49 Oshkosh West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.73 La Crosse Logan a School Record 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
49.89 Waunakee a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
49.90 Kenosha Bradford a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
49.97 Janesville Craig a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
50.01 Sun Prairie a 5/15 Big '8' @ Lussier - Madison
50.03 Germantown a 5/1 No. Shore Relays @ Cedarburg
50.06 Arrowhead a Stadium Record 5/20 D1 Regional @ Watertown
50.07 Brookfield East a 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
50.22 South Milwaukee a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
50.22 Hamilton a 5/20 D1 Regional @ Watertown
50.25 D.S.H.A. a 5/1 GMC Relays @ Sussex Hamilton
50.43 River Falls a 5/6 Stan Barr Relays @ New Rich.
50.44 Waterford a 5/23 D1 Sectional @ Waterford
50.54 Bay Port a 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
1:38.46 Milw Bradley Tech 800 Meter Relay
1:41.55 Milwaukee King a 4/30 MPS Relays @ Pulaski Stadium
1:43.22 La Crosse Logan a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.31 Wisconsin Lutheran a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.42 Bay Port a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.81 Verona Area a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:43.93 Wausau West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:44.05 Sun Prairie a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:44.08 Arrowhead a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
1:44.88 Milwaukee Riverside a 5/15 MPS City @ Pulaski HS
1:45.37 Oshkosh West a 5/20 D1 Regional @ Neenah
1:45.38 Brookfield East a 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
1:45.46 Monona Grove a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:45.49 Nicolet a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
1:45.77 Whitefish Bay a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
1:45.79 Madison La Follette a 5/20 D1 Regional @ Middleton
1:45.99 D.S.H.A. a 5/23 D1 Sectional @ Waukesha North
1:46.07 Hudson a 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
1:46.09 Kenosha Bradford a 5/23 D1 Sectional @ Waterford
1:46.17 Ashwaubenon a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
1:46.21 Grafton a 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
3:52.82 Milwaukee Riverside 2013 1600 Meter Relay
3:50.23 Milwaukee Riverside a 5/20 D1 Regional @ Cedarburg
3:58.75 Whitefish Bay a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
3:59.28 West Bend West a 5/14 WLT @ West Bend West
3:59.61 Middleton a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
3:59.84 Hartford a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
3:59.86 Chippewa Falls a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
4:00.62 Waukesha West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
4:00.93 Muskego a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:01.32 Oregon a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
4:01.86 Grafton a 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
4:02.18 Verona Area 5/20 D1 Regional @ Verona
4:02.46 Sun Prairie a 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
4:02.75 River Falls a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:03.30 Ashwaubenon a 5/14 FRCC @ Green Bay Southwest
4:04.15 Neenah a 5/6 FVA Relays @ UW-O [Osh W.]
4:04.85 La Crosse Logan a 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
4:05.84 Wauwatosa West a 5/31 D1 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:05.95 De Pere a 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
4:06.42 Arrowhead a 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
4:06.47 Wausau West a 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
09:00.42 Neenah 2012 3200 Meter Relay
09:19.87 Neenah a 4/25 Penn Relays @ Philadelphia
09:29.25 Waukesha West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:29.61 Eau Claire Memorial a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:31.20 Middleton a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:31.45 Arrowhead a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:33.90 Beaver Dam a 5/14 WLT @ West Bend West
09:34.80 Franklin a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:35.17 Whitefish Bay a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:36.01 New Berlin West a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:38.15 Kimberly a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:38.53 Hortonville a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:38.88 Sun Prairie a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:40.51 Wisconsin Lutheran a 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
09:41.57 West Bend West a 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
09:41.85 Oregon a 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
09:41.93 Bay Port a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:42.27 Muskego a 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
09:42.37 Pulaski a 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:43.63 Mukwonago a 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
09:45.82 Wausau West a 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour 2010 Shot Put
43' 04.75 Kiley Sabin 11 Slinger 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
43' 00.50 Taylor Steffen 12 Hudson 4/23 Old Abe Inv. @ E. C. Memorial
42' 04.00 Kamry Gipson 12 Sun Prairie [Sch Recd] 5/20 D1 Regional @ Middleton
41' 03.00 Haley Houser 12 Stoughton [School Recd] 5/23 D1 Sectional @ Waterford
41' 01.50 Katie Cihlar 11 Wausau West 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
41' 01.25 Melissa May 12 Marshfield 5/10 Heather Johnson Mem @ W.D.
40' 11.50 Michelle Brandt 12 Wausau West 4/22 Badger Challenge @ Portage HS
40' 08.00 Courtney Chaney 11 Milwaukee King 4/26 Dan Benson @ Tosa West
39' 11.75 Kris Lindow 9 Ashwaubenon 5/7 FRCC West @ GB West
39' 08.00 Riley Haight 9 Portage 4/22 Badger Challenge @ Portage HS
38' 09.25 Jade Mader 11 Appleton East 5/20 D1 Regional @ New London
38' 09.00 Corinne Franz 12 Madison Memorial 4/6 W/TFA @ UW-Whitewater
38' 08.00 Pattie Albinger 11 West Bend West 5/14 WLT @ West Bend West
38' 05.50 Devon Pek 12 Nicolet 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
38' 03.75 Sam Noennig 9 Hartford 5/14 WLT @ West Bend West
38' 00.00 Paige Day 12 DC Everest 4/9 WVC Indoor @ UW-SP
37' 11.50 Kaitlyn Long 11 Monona Grove 5/14 Badger South @ Oregon
37' 11.50 Isabella Samuels 10 Green Bay Preble 3/25 Oshkosh LG HS Inv. @ UW-O
37' 11.00 Jordan Barthoff 12 Verona Area 5/23 D1 Sectional @ Waterford
37' 10.00 Chy'enne LeNair 12 Racine Horlick 3/30 Racine Inv. @ UW-Parkside
169' 10 Jill Pedretti Verona 1999 Discus
148' 07 Corinne Franz 12 Madison Memorial 5/11 Monona Grove Invite
140' 09 Katy Cihlar 11 Wausau West 5/20 D1 Regional @ DC Everest
138' 07 Sam Noennig 9 Hartford [Field Record] 5/6 WLT Relays @ Watertown
136' 11 Kiley Sabin 11 Slinger 5/10 Hartford Invitational
134' 11 Mallory Nickerson 12 Pulaski 4/30 Bay Port Quadrangular
124' 10 Paige Day 12 DC Everest 5/20 D1 Regional @ DC Everest
120' 08 Carlie Zimmerman 10 Baraboo 4/26 Baraboo Relays
120' 05 Jenna Rosenthal 11 Fond du Lac 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
120' 01 Ashley Hartwig 12 Janesville Parker 5/10 Tom Mueller @ Oregon
119' 07 Jenna Rosenthal 11 Fond du Lac 5/13 Fox Valley Assoc @ Kimberly
119' 04 Haley Houser 12 Stoughton 5/7 DeForest Vs. Mt Horeb
119' 03 Liberty Wieseman 12 Badger 5/20 D1 Regional @ LG Badger
119' 03 Lydia Meier 12 Middleton 5/11 Monona Grove Invite
118' 01 Kristina Kennedy 11 Madison La Follette 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
118' 00 Jessica Meichtry 12 Brookfield Central 5/20 D1 Regional @ Kettle Moraine
117' 05 Taylor Steffen 12 Hudson 4/26 Rice Lake Invitational
116' 11 Amanda Strupp 12 Slinger 5/10 Hartford Invitational
116' 10 Shianne Fair 11 La Crosse Central 5/7 Onalaska Meet
116' 07 Courtney Chaney 10 Milwaukee King 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
116' 07 Amanda Streupp 12 Slinger 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East 1994 Long Jump
18' 11.50 Gabby Beauvais 10 Monona Grove 5/7 Monroe Triple Dual
18' 08.75 Ngozi Musa 10 D.S.H.A. 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
18' 07.75 Natisha Heideman 10 GB Southwest 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
18' 07.75 Micaela Creighton 12 South Milwaukee 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
18' 06.50 Angel Malone 10 Milwaukee Riverside 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
18' 06.00 Amber Williams 12 Milwaukee Hamilton 5/15 MPS City @ Pulaski HS
18' 06.00 Sydnee Matthew 11 Milwaukee King 5/15 MPS City @ Pulaski HS
18' 04.25 Kanesha Freiberg 11 Madison La Follette 5/20 D1 Regional @ Middleton
18' 03.75 Natalie Gottschalk 11 Waukesha South 3/23 Cardinal Relays@ Waukesha So
18' 02.50 Breanna Ziolokowski 12 DC Everest 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
18' 02.00 Jade Nolan 10 Milw Madison Univ 5/15 MPS City @ Pulaski HS
18' 00.00 Sage Swanson 12 La Crosse Central 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
17' 10.50 Aerial Holt 12 Menomonee Falls [Stad Recd] 5/20 D1 Regional @ Watertown
17' 09.25 Amelia Acompanado 12 Milwaukee Pius XI 4/26 Pre-Prom Party @ Wis Lutheran
17' 09.25 Taylor Naatz 12 Watertown 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
17' 09.25 Alisha Harper 11 Brookfield East 5/1 GMC Relays @ Sussex Hamilton
17' 09.00 Haley Strouf 11 Rice Lake 5/20 D1 Regional @ New Richmond
17' 08.00 Monica Caputa 11 Homestead 4/9 North Shore Indr @ Homestead
17' 07.75 Jade Nolan 10 Milwaukee Marshall 5/20 D1 Regional @ Watertown
17' 07.75 Haley Deschaine 12 Wausau West 4/16 Wausau West Quadrangular
40' 04.00 Mikayla Robertson Menomonee Falls 2013 Triple Jump
40' 04.00 Mikayla Robertson 12 Men. Falls [D1 Recd]] 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
38' 05.75 Natisha Hiedeman 10 GB Southwest 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
37' 09.75 Natalie Gottschalk 11 Waukesha South 3/27 Classic 8 Indoor @ Waukesha S
37' 09.50 Alisha Harper 11 Brookfield East 5/1 GMC Relays @ Sussex Hamilton
37' 08.25 Amber Williams 12 Milwaukee Hamilton 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
37' 05.00 Isabella Samuels 10 Green Bay Preble 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
37' 04.25 Haley Reinke 12 Kimberly 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
37' 04.00 Karlie Place 11 River Falls 5/14 Big Rivers @ Hudson
37' 03.75 Sydnee Matthew 11 Milwaukee King 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
37' 00.75 Melissa Kirchoff 11 Franklin 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 11.00 Rayna Graham 12 Racine Horlick 5/14 Southeastern @ Oak Creek
36' 11.00 Nia Feaster 10 Homestead 5/1 No. Shore Relays @ Cedarburg
36' 10.50 Taylor Weis 11 Kettle Moraine 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 09.00 Stephanie Friedenfels 12 Menomonie 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 07.00 Chisom Obasih 10 Brookfield Central 5/8 Menomonee Falls Girls Invite
36' 06.00 Alli Calkins 11 Janesville Craig 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 05.25 Morgan Marnholtz 10 Merrill 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 05.25 Amelia Acompanado 11 Pius XI 5/23 D1 Sectional @ Wis Lutheran
36' 05.00 Sage Swanson 12 La crosse Central 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 05.00 Elizabeth Brunner 10 West Allis Hale 5/14 GMC @ Brookfield Central
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg 1980 High Jump
5' 08.00 Natisha Hiedeman 10 GB Southwest 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
5' 07.00 Khadia Hollingsworth 10 Brookfield East 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 07.00 Rachael Cecka 12 Plymouth [Meet Recd] 3/22 Manitowoc Invitational
5' 07.00 Megan Hilla 11 Green Bay Preble 3/13 GB City @ Green Bay Preble
5' 06.00 Tierney Lindner 10 Sun Prairie 3/16 Tri State-LG @ UW-Platteville
5' 04.00 Steph Pladies 10 Mukwonago 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 04.00 Alexis Mckeever 11 Mukwonago 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 04.00 Amanda Schaefer 10 Kimberly 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
5' 04.00 Alyssa Weiller 12 Oshkosh West 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
5' 04.00 Brianna Ziolokowski 12 DC Everest 5/23 D1 Sectional @ Rice Lake
5' 04.00 Natisha Hiedeman 10 GB Southwest 5/23 D1 Sectional @ Ashwaubenon
5' 04.00 Emily Brinker 11 Baraboo 5/20 D1 Regional @ Baraboo
5' 04.00 Sara Grange 12 Grafton 5/1 No. Shore Relays @ Cedarburg
5' 03.00 Raeven Peek 9 Beloit Memorial 5/20 D1 Regional @ Verona
5' 03.00 Natalie Gottschalk 11 Waukesha South 3/27 Classic 8 Indoor @ Waukesha S
5' 03.00 Allison Calkins 11 Janesville Craig 3/16 Nelson-Daniels LG @ UW-W
5' 02.00 Alize Souter 11 Milwaukee Vincent 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 02.00 Courtney McKeever 11 Mukwonago 6/1 D1 WIAA Finals @ UW-L
5' 02.00 Cassie Stark 10 Slinger 5/23 D1 Sectional @ Oshkosh North
5' 02.00 Jenna Rosenthal 11 Fond du Lac 5/20 D1 Regional @ Beaver Dam
12' 06.00 Lewis/A Flucke/Gilson Ashwaubenon/Arrowhead 03/12 Pole Vault
12' 03.00 Rayce Albino 10 New Berlin West 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
12' 02.00 Alex Flucke 12 Ashwaubenon 4/4 FRCC West @ Bay Port HS
12' 00.00 Nicole Larson 12 W. A. Central [Sch Recd] 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
12' 00.00 Taylor Amann 11 Arrowhead 5/23 D1 Sectional @ Hamilton
11' 06.25 Taylor Corkum 12 Wisconsin Lutheran 2/10 WI USA TF Indoor @ Carthage
11' 06.00 Kylie Swiekatowski 9 De Pere 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Lily Hayes 11 Whitefish Bay 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Mandy Sinkler 11 Mukwonago 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
11' 06.00 Audra Weiss 12 Burlington 5/23 D1 Sectional @ Waterford
11' 06.00 Grady Keding 12 DC Everest 5/20 D1 Regional @ DC Everest
11' 03.00 Karlie Place 11 River Falls 5/14 Big Rivers @ Hudson
11' 00.00 Mackenzie Nuthals 11 Bay Port 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
11' 00.00 Rachel Whitefield 11 Ashwaubenon 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
11' 00.00 Riley Claude 11 River Falls 4/6 All-American @ UW-Riv Falls
10' 09.00 Shae Opichka 9 De Pere 5/20 D1 Regional @ G. B. Preble
10' 07.00 Erin Conyers 11 Beaver Dam 5/20 D1 Regional @ Beaver Dam
10' 06.00 Celina Wanta 11 West Bend West 5/31 D1 WIAA Finals @ UW-Lax
10' 06.00 Laura Skornia 11 Sun Prairie 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
10' 06.00 Emma Madsen 12 Holmen 5/23 D1 Sectional @ Madison Mem.
10' 06.00 Samantha Madrzak 11 Menomonie Falls 5/23 D1 Sectional @ Hamilton

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com