Week 12: Division 3 Honor Roll List For June 2, 2013
Compiled by Dave Figi

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of May 27 - June 2. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 1

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. 55m Lists | Odd Relays | Wheelchair HR

Newspaper Media All-Division File

12.20 Chelsey Simon Whitehall 2009 100 Meter Dash
12.48 Jen Wellnitz a 11 Blackhawk 5/20 D3 Regional @ Cuba City
12.70 Abby Brown a 12 Newman Catholics] 5/20 D3 Regional @ Marathon
12.74 Brianna Wirkus a 12 Marathon 5/20 D3 Regional @ Marathon
12.74 Enyo Amet 10 The Prairie School [prelims] 5/14 Metro Classic @ Indian Trails
12.79 Brooke Bahr a 9 Blair-Taylor 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
12.86 Kira Dittman a 12 Edgar 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
12.87 Jordan Kamps a 11 Belmont 5/20 D3 Regional @ Cuba City
12.90 Taylor Juresh a 9 Royall] 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
12.94 Megan Wadsworth a 11 Burlington Catholic 5/23 D3 Sectional @ Princeton
12.94 Kirsten Williams 9 Kickapoo-La Farge [prelims] 5/14 Ridge & Valley@North Crawford
12.94 Taylor Juresh 9 Royall [prelims] 4/26 Betsy Demerit @ Reedsburg
13.00 Kayla Neff a 9 Eau Claire Regis 5/14 Western Cloverbelt @ Osseo-Fa
13.01 Carly Reilly a 11 Darlington 4/25 C. Becker Memorial @ Cuba City
13.02 Karina Marchan a 11 Wild Rose [prelims] 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
13.02 Megan Collins a 12 Deerfield 4/26 Fort Atkinson Invite
13.04 Taylor Crapp a 11 River Ridge 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
13.04 Sam O'Brien 10 Spring Valley 5/7 Viking Inv @ Colfax
13.04 Amanda Ford [12.76 HHT] 10 Eastbrook Academy 4/26 Tiger Inv @ Howards Grove
13.06 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar 4/25 Marathon Invitational
13.09 Allie Keena a 10 Assumption 4/23 Wood Cnty Meet @ Wis Rapids
25.14 Kristen Barr Wausau Newman 2004 200 Meter Dash
25.57 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
25.95 Jen Wellnitz a 11 Blackhawk [prelims] 5/20 D3 Regional @ Cuba City
25.96 Kira Dittman a 12 Edgar 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
26.26 Abby Brown a 12 Newman Catholic 5/20 D3 Regional @ Marathon
26.29 Brianna Wirkus a 12 Marathon 5/20 D3 Regional @ Marathon
26.31 Megan Wadsworth a 11 Burlington Catholic 4/30 Waterford Invite
26.43 Alexandra Hutchinson a 9 Columbus Catholic 5/11 Auburndale Meet
26.46 Allie Keena a 10 Assumption 5/6 Dr. H. A. Schultz Inv @ Edgar
26.46 Brittany Davis a 10 Benton-S.M.Shullsburg 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
26.54 Melanie Schneider 10 St Mary's Springs 4/23 WLA Quadrangular
26.55 Autumn Wickman a 9 Athens 5/20 D3 Regional @ Marathon
26.58 Christina Houlihan a 11 Luther [prelims] 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
26.59 Rachel Winter a 11 Manitowoc Lutheran 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
26.62 Kayla Neff a 9 Eau Claire Regis 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
26.81 Holly Denfeld a 12 Edgar 5/14 Marawood South @ Marathon
26.87 Jenna Ladsten a 12 Blair-Taylor 4/29 Trempeauleau Cnty @ Eleva-St
26.89 Brooke Bahr a 9 Blair-Taylor 5/16 Chuck Walek Inv @ Whitehall
26.93 Jordyn Kamps a 11 Belmont 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
26.93 Kaitlyn Kaiser a 9 Cuba City 4/30 SWAL Pre-Conf @ Cuba City
27.19 Enyo Amet a 10 The Prairie School 5/23 D3 Sectional @ Princeton
56.15 Jamie Vandenberg Niagara 2008 400 Meter Run
0:57.84 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:58.39 Brittany Davis a 10 Benton-S.M.-Shullsburg 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:58.91 Kayla Neff a 9 Eau Claire Regis 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:59.17 Rachel Winter a 11 Manitowoc Lutheran 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:59.30 Jessika Dieringer a 10 Ozaukee 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:59.31 Aiden Campbell a 9 Abundant Life 5/23 D3 Sectional @ Princeton
0:59.38 Liz Bohn 10 St Mary's Springs 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
0:59.77 Kira Dittman a 12 Edgar 5/14 Marawood South @ Marathon
0:59.93 Allie Keena a 10 Assumption 5/14 Marawood South @ Marathon
1:00.11 Kayla Neff a 9 Regis 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:00.24 Melanie Schneider a 10 St Mary's Springs 5/7 SMS Triangular
1:00.26 Makenna Ash a 10 Gibralter-Washington Is. 5/23 D3 Sectional @ Princeton
1:00.74 Leah Johnson 11 Pardeeville 4/30 Abundant Life Triangular
1:01.08 Chantel Rogers a 11 Albany 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
1:01.09 Shania Pokorny a 11 Shell Lake 5/23 D3 Sectional @ Colfax
1:01.32 Brooke Seubert a 12 Marathon 5/14 Marawood South @ Marathon
1:01.40 Dempsey Fogarty a 9 Colfax 5/23 D3 Sectional @ Colfax
1:01.60 Crystal Combs a 11 Oshkosh Lourdes Acad. 5/23 D3 Sectional @ Princeton
1:01.88 Jasmine Hanson a 11 Wild Rose 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
1:01.95 Courtney Shaffer a 11 Augusta 5/23 D3 Sectional @ Colfax
2:13.29 Jamie Vandenberg Niagara 2008 800 Meter Run
2:18.63 Leah Johnson a [Sch Recd] 11 Pardeeville [Conf Recd] 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
2:18.67 Aiden Campbell a 9 Abundant Life 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
2:19.06 Isabel Seidel a 11 University Lake School 5/23 D3 Sectional @ Princeton
2:19.42 Clarissa Jauregui a 12 Gibraltar-Washington Is 5/23 D3 Sectional @ Princeton
2:20.91 Liz Bohn a 10 St Mary's Springs 5/23 D3 Sectional @ Princeton
2:21.44 Lydia Gannon a 11 Kickapoo-La Farge 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
2:21.51 Katlin Krepline a 11 Hilbert 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
2:22.24 Bailey Hlavachek 11 Albany 5/10 Raider Inv @ Belleville
2:26.02 Maria Lewandowski a 12 Rosholt 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
2:26.34 Brittany Davis 10 Benton-S.M.-Shullsburg 5/6 Redbird Inv @ Darlington
2:27.83 Sara King a 10 Spring Valley 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
2:27.86 Elizabeth Pospyhalla a 12 Edgar 4/16 Mauston Early Bird
2:27.92 Shelby Trzebiatowski a 10 Iola-Scandanavia 5/20 D3 Regional @ Tri-County
2:28.12 Johnelle Miner a 9 Stratford 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
2:28.26 Elaina Danzinger a 11 Elmwood - Plum City 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
2:28.78 Jenny Meacham a 12 Colby 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
2:28.81 Courtney Shaffer a 11 Augusta 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
2:29.54 Bailey Hlavachek a 11 Albany 5/3 Deerfield Classic
2:29.72 Angela Moore a 9 Lourdes Academy 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
2:29.77 Danielle Dachel a 10 colfax 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
4:51.54 Molly Seidel University Lake School 2011 1600 Meter Run
5:03.17 Isabel Seidel a 11 University Lake School 5/3 Myrhum @ Arrowhead HS
5:09.12 Breanna Colbensin a 12 Spring Valley 5/31 D3 WIAA finals @ UW-Lax
5:12.16 Leah Johnson a 11 Pardeeville 5/23 D3 Sectional @ Princeton
5:17.79 Nora Keller a 10 Oshkosh Lourdes Acad. 5/23 D3 Sectional @ Princeton
5:17.97 Abby Busse a 12 St Mary's Springs 5/13 Wis Flyway Conf @ Omro
5:18.13 Becca Gosselin a 12 Living Word Lutheran 5/23 D3 Sectional @ Princeton
5:18.24 Abby Moore a 11 Oshkosh Lourdes Acad. 5/23 D3 Sectional @ Princeton
5:22.65 Liz Bohn a 10 St Mary's Springs 4/6 W/TFA @ UW-Whitewater
5:22.81 Whitney Ebert a 10 Algoma 5/7 Algoma Invitational
5:24.29 Jessi Krause a 11 Edgar 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5:28.42 Maeve McDonald a 11 Oshkosh Lourdes Acad. 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
5:28.90 Amanda Kaiser a 12 Colby 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5:31.95 Lydia Gannon a 11 Kickapoo-La Farge 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
5:32.29 Paige Schernecker a 12 Manawa 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5:33.89 Nadia King a 9 Stratford 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5:34.57 Megan Skoyen a 11 Osseo-Fairchild 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
5:35.21 Bailey Hlavachek a 11 Albany 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
5:35.33 Stephanie Oleson a 12 New Lisbon 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
5:35.79 Haley Joosten a 12 Assumption 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5:36.58 Andrea Kempf a 9 Lake Country Lutheran 5/23 D3 Sectional @ Princeton
10:21.93 Molly Seidel University Lake School 2012 3200 Meter Run
10:56.24 Breanna Colbenson a 12 Spring Valley 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:02.65 Isabell Seidel a 11 University Lake School 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:13.01 Nora Keller a 10 Oshkosh Lourdes Acad. 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:13.75 Abby Moore a 11 Oshkosh Lourdes Acad. 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:14.18 Maeve McDonald a 11 Oshkosh Lourdes Acad. 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:25.09 Becca Gosselin a 12 Living Word Luth. 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:35.07 Abby Busse a 12 St Mary's Springs 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:39.83 Tess Leibham a 10 Sheboygan Area Lutheran 5/23 D3 Sectional @ Princeton
11:43.40 Whitney Ebert a 10 Algoma 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:47.80 Megan Tarlton a 12 Wabeno 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:50.36 Maeve McDonald a 11 Oshkosh Lourdes Acad. 4/26 Altheimer Inv @ Pewaukee
11:52.04 Isabel Seidel 11 University Lake School 5/7 Indian Trails Conf @ Delavan
11:53.62 Jessi Krause a 11 Edgar 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
11:56.31 Josey Hartley a 11 Lake Country Lutheran 5/23 D3 Sectional @ Princeton
11:58.99 Christa Wamsley a 12 Darlington 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
12:02.24 Amanda Kaiser 12 Colby 4/30 Gilman Varsity Meet
12:04.78 Tori Winters a 12 Flambeau 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
12:10.41 Stephanie Oleson a 12 New Lisbon 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
12:13.00 Megan Skoyen a 11 Osseo-Fairchild 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
12:13.58 Paige Schernecker a 12 Manawa 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
14.63 Megan Rennhack D3 Dodgeland 7/1 100 Meter HH
15.47 Danielle Weber a 11 Cuba City 5/20 D3 Regional @ Cuba City
15.58 Lexi Henningsen a 11 Johnson Creek 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
16.08 Holly Denfield a 12 Edgar [prelims] 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
16.22 Grace Curran a 12 Blair-Taylor 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
16.39 Abigail Davis a 10 Benton-S.M.-Shu. [prelims] 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
16.39 Molly Loughrin a 10 Manawa 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
16.40 Jamie Schmitz a 9 Cashton 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
16.40 Megan McGovern a 10 St Mary's Springs 5/20 D3 Regional @ Princeton
16.61 Kathryn De Jung a 12 Gillett [prelims] 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
16.61 Callista DeCramer 11 Princeton-Green Lake 5/20 D3 Regional @ Princeton
16.62 Alayna Hoesly a 11 Edgar [prelims] 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
16.64 Emily Holzmann a 9 Elkhart Lake-Glenbeaulah 5/23 D3 Sectional @ Princeton
16.66 Haley Hazlett a 12 Wild Rose 4/30 Wautoma Meet
16.67 Isabel Kick a 9 Luther 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
16.74 Shay Lierman a 10 Cuba City 5/20 D3 Regional @ Cuba City
16.77 Cassie McCarthy a 12 Belmont 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
16.97 Rachel Zastrow a 10 Spencer 5/20 D3 Regional @ Colby
17.10 Ziarra Link a 12 Pardeeville 5/23 D3 Sectional @ Princeton
17.10 Lauren Manier a 11 Cadott 5/10 William DeJung @ Gilman
17.12 Allyson Stanek a 12 Marathon 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
43.75 Megan Rennhack Dodgeland 2008 300 Meter LH
46.83 Haley Hazlett a 12 Wild Rose 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
46.83 Hannah Cassel a 11 Shell Lake 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
46.88 Holly Denfield a 12 Edgar 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
47.04 Karina Elford a 11 Markesan 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
47.49 Sarah Gilles a 11 Elmwood Plum City 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
47.78 Hope Process a 11 Coleman 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
48.32 Sarah Gamillo a 12 Colby 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
48.52 Angie Zenke a 10 Luther 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
48.75 Olivia Holland a 10 Blackhawk 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
48.75 Kori Koss a 11 Wisconsin Sch for the Deaf 5/23 D3 Sectional @ Princeton
48.85 Kathryn De Jung a 12 Gillett 5/10 M &O Conference @ Peshtigo
48.86 Marisa Schaldach 11 Cashton 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
48.96 Sara Herzog a 12 Manitowoc Lutheran 5/23 D3 Sectional @ Princeton
49.19 Lauren Masnier a 11 Cadott 5/23 D3 Sectional @ Colfax
49.21 Lexi Henningsen a 11 Johnson Creek 5/20 D3 Regional @ Pardeeville
49.28 Ziarra Link a 12 Pardeeville 5/23 D3 Sectional @ Princeton
49.46 Miranda Wickman a 11 Drummond 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
49.46 Rachel Zastrow a 10 Spencer 5/16 42nd Stratford Invitational
49.54 Susie Marks a 12 Blair-Taylor 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
49.70 Molly Loughrin a 11 Manawa 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
49.21 Edgar 2012 400 Meter Relay
50.38 Luther a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.03 St Mary's Springs a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.09 Burlington Catholic Central a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.25 Hilbert a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.32 Wild Rose a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.32 Marathon a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.51 Columbus Catholic a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.55 Cuba City a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
51.96 Tri-County a 5/20 D3 Regional @ Tri-County
51.99 Edgar a 4/29 Edgar Six Team Meet
52.10 Athens a 5/20 D3 Regional @ Marathon
52.20 Shell Lake a 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
52.46 Stratford a 5/20 D3 Regional @ Colby
52.59 Darlington a 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
52.62 Eastbrook Academy a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
52.68 Reedsville a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
52.92 Manitowoc Lutheran a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
53.07 Gilbraltar-Washington Is. A 5/23 D3 Sectional @ Princeton
53.22 Fall River a 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
53.40 Eau Claire Regis a 5/20 D3 Regional @ Boyceville
1:44.37 Poynette/Edgar 85/10 800 Meter Relay
1:46.16 Cuba City a 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:46.66 Wild Rose a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
1:47.56 Luther a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
1:47.74 Burlington Catholic Central a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
1:48.21 Edgar a 4/29 Edgar Six Team Meet
1:48.26 Columbus Catholic a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
1:48.30 Stratford a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
1:49.76 Fall River a 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:50.06 Auburndale a 5/20 D3 Regional @ Colby
1:50.17 Lake Country Lutheran a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
1:50.27 River Ridge a 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
1:50.32 Darlington a 5/20 D3 Regional @ Cuba City
1:51.17 Deerfield a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
1:51.39 Newman Catholic a 5/14 Marawood South @ Marathon
1:51.43 Elmwood-Plum City a 5/20 D3 Regional @ Boyceville
1:51.54 Shell Lake a 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
1:51.64 Gibraltar-Washington Is a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
1:52.22 Athens a 5/20 D3 Regional @ Marathon
1:52.46 Colfax a 5/23 D3 Sectional @ Colfax
1:52.54 St Mary's Springs 4/25 Fond du Lac Cnty @ North FDL
3:58.31 Edgar [Preminaries] 2012 1600 Meter Relay
4:01.66 Edgar a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:07.57 Darlington a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:09.29 Elmwood-Plum City a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:10.74 Shell Lake a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:10.93 Pardeeville a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:11.13 Colby a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:11.56 Benton-Scales Mound-Shull a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:12.35 Pittsville a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
4:12.44 Stratford a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
4:13.01 Rosholt a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
4:14.47 Colfax a 5/23 D3 Sectional @ Colfax
4:14.70 Burlington Catholic Central a 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:15.36 Assumption a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
4:15.56 Wild Rose a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
4:16.15 Marathon a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
4:16.53 Lourdes Academy a 5/31 D3 WIAA Preliminaries @ UW-L
4:16.82 River Ridge a 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
4:18.04 St Mary's Springs 4/16 Flyway Relays @ Lomira
4:18.52 Melrose-Mindoro a 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
4:18.76 Markesan a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
09:31.47 St Mary's Springs 2013 3200 Meter Relay
09:31.47 St Mary's Springs a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09:45.85 Colby a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09:47.19 Oshkosh Lourdes Acad. a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09:51.59 Spring Valley a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09:55.30 Assumption a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
09:57.14 Colfax a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:02.67 Darlington a 5/10 Sparky Reynolds @ Boscobel
10:06.91 Stratford a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:07.19 Rosholt a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
10:07.96 Burlington Catholic Central a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:07.97 Elmwood-Plum City a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:12.18 Newman Catholic a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
10:17.54 Flambeau a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:21.17 Pittsville a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
10:21.40 Dodgeland a 5/23 D3 Sectional @ Princeton
10:23.03 Albany a 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
10:24.24 Wild Rose 4/22 Verle Clark @ Westfield
10:25.98 Niagara a 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
10:27.71 Luther a 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10:31.75 Gibraltar-Washington Is a 4/26 Neenah Invitational
49' 01.50 Kennedy Blahnik Algoma 2013 Shot Put
49' 01.50 Kennedy Blahnik 11 Algoma [D3 Recd] 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
42' 01.50 Kendra Antony 12 Melrose-Mindoro 5/20 D3 Regional @ Whitehall
40' 06.25 Kirsten Henry 12 Fennimore [Sch Recd] 4/27 Timberwolves Inv @ River Ridge
39' 07.00 JoHannah Theisen 11 Eau Calire Regis 4/26 Schultz Inv. @ Arcadia
39' 02.50 Cassie Bradley 11 Riverdale 4/26 Betsy Demerit @ Reedsburg
38' 06.00 Mollie Wedige 10 Cuba City [Sch Recd] 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
38' 05.00 Kelly Switz 9 Royall 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
37' 07.00 Beth Filla 11 Whitehall 5/13 Dairyland Conf @ Whitehall
37' 06.50 Cassie Bradley 9 Riverdale 4/15 60th Prairie du Chien Relays
37' 00.75 Jenna Berkevich 10 Horicon 5/23 D3 Sectional @ Princeton
37' 00.25 Kim Buchholtz 12 Royall 5/14 Scenic Bluffs @ Royall
36' 11.00 Cassidy Detert 10 Marion 4/27 Waupaca Cnty Meet @ New Lon
36' 05.25 Brooke Gauthier 10 Suring 5/20 D3 Regional @ Suring
35' 11.00 Missy Peterson 12 Gillett 5/6 Oconto Cnty @ Oconto Falls
35' 08.50 Elizabeth Tess 11 Edgar 5/20 D3 Regional @ Colby
35' 07.00 Aspen Neisius 9 Fennimore 5/20 D3 Regional @ Fennimore
35' 06.00 Jordyn Laufenberg 12 River Ridge 4/27 Timberwolves Inv @ River Ridge
35' 05.00 Katie Alberson 11 Flambeau 5/23 D3 Sectional @ Colfax
34' 08.50 Kourtney Stuttgen 10 Marathon 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
34' 07.50 Mackenzie Hannan 11 Stratford 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
154' 03 Kennedy Blahnik Algoma 2013 Discus
157' 10 Kennedy Blahnik 11 Algoma [PR,Sch/Meet Recd] 5/7 Algoma Invitational
129' 06 JoHannah Theisen 11 Eau Claire Regis 5/14 Western Cloverbelt @ Osseo-Fa
121' 05 Cassidy Detert 10 Marion 5/20 D3 Regional @ Tri-County
120' 09 Keegan Kamps 10 Belmont 4/29 Fennimore Invitational
115' 11 Heidi Lieffort 11 Colfax 5/23 D3 Sectional @ Colfax
115' 03 Ania Smith 9 Menomonie Indian 5/7 Ryan Jozwiak @ Shawano
114' 05 Preston Kopp 12 Cuba City 5/20 D3 Regional @ Cuba City
113' 11 Taylor Kohls 10 Gillett 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
113' 08 Kim Buchholtz 12 Royall 5/11 Mauston Meet
113' 06 Brooke Seubert 12 Marathon 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
112' 08 Melinda Svedja 12 Lena-St Thomas Acad. 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
112' 07 Jordyn Kamps 11 Belmont 4/22 Lancaster Invitational
112' 03 Taylor Grzesiak 12 Marathon 5/14 Marawood South @ Marathon
112' 02 Tabitha Swenson 10 Cashton 4/22 Bulldog Relays @ Boscobel
111' 11 Alysha Ausman 11 Alma-Pepin 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
111' 02 Kendra Antony 12 Melrose-Mindoro 5/20 D3 Regional @ Whitehall
108' 09 Claire Bestul 10 Iola-Scandanavia 4/29 T-Bird Invite @ Iola-Scandav.
108' 06 Kelly Switz 12 Royall 4/30 Bangor Invite
108' 02 Chloe Eckstein 10 Reedsville 5/20 D3 Regional @ Hilbert
108' 01 Missy Peterson 12 Gillett 5/6 Oconto Cnty @ Oconto Falls
18' 06.50 Aileen Lemanski Florence 2009 Long Jump
18' 04.00 Jenna Ladsten 12 Blair-Taylor 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
17' 10.00 Jen Wellnitz 11 Blackhawk 5/20 D3 Regional @ Cuba City
17' 07.25 Carly Maves 10 Neweman Catholic 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
17' 05.75 Silviann Momont 9 Auburndale 5/20 D3 Regional @ Colby
17' 03.00 Danielle Weber 11 Cuba City 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
17' 03.00 Brooke Bahr 9 Blair-Taylor [Meet Recd] 4/26 Hoffman Inv @ Black River Falls
16' 11.50 Brianna Wirkus 12 Marathon 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
16' 11.25 Karina Elford 11 Markesan 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
16' 09.50 Syney wilund 9 Prentice 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
16' 09.00 Shay Lierman 10 Cuba City 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
16' 08.50 Kayla Selz 12 Columbus Catholic 5/20 D3 Regional @ Colby
16' 08.00 Rachel Ciresi 11 Regis 5/20 D3 Regional @ Boyceville
16' 07.00 Madeline Moscher 9 Waterloo 5/20 D3 Regional @ Pardeeville
16' 06.50 Jessika Dieringer 10 Ozaukee 4/30 Kohler Five Team Meet
16' 05.00 Katelyn Merten 12 Boyceville 5/20 D3 Regional @ Boyceville
16' 05.00 Morgan Watson 11 Riverdale 5/20 D3 Regional @ Fennimore
16' 05.00 Stormy Gerndt 12 Suring 5/20 D3 Regional @ Suring
16' 04.50 Carly Reilly 11 Darlington 5/14 SWAL @ Darlington
16' 04.00 April Mal Vasio 10 Racine Lutheran 5/20 D3 Regional @ Burlington Cath
16' 04.00 Kaitlyn Kaiser 9 Cuba City 4/20 Platteville Relays
38' 05.00 Bria Halama Independence-Gilmanton 2011 Triple Jump
36' 06.00 Karina Marchan 11 Wild Rose 5/20 D3 Regional @ Tri-County
36' 04.25 Betsy Schreier 10 Cashton 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
36' 01.00 Shante Williams 11 Algoma [Sch record] 5/20 D3 Regional @ Hilbert
35' 11.00 Jen Wellnitz 11 Blackhawk 5/20 D3 Regional @ Cuba City
35' 06.25 Jenna Ladsten 12 Blair-Taylor 5/20 D3 Regional @ Whitehall
35' 06.00 Silviann Momont 9 Auburndale 5/20 D3 Regional @ Colby
35' 05.00 Emma Steines 12 Auburndale [Sch Recd] 3/21 Marshfield Girls Invite
35' 03.00 Melanie Schneider 10 St Mary's Springs 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
35' 02.50 Holly Denfield 12 Edgar 5/20 D3 Regional @ Colby
34' 11.25 Rachel Winter 11 Manitowoc Lutheran 3/22 Manitowoc Inivte
34' 11.00 Alayna Goerlitz 12 Owen-Withee 5/14 Eastern Colverbelt @ Gilman
34' 09.50 Sam Ackerman 11 Fennimore 5/14 SWAL @ Darlington
34' 08.75 Morgan Watson 11 Riverdale 5/14 SWAL @ Darlington
34' 08.25 Carly Maves 10 Newman Catholic 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
34' 07.00 Jamie Schmitz 9 Cashton 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
34' 07.00 Callista DeCramer 10 Princeton-Green Lake 4/25 Tri County Invite @ Plainfield
34' 06.00 Shania Pakorny 11 Shell Lake 4/30 Unity Inv
34' 03.75 Sadie Murray 9 Cuba City 5/14 SWAL @ Darlington
34' 02.00 Morgan Watson 11 Riverdale 4/26 Betsy Demerit @ Reedsburg
33' 08.75 Sydney Wilund 9 Prentice 5/13 Marawood North @ Cheq'on
5' 09.00 Melum/Juedes/Townsend Iola-S/Clear L/Elk M 2009 High Jump
5' 03.00 Haley Hazlett 12 Wild Rose 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 02.00 Lexi Silverling 11 Cadott 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 02.00 Kenadi Batchelor 12 Owen-Withee 5/23 D3 Sectional @ Colfax
5' 02.00 Cassidy Chambers 12 Darlington 5/14 SWAL @ Darlington
5' 02.00 Gabrielle Weekly 12 Tri-County 5/14 Rosholt Relays
5' 02.00 Stormy Gerndt 12 Suring 5/10 M &O Conference @ Peshtigo
5' 02.00 Courtney Wetter 12 Fennimore 4/22 Bulldog Relays @ Boscobel
5' 01.00 Kayla Neff 9 Eau Claire Regis 5/23 D3 Sectional @ Colfax
5' 01.00 Isabella Weekly 10 Tri County 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5' 01.00 Shawnie Sarkkinen 10 Prentice 5/23 D3 Sectional @ Colfax
5' 01.00 Marianna Esveld 12 Fall River 5/14 Trailways @ Lourdes Academy
5' 00.00 Heather Buschkopf 10 Waterloo 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 00.00 Abby Bender 11 Stratford 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 00.00 Amanda Valnetine 11 Hilbert 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 00.00 Abigail Merriam 12 Darlington 5/31 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
5' 00.00 Haley Gibbons 10 Eau Claire Regis 5/23 D3 Sectional @ Colfax
5' 00.00 Haley Nelson 9 North Crawford 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
5' 00.00 Bre Marchan 9 Wild Rose 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
5' 00.00 Michelle Budden 9 Southwestern 5/20 D3 Regional @ Cuba City
5' 00.00 Kjerstine Whitehead 10 Cashton 5/20 D3 Regional @ Cashton
11' 09.00 Faryn Wirkus Edgar 2012 Pole Vault
11' 03.00 Marlena Wagner 12 Lena-St Thomas Academy 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10' 06.00 Rachel Zastrow 10 Spencer 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
10' 03.00 Emily Heil 10 Marathon 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09' 06.00 Rachel Kondracki 12 Luther 5/20 D3 Regional @ Whitehall
09' 03.00 Heidi Lieffort 10 Colfax 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09' 03.00 Cassidy Chambers 12 Darlington 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09' 01.00 Erin Golz 11 Princeton-Green Lake 5/3 Deerfield Classic
09' 00.00 Annika Henckel 11 Luther 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
09' 00.00 Zoey Matthews 10 Whitehall 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
09' 00.00 Bailey Hoch 11 St Mary's Springs 5/23 D3 Sectional @ Princeton
09' 00.00 Kayla Wiggand 11 Waterloo 5/23 D3 Sectional @ Princeton
09' 00.00 Rachel Feuerstein 10 Algoma 5/20 D3 Regional @ Hilbert
08' 09.00 Marie Kallas 12 Princeton-Green Lake 5/20 D3 Regional @ Princeton
08' 06.00 Lexi VanDoorn 9 Flambeau 6/1 D3 WIAA Finals @ UW-Lax
08' 06.00 Kate Godschalx 10 Hilbert 5/23 D3 Sectional @ Princeton
08' 06.00 Gabby Cina 11 Kickapoo -La Farge 5/23 D3 Sectional @ Fennimore
08' 06.00 Emily Norman 11 Newman Catholic 5/23 D3 Sectional @ Rosholt
08' 06.00 Breanna Kulesa 12 Thorp [Regional Recd] 5/20 D3 Regional @ Gilman
08' 06.00 Kayla Laufenberg 12 Lincoln 5/16 Chuck Walek Inv @ Whitehall
08' 06.00 Preston Kopp 12 Cuba City 5/14 SWAL @ Darlington

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com