Week 12: Division 1 Honor Roll List For June 8, 2014
Compiled by Dave Figi
With help by Richard Small


Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
The symbol 'a' indicates 'FAT' timing

The list below is for the week of June 2 - June 7. Results as of 10:00 PM, Saturday, June 7

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files. | Odd Relays | 2014 55m Events

Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant D1 Milw Bradley Technical
2011
100 Meter Dash
11.71 Danielle Riggins a 12 Kenosha Tremper
5/20
Southeast Conf @ Oak Creek
11.89 Jackie Baldwin a 11 Kenosha Bradford
5/20
Southeast Conf @ Oak Creek
12.09 Alexis Redd-Triggs a 12 Milwaukee King
5/21
MPS City Conf @ Pulaski Stad.
12.18 Jaliyah Elliott a 10 Beloit Memorial [Meet Recd]]
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
12.20 Gabby Beauvais a 11 Monona Grove
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
12.21 Cassy Goodrich a 12 Union Grove
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
12.22 Bennisha Nunn a 11 Racine Case [Stad Recd]
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
12.25 Jenna Long a 11 Bay Port
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
12.46 Amber Jackson a 12 De Pere
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
12.46 Kaitlyn Jackson a 10 Whitefish Bay
5/20
Northshore Conf @ Homestead
12.48 Mercy Ndon a 10 Wauwatosa West
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
12.49 Azya McLiin a 10 Wauwatosa West
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
12.50 Lauren Magnuson a 11 Superior
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
12.53 Emily Reichenberger a 12 Oshkosh West
5/27
D1 Regional @ Oshkosh North
12.54 Megan Wadsworth a 12 Badger
5/20
Southern Lakes @ Westosha C.
12.54 Alyssa Faucett a 10 Wausau West
5/13
Wausau City @ Stiehm Stadium
12.54 Veronica Letter 10 GB Notre Dame
4/24
FRCC Tri @ GB West
12.56 Kaitlyn Woyak a 11 SPASH
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
12.58 Tanesha Davis a 9 Racine Horlick
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
12.60 Isabel Shafer a 12 River Falls [prelims]
5/20
Big Rivers Conf. @ River Falls
23.01 Dezerea Bryant Milw Bradley Technical
2011
200 Meter Dash
23.99 Danielle Riggins a 12 Kenosha Tremper
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
24.52 Angel Malone a 11 Milwaukee Riverside
5/27
D1 Regional @ Cedarburg
24.67 Jackie Baldwin a 11 Kenosha Bradford
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
24.79 Gabby Beauvais a 11 Monona Grove
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
24.87 Cassy Goodrich a 12 Union Grove
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
24.90 Bennisha Nunn a 12 Racine Case
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
25.05 Jenna Long a 11 Bay Port
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
25.46 Kaitlyn Jackson a 10 Whitefish Bay
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
25.47 Tore Washa a 11 La Crosse Logan
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
25.52 Alyssa Faucett 10 Wausau West
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
25.52 Grace Hartman a 9 Wisconsin Rapids Lincoln
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
25.56 Amber Jackson a 12 De Pere
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
25.56 Isabel Shafer a 12 River Falls
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
25.58 Jaliyah Elliott 10 Beloit Memorial [prelims]
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
25.60 Emily Reichenberger a 12 Oshkosh West
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
25.65 Ife Ekunsanmi a 10 West Bend West
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
25.68 Yadiah Stallworth a 9 D.S.H.A.
5/30
D1 Sectional @ W Allis Central
25.82 Veronica Letter a 10 GB Notre Dame
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
25.82 Lauren Magnuson a 11 Superior
5/27
D1 Regional @ Rice Lake
25.84 Brittany Schyvinck a 11 Reedsburg
5/27
D1 Regional @ Baraboo
54.92 Hannah Rohde Waukesha West
2013
400 Meter Run
0:55.35 Cassy Goodrich a 12 Union Grove
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
0:56.29 Gabby Beauvais a 11 Monona Grove
5/20
Badger-South @ Stoughton
0:56.48 Angel Malone a 11 Milwaukee Riverside
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
0:56.97 Bianca Stubler a 9 Hamilton
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
0:57.26 Brittany Schyvinck a 11 Reedsburg
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
0:57.28 Danielle Riggins a 12 Kenosha Tremper
5/20
Southeast Conf @ Oak Creek
0:57.54 Adriana Green a 9 Racine Horlick
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
0:57.57 Helen Thames a 11 Milwaukee Riverside
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
0:57.59 Aly Weum a 9 Stoughton
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
0:57.72 Erica Wanie a 11 West Bend West [Meet Recd]
5/20
WLT @ Wisconsin Lutheran
0:57.76 Val Larson a 10 DeForest
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
0:57.95 Ashley Melvin a 10 Hartford
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
0:58.24 Maddie LeBrun a 10 Oregon
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
0:58.49 Alexis Wolf a 12 West Bend west
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
0:58.59 Bobbi Patrick a 11 Middleton
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
0:58.60 Paige DuBois a 10 Bay Port
5/9
DeMerit Invite @ Bay Port
0:58.89 Ali Glassbrenner a 12 Eau Claire Memorial
5/20
Big Rivers Meet @ River Falls
0:58.99 Mary Dewalt a 11 Slinger
4/5
W/TFA @ UW-Whitewater
0:59.10 Kiersten Walker a 9 Milwaukee King
5/21
MPS City Conf @ Pulaski Stad.
0:59.19 Tore Washa a 11 La Crosse Logan
5/17
Mississippi Valley Conf @ UW-L
2:09.88 Suzy Favor Stevens Point
1985
800 Meter Run
2:13.97 Cami Davre a 9 Whitefish Bay
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:14.28 Brenna Calder a 12 Beaver Dam
3/31
Oshkosh Girls Inv LG @ UW-O
2:14.48 Jennifer Parker a 12 Neenah
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:14.92 Jessica Parker 12 Neenah
3/31
Oshkosh Girls Inv LG @ UW-O
2:15.45 Emma Langer a 10 Waukesha West
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:16.36 Erica Wanie a 11 West Bend West
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:16.87 Valerie Jones a 12 Oregon [Meet Recd]
5/16
Tom Mueller Inv @ Oregon
2:17.07 Alyssa Goesch a 9 Germantown
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:17.25 Hannah Helstad a 12 Sun Prairie
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
2:17.28 Elizabeth Flatley a 12 Brookfield Central
5/20
Greater Metro @ Sussex Ham.
2:17.34 Bobbi Patrick a 11 Middleton
5/9
Myrhum Inv. @ Arrowhead
2:17.46 Talia Spiegelberg a 12 Wisconsin Lutheran
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
2:17.47 Jenna Lederman a 10 Muskego
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:17.64 Natalie Schudrowitz a 12 Wauwatosa East
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
2:17.66 Jensen Ritzow a 10 Franklin
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
2:17.74 Samantha Hanson a 9 Waukesha West
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
2:17.82 Katie Wegmann a 9 Homestead
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
2:17.82 Libby Brugger a 10 West Bend West
5/20
WLT @ Wisconsin Lutheran
2:18.07 Kailyn Jessel a 11 Pulaski
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
2:18.08 Hannah Lohrenz a 9 Hortonville
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
4:43.20 Brooke Novak Kaukauna
2001
1600 Meter Run
4:51.27 Cami Davre a 9 Whitefish Bay
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
4:52.05 Natalie Schudrowitz a 12 Wauwatosa East
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
4:52.77 Elizabeth Flatley a 12 Brookfield Central
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
4:55.54 Jessica Parker a 12 Neenah
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
4:57.02 Aubrey Roberts a 10 Eau Claire Memorial
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:00.42 Kailyn Jessel a 11 Pulaksi
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:00.95 Brenna Calder a 12 Beaver Dam
4/25
Daily Citizen @ Beaver Dam
5:01.49 Payton Wesley a 10 Arrowhead
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:04.19 Annie Hughes a 9 Arrowhead
5/9
Myrhum Inv. @ Arrowhead
5:04.87 Allie Fons a 12 Franklin
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:05.01 Kennidi Knoblock a 11 Wausau East
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:05.46 Sarah Richardson A 12 Kimberly
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:05.91 Katie Hietpas a 10 Sun Prairie
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:06.00 Rachel Wians a 11 Middleton
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:06.02 Jennifer Parker a 12 Neenah
5/2
Neenah Varsity COED Inv.
5:06.32 Lianna Mack a 12 Sauk Prairie
5/20
Badger-North @ DeForest
5:06.68 Jackie Dubnicka a 12 Arrowhead
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
5:06.94 Annie Moore a 10 Fond du Lac
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:08.20 Amanda Johnson a 11 Racine park
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5:08.32 Sadie Kroll a 12 Hudson
5/2
Rice Lake Invitational
10:15.40 Lori Wolter Sauk Prairie
1985
3200 Meter Run
10:38.06 Elizabeth Flatley a 12 Brookfield Central [ Recd]
3/22
Rapid Force @ UW-Parkside
10:39.94 Natalie Schudrowitz a 12 Wauwatosa East
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
10:42.04 Aubrey Roberts a 10 Eau Claire Memorial
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
10:49.97 Khia Kurtenbach a 12 Germantown
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
10:51.31 Sarah Richardson a 12 Kimberly
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
11:01.60 Annie Hughes a 9 Arrowhead
5/9
Myrhum Inv. @ Arrowhead
11:04.99 Lianna Mack a 9 Sauk Prairie
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
11:08.19 Lauren Farina a 9 Appleton North
5/2
Cardinal Relays @ Middleton
11:09.04 Katie Hietpas a 10 Sun Prairie
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
11:12.50 Bailey Oettel a 12 La Crosse Logan
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
11:12.83 Caroline Miller a 10 Arrowhead
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
11:14.35 Allie Fons a 12 Franklin
4/26
KC Relays [Aquinas] @ UW-Lax
11:17.04 Brenna Calder 12 Beaver Dam
3/22
Nelson Daniel LG@ UW-W
11:18.86 Sarah Richardson a 12 Kimberly
3/24
Point Invitational @ UW SP
11:19.32 Miranda Miller a 10 Hudson
4/15
"Park HS Quad, MN"
11:20.79 Sadie Kroll a 12 Hudson
4/15
"Park HS Quad, MN"
11:21.72 Anne Frisbie a 11 River Falls
4/25
Wi Vs Mn Border @ River Falls
11:22.08 Sophie Bolich a 10 Plymouth
5/20
"Eastern Wis, @ Two Rivers"
11:23.00 Olivia De Cleene 9 De Pere
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
11:23.52 Emily Royston a 9 Waunakee
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
13.67 Danielle Riggins Kenosha Tremper
2014
100 Meter HH
13.67 Danielle Riggins a 12 Kenosha Tremper [D1 Recd]
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
14.16 ToNaya Gulley a 12 Kenosha Tremper
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
14.37 Danielle Kohlwey a 11 Holmen
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
14.75 Sydney Matthew a 12 Milwaukee King
5/21
MPS City Conf @ Pulaski Stad.
14.94 Melissa Kirchoff a 12 Franklin
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
14.97 Jen Anderson a 12 Bay Port
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
15.11 Halle Giaimo a 12 Appleton North
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
15.17 Natisha Heideman a 11 GB Southwest
5/27
D1 Regional @ Bay Port
15.27 Taylor Weis a 12 Kettle Moraine
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
15.31 Ceanna Soper a 12 Arrowhead [prelims]
5/28
D1 Regional @ Watertown
15.32 Maya Denton a 11 Milwaukee Riverside
5/10
Lady Highlander @ Homestead
15.35 Miriam Scholl a 12 Kimberly
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
15.38 Ella Pomplun a 11 Cedarburg
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
15.40 Liz Markland a 10 GB Notre Dame
5/27
D1 Regional @ Bay Port
15.42 Alisha Harper a 12 Brookfield East
5/20
Greater Metro @ Sussex Ham.
15.44 Bree Porter a 10 Janesville Parker
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
15.45 Madison Ricciardi a 11 Waukesha North
5/27
D1 Regional @ Kettle Moraine
15.46 Lauren Smith a 10 Middleton
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
15.50 Megan Hilla a 12 GB Preble
5/27
D1 Regional @ Bay Port
15.63 Courtney McKeever a 12 Mukwoango
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
43.04 Valerie Thames Milwaukee Riverside
2013
300 Meter LH
44.12 Alisha Harper a 12 Brookfield East
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
44.29 ToNaya Gulley a 10 Kenosha Tremper
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
44.33 Danielle Kohlwey a 11 Holmen
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
44.81 Ceanna Soper a 12 Arrowhead [Stad Recd]
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
45.22 Marissa Wendlandt a 12 Muskego
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
45.25 Monique Felix a 11 Sheboygan North
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
45.75 Miriam Scholl a 12 Kimberly
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
45.80 Hannah Sonsalla a 12 Stoughton
5/30
D1 Sectional @ Jsvl Parker
45.86 Madison Ricciardi a 11 Waukesha North
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
45.88 Autumn Ogden a 10 Monona Grove
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
45.93 Kathleen Wartman a 12 Arrowhead
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
46.01 Hannah Mertens a 11 Hartford
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
46.39 Hannah Marrier a 11 Merrill
5/27
D1 Regional @ Wausau West
46.57 Annie Wagnber a 11 River Falls
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
46.60 Danielle Riggins a 12 Kenosha Tremper
5/13
Kenosha Cnty @ Westosha C.
46.61 Alex Goodrich a 10 Union Grove
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
46.62 Natalie Gottschalk a 12 Waukesha south
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
46.93 Liz Markland a 10 GB Notre Dame
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
46.93 Kayla Bauhs a 12 Middleton
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
46.94 Taylor Baine a 10 Wausau West
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
46.02 Milw Bradley Technical
2011
400 Meter Relay
48.34 Milwaukee King a
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
48.44 Wauwatosa West a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
48.63 De Pere a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
48.69 La Crosse Logan a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
48.73 La Crosse Central a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
48.82 Middleton a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.22 GB Notre Dame a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.28 Wausau West a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.29 Wisconsin Rapids Lincoln a
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
49.34 Arrowhead a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.45 West Bend West a
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
49.55 Beloit Memorial a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.61 Franklin a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.62 Muskego a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.80 Kenosha Bradford a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.83 Brookfield Central a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
49.91 Hamilton a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
49.98 D.S.H.A. a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
50.05 River Falls a
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
50.09 Milwaukee Riverside a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
1:38.46 Milw Bradley Tech
800 Meter Relay
1:41.61 La Crosse Logan a
6/7
D1 WIAa State Meet Finals
1:41.97 Brookfield East a
6/7
D1 WIAa State Meet Finals
1:42.26 Milwaukee King a
6/7
D1 WIAa State Meet Finals
1:42.61 Wausau West a
6/7
D1 WIAa State Meet Finals
1:42.78 Kenosha Bradford a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
1:42.79 Racine Case a Stadium Record
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
1:42.81 Bay Port a
6/7
D1 WIAa State Meet Finals
1:43.12 Wauwatosa West a
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
1:43.26 Beloit Memorial a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
1:43.27 River Falls a
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
1:43.84 Middleton a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
1:43.84 Nicolet a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
1:43.84 West Bend West a
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
1:43.91 Germantown a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
1:43.91 Muskego a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
1:44.05 GB Notre Dame
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
1:44.74 Appleton North a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
1:44.79 Arrowhead a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
1:44.87 Monona Grove a
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
1:45.05 Mukwonago a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:52.82 Milwaukee Riverside
2013
1600 Meter Relay
3:54.67 West Bend West a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:56.34 Whitefish Bay a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
3:56.48 Milwaukee Riverside a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:56.57 Middleton a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:56.60 Muskego a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:57.24 Hamilton a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:57.54 Sun Prairie a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:58.26 River Falls a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:59.05 Waukesha West a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
3:59.68 Kimberly a
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
3:59.93 Hartford a
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
4:00.19 Franklin a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
4:00.20 Bay Port a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
4:00.63 Neenah a
5/20
Fox Valley Assoc @ Neenah
4:00.77 Arrowhead a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
4:01.46 GB Notre Dame a
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
4:01.46 Racine Horlick a
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
4:01.53 Wausau West a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
4:02.26 Stoughton a
6/6
D1 WIAA State Meet Prelims
4:02.35 Germantown a
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
09:00.42 Neenah
2012
3200 Meter Relay
09:10.97 Neenah a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:16.71 Middleton a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:17.61 West Bend West a School Record
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:18.03 Eau Claire Memorial a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:20.07 Bay Port a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:20.87 Sun Prairie a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:23.23 Franklin a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:23.66 Arrowhead a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:28.11 Hortonville a
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:29.16 Wisconsin Lutheran a Stadium Record
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
09:29.20 Chippewa Falls a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:29.73 Kimberly a
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:30.68 Waukesha West a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:31.08 Whitefish Bay a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:32.14 Muskego a
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
09:33.77 GB Notre Dame a
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
09:35.71 Germantown a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:36.48 Brookfield Central a
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
09:36.76 Stoughton a
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
09:37.44 Hudson a
5/30
D1 Sectional @ Stevens Point
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour
2010
Shot Put
46' 02.00 Kiley Sabin 12 Slinger
5/8
WLT Relays @ West Bend West
42' 10.50 Stephanie Kostowicz 12 Oak Creek
5/20
Southeast Conf @ Oak Creek
42' 00.00 Sam Noennig 10 Hartford Union
4/5
W/TFA @ UW-Whitewater
41' 10.00 Katie Cihlar 11 Wausau West
5/20
Wisconsin Valley @ Merrill
41' 05.00 Kris Lindow 10 Ashwaubenon
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
40' 11.50 Kaitlyn Long 12 Monona Grove
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
40' 11.00 Lacey Cousins 10 Beloit Memorial
5/6
Verona @ Beloit
40' 10.75 Courtney Chaney 12 Milwaukee King
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
40' 08.75 Erin Dunning 9 Ashwaubenon
4/10
FRCC West Indoor @ Bay Port
40' 00.00 Isabella Samuels 11 Green Bay Preble
5/9
Myrhum Inv. @ Arrowhead
39' 10.00 Mileesha Hamilton 12 Racine Case
4/5
W/TFA @ UW-Whitewater
39' 00.75 Elizabeth Kelliher 12 Waukesha North
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
38' 10.50 Lauren Egnarski 12 Pulaski
5/27
D1 Regional @ Bay Port
38' 09.00 Danielle Kind 10 Waunakee
5/27
D1 Regional @ Sun Prairie
38' 09.00 Renee Sladek 12 Merrill
5/20
Wisconsin Valley @ Merrill
38' 05.00 Carlie Zimmerman 11 Baraboo
4/17
Badger Conf Chal @ Portage
38' 03.50 Taylor Huss 11 Kimberly
4/8
Appleton West Triangular
38' 03.00 Lacy Cousins 10 Beloit Memorial
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
38' 00.75 Lauren Kudronowicz 12 Muskego
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
38' 00.75 Kiara Cruz 10 Middleton
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
169' 10 Jill Pedretti Verona
1999
Discus
148' 11 Sam Noennig 10 Hartford Union
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
142' 07 Josie Schaefer 9 Baraboo
5/2
Baraboo Relays
140' 11 Shianne Fair 12 La Crosse Central
5/2
Cardinal Relays @ Middleton
140' 06 Katy Cihlar 12 Wausau West
5/6
WVC Relays @ DC Everest
140' 02 Kiley Sabin 12 Slinger
5/27
D1 Regional @ Beaver Dam
133' 11 Mileesha Hamilton 12 Racine Case
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
131' 09 Holly Houston 10 Madison Memorial
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
131' 02 Stephanie Kostowicz 12 Oak Creek
4/15
M' Club Relays @ Mukwonago
128' 07 Renee Sladek 12 Merrill
5/13
Wausau City @ Stiehm Stadium
128' 06 Karly Murphy 10 River Falls
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
127' 06 Kristina Kennedy 12 Madison La Follette
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
126' 10 Courtney Chaney 12 Milwaukee King
5/30
D1 Sectional @ Hamilton
126' 04 Jenna Rosenthal 12 Fond du Lac
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
122' 00 Brieanne Lippert 12 Hortonville
5/27
D1 Regional @ New London
120' 02 Danielle Kind 10 Waunakee
4/8
Waunakee Triangular
119' 07 Emil LaCount 11 Kimberly
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
118' 06 Katie Boehen 12 Oregon
4/22
Badger Tri @ Oregon
118' 02 Christina McFeely 12 Madison Memorial
5/20
Big '8' @ Madison Memorial
117' 07 Ali Gartner 10 Waukesha North
4/23
Hamilton Inv @ Sussex Ham.
117' 04 Jami Turriff 10 West De Pere
5/6
Bay Conf Tri @ West De Pere
18' 11.50 Brittany Rusch Wausau East
1994
Long Jump
19' 03.50 Gabby Beauvais 11 Monona Grove
5/30
D1 Sectional @ Mad. Memorial
19' 03.25 Alisha Harper [Meet Recd] 12 Brookfield East [Sch Recd]
5/14
Menomonee Falls Girls Inv.
18' 07.25 Natisha Heideman 11 GB Southwest
5/20
FRCC @ Green Bay Preble
18' 06.00 Sydnee Matthew 12 Milwaukee King
4/5
Milwaukee City @ Milw South
18' 05.00 Amanda Schaefer 12 Kimberly
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
18' 05.00 Jade Nolan 11 Milwaukee Madison
4/5
Milwaukee City @ Milw South
18' 02.75 Angel Malone 11 Milwaukee Riverside
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
17' 11.50 Natalie Gottschalk 12 Waukesha South
5/27
D1 Regional @ Kettle Moraine
17' 09.50 Tuyet Nguyen 11 Greenfield
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
17' 09.50 Jerica Kotarek 11 Muskego [Meet Recd]
3/22
Rapid Force @ UW-Parkside
17' 09.00 Kia Smura 12 Shawano Comm.
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
17' 07.50 Jenna Long 11 Bay Port
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
17' 07.50 Amber Pethke 12 New London
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
17' 07.50 Monica Caputa 12 Homestead
3/22
Lake Michigan @ Carthage
17' 06.00 Sydney Otto 10 De Pere
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
17' 05.50 Megan Wadsworth 12 Badger
5/30
D1 Sectional @ Jsvl Parker
17' 05.00 McKenzee Ellis 12 Holmen
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
17' 05.00 Haylee Martin 11 Wilmot Union
5/27
D1 Regional @ Badger
17' 05.00 Erica Wanie 12 West Bend West
5/20
WLT @ Wisconsin Lutheran
17' 05.00 Alyssa Faucett 10 Wausau West
5/9
Kiwanis Inv @ Wis Rapids
40' 04.00 Mikayla Robertson Menomonee Falls
2013
Triple Jump
38' 07.50 Natisha Heideman 11 GB Southwest
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
37' 10.00 Alisha Harper 12 Brookfield East
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
37' 09.50 Jerica Kotarak 11 Muskego
3/29
Racine Inv @ UW Parkside
37' 08.25 Jade Nolan 11 Milwaukee Madison
5/6
MPS Relays @ Milw Pulaski
37' 07.00 Hannah Detlaff 10 Eau Claire Memorial
4/15
Chippewa Falls Triangular
37' 06.50 Mariss aWustrack 12 Fond du Lac
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
37' 06.00 Melissa Kirchoff 12 Franklin
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
37' 03.25 Monique Felix 11 Sheboygan North
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
37' 02.25 Amanda Schaefer 12 Kimberly
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
37' 01.75 Katie Wissing 9 DSHA
5/20
Greater Metro @ Sussex Ham.
37' 00.00 Taylor Weis 12 Kettle Moraine
5/15
Classic '8' @ Mukwonago
36' 11.00 Tuyet Nguyen 11 Greenfield
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
36' 11.00 Kaylahn Jones 11 Madison La Follette
5/6
Jsvl. Parker @ Mad. La Follette
36' 09.25 Alize Souter Milwaukee Vincent
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
36' 08.00 Tatum Houlihan SPASH
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
36' 07.75 Sydnee Matthew 12 Milwauakee King
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
36' 06.75 Kacie Bertrand 12 Chippewa Falls
4/15
Chippewa Falls Triangular
36' 05.75 Natalie Gottschalk 12 Waukesha South
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
36' 05.00 Natalie Wissing 12 D.S.H.A.
5/30
D1 Sectional @ W Allis Central
36' 03.50 Elizabeth Brunner 11 West Allis Hale
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
6' 00.00 Wendy Markham Cedarburg
6/3
High Jump
5' 08.00 Khadiya Hollingsworth 11 Brookfield East [Sch Recd]
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
5' 08.00 Tierney Lindner 11 Sun Prairie [Meet Recd]
5/16
Tom Mueller Invite @ Oregon
5' 08.00 Amanda Schaefer 12 Kimberly [W/TFA Recd]
4/5
W/TFA @ UW-Whitewater
5' 05.00 Courtney McKeever 12 Mukwonago
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5' 05.00 Jael Harris a 9 Oshkosh North
5/8
Seymour Invitational
5' 04.00 Ashley Melvin 10 Hartford Union
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5' 04.00 Steph Plades 11 Mukwonago
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5' 04.00 Megan Hilla 12 Green Bay Preble
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5' 04.00 Vashti Nwagbarocha 11 Pius XI
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
5' 04.00 Monica Caputa 12 Homestead
5/27
D1 Regional @ Cedarburg
5' 04.00 Sydney Collins 10 Badger
5/20
Southern Lakes @ Westosha C.
5' 04.00 Isabella Gonzalez 12 Shawano Community
5/8
Seymour Invitational
5' 04.00 Natisha Heideman 11 GB Southwest
4/10
FRCC West Indoor @ Bay Port
5' 04.00 Alexis McKeever 12 Mukwonago
4/5
Classic 8 Indr @ Wauk South
5' 03.00 Anna Adamiec 10 Kenosha Indian Trail
5/30
D1 Sectional @ Jsvl Parker
5' 03.00 Lindsey Mirkes 9 De Pere
5/27
D1 Regional @ New London
5' 03.00 Carly Morris 11 La Crosse Logan
5/17
Mississippi Valley Conf @ UW-L
5' 03.00 Morgan Kath 11 Muskego
3/22
Rapid Force @ UW-Parkside
5' 02.00 Tamara Price 11 Appleton North
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
5' 02.00 Alize Souter 12 Milwaukee Vincent
6/7
D1 WIAA State Meet Finals
12' 06.00 Lewis/A Flucke/Gilson Ashwaubenon/Arrowhead
03/12
Pole Vault
12' 07.00 Kylie Swiekatowski 10 De Pere
5/27
D1 Regional @ New London
12' 06.00 Taylor Amann 12 Arrowhead
5/2
Badger Inv @ Lake Geneva
12' 00.00 Shaelyn Opichka 10 De Pere
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
12' 00.00 Rayce Albino 11 New Berlin West
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central
11' 06.00 Mandy Sinkler 12 Mukwonago
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
11' 06.00 Rachel Whitefield 12 Ashwaubenon
5/30
D1 Sectional @ Ashwaubenon
11' 06.00 Elyssa Tracy 12 Homestead
5/27
D1 Regional @ Cedarburg
11' 04.00 Samantha Madrzak 12 Menom. Falls [Sch-Meet Rec]
5/14
Menomonee Falls Girls Inv.
11' 00.00 McKenna Daulton 12 Hudson
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
11' 00.00 Mackenzie Nuthals 12 Bay Port
5/27
D1 Regional @ Bay Port
11' 00.00 Shophia Schuessler 11 DC Everest
5/27
D1 Regional @ Wausau West
11' 00.00 Erin Conyers 12 Beaver Dam
5/16
Balck Hawk Invoite @ Grafton
10' 11.75 Lily Hayes 12 Whitefish Bay
2/16
USA TF Indoor @ Carthage
10' 09.00 Celina Wanta 12 West Bend West
5/30
D1 Sectional @ Oshkosh West
10' 09.00 Briana Cross 11 Pius XI
5/30
D1 Sectional @ Wis Lutheran
10' 07.00 Tommie Brenner 11 Reedsburg Area
5/20
Badger-North @ DeForest
10' 06.00 Kayla Goetz 12 Madison Memorial
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
10' 06.00 Karlie Place 12 River Falls
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
10' 06.00 Hannah Posick 11 Stoughton
6/6
D1 WIAA State Meet Finals
10' 06.00 Anatalia Ashcroft 11 Brookfield East
5/30
D1 Sectional @ W. Allis Central

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. There is no distinction made at all about the length of the race.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are listed first that are the same as a HHT time
  • Automatic times in the same tenth take precedence over hand times
  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com