Week 12: Division 3 Honor Roll List For June 3, 2018

Compiled by Dave Figi
Janesville, WI

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
[HHT] indicates hand held timing


The list below is for the week of May 28-June 2. Results as of 8:00 PM, Saturnday, June 2, 2018.

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files.

Odd Relays | 2018 55mn Events | 2017 55m Events | 2016 55m Events | 2015 55m Events | 2014 55m Events
Newspaper Media All-Division File

12.20 C Simon. L Gassner D3 Whitehall/Marathon 09/86 100 Meter Dash
12.30 Julianne Barkholz 12 Newman Catholic 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
12.44 Haley Durst 11 Ihtaca/Weston 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.56 Mykenzie Vaassen 12 Cuba City 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.57 Molly Milliren 10 Thorp/Gilman 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.60 Emily Fink 9 Three Lakes/Phelps 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
12.61 Kortnie Volk 10 Three Lakes/Phelps 4/24 Medford Invite
12.64 Makaylee Kuhn 11 Hilbert/Stockbridge 5/14 Big East @ Oostburg
12.65 Aspen Linjer 9 Manawa 5/07 WEGA Open @ Wey-Fremont
12.76 Brinley Wood 11 Cuba City [prelims[] 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
12.77 Evana Radcliffe 9 Melrose-Mindoro [prelims] 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
12.78 Delanie McFadden 9 Ozaukee 5/14 Big East @ Oostburg
12.81 Alexis Rolph 11 Lourdes Acad. 5/15 Trailways Conf @ UW-Oshkosh
12.82 Ashlie Lockington 11 Bangor 5/15 Scenic Bluffs @ Royall
12.94 Kaitlyn Erickson 10 Prentice [prelims] 5/21 D3 WIAA Reg. @ Abbotsford
12.95 Abbigael Sitte 10 Gibraltar 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12.97 Alyssen Noriega 11 Monticello 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
13.01 Izzy audetat 12 De Soto 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
13.04 Haley Gertech 12 Black Hawk 5/14 Six Rivers @ UW-Platteville
13.04 Kyli Blume 10 Marathon 5/14 Marawood South @ Marathon
13.05 Katelyn Williams 12 Algoma 5/14 Packerland Conf @ Algoma
24.91 Alexandra Hutchison   Columbus Cath. [Prelims] 2015 200 Meter Dash
25.28 Julianne Barkholz 12 Newman Catholic 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
25.69 Emma Lawrence 12 BSMS [Sch Recd] 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
25.74 Makaylee Kuhn 11 Hilbert/Stockbridge 5/14 Big East @ Oostburg
26.05 Molly Milliren 10 Thorp/Gilman 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.12 Delanie McFadden 9 Ozaukee 5/14 Big East @ Oostburg
26.16 Ashlie Lockington 11 Bangor 5/15 Scenic Bluffs @ Royall
26.23 Kortnie Volk 10 Three Lakes/Phelps 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.25 Alexis Rolph 11 Lourdes Academy 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.37 Emily Herzberg 10 Melrose-Mindoro 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.42 Annie Schreier 9 Cashton 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.44 Katrina Klawiter 11 Fall Creek 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.45 Jenna Zahorik 11 Reedsville 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.59 Bailey Imhoff 10 Edgar 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.77 Allison Taylor 10 St Mary's Springs 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.82 Mykenzie Vassen 12 Cuba City 5/14 SWAL Conf @ Darlington HS
26.83 Kaitlyn Erickson 10 Prentice 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
26.83 Ziyannah Conner 9 Independence/Gilmanton 5/10 Dairyland Conf @ Cochrane-FC
26.89 Olivia Bennot 12 Wild Rose 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
26.89 Haley Durst 11 Ithaca/Weston 5/15 Ridge & Valley @ Kickapoo
26.93 Olivia Bennott 12 Pittsville 5/14 CWC 10 @ Marion
56.15 Jamie Vandenberg   Niagara 2008 400 Meter Run
0:56.32 Julianne Barkholz 12 Newman Catholic 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:56.70 Makaylee Kuhn 11 Hilbert/Stockbridge 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:56.99 Hannah Constable 10 Johnson Creek 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:58.69 Brynlee Nelson 9 Fennimore 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:59.30 Savannah Schley 9 Loyal 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
0:59.35 Allison Taylor 10 St Mary's Springs 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
0:59.39 Olivia Costley 12 Fall Creek 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:59.42 Emma Lawrence 12 BSMS 5/07 Red Bird @ Darlington
0:59.64 Ashlie Lockington 11 Bangor 5/07 Blackhawk Invl @ Viroqua
0:59.84 Molly Milliren 10 Thorp/Phelps 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
0:59.84 Haley Gertsch 12 Black Hawk 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:00.22 Isabella Jewell 11 Auburndale 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:00.42 Marissa Ellenbecker 10 Edgar 5/01 Falcon Inv @ Abbotsford
1:00.44 Macie Schillinger 11 Stratford 5/14 Marawood South @ Marathon
1:00.76 Hannah Khalajia 11 Florence/Niagara 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
1:00.77 Jessica Brueggeman 9 Royall 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:01.11 Kyli Blume 10 Marathon 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
1:01.46 Mykenzie Vaassen 12 Cuba City 5/14 SWAL Conf @ Darlington HS
1:01.85 Emmery Nielsen 9 Shell Lake 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:01.90 Alexis Rolph 11 Lourdes Academy 4/6 Rosholt/Badger Inv @ UW-SP
2:13.11 Brittany Davis   Benton-Sc Mnd-Shull 2015 800 Meter Run
2:16.68 Hannah Constable 10 Johnson Creek 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:17.37 Brynlee Nelson 9 Fennimore 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:18.82 Allyson Nelson 12 Brookwood 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:18.92 Marissa Ellenbecker 10 Edgar 5/07 Dr H. A. Schultz Inv @ Edgar
2:19.26 Savannah Schley 9 Loyal 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:20.56 Kali Karl 12 Auburndale 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:22.20 Rachel Lawton 11 Flambeau 5/17 Chuck Walek @ Whitehall
2:22.58 Jordan Zdroik 10 Rosholt 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:23.64 Marin Jensen 12 Deerfield 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:24.48 Syvia Hansen 9 Gillett 5/03 40th Annual Peshtigo Inv.
2:24.77 Skylar White 10 River Ridge 5/04 River Valley Alumni Meet
2:25.18 Veronica Thiel 10 Hilbert/Stockbridge 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:25.18 Jamie Huber 11 Dodgeland 3/27 Oshkosh Small Sch @ UW-O
2:26.78 Emily Espinoza 12 Rib Lake 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:27.07 Kassye Todd 12 Elmwood/Plum City 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
2:27.14 Katie Feuker 10 Elmwood/Plum City 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:27.54 Makaylee Kuhn 11 Hilbert/Stockbridge 5/04 Hilbert Invitational
2:27.67 Kaelyn Lejcher 10 Blair-Taylor 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
2:28.79 Elise Large 12 Ozaukee 5/14 Big East @ Oostburg
2:30.18 Candice Milne 10 Wild Rose 5/01 Tri-County Eight
4:51.54 Molly Seidel   University Lake School 2011 1600 Meter Run
5:14.12 Marissa Ellenbecker 10 Edgar 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:15.04 Syvia Hansen 9 Gillett 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:15.10 Elise Large 12 Ozaukee 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:17.16 Erika Kisting 12 Iola-Scandinavia 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:18.24 Meygen Benzing 11 Dodgeland 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:18.52 Rachel Lawton 11 Flambeau 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:18.56 Savannah Schley 9 Loyal 5/07 Dr H. A. Schultz Inv @ Edgar
5:18.57 Jada Beacom 11 Iola-Scandinavia 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:20.84 Kassye Todd 12 Elmwood/Plum City 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:25.05 Olivia Stenzel 9 Sevastopol 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:25.91 Anna Buchberger 12 Marathon 5/14 Marawood South @ Marathon
5:27.81 Jordan Zdroik 10 Rosholt 5/12 CWC-8 Meet @ Rosholt
5:28.55 Jamie Huber 11 Dodgeland 5/15 Trailways Conf @ UW-Oshkosh
5:29.35 Hannah Constable 10 Johnson Creek [HHT] 4/24 Dodgeland Double Dual
5:31.51 Helen Carstens 9 North Crawford 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:31.86 Brynlee Nelson 9 Fennimore 5/14 SWAL Conf @ Darlington HS
5:34.02 Jessie Juergensen 12 Living Word Lutheran 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:35.32 Emily Wintrone 10 Luther 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5:35.34 Ellen Moore 10 Lourdes Academy 5/15 Trailways Conf @ UW-Oshkosh
5:36.04 Jackie Rosa 12 Palmyra-Eagle 4/11 Dual W/Johnson Creek @ PE
10:21.93 Molly Seidel   University Lake School 2012 3200 Meter Run
11:19.48 Marissa Ellenbecker 10 Edgar 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:20.33 Elise Large 12 Ozaukee 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:27.90 Rachel Lawton 11 Flambeau 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:32.62 Jordan Zdroik 10 Rosholt 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:34.26 Sylvia Hansen 9 Gillett 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:36.15 Meygan Benzing 11 Dodgeland 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:41.05 Helen Carstens 9 North Crawford 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:41.49 Kassye Todd 12 Elmwood/Plum City 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:54.21 Erika Kisting 12 Iola-Scandinavia 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
11:57.04 Anna Buchberger 12 Marathon 5/03 Waupaca Vic Tree Invitational
12:03.90 Ilse Mendez 11 Darlington 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
12:12.03 Savannah Schley 9 Loyal 5/03 47th Annual Stratford Inv.
12:16.27 Jenna Trzebiatowski 10 Rosholt 5/12 CWC-8 Meet @ Rosholt
12:17.35 Mackenzie Dorth 12 Living Word Lutheran 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
12:24.02 Jada Beacom 11 Iola-Scandinavia 5/12 CWC-8 Meet @ Rosholt
12:24.62 Olivia Williams 10 Cambridge 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
12:25.59 Ellen Moore 10 Lourdes Academy 5/04 Lourdes Under The Lights-UWO
12:27.74 Logan Krogwold 9 Rosholt 5/21 D3 WIAA Reg. @ Rosholt
12:28.51 Kelley Large 9 Ozaukee 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
12:32.37 Orianna Lebal 11 Lake Holcomb/cornell 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
14.63 Megan Rennhack   Dodgeland 2008 300 Meter LH
15.00 Emma Lawrence 12 BSMS [Sch Recd] 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
15.17 Julia Pokorny 12 Shell Lake 5/21 D3 WIAA Reg. @ Frederic
15.33 Hannah Zastrow 10 Spencer 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
15.46 Daria Hoesly 11 Edgar 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
15.70 Lauren Griepentrog 12 Manitowoc Lutheran 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
15.78 Ziyannah Connor 9 Independence/Gilmanton 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
15.96 Adelyn Hyatt 9 Cashton 5/07 Blackhawk Invl @ Viroqua
15.99 Jordyn Hutzler 11 Rio 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16.02 Isabel Lindgren 11 De Soto 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
16.03 Joriann Clary 12 Cambridge [Meet/Sch Recd] 4/11 Blue 'J' Invite @ Cambridge
16.08 Taylor Wegner 12 Princeton-GL [prelims] 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16.19 Montana Albrecht 9 Athens 5/07 Phillips Invitational
16.20 Josie Stender 9 Regis 5/08 Eau Claire City @ EC North
16.36 Ashley Williams 10 Cassville 5/07 Red Bird @ Darlington
16.48 Rachewl Manier 12 Cadott 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
16.64 Daria Hoesly 11 Edgar [HHT] 4/20 Spring Meltdown @ DeForest
16.82 Lauren Koss 10 Melrose-Mindoro 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
16.88 Edrea Kubista 12 Loyal 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
16.95 Shannon Leary 12 Pacelli 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
16.96 Lindsay Mattson 12 Frederic/Luck 5/15 Lakeland [WEST] @ Frederic
43.75 Megan Rennhack   Dodgeland 2008 300 Meter LH
44.60 Emma Lawrence 12 BSMS [Sch Recd] 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
46.32 Julia Pokorny 12 Shell Lake 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
46.72 Ziyannah Conner 9 Independence/Gilmanton 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
46.79 Jordyn Hutzler 11 Rio 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
46.88 Kallie Falteisek 11 Abbotsford 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
47.08 Lauren Griepentrog 12 Manitowoc Lutheran 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
47.15 Emily Dobberstein 12 Luther 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
47.31 Allison Oswald 12 Wauzeka-Steuben 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
47.36 Aubrey DeBauch 9 Gillett 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
47.52 Adelynn Hyatt 9 Cashton 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
47.94 Josie Stender 9 Regis 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
48.74 Edrea Kubista 12 Loyal 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
48.88 Mahra Wick 11 Hurley 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
49.34 Laynie Bessette 11 Manawa 6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
49.35 Daisy Campbell 12 Three Lakes/Phelps 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
49.46 Holly Rath 12 Belmont 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
49.65 Chrysten Linzmeier 12 Assumption 5/03 47th Annual Stratford Inv.
49.72 Alexis Lappe 12 Stratford 5/14 Marawood South @ Marathon
49.76 Mel Kunze 11 Abbotsford 5/01 Falcon Inv @ Abbotsford
49.82 Kierra Walters 12 Lake Holcomb/Cornell 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
49.21 Edgar     2012 400 Meter Relay
50.36 Wild Rose     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
50.38 Three Lakes/Phelps     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
50.50 Bangor     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
50.74 Cuba City     6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
50.91 St Mary's Springs     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
51.07 Melrose-Mindoro     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
51.19 Edgar     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
51.20 Algoma     6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
51.60 Regis     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
51.67 Ithaca/Weston     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
51.76 BSMS   Meet Record 4/23 Darlington Red Bird Invitational
51.81 Auburndale     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
52.11 Shell Lake     5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
52.12 Abbotsford     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
52.21 Rio     5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
52.29 Spencer     5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
52.38 Living Word Lutheran     5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
52.73 Glenwood City     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
52.73 Luther     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
52.73 Darlington     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
1:44.37 Poynette/Edgar     85/10 800 Meter Relay
1:46.46 Wild Rose     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:47.09 Bangor     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
1:47.70 Melrose-Mindoro     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:47.86 Pacelli     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:47.91 Lourdes Academy     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:48.15 St Mary's Springs     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:48.69 Shell Lake     6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
1:48.95 Abbotsford     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:49.25 Three Lakes/Phelps     5/08 Hatchet Inv. @ Tomahawk
1:49.27 Cuba City     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
1:49.42 Auburndale     5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
1:49.49 Cashton     5/01 Bruce Brewer Inv. @ Bangor
1:49.55 Darlington     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
1:49.93 Regis     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:50.70 Johnson Creek     5/15 Trailways Conf @ UW-Oshkosh
1:50.84 Spring Valley     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:50.94 Algoma     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:51.15 Neillsville/Granton     5/01 Bruce Brewer Inv. @ Bangor
1:51.41 Sevastopol     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
1:51.71 Rio     5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
3:58.31 Edgar   [Prelims] 2012 1600 Meter Relay
4:05.13 Bangor     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:05.96 Hilbert/Stockbridge     6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:06.58 Auburndale     6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:07.41 Pacelli     6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
4:07.60 Luther     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:07.85 St Mary's Springs     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:10.65 Johnson Creek     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:11.91 Algoma     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:12.33 Royall     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:12.87 Potosi     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
4:13.98 Wild Rose     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:14.18 Fall Creek     6/01 WIAA D3 Prelims @ UW-Lax
4:14.46 Darlington     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
4:17.41 Stratford     5/14 Marawood South @ Marathon
4:17.69 Glenwood City     5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
4:17.89 Shell Lake     5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
4:18.07 Melrose-Mindoro     5/17 Chuck Walek @ Whitehall
4:18.41 Phillips     5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
4:19.40 Cochrane-Fountain City     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
4:20.64 Rosholt     5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
09:31.47 St Mary's Springs     2013 3200 Meter Relay
09:47.72 Hilbert/Stockbridge     6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09:58.89 Dodgeland     5/04 Lourdes Under The Lights-UWO
10;29.59 Cochran- Fountain City     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
10:04.53 Auburndale     6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:05.88 Sevastopol     6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:07.33 Pacelli     6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:08.08 Ozaukee     6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10:13.37 Fennimore     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
10:14.35 Brookwood     5/10 Sparky Reynolds @ Boscobel
10:15.41 Darlington     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
10:17.77 Boscobel     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
10:18.77 Rosholt     5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
10:22.39 River Ridge     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
10:23.41 Lourdes Academy     5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
10:24.69 Crivitz     5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
10:24.78 Albany     5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
10:34.61 Shell Lake     5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
10:36.84 Luther     5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
10:36.89 Hillsboro     5/10 Sparky Reynolds @ Boscobel
10:40.66 Cadott     5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
49' 01.50 Kennedy Blahnik   Algoma 2013 Shot Put
46' 03.50 Emma Richards 12 Ozaukee [W/TFA Record] 4/07 W/TFA Indoor Chmp @ UW-W
43' 02.25 Brianna Leahy 12 BSMS 4/07 W/TFA Indoor Chmp @ UW-W
41' 11.00 Katelyn Williams 12 Algoma 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
40' 01.50 Bobbi Blahnik 9 Algoma 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
39' 09.00 Libby Beck 11 Albany 5/14 Six Rivers @ UW-Platteville
39' 08.50 Aubrey Schoeneman 10 Mercer 5/14 Indianhead Conf @ Hurley
39' 01.50 Isabelle Ostrem 11 Cochrane-Fountain City 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
38' 04.75 Brielle Ebben 12 Reedsville 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
38' 01.00 Jordan Ludescher 12 Flambeau 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
37' 11.25 Libby Beck 11 Albany 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
37' 10.50 Emily Mueller 12 St Mary's Springs 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
37' 09.50 Morgan Davister 12 Algoma 4/09 Ripon College Spring Meet
37' 07.75 Caryn Hamm 12 Ozaukee 4/07 W/TFA Indoor Chmp @ UW-W
37' 01.25 Grace Morgan 12 Potosi 4/12 Cassville Invitational
37' 00.75 Katelyn Schmidt 12 Marathon 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
36' 10.50 Marissa Gould 10 Darlington 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
36' 09.50 Jessica Zemke 11 Columbus Catholic 5/07 Dr H. A. Schultz Inv @ Edgar
36' 09.00 Evelyn Fryza 10 Gilman 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
36' 09.00 Leah Zemke 11 Marathon 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
36' 09.00 Brilyn Brecka 12 Alma/Pepin 5/07 Indee Relays @ Independence
161' 05 Kennedy Blahnik   Algoma 2014 Discus
158' 02 Emma Richards 12 Ozaukee 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
148' 04 Katelyn Williams 12 Algoma 5/14 Packerland Conf @ Algoma
143' 11 Brilyn Brecka 12 Alma/Pepin [Sch Recd] 4/27 Lewiston-Altura Invitational
131' 09 Emily Mueller 12 St Mary's Springs 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
130' 06 Brianna Leahy 12 BSMS 5/21 D3 WIAA Reg. @ Cuba City
129' 06 Kennedy Rankin 12 Darlington 5/08 SWAL Midseason @ Fennimore
128' 04 Alex Dornfeld 11 Markesan 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
124' 04 Morgan Davister 12 Algoma 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
123' 10 Allyson Nelson 12 Brookwood 5/17 Sparta Last Chance Inv
123' 02 Katelyn Schmidt 12 Marathon 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
122' 04 Brielle Ebben 12 Reedsville 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
122' 02 Parker Kopp 10 Cuba City 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
121' 05 Carly Nelson 10 Blair-Taylor 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
120' 00 Jazzy Christiansen 11 Clear Lake 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
119' 03 Sami Stuzynski 12 Manawa 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
117' 00 Cecelia Rodriguz 10 St Mary's Springs 5/14 Wisconsin Flyway @ Mayville
116' 00 Aubrey Schoeneman 10 Mercer 5/10 Marcy Bracket @ Bessmer, MI
115' 09 Libby Beck 11 Albany 5/07 Red Bird @ Darlington
115' 03 Paulina Weinke 12 Boyceville 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
114' 06 Julia Cedarberg 11 Siren 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
18' 06.50 Aileen Lemanski   Florence 2009 Long Jump
18' 02.00 Julianne Barkholz 12 Newman Catholic 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
18' 02.00 Kortnie Volk 10 Three Lakes/Phelps 5/10 Doug Spielman @ Flambeau
18' 00.25 Jessica Brueggeman 9 Royall 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
18' 00.25 Katie Mattson 11 Frederic/Luck 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
17' 09.50 Mykenzie Vassen 12 Cuba City 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
17' 08.00 Isabel Lindgren 9 De Soto 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
17' 05.00 Taylor Wegner 12 Princeton/Green Lake 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
17' 01.50 Carly Schreurs 10 Sheboygan Area Lutheran 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
16' 11.50 Ashley Lockington 11 Bangor 5/01 Bruce Brewer Inv. @ Bangor
16' 10.50 Cassidy Noeldner 11 Immanuel Lutheran 5/03 Dairyland True Team@Whitehall
16' 10.25 Makayla Fagerlin 12 Turtle Lake/Clayton 5/08 Colfax Invitational
16' 10.25 Kyli Blume 10 Marathon 4/30 Stratford HS Meet
16' 10.00 Ziyannah Connor 9 Independence-Gilmanton 4/30 Trempealeau Cnty @ Eleva-Str
16' 09.50 Jenna Zahorik 11 Reedsville 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
16' 08.75 Jordyn Hutzler 11 Rio 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
16' 07.00 Kelly Nielsen 12 Greenwood 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
16' 07.00 Gabrielle Hederer 10 Loyal 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
16' 06.25 Elizabeth Matson 10 Regis 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
16' 06.00 Laynie Bessette 11 Manawa 5/12 CWC-8 Meet @ Rosholt
16' 06.00 Kylah Frederixon 11 Blair-Taylor 4/26 Cashton Quad
38' 05.00 Bria Halama   Independence-Gilmanton 2011 Triple Jump
37' 10.00 Ashley Lockington 11 Bangor 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
37' 07.50 Emily Herzberg 10 Melrose-Mindoro [Sch Recd] 5/17 Chuck Walek @ Whitehall
37' 04.25 Jessica Brueggeman 9 Royall 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
36' 06.75 Cassidy Noeldner 11 Immanuel Luth. [Sch Recd] 4/26 Boyceville Invite
36' 06.00 Payton Wester 11 Iola-Scandinavia 4/30 WB Open @ Wittenberg-Birn.
36' 05.50 Carly Schreurs 10 Sheboygan Area Lutheran 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
36' 05.00 Emma Lawrence 12 BSMS [Meet/Sch Recd] 4/13 Riverdale Inv., Port Byron, IL
36' 01.75 Taylor Wegner 12 Princeton-Green Lake 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
36' 01.00 Kortnie Volk 10 Three Lakes/Phelps 5/01 Three Lakes/Phelps Invitational
35' 10.00 Tristan Scholler 12 St Mary' Springs 5/01 Flyway Relays @ St Mary's Spr
35' 09.50 Kylah Frederixon 11 Blair-Taylor 3/24 Cashton Indoor @ UW-Lax
35' 05.75 Isabel Lindgren 11 De Soto 5/15 Ridge & Valley @ Kickapoo
35' 01.00 Annie Schreier 9 Cashton 4/23 Bulldog Relays @ Boscobel
34' 09.00 Lauren Griepentrog 12 Manitowoc Lutheran 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
34' 08.50 Bailey Imhoff 10 Edgar 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
34' 07.00 Chloe Gruszynski 10 Crivitz 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
34' 07.00 Kyli Blume 10 Marathon 4/20 Sauk Prairie Relays @ Monroe
34' 06.00 Jordyn Hutzler 11 Rio 4/20 PGL Invite @ Ripon College
34' 05.75 Laynie Bessette 11 Manawa 5/12 CWC-8 Meet @ Rosholt
34' 03.50 Brynlee Nelson 9 Fennimore 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
5' 09.00 Melum/Juedes/Townsend   Iola-S/Clear L/Elk M 2009 High Jump
5' 05.00 Elizabeth McClure 12 Algoma 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
5' 04.00 Katie Mattson 11 Frederic/Luck 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
5' 04.00 Makaylin Christenson 9 Prairie Farm [Sch Recd] 4/26 Boyceville Invite
5' 03.00 Cassie Skattebo 11 Shell Lake 6/01 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
5' 03.00 Reanne Kietlinski 12 Gresham/Bowler 5/14 CWC 10 @ Marion
5' 03.00 Hannah Zortman 10 Northland Lutheran 5/07 Dr H. A. Schultz Inv @ Edgar
5' 03.00 Addisyn Noble 10 Pecatonica/Argyle [Sch Recd] 4/23 Darlington Red Bird Invitational
5' 02.00 Hannah Zastrow 10 Spencer 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
5' 02.00 Sabrina Vircks 12 Spencer 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
5' 02.00 Bria Caldecott 11 Gibraltar 5/21 D3 WIAA Reg. @ Algoma
5' 02.00 Karyssa Quist 10 Rio 5/07 Rio @ Dodgeland
5' 02.00 Elyssa Stein 12 Cambridge 4/24 Marshall Quad
5' 01.00 Emma Gruen 9 Royall 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
5' 01.00 Lexi Franz 9 St Mary's Springs 5/14 Wisconsin Flyway @ Mayville
5' 01.00 Brinley Wood 11 Cuba City 5/04 River Valley Alumni Meet
5' 01.00 Briana Lund 10 Wild Rose 5/01 Tri-County Eight
5' 01.00 Brooke Schrieder 12 Pacelli 4/26 T.C. Invite @ Tri-County HS
5' 00.00 Anna McClure 10 Algoma 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
5' 00.00 Trinity Law 11 BSMS 5/24 D3 WIAA Sect @ Bangor
5' 00.00 Nicole Caceanova 12 Madison Tri-Op 5/24 D3 WIAA Sect @ Hilbert
11' 09.00 Faryn Wirkus   Edgar 2012 Pole Vault
11' 06.00 Julia Pokorny 12 Shell Lake 5/21 D3 WIAA Reg. @ Frederic
11' 00.00 Daisy Campbell 12 Three Lakes/Phelps 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
10' 06.00 Gabriella Janke 12 Athens 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10' 03.00 Raegan Sorenson 9 Unity 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10' 00.00 Elizabeth McClure 12 Algoma 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
10' 00.00 Ana Klein 11 Pittsville 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
10' 00.00 Jeni Peterson 10 Webster 5/15 Lakeland [WEST] @ Frederic
10' 00.00 Nellie Soda 12 Princeton-Green Lake 5/01 Princeton Trailways Duals
09' 06.00 Ayden Fleeharty 11 Kickapoo/La Farge 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09' 06.00 Skylar White 10 River Ridge [Sch Recd] 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09' 06.00 Orianna Lebal 11 Lake Holcombe/Cornell 5/24 D3 WIAA Sect @ Boyceville
09' 06.00 Hannah Cramer 12 Dodgeland 5/15 Trailways Conf @ UW-Oshkosh
09' 06.00 Dalaney Eichman 10 Spencer 5/03 47th Annual Stratford Inv.
09' 03.00 Hannah Zastrow 10 1 Spencer 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
09' 03.00 Julianna Kollross 11 2 Auburndale 5/24 D3 WIAA Sect @ Marathon
09' 00.00 Hannah Cramer 12 Dodgeland 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09' 00.00 Ana klein 11 Pittsville 6/02 WIAA D3 Finals @ UW-Lax
09' 00.00 Danielle Lemanski 11 Edgar 5/22 D3 WIAA Reg. @ Newman Cath
09' 00.00 Lily Tully 11 De Soto 5/17 Sparta Last Chance Inv
09' 00.00 Ayla Fairchild 11 Three Lakes/Phelps 5/15 Three Lakes Small Sch. Classic

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. The times for mile races and races in yards are converted using conversion factors from the The Big Gold Book by the editors of Track and Field News.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • HHT times are indicated by HHT [Adjusted by converting hand times to FAT - round up to the higher tenth, and then to add .24].

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com