Week 6: Division 1 Honor Roll List For April 21, 2019

Compiled by Dave Figi
Janesville, WI

Compiling the Girls Honor Roll since 1994


http://www.wisconsintrackonline.com
HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WIAA
[HHT] indicates hand held timing


The list below is for the week of April 15 - April 20. Results as of 8:00 PM, Saturday, April 20, 2019.

For more up-to-date results try the daily 'pdf' files.

Odd Relays | '19 55m Events | '18 55mn Events | '17 55m Events | 2'16 55m Events | '15 55m Events | '14 55m Events
Newspaper Media All-Division File

11.38 Dezerea Bryant D1 Milw Bradley Technical 2011 100 Meter Dash
12:02 Kiley Robbins 11 DSHA [Stadium/Meet Recd] 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
12.30 Emily Dawidowich 12 Manitowoc Lincoln 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
12.33 Amari Brown 11 Milwaukee King 04/17 Hamilton Coed Invitational
12.36 Amaya Jerdee 12 Racine Horlick 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
12.51 Ja'Cey Simmons 12 Wauwatosa West 04/18 Germantown Invitational
12.52 Makayla Jackson 12 Milwaukee King 04/17 Hamilton Coed Invitational
12.55 Jetta Mays 10 Wauwatosa East 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
12.59 Lyric Johnson 9 Hortonville 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
12.63 Payton Hanselman 12 Neenah 04/09 FVA Coed Tri @ Oshkosh West
12.64 Tina Shelton 11 Janesville Parker [HHT] 04/09 Madison West @ Jsvl Parker
12.64 Megan Best 12 Oshkosh West 04/09 FVA Coed Tri @ Oshkosh West
12.65 Mikayla Jackson 12 Neenah [prelims] 04/18 Watertown Outdoor Invitational
12.65 Molly Greeninger 10 Kimberly 04/09 FVA Triangular @ Hortonville
12.70 Maddy Troy 11 Kenosha Tremper 04/13 Mondo Inv @ West Allis N. Hale
12.72 Kaylee Olson 11 West De Pere 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
12.74 Tamiya Smith 11 Verona Area [HHT] 04/16 Verona Area Vs Madiosn West
12.80 Makayla Hughes 10 DSHA 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
12.80 Abbey Canfield 12 West Bend West 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
12.81 Kary Petricka 12 Eau Claire North 04/16 Big Rivers True team @ Hudson
12.82 Micah Wade 11 Madison Memorial [prelims] 04/18 Watertown Outdoor Invitational
23.01 Dezerea Bryant   Milw Bradley Technical 2011 200 Meter Dash
24.35 Amari Brown 12 Milwaukee King 02/17 AAU Midwest @ Geneva, OH
24.76 Kiley Robbins 11 DSHA [Meet Recd, Ties SR] 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
24.99 Jadin O'Brien 11 DSHA 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
25.27 Jetta Mays 10 Wauwatosa East 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
25.64 Emily Dawidowich 12 Manitowoc Lincoln 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
25.88 Rosie Cramer 12 Milwaukee King 04/17 Hamilton Coed Invitational
25.88 Ja'Cey Simmons 12 Wauwatosa West 01/20 AAU Northern Indr @ Rockford
25.90 Clare Pitcher 11 Franklin 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
26.04 Roisin Willis 9 SPASH 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
26.08 Savanah Balcerak 11 Muskego 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
26.16 Maddy Troy 11 Kenosha Tremper 03/23 Eagle Inv. @ UW-Parkside
26.41 Emma Karpinski 12 Waterford 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
26.44 Mya James 12 Racine Park 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
26.46 Maggie Tienor 12 Kaukauna 04/09 FVA Triangular @ Hortonville
26.51 Maia Mays 10 Wauwatosa East 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
26.51 Payton Hanselman 12 Neenah 04/18 Watertown Outdoor Invitational
26.54 Niazha Queen 12 Milwaukee Marshall 02/17 AAU Midwest @ Geneva, OH
26.65 Lyric Johnson 9 Hortonville 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
26.67 Kalea Weyenberg 9 Appleton North 04/09 FVA Quad At Appleton West
26.67 Ellie Johnson 10 Kettle Moraine 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
53.71 Brooke Jaworski   Wausau West 2017 400 Meter Run
0:54.59 Brooke Jaworski 12 Wausau West 02/10 Spire Showcase, Geneva, OH
0:56.40 Roisin Willis 9 SPASH 01/06 USA TF Minn. @ St Thomas
0:57.06 Jadin O'Brien 11 DSHA [Meet Record] 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
0:58.01 Clare Pitcher 11 Franklin 02/17 AAU Midwest @ Geneva, OH
0:59.84 Krista Baumgartner 12 Neenah 04/16 FVA Quad @ Appleton East
0:59.84 Sydney Squire 12 Appleton North 04/09 FVA Quad At Appleton West
1:00.09 Ashlyn Uebersetzig 10 West Bend West 04/13 WLT Reunion Meet@Watertown
1:00.36 Emily Dawidowich 12 Manitowoc Lincoln 03/26 Ripon College Invitational
1:00.67 Bridget Flannery 9 Whitefish Bay 04/16 Whitefish Bay Triangular
1:00.88 Abby Wood 12 Wauwatosa East 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:00.91 Reagan Schmidt 12 DSHA 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:01.01 Niazha Queen 12 Milwaukee Marshall 02/17 AAU Midwest @ Geneva, OH
1:01.19 Skye Lindsey 10 Sun Prairie 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:01.32 Makaila Groves 12 Slinger 04/13 WLT Reunion Meet@Watertown
1:01.39 Whitney Thomas 11 Franklin 04/17 Hamilton Coed Invitational
1:01.62 Rachel Jaworski 10 Wausau West 04/16 La Crosse Logan Invitational
1:01.68 Akili Pleas-Carnie 11 Milwaukee King 02/17 AAU Midwest @ Geneva, OH
1:01.69 Rachel Passow 12 Hamilton 04/17 Hamilton Coed Invitational
1:01.72 Natalie Block 11 Oak Creek 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
1:01.82 Chloe Larsen 10 Waunakee 04/09 Badger Challenge @ Portage
2:09.22 Camille Davre   Whitefish Bay 2015 800 Meter Run
2:05.70 Roisin Willis 9 SPASH [Natl 9th Recd] 03/10 New Balance @ Armory, NY
2:16.51 Clare Pitcher 11 Franklin 03/23 Ripon College Showcase Meet
2:19.56 Ana Schueth 12 Arrowhead 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
2:20.08 Sage Wagner 12 Ashwaubenon 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
2:20.83 Lydia Malecek 10 Onalaska [Meet Recd] 03/30 Mankato State Univ Showcase
2:21.19 Bridget Flannery 9 Whitefish Bay 01/19 AAU Northern Indr @ Rockford
2:21.63 Brooke Lytle 12 Waukesha West 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
2:21.66 Clare Hulick 10 Janesville Craig 04/20 Distance Night @ Palentine, IL
2:21.66 Kaylee Beyter 12 Mukwonago 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
2:21.84 Makaila Groves 12 Slinger 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
2:22.14 Ally Schmitz 9 Fond du Lac 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
2:22.75 Madeline Hyland 11 SPASH 04/20 Distance Night @ Palentine, IL
2:23.53 Libby Geisness 12 Waukesha South 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
2:24.19 Brooke Studnicki 12 Waukesha West 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
2:25.66 Ally Schmitz 9 Fond du Lac 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
2:25.93 Kylie Finger 10 Oconomowoc 04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
2:26.04 Leah Remiker 11 Verona Area [HHT] 04/16 Verona Area Vs Madiosn West
2:26.73 Jayda Obluck 11 Waterford 03/30 Case Classic @ UW-Parkside
2:27.02 Paige Fassbender 12 Slinger 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
2:27.11 Rachel Helm 9 Muskego 03/30 Case Classic @ UW-Parkside
4:43.20 Brooke Novak   Kaukauna 2001 1600 Meter Run
4:53.26 Roisin Willis 9 SPASH 04/20 Distance Night @ Palentine, IL
5:06.24 Kate Jochims 12 Muskego 03/30 Case Classic @ UW-Parkside
5:07.78 Kora Malecek 10 Onalaska 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5:09:58 Lauren Pansegrau 9 Middleton 04/20 Distance Night @ Palentine, IL
5:10.28 Samantha Stieve 12 Germantown 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5:12.72 Amalia Malecek 10 Onalaska 03/30 Mankato State Univ. Showcase
5:13.73 Lydia Malecek 10 Onalaska 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5:13.82 Clare Pitcher 11 Franklin 03/30 Case Classic @ UW-Parkside
5:16.55 Reagan Hoopes 12 Waunakee 04/18 Watertown Outdoor Invitational
5:16.74 Bridget Flannery 9 Whitefish Bay 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
5:18.02 Shea Ruhly 12 Middleton 03/23 Ripon College Showcase Meet
5:18.26 Sami Stieve 12 Germantown 03/27 GMC Indoor @ West Allis Centr
5:19.21 Anna Fauske 10 Kaukauna 04/09 FVA Triangular @ Hortonville
5:19.26 Brooke Edwardson 10 Kimberly 04/09 FVA Triangular @ Hortonville
5:19.48 Kate Kapotic 10 Sun Prairie 03/23 Ripon College Showcase Meet
5:19.55 Isabella Ross 9 Oak Creek 04/13 Mondo Inv @ West Allis N. Hale
5:20.24 Reagan Hoopes 12 Waunakee 03/15 Tri State Large @ UW-Plattville
5:20.79 Ally Schmitz 9 Fond du Lac 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5:21.66 Natalie Yang 11 Homestead 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5:21.73 Rachel Ball 11 Hudson 04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
10:13.68 Aubrey Roberts   Eau Claire Memorial 2016 3200 Meter Run
10:50.57 Kora Malecek 10 Onalaska 03/30 Mankato State Univ Showcase
11:02.54 Shea Ruhly 12 Middleton 04/20 Distance Night @ Palentine, IL
11:17.94 Isabella Ross 9 Oak Creek 03/30 Case Classic @ UW-Parkside
11:23.25 Sami Stieve 12 Germantown 04/18 Germantown Invitational
11:33.84 Anna Fauske 10 Kaukauna 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
11:37.87 Allyssa Reeves 12 Waukesha West 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
11:39.07 Chole Beaudoin 12 Wauwatosa West 04/18 Germantown Invitational
11:39.83 Maddy Vantassel 12 Appleton West 04/15 FVA Triangular @ Oshkosh Nor
11:42.83 Kate Kopotoc 10 Sun Prairie 03/16 Nelson Daniels LG @ UW-W
11:43.71 Reagan Hoopes 12 Waunakee 04/18 Watertown Outdoor Invitational
11:48.28 Kaylee Beyer 12 Mukwonago 04/13 Mondo Invite @ West Allis NH
11:51.42 Erica Conrad 11 Ashwaubenon 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
11:53.33 Kaylynn Imsande 12 Menomonie 03/19 Blue Devil Invite @ UW Stout
11:55.11 Alison Klostermann 11 West Bend East 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
11:56.57 Isabel Seay 12 Hamilton 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
11:58.19 Margaret Ross 12 Stoughton 04/13 Spartan Inv. @ McFarland HS
11:59.24 Andi Bowman 12 Madison West [HHT] 04/09 Madison West @ Jsvl Parker
12:02.17 Madison Hughes 12 Fond du Lac 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
12:04.04 Anna Balstad 10 Pulaski 04/02 Ripon College Challenge
12:04.70 Zoe Goodmanson 12 Pewaukee 04/02 Woodland West @ West Allis C
13.67 Danielle Riggins   Kenosha Tremper 2014 100 Meter HH
14.75 Jadin O'Brien 11 DSHA 04/13 Milw United Relay@Shorewood
14.96 Destiny Huven 12 Nicolet 04/18 Germantown Invitational
14.97 Ellie Johnson 10 Kettle Moraine 04/09 Mukwonago M Club Relays
15.24 Ryann Porter [Ties Sch Recd] 11 Janesville Parker [HHT] 04/16 Jsvl Parker @ Madison East
15.36 Chrissy Hughes 11 Milton 04/09 Badger Challenge @ Portage
15.44 Madelyne Rossmann 12 Kenosha Bradford 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
15.50 Hayley Krysinski 11 Waunakee 04/09 Badger Challenge @ Portage
15.64 Kynnedi Malone 10 Nicolet 04/13 Milw United Relay@Shorewood
15.71 Aubrie Gorski 11 Green Bay Preble 04/18 Preble Relays @ GB Preble
15.79 Hayley Krysinski 11 Waunakee 04/18 Watertown Outdoor Invitational
15.81 Lindsey Heitsman 10 Milton 04/09 Badger Challenge @ Portage
15.87 Bailee Dierks 12 Hudson 04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
16.14 Brooke Crosby 10 Sun Prairie [HHT] 04/09 Sun Prairie @ Mad. La Follette
16.23 Grace Stuckey 12 Baraboo 04/09 Badger Challenge @ Portage
16.25 Emily Nicholls 12 Waterford 04/09 SLC Relays @ Elkhorn
16.27 Adaline Powell 11 Kimberly 04/18 Preble Relays @ GB Preble
16.28 Charis Riebe 11 Wauwatosa West 04/18 Germantown Invitational
16.28 Pejha Mitchell 12 West De pere 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
16.29 Caitlyn O'Brien 9 DSHA 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
16.30 Laetitia Faye 10 DSHA 04/13 Milw United Relay@Shorewood
41.40 Brooke Jaworski   Wausau West 2018 300 Meter LH
46.49 Jadin O'Brien 11 DSHA 04/13 Milw United Relay@Shorewood
47.01 Bailee Dierks 12 Hudson 04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
47.44 Makayla Rice 12 Racine Horlick 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
47.49 Madelyne Rossmann 12 Kenosha Bradford 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
47.79 Akili Pleas-Carni 11 Milwaukee King 04/17 Hamilton Coed Invitational
48.24 Ellie Johnson 10 Kettle Moraine 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
48.50 Elizabeth Missiaen 12 Muskego 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
48.58 Natalie Block 11 Oak Creek 04/18 East Troy Invitational
48.77 Sophia Kohl 10 Wausau West 04/16 La Crosse Logan Invitational
49.04 Ryann Porter 11 Janesville Parker 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
49.10 Ashley Bartelt 10 Hartford Union 04/18 Germantown Invitational
49.22 Mariah Davis 11 Racine Park 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
49.34 Hope Buchinger 11 Kaukauna 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
49.40 Emilia Dalamangus 9 Muskego 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
49.46 Brooke McDowell 12 Fond du Lac 04/09 FVA Quad At Appleton West
49.50 Lainey Lipschultz 11 Appleton East 04/09 FVA Quad At Appleton West
49.53 Carley Duffney 10 Green Bay Preble 04/15 FRCC Triangular @ GB Preble
49.64 Brooke Crosby 10 Sun Prairie [HHT] 04/09 Sun Prairie @ Mad. La Follette
49.74 Caitlyn Wacholz 11 Pulaski 04/15 FRCC Triangular @ GB Preble
49.81 Sierra Thuecks 10 Slinger 04/13 WLT Reunion Meet@Watertown
46.02 Milw Bradley Technical     2011 400 Meter Relay
48.87 Milwaukee King     04/17 Hamilton Coed Invitational
49.50 Oak Creek     04/09 Mukwonago M Club Relays
49.73 DSHA     04/13 Milw United Relay@Shorewood
50.06 Nicolet     04/18 Germantown Invitational
50.65 Racine Horlick     04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
51.24 Appleton North     04/18 Preble Relays @ GB Preble
51.33 Muskego     04/17 Classic 8 Relay @Waukesha N
51.41 Kenosha Tremper     04/18 Z Invite @ Westosha Central
51.47 Waterford     04/18 Z Invite @ Westosha Central
51.48 Kimberly     04/18 Preble Relays @ GB Preble
51.56 Madison Memorial     04/13 WLT Reunion Meet@Watertown
51.62 Neenah     04/18 Watertown Outdoor Invitational
51.65 Oconomowoc     04/17 Classic 8 Relay @Waukesha N
51.97 Whitefish Bay     04/16 Whitefish Bay Triangular
51.97 Baraboo     04/09 Badger Challenge @ Portage
52.01 Manitowoc Lincoln     04/18 Spartan Invite @ West Bend W
52.04 Verona Area   [HHT] 04/16 Verona Area Vs Madiosn West
52.07 Hudson     04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
52.15 Waukesha North     04/17 Classic 8 Relay @Waukesha N
52.44 Elkhorn Area     04/16 Bronco invite @ Union Grove
1:38.46 Milw Bradley Tech     6/30 800 Meter Relay
1:42.19 Milwaukee King     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:46.07 Racine Horlick     04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
1:46.25 West Bend West     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:46.82 Wauwatosa East   Meet Record 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
1:46.91 Appleton North     04/18 Preble Relays @ GB Preble
1:47.21 Hamilton     04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
1:47.95 Kimberly     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:48.00 Oak Creek     03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
1:48.48 Kenosha Indian Trail     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:48.95 Baraboo     04/09 Badger Challenge @ Portage
1:49.09 Sun Prairie     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:49.12 Muskego     03/30 Case Classic @ UW-Parkside
1:49.18 Oshkosh West     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:49.71 Hudson     04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
1:49.87 Oconomowoc     04/17 Classic 8 Relay @Waukesha N
1:49.94 Waunakee     04/16 Badger North Tri @ Portage
1:49.97 Nicolet     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
1:50.21 Whitefish Bay     04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
1:50.31 Franklin     04/12 Franklin Co-Ed Invite
1:50.53 La Crosse Logan     04/16 La crosse Logan Invitational
3:50.75 Wausau West     2016 1600 Meter Relay
4:06.53 Franklin     04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
4:08.49 Hamilton     04/17 Hamilton Coed Invitational
4:08.76 DSHA     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
4:09.07 West Bend West     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
4:11.27 Appleton North     04/18 Preble Relays @ GB Preble
4:11.38 Milwaukee King     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
4:12.03 Muskego     04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
4:13.24 Waunakee     04/18 Watertown Outdoor Invitational
4:13.39 Ashwaubenon     04/18 Don Baker Memorial@De Pere
4:13.79 Kimberly     04/06 W/TFA Championship @ UW-W
4:13.87 Waukesha West     04/06 Classic 8 Indoor@UW-Parkside
4:14.62 Sun Prairie     03/23 Ripon College Showcase Meet
4:16.51 Germantown     04/12 Franklin Co-Ed Invite
4:16.78 Neenah     04/18 Watertown Outdoor Invitational
4:16.82 SPASH     03/15 Point Inv. @ UW-St Pt
4:17.03 Waterford     04/09 SLC Relays @ Elkhorn
4:17.23 Slinger     04/18 Spartan Invite @ West Bend W
4:17.95 River Falls     03/30 Mankato State Univ Showcase
4:18.12 Eau Claire North     04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
4:18.46 Madison Memorial     04/18 Watertown Outdoor Invitational
09:00.42 Neenah   2012 3200 Meter Relay
09:29.11 Onalaska     04/20 Kansas Relays @ U. of Kansas
09:55.10 Homestead     03/23 Ripon College Showcase Meet
09:56.76 Muskego     04/13 Mondo Inv @ West Allis N. Hale
10:08.74 Waukesha West     03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
10:11.16 Madison Memorial     04/13 Spartan Inv. @ McFarland HS
10:12.01 Pewaukee     04/13 Mondo Inv @ West Allis N. Hale
10:13.26 Arrowhead     04/17 Classic 8 Relay @Waukesha N
10:16.92 Menomonee Falls     04/18 Spartan Invite @ West Bend W
10:19.13 SPASH     04/09 WVC Indoor @ UW-SP
10:19.50 Waukesha North     04/13 Mondo Inv @ West Allis N. Hale
10:20.68 Waterford     03/30 Case Classic @ UW-Parkside
10:20.93 Hudson     03/30 Mankato State Univ Showcase
10:20.95 New Richmond     04/16 Osceola Invite
10:22.83 Oak Creek     04/09 Mukwonago M Club Relays
10:23.04 Kaukauna     04/18 Don Baker Memorial@De Pere
10:23.18 Kimberly     04/18 Preble Relays @ GB Preble
10:25.18 River Falls     03/30 Mankato State Univ Showcase
10:25.32 Appleton North     03/15 Point Inv. @ UW-St Pt
10:28.03 Kenosha Indian Trail     04/12 Franklin C0-Ed Invite
10:28.05 Oak Creek     04/18 East Troy Invitational
49' 04.25 Jesscia Maroszek Seymour 7/2 Shot Put
43' 01.50 Reette Thorns [PR] 11 Madison Memorial [Sch Recd] 04/09 Madison Mem. Vs. Mad. East
42' 06.50 Katie Fruth 12 Union Grove 04/18 Z Invite @ Westosha Central
42' 00.00 Ratka Karac 12 Greenfield 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
40' 11.00 Hailey Brodhagen 12 Mukwonago 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
40' 08.00 Kassie Wicherski 12 Waukesha North 03/16 Performance Run Inv @ Pkside
40' 06.50 Danni Langseth 10 DC Everest 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
40' 01.00 Tabitha Wechlo 12 Germantown 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
39' 11.50 Kaitlyn Schroeder 12 Kimberly 04/18 Preble Relays @ GB Preble
39' 09.00 Molly Meyers 12 Marshfield 03/21 Marshfield Girls Indoor
39' 07.00 Saraya Davis 9 Eau Claire North 04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
39' 07.00 Breanna Masloroff 11 Franklin 03/23 Ripon College Showcase Meet
39' 04.50 Rachel Moldenhauer 11 Watertown 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
39' 04.00 Kenni Czarnecki 12 Muskego 03/16 Performance Run Inv @ Pkside
38' 08.50 Mia Dunning 12 Ashwaubenon 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
38' 05.50 Jayda Chandler 10 Waukesha West 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
37' 11.00 Jillian Hesse 11 Watertown 03/30 Watertown Indoor Invitational
37' 10.25 Elise Schneider 11 Arrowhead 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
37' 10.25 Molly Meyers 12 Marshfield 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
37' 09.75 Kalyn Otzelberger 11 Waukesha West 04/13 Mondo Invite @ West Allis NH
37' 05.00 Maddison Baker 11 West Bend West 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
169' 10 Jill Pedretti   Verona 1999 Discus
132' 09 Kenni Czarnecki 12 Muskego [Sch Recd] 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
124' 11 Vanessa Uitenbroek 11 Kaukauna 04/09 FVA Triangular @ Hortonville
124' 09 Ayona Johnson 12 Madison La Follette 04/02 La Follette Vs Madison West
124' 04 Grace Tollar 12 Neenah 04/16 FVA Quad @ Appleton East
123' 04 Kamry Lindsey 10 Appleton West 04/15 FVA Triangular @ Oshkosh Nor
123' 02 Alexis Johnson 12 Baraboo 04/13 WLT Reunion Meet@Watertown
122' 00 Reette Thorns 11 Madison Memorial 04/09 Madison Memorial Vs East Dual
121' 08 Cynthia Rosales 11 Madison Memorial 04/09 Madison Memorial Vs East Dual
119' 07 Gianna Trotter 9 Fond du Lac 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
119' 04 Emily Van De Hey 11 Kaukauna 04/15 FVA Triangular @ Oshkosh Nor
119' 01 Elle Kinney 12 Madison Memorial 04/18 Watertown Outdoor Invitational
118' 03 Hailey Bodhagen 12 Mukwonago 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
117' 09 Ratka Karac 12 Greenfield 04/18 Watertown Outdoor Invitational
117' 05 Autumn Leick 11 Hortonville 04/16 FVA Quad @ Appleton East
116' 07 Kayla Behnke 10 Kimberly 04/18 Preble Relays @ GB Preble
116' 05 Kalyn Otzelberger 11 Waukesha West 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
114' 05 Khersa Morgan 12 Madison La Follette 04/09 Sun Prairie @ Mad. La Follette
114' 04 Mia Dunning 12 Ashwaubenon 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
114' 01 Auroa White 12 La Crosse Logan 04/18 Sparta Invitational
111' 10 Emma Langley 12 Burlington 04/09 SLC Relays @ Elkhorn
19' 08.50 J Nolan/A Brown   Milw Madison/Wauk Sou 15/17 Long Jump
19' 03.50 Jadin O'Brien 11 DSHA 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
19' 01.00 Madeline Troy 11 Kenosha Tremper 04/02 Kenosha Cnty @ Carthage Col.
18' 09.00 Makayla Jackson 12 Milwaukee King 03/16 Nelson Daniels LG @ UW-W
18' 03.75 Alicia Jones 12 Kenosha indian Trail 03/30 Case Classic @ UW-Parkside
17' 11.75 Kiara Lee 12 Madison La Follette 03/22 Madison City Indoor@The Shell
17' 10.25 CaMarii Tellis 11 Milwaukee King 03/16 Nelson Daniels LG @ UW-W
17' 08.50 Nadia Vo 11 Franklin 03/23 Ripon College Showcase Meet
17' 05.25 Kaylee Olson 11 West De Pere 03/26 Ripon College Invitational
17' 05.00 Aubrie Gorski 11 GB Preble [Meet Recd] 03/13 Green Bay City Indr @ GB Preb
17' 04.50 Kary Petricka 12 Eau Claire North 04/16 Big Rivers True Team @ Hudson
17' 04.00 Terra McMahon 12 Union Grove 03/15 Lake Michigan Inv. @ Carthage
17' 01.75 Parker Buske 12 Madison East 03/22 Madison City Indoor@The Shell
17' 01.50 Ava Murphy 10 Bay Port 03/15 Point Inv. @ UW-St Pt
17' 00.75 Aubrie Gorski 11 Green Bay Preble 03/26 Ripon College Invitational
17' 00.75 Ilana Milos 12 Oshkosh North 03/23 Ripon College Showcase Meet
17' 00.50 Kary Petricka 12 Eau Claire North 03/19 Blue Devil Invite @ UW Stout
16' 11.75 Terra McMahon 12 Union Grove 04/09 SLC Relays @ Elkhorn
16' 11.25 Selma Rudolph 11 Verona Area 03/23 Ripon College Showcase Meet
16' 11.00 Olivia Busch 11 Waterford 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
16' 11.00 Madison Page 12 Elkhorn Area 04/09 SLC Relays @ Elkhorn
40' 04.00 Mikayla Robertson   Menomonee Falls 2013 Triple Jump
38' 03.50 Kiara Lee 12 Madison La Follette 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
37' 08.00 Ryann Porter 11 Janesville Parker [Sch Recd] 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
36' 07.00 Sofia Naranjo Mata 12 River Falls 03/30 Mankato State Univ. Showcase
36' 06.00 Maddie Hansen 11 Fort Atkinson 04/20 Randy lyon Mem@Whitewater
36' 04.50 Olivia Busch 11 Waterford 04/20 Red Devil Invite@Ken Bradford
36' 03.00 Aubrie Gorski 11 Green Bay Preble 04/18 Preble Relays @ GB Preble
36' 03.00 Maddie Rettler 11 West Bend West 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
35' 11.50 Hanna Reichenberger 10 Kimberly 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
35' 09.50 Madelynne Brown 12 SPASH 04/04 Wausau West Girls Warrior Indr
35' 08.50 Grace Mandick 11 Arrowhead 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
35' 07.50 Savannah Balcerak 11 Muskego 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
35' 07.00 Kaylee Patnode 12 South Milwaukee 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
35' 06.75 Alicia Jones 12 Kenosha Indian Trail 03/23 Eagle Inv. @ UW-Parkside
35' 05.25 Riley Kindt 11 Brookfield East 03/27 Greater Metro Indoor @ WAC
35' 03.50 Nydia Griffin 12 Oshkosh North 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
34' 11.00 Adaline Powell 11 Kimberly 03/15 Point Inv. @ UW-St Pt
34' 10.75 Caitlyn O'Brien 9 DSHA 04/20 Carleton Sitz @ Wis Lutheran
34' 10.75 Akili Pleas-Carnie 11 Milwaukee King 03/30 Milwaukee Indr Conf @ So. Div
34' 09.00 Sophee Mink 12 DeForest 04/16 Badger North Tri @ Portage
34' 09.00 Brenna Lehrke 9 DC Everest 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
6' 00.00 Wendy Markham   Cedarburg 1980 High Jump
5' 06.00 Ella Meeuwsen 10 Bay Port 03/25 Oshkosh Inv LG Sch @ UW-O
5' 06.00 Olivia Vanzeeland 9 Kaukauna 03/22 Pam Kjono @ Manitowoc Linc.
5' 04.00 Madeline Zirbel 9 West De Pere 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
5' 04.00 Katie Chesebro 12 Milton 04/16 Watertown @ Milton
5' 04.00 Nadia Vo 11 Franklin 04/12 Franklin C0-Ed Invite
5' 04.00 Grace Korger 11 Madison Memorial 04/09 Madison East @ Mad. Mem.
5' 04.00 Robyn Kirsch 10 Wausau West 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
5' 04.00 Ally Rilling 12 Homestead 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5' 04.00 Riley Kindt 11 Brookfield East 03/27 GMC Indoor @ West Allis Centr
5' 04.00 Abby Belschner 12 Cedarburg 03/15 Raider Invite at Sheboygan So.
5' 03.00 Kalli Knoble 9 La Crosse Logan 04/01 Mondovi Indoor@St Mary's, MN
5' 02.00 Marilla Smith 12 1 Milton 04/18 East Troy Invitational
5' 02.00 Macie Todd 10 2 Badger 04/18 East Troy Invitational
5' 02.00 Sophee Mink 12 DeForest 04/16 Badger North Tri @ Portage
5' 02.00 Avery Butrym 10 1 De Pere 04/15 Green Bay Southwest Quad
5' 02.00 Jazzy Jackson 11 2 Green Bay Southwest 04/15 Green Bay Southwest Quad
5' 02.00 Aubrey Thiede 11 Slinger 04/09 Slinger Varsity Invite
5' 02.00 Maddie Hansen 11 Fort Atkinson 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5' 02.00 Alexis Williams 9 West Bend West 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
5' 02.00 Barb Kling 10 New Richmond [Meet Recd] 04/05 Stout Elite @ UW-Stout
12' 07.00 Kylie Swiekatowski   De Pere 2016 Pole Vault
12' 00.00 Olivia Fabry 12 De Pere 04/04 Pirate Invitational @ Bay Port
11' 09.00 Grace Kowalkowski 12 De Pere 04/18 Don Baker Memorial@De Pere
11' 02.00 Emma Warr 12 Muskego 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
11' 01.00 Grace Menzia 11 Oak Creek 04/09 Mukwonago M Club Relays
11' 00.00 Gracie Holland 11 Marshfield 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
11' 00.00 Lauren Bilau 11 Fort Atkinson 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
10' 07.00 Janel Sweet 12 Franklin 04/09 Mukwonago M Club Relays
10' 06.00 Savannah Ellis 12 Sheboygan South 04/18 Spartan Invite @ West Bend W
10' 06.00 Taylor Christensen 12 Mukwonago 04/17 Classic 8 Relays@Waukesha N
10' 06.00 Ashley O'Connell 12 Sun Prairie 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
10' 06.00 Julia Moore 10 Arrowhead 03/16 Performance Run Inv @ Pkside
10' 06.00 Lexi Penney 11 Brookfield East 03/16 Nelson Daniels LG @ UW-W
10' 00.00 Rachel Mueller 10 Oshkosh West 04/18 Watertown Outdoor Invitational
10' 00.00 Sarah Kirchner 11 Whitefish Bay 04/16 Whitefish Bay Triangular
10' 00.00 Emily Elliot 11 Pulaski 04/15 FRCC Triangular @ GB Preble
10' 00.00 Micah Zaemisch 11 Stoughton 04/13 WLT Reunion Meet@Watertown
10' 00.00 Zoey Ninnihan 12 1 DC Everest 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
10' 00.00 Morganne Shorey 11 2 DC Everest 04/09 WVC Indoor @ UW-SP
10' 00.00 Brooke Goebel 11 Oak Creek 04/06 W/TFA Championship @ UW-W
10' 00.00 Nyssa Zuehls 11 Wilmot Union 04/02 Kenosha Cnty @ Carthage Col.

The Honor Roll uses the same procedure that the WIAA uses to convert Hand Held Times from Regional competition to a time that can be used to seed a Sectional competition. A HHT time is rounded UP to the higher tenth and then the time has .24 added. The National Federation handbook states that when converting hand times to FAT to round up to the nearest tenth, and then to add .24. The times for mile races and races in yards are converted using conversion factors from the The Big Gold Book by the editors of Track and Field News.

The Honor Roll uses conversion tables from the 'Big Green Book' from the editors of Track and Field News to change times from races in yards or miles to metric equivalents.

Ther Honor Roll also uses the following to differentiate between 'FAT' and 'HHT' times:

  • FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
  • HHT times are indicated by HHT [Adjusted by converting hand times to FAT - round up to the higher tenth, and then to add .24].

We list the top twenty performances by date. Thus if two performances are the same, the most recent performance is listed first. In all events performances drop off the list as newer performances with the same time/distance are made.

We make every effort to be accurate. However, if you find a name not spelled correctly or a performance that is wrong or is not placed correctly please contact us so that we can correct the error.

e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com