Week 12: Honor Roll List For June 1, 2008 [D2 And D3]
Compiled by Dave Figi

HHT times are rounded UP to nearest 10th, then .24 is added. Source WISTFCA
The symbol 'å' indicates 'FAT' timing.

Indoor 55m Event List For 2008


The list below is for the week of May 26-May 31 and includes athletes from D2 and D3 schools.



100m Dash D2 Record: 11.99 D3 Record: 12.2
11.99 Tasha Allen å 11 Milw North [D2 Record] 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.18 Kaya Senaya å 12 Brown Deer 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.29 Maya Vazquez å 10 Arcadia 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.36 Megan Rennhack å 12 Dodgeland [prelims] 5/22 D3 Sectional @ Princeton
12.39 Chelsey Simon å 11 Whitehall 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.55 Jasmine Haines å 10 East Troy [prelims] 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
12.57 Carlye Schuh å 10 Xavier 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.60 Mara Aparnicks å 9 Catholic Memorial 5/19 D2 Regional @ Cath Memorial
12.62 Eileen Gehring å 9 Madison Edgewood 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
12.64 Brianna Dunkleberger 9 Lake Mills 5/13 Capitol Conference Meet
12.66 April Hanson å 10 Clintonville 4/26 Waupaca County Meet
12.68 Erin Gross å 12 Elkhart Lake-Glen 5/22 D3 Sectional @ Princeton
12.76 Amber Althoff å 12 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.77 Brooksie Loth å 11 East Troy [prelims] 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
12.77 Megan Theune å 12 Whitewater 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
12.84 Talia Budz [HHT 12.56] 11 Oconto Falls [Sch Rec] 4/15 West De Pere Triangular
12.86 Haley Rasmussen å 9 Oshkosh Lourdes 5/22 D3 Sectional @ Princeton
12.93 Amber Leazer å 11 Milwaukee Lutheran 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
12.94 Lexi Schaffer å 10 Hilbert 5/22 D3 Sectional @ Princeton
12.94 Kayla Ridgeman 10 Lakeside Lutheran 5/13 Northern Capitol Meet
200m Dash D2 Record: 24.79 D3 Record: 25.14
24.79 Tasha Allen å 11 Milw North [D2 Record] 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
24.89 Kaya Senaya å 12 Brown Deer 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
25.06 Maya Vazquez å 10 Arcadia 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.71 Lauren Unser å 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.81 Chelsey Simon 11 Whitehall 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
25.94 Jasmine Haines å 10 East Troy [prelims] 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
26.14 Talia Budz å 11 Oconto Falls 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
26.26 Erin Gross å 12 Elkhart Lake-Glen 5/22 D3 Sectional @ Princeton
26.28 Eileen Gehring 9 Madison Edgewood 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
26.34 Emilie Kay å 10 Platteville 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
26.34 Janelle Bagneski 12 Lake Mills 5/13 Capitol Conference Meet
26.36 Tia Nowak å 10 East Troy 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
26.44 Megan Rennhack 12 Dodgeland 4/17 Princeton Invite
26.46 Emily Kaiser 10 Cuba City 5/22 D3 Sectional @ Bangor
26.46 Lexie Schaffer å 10 Hilbert 5/22 D3 Sectional @ Princeton
26.47 Deidre Dillman å 12 Prairie du Chien 5/9 Reynolds Inv. @ Boscobel
26.48 Hailey Kerkhoff å 11 Green Bay Notre Dame 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
26.50 Megan Tommet 12 Whitewater [prelims] 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
26.54 Trista Champ 10 Mayville 5/13 Flyway Conf @ Laconia
26.55 Megan Theune å 12 Whitewater 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
400m Dash D2 Record: 56.09 D3 Record: 56.15
0:56.15 Jamie Vandenberg 11 Niagara [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:56.59 Gretchen Homan å 10 Burlington Catholic Central 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:56.83 Maya Vazquez å 10 Arcadia 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
0:57.17 Deidre Dillman å 12 Prairie du Chien 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
0:58.10 Lauren Unser å 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
0:58.24 Tia Nowak å 10 East Troy 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
0:58.66 Kelly Stewart å 9 "Amery [ties Sch recd, PR]" 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
0:58.78 Tasha Allen å 11 Milwaukee North 5/14 Milw City Meet @ Pulaski Stad
0:58.92 Angelica Balderas å 11 Mayville 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
0:59.21 Bria Halama å 9 Independence -Gilmanton 5/30 D3 WIAA Preliminary @ UW-Lax
0:59.25 Katie Duggleby å 11 McFarland ['PR'] 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
0:59.34 Janelle Bagneski å 12 Lake Mills 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
0:59.41 Corrine Malcolm å 12 Hayward 5/22 D2 Sectional @ Medford
0:59.44 Jasmine Haines 10 East Troy 5/2 Beloit Daily News Inv @ Turner
0:59.60 Katherine Cloninger å 11 Weyauweaga-Fremont 5/19 D2 Regional @ Xavier
0:59.90 Emilie Kay å 10 Platteville 5/9 Tom Mueller Inv @ Oregon
1:00.01 Emily Schuster å 10 Wausau Newman 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:00.12 Lara Van de Giessen å 12 Boyceville 5/30 D3 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:00.27 Abby Wedig å 12 Darlington 5/13 SWAL Conference Meet
1:00.33 Megan Gywn å 10 Northland Pines 5/22 D2 Sectional @ Medford
800m Run D2 Record: 2:12.20 D3 Record: 2:13.29
2:13.29 Jamie Vandenberg å 11 Niagara [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:13.43 Alexis Mikaelian å 10 Racine Prairie 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.03 Courtney Oldenburg å 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:15.18 Deidre Dillman å 12 Prairie du Chien 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.06 Jil Kerkman å 12 Union Grove 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.52 Shannon Klein å 9 Brodhead-Juda 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:18.58 Ann Tank å 12 Dodgeville-Mineral Pt 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:19.60 Kim Hennings å 10 Kiel 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:19.68 Ashley Beutler å 12 Sugar River 3/11 Pioneer @ UW Platteville
2:19.85 Abby Wedig å 12 Darlington 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:20.00 Haley Moeller å 12 Sevastopol 5/22 D3 Sectional @ Princeton
2:20.80 Heidi Brittnacher å 12 Appleton Xavier 5/12 Eastern Valley Meet @ Omro
2:20.85 Kristin Lillie å 11 Brown Deer 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
2:21.00 Elizabeth Simak å 10 Hayward 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:21.13 Claire Rindo å 12 Berlin 3/25 Lomira Waters Meet @ UW-O
2:21.35 Brea Tinney å 11 Osceola 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
2:21.54 Kelly Stewart 9 Amery [Freshman Recd] 5/13 Middle Border @ Somerset
2:21.95 Megan Erspamer 12 Chetek 5/22 D2 Sectional @ Medford
2:22.35 Nicole Hughes å 12 Northwestern 5/22 D2 Sectional @ Medford
2:22.82 Theresa Rudolph å 12 Roncalli 5/22 D3 Sectional @ Princeton
1600m Run D2 Record: 4:51.86 D3 Record: 5:01.31
4:52.38 Ashley Beutler å 12 Sugar River 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:02.28 Claire Rindo å 12 Berlin 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:07.87 Shannon Nemetz å 10 Denmark 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:08.69 Kayla Wagner å 11 Baldwin-Woodville 5/22 D2 Sectional @ Medford
5:09.40 Brea Tinney å 11 Osceola 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:09.89 Jessica Schmidt å 11 West De Pere 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:10.84 Alexis Mikaelian 10 Racine Prairie 5/9 Elkhorn Invitational
5:10.94 Morgan Place 12 Ellsworth 5/13 Middle Border @ Somerset
5:11.72 Samantha Bluske å 11 Pardeville 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
5:11.95 Ann Tank å 12 Dodgeville-Mineral Pt 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
5:12.20 Taylor Hickey å 10 Wisconsin Dells 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
5:12.74 Megan Beers 12 Oregon 5/2 Stoughton Invitational
5:13.27 Haley Moeller å 12 Sevastopol 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:13.79 Stacy Swatek å 9 Wisconsin Dells 5/19 D2 Regional @ McFarland
5:13.94 Courtney Oldenburg å 11 West Salem 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
5:14.71 Elizabeth Simak å 10 Hayward 5/22 D2 Sectional @ Medford
5:14.86 Emily Bachhuber 9 Shorewood 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:15.10 Hannah Frett å 10 Pewaukee 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:15.65 Kriston Siemienowski å 12 Bangor 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
5:16.70 Elise Sigg å 11 Pecatonica-Argyle 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
3200m Run D2 Record: 10:33.43 D3 Record: 10:52.23
10:33.43 Ashley Beutler å 12 Sugar River [D2 Recd] 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:38.44 Kayla Wagner å 11 Baldwin-Woodville 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:48.11 Claire Rindo å 12 Berlin 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10:57.51 Morgan Place å 12 Ellsworth 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:01.61 Mackenzie Weber å 10 Oshkosh Lourdes 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:03.44 Morgan Sickels å 10 Catholic Memorial 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:10.83 Samantha Bluske å 11 Pardeville 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:16.61 Alexia Mikaelian å 11 The Prairie School 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:25.54 Emily Bachhuber å 9 Shorewood 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:26.75 Carli Kronstedt å 10 Pittsville 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:27.81 Ana Breit å 9 Stevens Point Pacelli 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:28.21 Sarah Howe å 10 Siren 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:32.66 Amanda Batterman å 11 SMC 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:33.57 Sarah Levine å 12 Whitewater 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:34.55 Maria Altepeter å 12 Oshkosh Lourdes 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:36.42 Jessica Schmidt å 11 West De Pere 5/1 Jaguar Inv @ Ashwaubenon
11:36.66 Emily Erickson å 10 Amherst 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:38.06 Kelsey Bernet å 10 Monticello 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:42.58 Kelsey Novak å 9 West Salem 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
11:44.63 Carly Brown 12 Sugar River 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
100m HH D2 Record: 14.68 D3 Record: 14.63
14.63 Megan Rennhack å 12 Dodgeland [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.09 Stephanie Zambrowicz å 11 Ripon 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.26 Erin Kline å 11 Luxemburg-Casco 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.31 Asleigh Edgerson å 12 Pewaukee 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.48 Alexa Lewin å 11 Freedom 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.71 Shelia Opelt å 11 Neillsville 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
15.84 Whitney Croell 10 Homan 4/15 Logan Invite
15.97 Bridget Sarafin å 12 Stanley - Boyd 5/22 D2 Sectional @ Medford
15.97 Carrie Seibel å 12 Catholic Memorial [prelims] 5/19 D2 Regional @ Cath Memorial
16.07 Jodi Bender å 12 Whitehall 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
16.21 Brooke Stittleburg å 12 Black River Falls 5/10 Coulee Conf @ BR Falls
16.22 Keri Steinmetz å 10 Bloomer 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
16.24 Clare Bohrer 12 Eau Claire Regis 5/19 D3 Regional @ EC Regis
16.24 Stephanie Gronholz 11 Lakeside Lutheran 5/13 Northern Capitol Meet
16.25 Kyrsten Carter å 11 Coleman 5/22 D3 Sectional @ Tri County
16.30 Megan Shedd 10 Flambeau 5/22 D3 Sectional @ Colfax
16.34 Rachel Langer å 12 Ellsworth 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
16.34 Katie Meyer 12 Lake Mills 4/19 Marhsall Invitational
16.36 Brittany Kostecki å 11 West Salem 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
16.39 Teresa Rock å 9 Wausau Newman 5/22 D3 Sectional @ Tri County
300m LH D2 Record: 44.03 D3 Record: 43.75
43.75 Megan Rennhack å 12 Dodgeland [D3 Record] 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
45.74 Bridget Sarafin å 12 Stanley - Boyd 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
45.76 Megan Gwyn å 10 Northland Pines 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.06 Katie Langmeier å 10 Cuba City 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.25 Jessi Smith å 11 Onalaska Luther 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.40 Sam Schemenauer å 11 CF McDonell Central 5/22 D3 Sectional @ Colfax
46.72 Stephanie Zambrowicz å 11 Ripon 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
46.72 Cheyanne Reglin å 11 Arcadia 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
46.83 Sheila Opelt å 11 Neilsville 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
46.84 Krysten Carter å 11 Coleman 5/22 D3 Sectional @ Tri County
47.12 Heidi Stracka å 12 Dodgeville-Mineral Pt 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
47.24 Jodi Bender å 12 Whitehall 5/22 D3 Sectional @ Bangor
47.25 Erin Gross å 12 Elkhart Lake -Glen 5/22 D3 Sectional @ Princeton
47.33 Liz Tanner å 11 Big Foot 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
47.33 Maggie Stevens å 11 Racine Lutheran 5/22 D3 Sectional @ Princeton
47.38 Joshlyn Eaton å 10 Milwaukee Lutheran 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
47.54 Brittni Krause 12 Mishicot 5/8 Olympic Conf @ Valders
47.74 Shannon Schaal å 9 Gillett 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
47.78 Teresa Rock å 9 Wausau Newman 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
47.84 Allie Sommerville å 9 Hayward 5/22 D2 Sectional @ Medford
4x1 Relay D2 Record: 49.35 D3 Record: 50.46
49.35 Brown Deer å D2 Record 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
50.41 Xavier å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
49.87 Catholic MemoriaL Å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
50.54 Kewaskum å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
50.56 Little Chute å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
50.63 Marinette å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
50.64 Whitewater å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
50.66 Lakeside Lutheran å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
50.71 Florence å 5/30 D3 WIAA Preliminary @ UW-Lax
50.74 Edgar å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
50.86 Somerset å 5/22 D2 Sectional @ Medford
51.19 West Salem å 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
51.19 Wittenburg-Birnamwood å 5/22 D2 Sectional @ Medford
51.20 Osceola å 5/22 D2 Sectional @ Medford
51.23 Southern Door å 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
51.31 Columbus å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
51.47 Milwaukee Lutheran å 5/13 Northshore Conf @ Homestead
51.51 Blackhawk å 5/30 D3 WIAA Preliminary @ UW-Lax
51.58 Chetek å 5/22 D2 Sectional @ Medford
51.58 Darlington å 5/22 D3 Sectional @ Bangor
4x2 Relay D2 Record: 1:43.93 D3 Record: 1:44.37
1:45.25 Kewaskum å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:45.61 Brown Deer å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:45.85 East Troy å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
1:45.88 Appleton Xavier å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:45.88 Milwaukee Lutheran å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:45.95 Whitewater å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
1:46.18 Arcadia å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:46.62 Catholic Memorial å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:46.75 Wittenburg-Birnamwoodå 5/22 D2 Sectional @ Medford
1:46.84 Edgar å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:47.22 Southern Door å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:47.33 Green Bay Notre Dame å 5/30 D2 WIAA Preliminary @ UW-Lax
1:47.44 Whitehall å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
1:47.56 Little Chute å 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
1:47.60 Bloomer å 5/22 D2 Sectional @ Medford
1:47.81 Wausau Newman å 5/22 D3 Sectional @ Tri County
1:48.09 Lakeside Lutheran å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
1:48.29 Columbus å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
1:48.74 Cuba City 5/2 Tider Inv @ Edgerton
1:48.79 Drummond å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4x4 Relay D2 Record: 3:58.13 D3 Record: 4:00.41
4:05.08 Niagara å 5/22 D3 Sectional @ Tri County
4:05.17 Arcadia å 4/22 Old Abes Relays @ EC Mem
4:02.72 Whitewater å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:05.35 Catholic Central å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:05.91 Wausau Newman å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:06.64 Drummond å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.12 Hayward å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.13 Lake Mills å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.39 Clintonville å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.53 Cuba City å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.57 Darlington å 5/22 D3 Sectional @ Bangor
4:07.59 Milwaukee Lutheran å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.60 West De Pere å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:07.64 Lakeside Lutheran å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
4:08.19 Cashton å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
4:08.24 Green Bay Notre Dame å 5/13 FRCC Meet @ Pulaski
4:08.54 Dodgeville-Mineral Point å 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
4:08.76 Edgar å 5/22 D3 Sectional @ Tri County
4:08.97 Brown Deer å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
4:09.26 Wisconsin Dells å 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
4x8 Relay D2 Record: 9:21.67 D3 Record: 9:39.83
09:33.01 West Salem å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:39.55 Osceola å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:42.43 Sugar River å 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
09:42.89 Catholic Memorial å 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:44.05 Darlington å 5/22 D3 Sectional @ Bangor
09:44.45 Sevastopol å 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:44.98 Pittsville å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:45.24 Pewaukee å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
09:46.43 Lakeside Lutheran å 5/19 D2 Regional @ Whitewater
09:48.21 Bangor å 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:48.75 Whitewater å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
09:49.87 Wausau Newman å 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
09:49.87 Edgar å 5/22 D3 Sectional @ Tri County
09:50.05 West De Pere å 5/19 D2 Regional @ Freedom
09:50.34 Amery 5/19 D2 Regional @ Amery
09:53.72 Green Bay Notre Dame å 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
09:54.46 Monroe å 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
09:55.82 Greendale Martin Luther å 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
09:55.93 Orfordville Parkview å 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
09:56.38 The Prairie School å 5/22 D3 Sectional @ Princeton
Shot Put D2 Record: 45' 1.50 D3 Record: 46' 07.25
44' 04.50 Mary Theisen 11 Eau Claire Regis 5/13 Western Cloverleaf @ Altoona
43' 06.00 Jecel Gerner 11 Markesan [Sch Recd] 5/5 Randolph-Cambria-Fr Dual
41' 11.25 Jessica Ramel 12 Random Lake 5/19 D2 Regional @ Lomira
41' 01.00 Tiffany Medenwaldt 12 Lakeside Lutheran 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
40' 08.00 Shanai Guider 11 Cambridge 5/19 D2 Regional @ Whitewater
40' 06.25 Kassi Kamps 11 Belmont 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
39' 11.50 Jessica Ramel 12 Random Lake 5/9 Grafton Invitational
39' 07.25 Abby Lueck 11 Columbus 5/19 D2 Regional @ Whitewater
39' 04.00 Caty King 12 North Fond du Lac 3/25 Lomira Waters Meet @ UW-O
39' 02.25 Lyndsey Thorpe 9 Stanley Boyd 5/22 D2 Sectional @ Medford
38' 08.50 Alicia Kopp 12 Evansville 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
38' 08.50 Samantha Loew 11 Horicon [Sch Recd] 5/19 D2 Regional @ Lomira
38' 07.50 Alec Seeley 12 Cadott 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
38' 07.25 Nicole Flackey 11 Ladysmith 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
38' 04.50 Jess Porter 12 Princeton 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
38' 02.25 Hannah Turnbull 11 Hayward 5/19 D2 Regional @ Hayward
38' 01.50 Connie Vang 11 Port Edwards 5/22 D3 Sectional @ Tri County
38' 00.00 Devin Stanford 10 Milwaukee Lutheran 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
37' 11.00 Mary Kurisch 11 West Salem 5/19 D2 Regional @ Black River Falls
37' 05.75 Rachel Oppriecht 12 De Soto 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
Discus D2 Record: 153' 11 D3 Record: 148' 09
138' 09 Tiffany Medenwaldt 12 Lakeside Lutheran 5/9 Borg Inv @ Delavan -Darien
138' 09 Jecel Gerner 11 Markesan 4/15 Markesan Invitational
135' 04 Mary Theisen 11 Eau Claire Regis 5/13 Western Cloverleaf @ Altoona
135' 02 Shanai Guider 11 Cambridge 5/19 D2 Regional @ Whitewater
133' 01 Brittany Alsum [sch rec] 11 Randolph-Cambria-Fri 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
130' 05 Devin Stanford 10 Milwaukee Lutheran 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
130' 00 Megan Elliott 11 Marathon 5/22 D2 Sectional @ Medford
128' 00 April Filtz 12 Stevens Point Pacelli 4/21 Tri-County Inv @ Plainfield
126' 03 Megan Peterman 10 Clintonville 4/24 Oconto Falls Invitational
124' 08 Mary Kurisch 11 West Salem 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
123' 04 Kerry McDermott 12 Rio 5/22 D3 Sectional @ Princeton
123' 00 Rachel Oppriecht 12 De Soto 5/22 D3 Sectional @ Bangor
122' 03 Caitlyn Krenz 12 Markesan 5/22 D3 Sectional @ Princeton
121' 07 Kassi Kamps 11 Belmont 5/22 D3 Sectional @ Bangor
121' 03 Kaleigh Orr 11 Oconto 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
120' 03 Caitie Zepczyk 10 Ashland 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
119' 09 Hannah Turnbull 11 Hayward 5/22 D2 Sectional @ Medford
119' 05 Kathryn Koeck 10 Winneconne 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
119' 05 Abby Martin 10 Chilton 5/19 D2 Regional @ Valders
118' 10 Ellen Plendl 12 CCF McDonell Central 5/22 D3 Sectional @ Colfax
Long Jump D2 Record: 18' 11.00 D3 Record: 18' 06.25
18' 06.25 Aileen Lemanski 11 Florence [D3 Record] 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
18' 04.75 Maya Vazquez 10 Arcadia 5/15 Norse Inv @ Whitehall
18' 01.00 Becca Buchholtz 12 East Troy 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
17' 11.75 Kaya Senaya 12 Brown Deer 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 11.75 Shelia Opelt 11 Neillsville 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 11.50 Chelsea Heil 12 Whitewater 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
17' 10.00 Brooke Hinstorff 9 Lakeside Lutheran 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
17' 06.75 Gina Hanzlik 11 Somerset 5/19 D2 Regional @ Amery
17' 06.00 Michelle Dunnington 9 Kettle Moraine Luth 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 05.75 Jodi Bender 12 Whitehall 5/1 Dairyland Dual @ Whitehall
17' 05.50 Chelsey Simon 11 Whitehall 5/15 Norse Invite @ Whitehall
17' 05.00 Chrissy Erickson 11 Osceola 5/13 Middle Border @ Somerset
17' 03.50 Liz Butler 12 Southern Door 4/5 W/TFA Championships @ UW-W
17' 02.00 Megan Theune 12 Whitewater 5/13 Southern Lakes @ Ft Atkinson
17' 01.00 Jessi Smith 11 Onalaska Luther 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
17' 01.00 Carlye Schuh 10 Appleton Xavier 5/1 Comet Inv @ Waupaca
17' 00.50 Marcia Roeper 12 Darlington 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
16' 11.00 Sami Haas 10 Waupun 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
16' 10.00 Kelly Stewart 9 Amery 5/19 D2 Regional @ Amery
16' 09.75 Tricia Mommaerts 10 Denmark 3/18 West De Pere Invite
Triple Jump D2 Record: 38' 04.00 D3 Record 37' 03.00 1987 Triple Jump
37' 03.75 Becca Buchholtz 12 East Troy 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
37' 01.75 Erika Suchla 11 Arcadia 4/29 Bangor Cardinal Invitational
36' 06.75 Bria Halama 9 Independence-Gilmanton 5/19 D3 Regional @ Whitehall
36' 03.25 Kasey Keeler 12 Big Foot 5/6 Edgerton Dual
36' 00.00 Mallori Sydorowicz 11 Neillsville 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
35' 10.00 Leah Harms 12 Whitewater 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
35' 09.00 Steph Motiff 12 Oconto Falls 5/10 Bay Conf @ Lux Casco
35' 08.00 Jodi Bender 12 Whitehall 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
35' 08.00 Krystal Sterling 11 Pewaukee 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
35' 06.75 Chrissy Erickson 11 Osceola 5/19 D2 Regional @ Amery
35' 05.50 Courtney Slak 9 Living Word Lutheran 5/22 D3 Sectional @ Princeton
35' 04.50 Maya Vazquez 10 Arcadia 4/29 Bangor Cardinal Invitational
35' 04.25 Laurelle Reminga 12 University Sch of Milw 4/19 Viking Inv @ WISCO
35' 04.00 Caitlin Reed 12 Viroqua 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
34' 11.50 Hannah Mueller 11 Colby 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
34' 11.00 Marta Pardee 9 Lakeside Lutheran 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
34' 11.00 Maigan Larsen 12 Lancaster 4/21 Prairie du Chien Relays
34' 09.00 Laurielle Reminga 12 USM 5/13 Midwest Classic @ Brook. Acad
34' 08.00 Aileen Maier 11 Pardeville 5/8 Randolph Invite
34' 07.50 Amy Braaksma 12 Randolph-Cambria-Fr 5/22 D2 Sectional @ Kewaskum
High Jump D2 Record: 5' 09.00 D3 Record: 5' 09.00
5' 09.00 Becca Buchholtz 12 East Troy 5/19 D2 Regional @ Cath Memorial
5' 08.00 Katie Langmeier 10 Cuba City 5/9 Reynolds Inv. @ Boscobel
5' 06.00 Liz Butler 12 Southern Door 5/19 D2 Regional @ Luxemburg-Cas
5' 06.00 Tessa Warner 12 Eau Claire Regis 5/6 Eau Claire City Meet @ EC Mem
5' 06.00 Megan Plourde 12 Somerset 3/29 All-American @ UW-RF
5' 05.00 Rachel Melum 10 Iola Scandinavia 5/22 D3 Sectional @ Tri County
5' 04.00 Kate Hein 10 Green Bay Notre Dame 5/22 D2 Sectional @ Two Rivers
5' 04.00 Jenna Hudziak 12 Hilbert 5/22 D3 Sectional @ Princeton
5' 04.00 Holly Mertens 12 Stanley-Boyd 5/22 D2 Sectional @ Medford
5' 04.00 Lindsay Wiebe 11 Ashland 5/19 D2 Regional @ Hayward
5' 04.00 Ellen Vandenberg 10 Little Chute 5/19 D2 Regional @ Xavier
5' 04.00 Candace Beine 10 Kewaskum 5/2 Vanderpan Inv @ Sheb Falls
5' 03.00 Heidi Straka 12 Dodgeville-Mineral Pt 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
5' 03.00 Ashley Johnson 10 Clintonville 5/19 D2 Regional @ Marathon
5' 03.00 Anna Soyck 9 Orfordville Parkview 4/22 Parkview Triple Dual
5' 03.00 Rachel Aumann 11 Racine Lutheran 4/22 Kenosha St Josephs Quad
5' 03.00 Meaghan Tomasiewicz 11 Monroe 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
5' 02.00 Brittany Schaeffer 10 Valders 5/30 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
5' 02.00 Megan Marfilius 11 Wauzeka-Steuben 5/30 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
5' 02.00 Michelle Zietlow 12 Edar 5/22 D3 Sectional @ Tri County
Pole Vault D2 Record: 12' 03 D3 Record: 11' 00
11' 07.00 Marcia Roeper 12 Darlington 5/22 D3 Sectional @ Bangor
11' 00.00 Ryanne Bell 12 Boscobel 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
11' 00.00 Dani Vetesnik 9 Richland Center 5/22 D2 Sectional @ Boscobel
10' 09.00 Kelsey Temanson 11 Stratford 5/19 D3 Regional @ Stratford
10' 06.00 Taryn McKeeth 11 Arcadia 5/15 Norse Invite @ Whitehall
10' 06.00 Beth Berghuis 12 Brillion 5/8 Norse Inv @ Whitehall
10' 06.00 Sabrina Scoville 12 Richland Center 5/9 SWAL Conference Meet
10' 03.00 Meaghan Tomasiewicz 11 Monroe [Sch Recd] 5/13 Walworth Big Foot dual
10' 03.00 Jessica Martell 10 Osceola 5/19 D2 Sectional @ Boscobel
10' 03.00 Cheyanne Reglin 11 Arcadia 5/22 D3 Sectional @ Bangor
10' 03.00 Stephanie Peters 11 Bangor 5/22 D2 Regional @ Amery
10' 03.00 Shea Sweeney 11 Edgerton 5/6 Badger South @ Middleton
10' 03.00 Christina Flandrick 11 Somerset 4/29 Amery Invitaitonal
10' 00.00 Bridget Sarafin 12 Stanley Boyd 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10' 00.00 Lisha Hanson 12 Clintonville 5/31 D2 WIAA Final @ UW-La Crosse
10' 00.00 Hannah Pospyhalla 10 Edgar 5/31 D3 WIAA Final @ UW-La Crosse
10' 00.00 Kristin Blair 12 Madison Edgewood 5/19 D2 Regional @ McFarland
10' 00.00 Kayla Hillmen 12 Shell Lake 5/19 D3 Regional @ Webster
10' 00.00 Kaylee Ball 12 Cambridge 5/13 Marawood Conf @ Wausau New
10' 00.00 Amber Rogers 10 Deerfield [Conf Recd] 5/13 Trailways Conference Meet

HHT times are rounded UP to higher tenth
HHT times have .24 added

FAT times that are the same are listed first.
Automatic times in the same tenth take precedence over hand times [Over 1 lap]
FAT times are rounded UP to the higher 100ths if the time is given in 1000ths
FAT /Automatic times are indicated by the 'å' symbol
Source: 'Big Green Book' from editors of Track and Field News [Page 138]
We list the top twenty performances by date. Thus if two performances
are the same, the most recent performance is listed first.
In all events performances drop off the list as newer
performances with the same time/distance are made.
We make every effort to be accurate. However, if you find
a name not spelled correctly or a performance that is wrong
please contact us so that we can change the error.


e-Mail:
info@wisconsintrackonline.com

Web site
www.wisconsintrackonline.com