Returning D2 Qualifiers: Run Events




Tuesday, January 1, 2019. Preview. WIAA 2018 Results







Lap 2 Of The D2 3200m Run At The 2018 State Meet
Runners [All runners shown return except Olivia Moll who has graduated] L-R:
Christi Forman [#11, Waterloo, D3 for 2019], Mikayla Flyte [Hidden, Westfield/Montello], Alicia Kawa [#13, Medford], Anika Homan [Hidden, Fox Valley Lutheran],
Mariah Linse [#5, Jefferson], Lauren Vosters [#15, Freedom], Annie Higgins [#12, Xavier], Ashley Peterson [#3, Lakeland], Olivia Moll [Hidden,
St Croix Central], Marie Hamlin [#6, St. Croix Central], Ella Weaver [#14, McFarland], Leah Kralovetz [#1, Denmark], and winner Dana Feyen [#2, G.E.T.].


Based on sectional and state finishes in cross country the following ninth graders could have an impact on the Honor Roll in the middle distance and distance events: Hailey Anchor [finished 28th at the D2 State XC Meet] - Wisconsin Dells, Anneliese Bauer - Hayward, Natalie Cherella - Grafton, Macey Clark [finished 25th at the D2 State XC Meet] - Winneconne, Annika Elliott [finished 25th at the D2 State XC Meet] - Shorewood, Kate Fitzgerald - Mosinee, Anna Gallagher [finished 5th at the D2 State XC Meet] - Two Rivers, Bella Hardy - Winneconne, Gwen Hinz [finished 42nd at the D2 State XC Meet helping Freedom to 2nd place in the team standings] - Freedom, Jennifer Kahn [finished 54th at the D2 State XC Meet helping Medford win the team title] - Medford Area, Bella Lozier [finished 12th at the D2 State XC Meet] - Shorewood, Sydney Lund [finished 50th at the D2 State XC Meet] - Peshtigo, Alexi MacDonald [finished 29th at the D2 State XC Meet] - Rice Lake, Kayci Martensen [finished 3rd at the D2 State XC Meet] - Southwestern/Cuba City, Sophie Moravec [finished 18th in the D2 State XC Meet] - Martin Luther, Olivia Rabe [finished 9th at the D2 State XC Meet]- Plymouth, Madeline Stuart - Evansville, and Maddy Wille - Grafton. Below are featured the returning middle distance and distance runners who qualified for the 2018 State Meet.



D2 800m Run

Girls 800 Meter Run Division 2
State Record * 2:11.80 2016
Sydney Currie - Cambridge


1 Aubrey Anderson JR Lakeland Union 2:18.73
3 Felicty Hade JR Shorewood 2:19.38
6 Jessica Kwasny JR Xavier 2:20.18
9 Isabelle Clary SR Lodi 2:22.24
10 Stephanie Mauzer SR Lakeland Union 2:22.59
11 Elisha Wilson JR Little Chute 2:23.12
12 Jillian Weston SR Viroqua 2:23.56
14 Lauren Meyer SR Medford 2:24.69
15 Christina Nolting JR East Troy 2:25.05

Felicty Hade JR Shorewood

--- --- ---

Jessica Kwasny JR Xavier

Isabelle Clary SR Lodi

Stephanie Mauzer SR Lakeland Union

Elisha Wilson JR Little Chute

Jillian Weston SR Viroqua

Lauren Meyer SR Medford

Christina Nolting JR East Troy

D2 800m State Champions: 2004-2018

2004 800m Ann Detmer Lodi 2:15.21
2005 800m Ayla Mitchel New Richmond 2:16.40
2006 800m Deidre Dillman Prairie du Chien 2:14.51
2007 800m Deidre Dillman Prairie du Chien 2:15.15
2008 800m Courtney Oldenburg West Salem 2:15.03
2009 800m Kelly Stewart Amery 2:14.36
2010 800m Kim Hennings Kiel 2:15.54
2011 800m Madeline Haupert Aquinas 2:14.61
2012 800m Madeline Haupert Aquinas 2:12.73
2013 800m Rachel Atchinson East Troy 2:14.33
2014 800m Allison Johnson Clintonville 2:16.41
2015-3 800 Run Allison Johnson Clintonville 2:12:72
2016 800m Sydney Currie Cambridge 2:11.80
2017 800m Aneesa Tucker Ashland 2:16.04
2018 800m Aubrey Anderson Lakeland 2:18.73

Jillian Weston, Felicty Hade [#9], and Isabelle Clary

--- --- ---

Aubrey Anderson JR Lakeland Union

Fifteen Years Ago
Ten Years Ago
Five Years Ago

Fifteen Years Ago: 2004 800m Champion
Ann Detmer ~ Lodi 2:15.21

Ten Years Ago: 2009 800m Champion
Kelly Stewart ~ Amery 2:14.36

Five Years Ago: 2014 800m Champion
Allison Johnson ~ Clintonville 2:16.41
[Photo from 2015 WIAA State Meet]


D2 1600m Run

Girls 1600 Meter Run Division 2
State Record * 4:48.37 2007
Ashley Beutler - Belleville/New Glarus


1 Dana Feyen SR Gale-Ettrick-Trempealeau 5:00.20
2 Leah Kralovetz SR Denmark 5:01.04
3 Jillian Weston SR Viroqua 5:09.96
4 Ashley Peterson JR Lakeland Union 5:10.92
7 Cyna Madigan JR Laconia 5:16.94
8 Lauren Ellefson SO Osceola 5:17.93
9 Lauren Vosters SR Freedom 5:19.20
11 Annie Higgins JR Xavier 5:22.90
12 Marie Hamlin SR St.Croix Central 5:24.39
13 Anika Homan JR Fox Valley Lutheran 5:24.96
14 Katelyn Chadwick SO Poynette 5:25.44
15 McKenzie Fillner JR Evansville 5:26.20

Leah Kralovetz SR Denmark

--- --- ---

Jillian Weston SR Viroqua

Ashley Peterson JR Lakeland Union

Cyna Madigan JR Laconia

Lauren Ellefson SO Osceola

Lauren Vosters SR Freedom

Annie Higgins JR Xavier

Anika Homan JR Fox Valley Lutheran

D2 1600m State Champions: 2004 - 2018

2004 1600m Melissa Manke East Troy 5:02.15
2005 1600m Melissa Manke East Troy 5:01.77
2006 1600m Ashley Beutler Belleville/New Glarus 4:59.52
2007 1600m Ashley Beutler Belleville/New Glarus 4:48.37
2008 1600m Ashley Beutler Belleville/New Glarus 4:52.38
2009 1600m Brea Tinney Osceola 5:01.69
2010 1600m Allie Woodward Notre Dame 5:02.05
2011 1600m Andrea Ostenso Ladysmith 4:54.20
2012 1600m Molly Hanson Dodgeville/MP 4:54.80
2013 1600m Delaney FitzPatrick Lakeland 5:02.17
2014 1600m Amy Davis Edgewood 4:56.63
2015 1600m Amy Davis Edgewood 4:53.17
2016 1600m Audrey Janik Wisconsin Lutheran 4:59.46
2017 1600m Jillian Weston Viroqua 5:06.08
2018 1600m Dana Feyen Gale-Ettrick-Tremp. 5:00.20

Katelyn Chadwick SO Poynette

--- --- ---

McKenzie Fillner JR Evansville

Fifteen Years Ago
Ten Years Ago
Five Years Ago

Fifteen Years Ago: 2004 1600m Champion
Melissa Manke ~ East Troy 5:02.15

Ten Years Ago: 2009 1600m Champion
Brea Tinney ~ Osceola 5:01.69

Five Years Ago: 2014 1600m Champion
Amy Davis ~ Edgewwod 4:56.63


D2 3200m Run

Girls 3200 Meter Run Division 2
State Record * 100:11.48 2011
Allie Woodward - Green Bay Notre Dame


1 Dana Feyen SR Gale-Ettrick-Trempealeau 10:36.06
2 Leah Kralovetz SR Denmark 10:53.55
3 Lauren Vosters SR Freedom 11:13.66
4 Marie Hamlin SR St.Croix Central 11:14.37
5 Ashley Peterson JR Lakeland Union 11:19.96
6 Mariah Linse SR Jefferson 11:25.99
7 Annie Higgins JR Xavier 11:26.90
8 Anika Homan JR Fox Valley Lutheran 11:31.31
10 Alicia Kawa SO Medford 11:41.79
11 Ella Weaver JR McFarland 11:45.98
13 Makenzie Hottinger SO Jefferson 11:59.05
14 Lili Jaraczewski SR Ken. St. Jos. 12:01.78 [D3 in 2019]
15 Mikayla Flyte SR Westfield/Montello 12:08.02
-- Julia Wille SR Grafton 12:36.10 [D1 in 2018]
16 Christi Forman JR Waterloo 12:48.86 [D3 for 2019]

Leah Kralovetz SR Denmark

--- --- ---

Lauren Vosters SR Freedom

Marie Hamlin SR St.Croix Central

Ashley Peterson JR Lakeland Union

Mariah Linse SR Jefferson

Annie Higgins JR Xavier

Anika Homan JR Fox Valley Lutheran

Alicia Kawa SO Medford

D2 3200m State Champions: 2004-2018

2004 3200m Claire Maduza Shorewood 10:58.80
2005 3200m Melissa Manke East Troy 11:03.01
2006 3200m Claire Maduza Shorewood 10:45.29
2007 3200m Ashley Beutler Belleville/New Glarus 10:46.52
2008 3200m Ashley Beutler Belleville/New Glarus 10:33.43
2009 3200m Brea Tinney Osceola 10:46.51
2010 3200m Allie Woodward Notre Dame 10:55.51
2011 3200m Allie Woodward Notre Dame 10:11.48
2012 3200m Andrea Ostenso Ladysmith 10:48.78
2013 3200m Mairin Cahill Dodgeville/MP 10:37.93
2014 3200m Amy Davis Edgewood 10:26.36
2015 3200m Alicia Monson Amery 10:26.86
2016 3200m Alicia Monson Amery 10:40.10
2017 3200m Dana Feyen Gale-Ettrick-Tremp. 11:19.04
2018 3200m Dana Feyen Gale-Ettrick-Tremp. 10:36.06

Ella Weaver JR McFarland

--- --- ---

Makenzie Hottinger SO Jefferson

Mikayla Flyte SR Westfield/Montello

Leah Kralovetz [#1] and Dana Feyen

Julia Wille SR Grafton

Fifteen Years Ago
Ten Years Ago
Five Years Ago

Fifteen Years Ago: 2004 3200m Champion
Claire Maduza ~ Shorewood 10:58.80

Ten Years Ago: 2009 3200m Champion
Brea Tinney ~ Osceola 10:46.51

Five Years Ago: 2014 3200m Champion
Amy Davis ~ Edgewood 10:26.36