Returning D2 State Meet Qualifiers




Tuesday, January 1, 2019. Results






2019 Preseason D2 Preview, Tuesday, January 1, 2019

Wheel Chair Events | D1 2018 State Qualifiers | D2 2018 State Qualifiers | D3 2018 State Qualifiers | Home

D2 WIAA Field | D2 WIAA Relays | D2 WIAA Track Dash | D2 WIAA Track Hurdle | D2 WIAA Track Run

Who Will Fill The Lanes For 2019?



A Look Back: D2 Returnees From The 2018 WIAA State Meet
WIAA 2018 D2 Champions Maddy Pietz [Wittenberg-Birnamwood] record holder in the 100m dash and two time champion in the 400m dash, Ashlyn Oren [Edgerton] in the HJ and record holder in the LJ, Dailey Albino [New Berlin West] in the PV, and Madison Rizer [Richland Center] in the TJ have graduated.
Aubrey Anderson [Lakeland Union junior] in the 800m run, Dana Feyen [Gale-Ettrick-Trempealeau senior] in the 1600m and 3200m run events, Brooke Livingston [Adams-Friendship senior] in the 100m High Hurdles and 300m Low Hurdles, Eve Goldstein [Somerset junior] in the Shot Put and Discus events, and Tatum Straw [Waukesha Catholic Memorial senior] in the 200m dash will return to the defend the titles they won at the 2018 WIAA State Meet.
Returning Champions from 2018 L-R: Aubrey Anderson, Tatum Straw, Dana Feyen, Eve Goldstein, and Brooke Livingston.
At the 2018 WIAA State meet Maddy Pietz posted a 11.98 to break the 100m record of 11.99 set by Milwaukee North's Tasha Allen in 2008. Edgerton's Ashlyn Oren established a new Long Jump record with a jump of 19' 01.25 that broke the old record of 18' 11 set by Heather Hyland from Nekoosa in 1993. In the 4x400m relay Wittenberg-Birnamwood broke the record they set in 2016 [3:56.66] with a time of 3:54.94. The 'WB' 4x4 record was set by the same four runners who ran on the 2016 record setting team. Those graduated seniors are Paige Norrbom, Kylie Linke, Emily Norrbom, and anchor Maddy Pietz.

Former D2 teams Aquinas, Cameron, Chetek-Weyerhaeuser, Colby, Colfax, Cumberland, Durand, Grantsburg, Hope Christian School, Howards Grove, Kenosha St Joseph, Kenosha Christian Life, Ladysmith, Lancaster, Mondovi, Oconto, Oostburg, Osseo-Fairchild, Palmyra-Eagle, Randolph/Cambria Freisland, Random Lake, Roncalli, Stanley-Boyd, The Prairie School, Waterloo, and Winnebago Lutheran Academy are now in the D3 tournament series. The 2019 WIAA tournament assignments can be found at: D1 | D2 | D3.

Former D1 schools Antigo, Delavan Darien, Grafton, Mount Horeb, Notre Dame, Plymouth, Portage, Port Washington, Rhinelander, and Wisconsin Lutheran will now compete in the D2 tournament series. The 2019 WIAA tournament assignments can be found at: D1 | D2 | D3.

Note - Photos in the feature may be archived photographs and not from the 2018 WIAA State Meet



D2 2018 WISTCA All-State Athletes


To qualify for the Wisconsin Track Coaches Association All-State Team, athletes had to finish in the top six for all three divisions combined in the finals at the WIAA State Meet.

Girls 100 Meter Dash: 1 Maddy Pietz GRAD Wittenberg-Birnamwood 12.23 5 Tatum Straw SR Catholic Memorial 12.36.

Girls 200 Meter Dash: 5 Tatum Straw SR Catholic Memorial 25.49.: .

Girls 1600 Meter Run: 4 Dana Feyen SR Gale-Ettrick-Trempealeau 5:00.20; 6 Leah Kralovetz SR Denmark 5:01.04.

Girls 3200 Meter Run: 1 Dana Feyen SR Gale-Ettrick-Trempealeau 10:36.06 4 Leah Kralovetz SR Denmark 10:53.55.

Girls 100 Meter Hurdles: 3 Brooke Livingston SR Adams-Friendship 14.79; 6 Allysin Booth SR Clintonville 15.21.

Girls 300 Meter Hurdles: 4 Brooke Livingston SR Adams-Friendship 44.83.

Girls 4x100 Meter Relay: 6 Xavier 48.87 [1) Bekah Vande Hey GRAD, 2) Vanessa Laundrie JR, 3) Kylie McCormick SO, 4) Stephanie Sowin GRAD].

Girls 4x400 Meter Relay: 1 Wittenberg-Birnamwood 3:54.94 [1) Paige Norrbom GRAD, 2) Kylie Linke GRAD, 3) Emily Norrbom GRAD, 4) Maddy Pietz GRAD]; 6 Xavier 3:58.60 [1) Bekah Vande Hey GRAD, 2) Jessica Kwasny JR, 3) Vanessa Laundrie JR), 4) Stephanie Sowin GRAD].

Girls 4x800 Meter Relay: 5 Edgewood 9:25.40 [1) Kaitlyn Barth SR, 2) Maeve O'Driscoll JR, 3) Kelly Rodriguez GRAD, 4) Caitlin Link GRAD].

Girls Shot Put: 2 Eve Goldstein JR Somerset 43-08.50; 5 Kiara Wedell SR Wautoma 42-05.75.

Girls Discus Throw: 4 Eve Goldstein JR Somerset 139-05; 6 Trevonna Rave GRAD Black River Falls 136-04.

Girls Long Jump: 2 Ashlyn Oren GRAD Edgerton 19-01.25.

Girls Triple Jump: 4 Madison Rizner GRAD Richland Center 38-00.75.

Girls High Jump: 1 Ashlyn Oren GRAD Edgerton 5-08.00; 2 Mariah Hoepner GRAD Altoona 5-07.00; 6 Lauren Rottier GRAD Seymour 5-05.00.

Girls Pole Vault: 5 Dailey Albino GRAD New Berlin West 11-06.00.

--- --- ---

Put text here

Put text here

Put text here