2018 WIAA TRACK AND FIELD CHAMPIONSHIPS: TEAM CHAMPIONS

Friday, June 1 and Saturday, June 2, 2018: Veterans Memorial Field @ UW-La Crosse. Results D1 D2 D3 WC


Share



Friday AM Session Opening Ceremonies

Left: The UW - La Crosse Army ROTC Color Guard. Right: Onalaska High School Choir members lead the crowd in the National Anthem.



1) Waukesha West 38
2) Milwaukee King 35
3) Wausau West 30
3) Muskego 30
5) Madison La Follette 26
5) Monona Grove 26
7) Hamilton 25
7) Oregon 25
9) Nicolet 24
10) De Pere 22
11) Kimberly 21
11) Waukesha South 21
11) Arrowhead 21
14) Oak Creek 20
14) Janesville Craig 20
14) D.C. Everest 20
17) Divine Savior Holy Angels 17
18) Waukesha North 16
19) Brookfield Central 15
19) Janesville Parker 15
21) Waterford 14
22) Reedsburg Area 13
22) Hudson 13
24) Appleton North 11
24) West Bend West 11
24) Wauwatosa East 11
27) Franklin 10.50
28) Kaukauna 10
28) West Bend East 10
28) Wauwatosa West 10
28) Onalaska 10
32) Wisconsin Lutheran 9
33) Middleton 8
33) Racine Horlick 8
33) Oshkosh West 8
33) Sun Prairie 8
33) DeForest 8
38) Appleton West 6
38) Brookfield East 6
40) Kenosha Tremper 5
40) Slinger 5
40) La Crosse Central 5

1) Wittenberg-Birnamwood 50
2) Xavier 36
3) Catholic Memorial 33
4) Jefferson 28
5) Lakeland Union 26
6) Edgerton 23
7) Brodhead/Juda 22
7) Edgewood 22
9) Gale-Ettrick-Trempealeau 20
9) Adams-Friendship 20
9) Somerset 20
9) Fox Valley Lutheran 20
9) Richland Center 20
14) Viroqua/Youth Initiative 18
15) Monroe 17
15) Lodi 17
17) Denmark 16
17) East Troy 16
19) Freedom 15.50
20) Altoona 14
21) Aquinas 13
22) Osceola 12.50
23) Seymour 12
23) Black River Falls 12
25) Platteville 11
26) Little Chute 10
26) Wautoma 10
26) New Berlin West 10
29) Winnebago Lutheran Academy 8
29) Big Foot/Williams Bay 8
31) Northland Pines 6
31) Kettle Moraine Lutheran 6
31) Westby 6
31) Brown Deer 6
31) Wisconsin Heights/Barneveld 6
31) Berlin 6
31) Shorewood 6
31) Clintonville 6
31) Lakeside Lutheran 6
31) Northwestern 6
41) Saint Croix Central 5
41) Random Lake 5
41) Kiel 5
41) Martin Luther 5
41) University School of Milwaukee 5

1) Benton Co-op 40
2) Algoma 39
3) Ozaukee 38
3) Newman Catholic 38
5) Edgar 31
6) Bangor 30
7) Hilbert/Stockbridge 28
8) Cuba City 26
9) Shell Lake 24
10) Three Lakes/Phelps 23
11) Saint Mary's Springs 20.50
12) Royall 20
13) Johnson Creek 19
13) Auburndale 19
15) Spencer 17
16) Fennimore 15
17) Gillett 14
18) Wild Rose 13
19) Dodgeland 12
19) Thorp 12
19) Flambeau 12
19) Princeton/Green Lake 12
23) Rio 11
23) Melrose-Mindoro 11
23) Pacelli 11
23) Luther 11
27) Ithaca/Weston 10
27) Athens 10
27) Brookwood 10
30) Lourdes Academy 9
31) Frederic/Luck 8
32) Reedsville 7
32) Rosholt 7
32) Loyal 7
32) Iola-Scandinavia 7
36) Unity 6
36) Sevastopol 6
38) Markesan 5
38) Eau Claire Immanuel Lutheran 5
38) Mercer 5
38) Abbotsford 5
38) De Soto 5

----
D3 State Champion
The 2018 D3 State Champion Benton-Scales Mound-Shullsburg state team.
Head Coach Todd Bastian [5th from left]. Assistant coach Paul Raley [green hat] was the 2017 head coach when BSMS was the D3 runnerup to Algoma.
D3 State Runnerup
The Algoma Wolves, 2018 D3 State Runner Up.
Far left throws coach Dean Blahnik and head coach Steve Schmiling and second from right high jump coach Lyle Neil and pole vault coach Jesse Duerst [far right].
D2 State Champion
The 'Lady Chargers' from Wittenberg-Birnamwood made it two in a row by winning the Division 2 State title.
Head caoch Mike Balliett [top row, far right]
D2 State Runnerup
Division 2 State Ruunerup the Xavier Hawks.
Head coach Nicole Ebben [2nd from left]
D1 State Champion
The Wolverines from Waukesha West the Division 1 State Champions
Head coach Chris Ramsey [3rd from right]
D1 State Runnerup
The Division 1 State Runnerup team from Milwaukee Rufus King.
Head Coach Calvin Matthew [Top row, 3rd from left]
Wheelchair State Champion
The Wheelchair State Champion from Madison la Follette Audrey Kleiss-Garcia
Head Coach Stephanie Greiber
Wheelchair State Runnerup
The Wheelchair State Runnerup Champion from Racine Horlick High School Gabi Berthiaume
Head Coach Lorenzo Venegas [2nd from left] and parents Gretchen and Bob