Returning D1 State Meet Qualifiers




Wednesday, January 1, 2020. WIAA. 2019 Results






2020 Preseason D1 Preview, Wednesday, January 1, 2020

Wheel Chair Events | D1 2019 State Qualifiers | D2 2019 State Qualifiers | D3 2019 State Qualifiers | Home

D1 WIAA Field | D1 WIAA Relays | D1 WIAA Track Dash | D1 WIAA Track Hurdle | D1 WIAA Track Run

Who Will Fill The Lanes For 2020?



A Look Back: D1 Returnees From The 2019 WIAA State Meet
WIAA 2019 D1 Champions Olivia Fabry [PV, De Pere], Parker Buske [LJ, Madison East], and Kiara Lee [TJ, Madison La Follette] have graduated.
The D1 Gold Medal winners pictured below will return to defend the titles they won at the 2019 WIAA State Meet:
Returning Champions From 2019
Top row L-R:
Amalia Malecek [Onalaska, 1600], Dani Langseth [DC Everest, SP & Discus], Jadin O'Brien [DSHA, HH & LH] and Kora Malecek [Onalaska, 3200m].
Bottom row L-R:
Olivia Van Zeeland [Kaukauna, HJ], Roisin Wills [Stevens Point, 800m], Amari Brown [Milwaukee King, 100m and 200m], and Chloe Larsen [Waunakee, 400m].

Mackenzie Heyroth from D2 Lodi was honored as The WISTCA 2019 Female Athlete of the Year. At the 2019 WIAA State Meet she set records in the 100m High Hurdles and 300m Low Hurdle events. In addition she was a member of the Gold Medal winning Lodi 4x400m relay team.
Former D1 schools Milwaukee Madison, Milwaukee North, and Pius XI will now compete in the D2 tournament series. 2019 D2 schools now in the 2020 D1 tournament pairings are Milwaukee Lutheran, Notre Dame Acedmy, and Mount Horeb. The 2020 WIAA tournament assignments can be found at: D1 | D2 | D3.
Note - Photos in the feature may be archived photographs and not from the 2019 WIAA State Meet



D1 Returning 2019 WISTCA All-State Athletes


To qualify for the Wisconsin Track Coaches Association All-State Team, athletes had to finish in the top six for all three divisions combined in the finals at the WIAA State Meet.
Note - Grades indicated are for the 2019-2020 school year.


Girls 100 Meter Dash: 1 Amari Brown SR Milwaukee King 11.64; 2 Kiley Robbins SR Divine Savior 11.94; 5 Jetta Mays JR Wauwatosa East 12.06;; 6 Maddy Troy SR Kenosha Tremper 12.12.

Girls 200 Meter Dash: 1 Amari Brown SR Milwaukee King 23.40; 3 Maddy Troy SR Kenosha Tremper 24.20; 4 Kiley Robbins SR Divine Savior 24.50; 5 Jetta Mays JR Wauwatosa East 24.60.

Girls 400 Meter Dash: 1 Chloe Larsen JR Waunakee 56.91; 3 Savanah Balcerak SR Muskego 57.49; 6 Sarah Bova JR Waunakee 58.66.

Girls 800 Meter Run: 1 Roisin Willis SO Stevens Point 2:05.68; 2 Lydia Malecek JR Onalaska 2:13.43; 4 Clare Pitcher SR Franklin 2:14.17.

Girls 1600 Meter Run: 1 Amalia Melecek JR Onalaska 4:55.77; 3 Anna Fauske JR Kaukauna 4:56.56; 5 Kate Sperka JR Muskego 4:57.79.

Girls 3200 Meter Run: 1 Kora Malecek JR Onalaska 10:36.25; 3 Lauren Pansegrau SO Middleton 10:47.81; 6 Isabela Ross SO Oak Creek 10:51.12.

Girls 100 Meter Hurdles: 1 Jadin O'Brien SR Divine Savior 13.91; 5 Kynnedi Malone JR Nicolet 14.58; 6 Ellie Johnson JR Kettle Moraine 14.66.

Girls 300 Meter Hurdles: 1 Jadin O'Brien SR Divine Savior 42.34; 4 Sierra Thuecks JR Hartford Union 44.35.

Girls 4x100 Meter Relay: 1 Milwaukee King 46.70 1) Camarii Tellis SR 2) Amari Brown SR; 3) Rosie Cramer GRAD 4) Makayla Jackson GRAD; 2 Divine Savior Holy Angels 48.23 1) Makayla Hughes JR 2) Jadin O'Brien SR; 3) Michalene McQuide SO 4) Kiley Robbins SR; 3 Nicolet 48.48 1) Josie Kelderman GRAD 2) Kynnedi Malone JR; 3) Reese Parish SR 4) Destiny Huven GRAD; 4 Oshkosh West 48.96 1) Megan Best GRAD 2) Claire Sugrue GRAD 3) Nithya Ambati GRAD 4) Devin Hable SR; 5 Oak Creek 49.17; 1) Andrea Glaz JR 2) Rachel Blaskowski SO; 3) Katie Gard GRAD 4) Maddie Gard GRAD; 6 Muskego 49.17 1) Bella Seitz GRAD 2) Emilia Dalamangas SR; 3) Mina Sejfovic GRAD 4) Macy Brzeczkowski SR.

Girls 4x200 Meter Relay: 1 Nicolet 1:42.39 1) Ituoghirisic Igoni JR 2) Reese Parish SR 3) Kynnedi Malone JR 4) Destiny Huven GRAD; 2 Divine Savior Holy Angels 1:42.53 1) Makayla Hughes JR 2) Laetitia Faye JR 3) Michalene McQuide SO 4) Reegan Schmidt GRAD; 3 Oshkosh West 1:42.71 1) Megan Best GRAD 2) Nithya Ambati GRAD 3) Claire Sugrue GRAD 4) Devin Hable SR; 4 West Bend West 1:42.92 1) Ashlyn Uebersetzig JR 2) Maddie Paulson SR 3) Olivia Burns GRAD 4) Abbey Canfield SR; 6 Pulaski 1:43.80 1) Kayla Lipsey SR 2) Gianna Kornaus SR; 3) Leighann Binkowski SR 4) Maddy Karcz SR.

Girls 4x400 Meter Relay: 1 Stevens Point 3:53.81 1) Taylor Konczal GRAD 2) Mallory Greenwood SO; 3) Maddie Hyland SR 4) Roisin Willis SO; 2 Waunakee 3:58.45 1) Sarah Bova JR 2) Riley Armstrong GRAD; 3) Kylee Grabarski SO 4) Chloe Larsen JR; 3 Hamilton 3:58.79 1) Elizabeth Behrndt GRAD 2) Lexi Zuehlke SR 3) Morgan Price GRAD 4) Rachel Passow GRAD; 5 Muskego 4:00.26 1) Grace Lundie SO 2) Savanah Balcerak SR; 3) Rachel Helm SO 4) Emilia Dalamangas SR; 6 Appleton North 4:00.50 1) Iris Hertting GRAD 2) Annessa Ihde GRAD 3) Ireland Budiac JR 4) Sydney Squier GRAD.

Girls 4x800 Meter Relay: 1 Muskego 9:14.37 1) Brittany Helm SR 2) Rachel Helm SO; 3) Kate Sperka JR 4) Kate Jochims GRAD; 2 Onalaska 9:19.85 1) Aubrey Clements JR 2) Amalia Malecek JR; 3) Kora Malecek JR 4) Lydia Malecek JR; 3 Waukesha West 9:22.84 1) Brooke Studnicki GRAD 2) Allyssa Reeves GRAD 3) Kylie Anderson SO 4) Brooke Lytle GRAD; 4 Appleton North 9:23.79 1) Iris Hertting GRAD 2) Sydney Squier GRAD 3) Kerry Flood JR 4) Annessa Ihde SR.

Girls High Jump: 1 Olivia Vanzeeland SO Kaukauna 5-7; 3 Ella Meeuwsen JR Bay Port 5-06.00; 3 Riley Kindt SR Brookfield East 5-06.00; 4 Nadia Vo SR Franklin 5-04.00; 4 Kathryn Thomas SO Bay Port 5-04.00; 4 Naomi Andrews SR Sun Prairie 5-04.00.

Girls Pole Vault: 2 Julia Moore JR Arrowhead 11-09.00; 5 Gracie Holland SR Marshfield 11-00.00; 5 Charlotte Sweet JR Madison Memorial 11-00.00; .

Girls Long Jump: 3 Nadia Vo SR Franklin 18-08.00; 4 Camarii Tellis SR Milwaukee King 18-07.50.

Girls Triple Jump: 4 Ryann Porter SR Janesville Parker 38-04.50.

Girls Shot Put: 1 Dani Langseth JR DC Everest 45-06.25; 4 Reette Thorns SR Madison Memorial 43-00.50.

Girls Discus Throw: 1 Dani Langseth JR DC Everest 149' 00; 2 Gianna Trotter SO Fond du Lac 136-05; 4 Cynthia Rosales SR Madison Memorial 135-00.