|
|
|
Division 3
1) Royall 50
2) Fennimore 47
3) Benton-Scales Mound-Shullsburg 41.50
4) Shiocton 30.50
5) Lancaster 26
6) Gillett 25
7) Sevastopol 22
7) Ladysmith 22
9) Cashton 21.50
10) Webster 19
11) Gibraltar 18
11) Deerfield 18
13) Prairie Farm 16
13) Weyauwega-Fremont 16
15) Ozaukee 15
15) Boscobel 15
15) Loyal 15
18) Northland Lutheran 14
19) Three Lakes 13
19) Manitowoc Lutheran 13
21) Cochrane-Fountain City 12
21) Dodgeland 12
21) Colfax 12
21) Howards Grove 12
21) Necedah 12
26) Algoma 11
27) Mishicot 10
27) Coleman 10
27) Independence-Gilmanton 10
27) Immanuel Lutheran 10
27) Unity 10
32) Florence 9.50
33) Aquinas 8
33) Fall Creek 8
33) Edgar 8
33) Spencer 8
33) Manawa Little Wolf 8
38) Turtle Lake/Clayton 7
39) Random Lake 6
39) The Prairie School 6
41) Durand 5
41) Gilman 5
41) Cuba City 5
41) Riverdale 5
|
Division 2
1) Freedom 59
2) Shorewood 52
3) Xavier 27
4) Madison Edgewood 25
4) Rice Lake 25
4) Osceola 25
7) Big Foot 24
8) La Crosse Logan 23
9) Two Rivers 20
9) Northland Pines 20
11) Prescott 19
12) Fox Valley Lutheran 18
13) Shawano Community 17
13) Hayward 17
15) Winneconne 16
16) Mosinee 15
17) Mauston 14
17) Columbus 14
19) Wittenberg-Birnamwood 13
19) Lake Mills 13
19) Clinton 13
19) Ripon 13
19) Marshall 13
24) Lake Country Lutheran 11
24) Brodhead/Juda 11
24) Wisconsin Dells 11
27) Jefferson 9
27) St. Croix Central 9
29) Viroqua 8
29) Poynette 8
29) Wisconsin Heights/Barneveld 8
29) Gale-Ettrick-Trempealeau 8
33) New Berlin West 7
33) Lodi 7
33) Kewaskum 7
36) Plymouth 6
36) Wrightstown 6
36) Antigo 6
36) Menominee Indian 6
36) Little Chute 6
41) Mount Horeb 5
41) Catholic Memorial 5
|
Division 1
1) D. C. Everest 46
1) Muskego 46
3) Kaukauna 35
4) Onalaska 33
5) Waunakee 32
6) Chippewa Falls 26
6) Whitefish Bay 26
8) Wauwatosa East 24
9) Middleton 23
10) Homestead 22
10) Wisconsin Lutheran 22
12) Fond du Lac 20
12) DeForest 20
14) Kimberly 18
15) Oak Creek 16
15) Brookfield Central 16
15) Sun Prairie 16
18) Pewaukee 15
18) Kettle Moraine 15
18) Arrowhead 15
21) Monona Grove 13
22) Appleton North 12
22) Notre Dame Academy 12
24) Madison Memorial 11
24) Mukwonago 11
26) Madison La Follette 10
26) Merrill 10
28) Bay Port 9.50
29) Hudson 8.33
30 West De Pere 8
30) Eau Claire North 8
30) Janesville Craig 8
33) Oconomowoc 7
34) DSHA 6
34) Slinger 6
34) River Falls 6
34) Menomonie 6
34) Nicolet 6
34) West Bend West 6
34) Appleton West 6
41) Badger 5
41) Milwaukee Rufus King 5 |
|
|
|
Runnerup and Champion Trophies |
Muskego Athletes |
Freedom Athletes |
|
D3 TEAM STATE CHAMPION |
|
The Royall 2021 D3 State Champion Track and Field Team |
D3 TEAM STATE RUNNERUP |
|
Fennimore High School
Head Coach Gregg Davis [2nd from right top row] and the D3 Fennimore Runnerup Track and Field Team |
|
D2 TEAM STATE CHAMPION |
|
Freedom High School
Head Coach James Finster [2nd from right top row] and the D2 State Champion Freedom Track and Field Team |
D2 TEAM STATE RUNNERUP |
|
Shorewood High School
Head Coach Dominic Newman [third from right first row] and the D2 State Runnerup Shorewood Track and Field Team |
|
D1 TEAM STATE CO-CHAMPIONS |
|
D. C. Everest [left] and Muskego tied for the D1 State Track and Field Championship |
|
Muskego High School
Head Coach Jerome Missiaen [2nd from right front row] and the D1 State Champion Muskego Track and Field Team |
|
David Clark Everest High School
The D1 State Champion D. C. Everest Track and Field Team |
|
WHEELCHAIR SCHOOL STATE CHAMPION |
|
Beloit Turner High School
Girls Head Coach Nolan Otremba [2nd from left], Head Boys Coach and Athletic Director Andrew Coldren [3rd from right] and wheelchair athlete Rachel Cleaver.
Turner was the school champion in the wheelchair competition. |
WHEELCHAIR SCHOOL STATE RUNNERUP |
|
Richland Center High School and Kenosha Indian Trail High School
Richland Center wheelchair athlete Karissa Craddock [L] and Kenosha Indian Trail wheelchair athlete Emma
Jundt [R] each scored 30 points as their schools shared the Ruunerup Trophy for school wheelchair competition. |
--- |
--- |
--- |