All - Time Top 50 Lists

Track And Field

2021 Updates

---

---

---


Data compiled by Mark Rongstad [2001-2007], Mike Krugel [2009-2016], and Paul Tilleman [2016-...]

100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 100 HH | 300 LH | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | SP | Discus | LJ | TJ | HJ | PV

All Time Bests and Qualifying Marks

2011 Additions
| 2011 Summary | 2012 Additions | 2012 Summary | 2013 Additions | 2013 Summary

2014 Additions | 2014 Summary | 2015 Additions | 2015 Summary | 2016 Additions | 2016 Summary

2017 Additions | 2017 Summary | 2018 Additions | 2018 Summary | 2019 Additons | 2019 Summary

2020 Additions
| 2020 Summary [Season canceled by COVID 19]






WIAA STATE RECORDS - WIAA

Wisconsin Track Online WIAA Records Page

Note: Only performances at the WIAA State Meet are considered f
or 'State Records.'

To submit a performance: The coach of the athlete or the present coach at a school must be the person to submit the perfomance for that athlete to the Top 50 list.

Note-Photos may be archived photographs which are not from the listed performance. Latest update August 11, 2021


2021 Updates To The Wisconsin High School Girls Track And Field All-Time Top 50 Lists
Update Date Event Athlete Class School Meet/Date New
Place
On List
Previous
Place
On List
New Old
8/11/21 100 Meter Dash Lola Kolawole 10 Whitefish Bay AAU National Junior Olymoics Prelims @ Humble TX 8/3/2021 20th N/A 11.91 N/A
8/11/21 200 Meter Dash Lola Kolawole 10 Whitefish Bay AAU National Junior Olymoics Prelims @ Humble TX 8/2/2021 20th N/A 24.38 N/A
7/3/2021 100 Meter Dash Jetta Mays 12 Wauwatosa East Nike Outdoor Nationals @ Eugene, Oregon 7/3/2021 10th [tied] 15th 11.80 11.86
7/3/2021 200 Meter Dash Jetta Mays 12 Wauwatosa East Nike Outdoor Nationals @ Eugene, Oregon 7/3/2021 11th 19th [tied] 24.16 24.44
7/2/2021 400 Meter Dash Roisin Willis 11 Stevens Point Brooks PR @ Seattle, Washington
7/2/2021
1st 2nd 52.64 53.66
7/2/2021 1600 Meter Run Lydia Malecek 12 Onalaska
[4:49.65 mile]
Nike Outdoor Nationals @ Eugene, Oregon 7/3/2021 10th 12th 4:47.98 4:50.77
6/27/21 100 Meter Dash Jetta Mays 12 Wauwatosa East WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 15th 15th 11.86 11.87
6/27/21 400 Meter Dash Eliana Sheplee 9 Rice Lake WIAA D2 State Finals @ La Crosse 6/25/2021 13th 25th 55.37 56.12
6/27/21 800 Meter Run Lydia Malecek 12 Onalaska WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 12th 22nd 2:11.36 2:12.26
6/27/21 1600 Meter Run Anna Fauske 12 Kaukauna WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 42nd 42nd 4.56.54 4:56.56
6/27/21 1600 Meter Run Nora Gremban 9 Northland Pines WIAA D2 State Finals @ La Crosse 6/25/2021 46th 47th 4:56.95 4:57.00
6/27/21 100 Meter Hurdles Ellie Johnson 12 Kettle Moraine WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 11th 30th 14.21 14.66
6/27/21 100 Meter Hurdles Ellyse Wolfrath 12 Fox Valley Lutheran WIAA D2 State Finals @ La Crosse 6/25/2021 14th 39th (tied) 14.29 14.73
6/27/21 100 Meter Hurdles Sydney Arndt 11 Fond du Lac WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 17th 25th (tied) 14.48 14.61
6/27/21 Long Jump Jessica Brueggeman 12 Royall WIAA D3 State Finals @ LaCrosse 6/24/2021 6th 48th 19' 8" 18' 8.25"
6/27/21 Long Jump Abby Fitzgerald 12 Gibralter WIAA D3 State Finals @ La Crosse 6/24/2021 25th (tied) N/A 19' 0.5" N/A
6/27/21 Long Jump Kylie McCormick 12 Appleton Xavier WIAA D2 State Finals @ La Crosse 6/25/2021 28th (tied) 30th 18' 11.5 18' 11.25"
6/27/21 Long Jump Lydia Kettner 12 Immanuel Lutheran WIAA D3 State Finals @ La Crosse 6/24/2021 46th (tied) N/A 18' 9" N/A
6/27/21 Triple Jump Abby Fitzgerald 12 Gibralter WIAA D3 State Finals @ La Crosse 6/24/2021 11th N/A 39' 4.25" N/A
6/27/21 Pole Vault Charlotte Sweet 12 Madison Memorial WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 17th (tied) N/A 12' 3" N/A
6/27/21 Pole Vault Annie Murphy 11 Big Foot WIAA D2 State Finals @ La Crosse 6/25/2021 23rd (tied) N/A 12' 0" N/A
6/27/21 Pole Vault Zoe Jenks-Recker 12 Monona Grove WIAA D1 State Finals @ La Crosse 6/26/2021 23rd (tied) 47th (tied) 12' 0" 11' 7"
6/27/21 Pole Vault Leah Zastrow 11 Spencer WIAA D3 State FInals @ La Crosse 6-24-2021 35th (tied) N/A 11' 9" N/A
6/27/21 Pole Vault Miranda Firari 11 Dodgeland WIAA D3 State FInals @ La Crosse 6-24-2021 35th (tied) N/A 11' 9" N/A
6/21/21 100 Meter Dash Brooklyn Sandvig 10 Chippewa Falls WIAA D2 Regional
@ Hudson 6/14/21
35th (tied) N/A 12.01 N/A
6/21/21 400 Meter Dash Eliana Sheplee 9 Rice Lake WIAA D2 Sectional
@ Osceola 6/17/2021
25th N/A 56.12 N/A
6/21/21 1600 Meter Run Nora Gremban 9 Northland Pines WIAA D2 Sectional
@ Osceola 6/17/2021
47th N/A 4:57.00 N/A
6/21/21 100 Meter Hurdles Sydney Arndt 11 Fond du Lac WIAA D1 Regional
@ Sheboygan North 6/14/2021
25th (tied) 43rd 14.61 14.76
6/21/21 Shot Put Danni Langseth 12 D. C. Everest WIAA D1 Regional
@ D. C. Everest 6/14/2021
9th 9th 46' 11.5" 46' 9.5"
6/21/21 Discus Linnea Willer 12 Freedom WIAA D2 Sectional
@ Fox Valley Lutheran 6/17/2021
44th N/A 142' 11" N/A
6/21/21 Long Jump Rachel Blaskowski 11 Oak Creek WIAA D1 Regional
@ Franklin 6/14/2021
28th (tied) N/A 18' 11.25" N/A
6/21/21 Long Jump Ava Washburn
10 Webster WIAA D3 Sectional
@ Cameron 6/17/2021
45th (tied) N/A 18' 8.75" N/A
6/21/21 Pole Vault Peyton Berryman 11 Homestead WIAA D1 Sectional
@ Hartland Arrowhead 6/17/2021
4th (tied) 8th (tied) 13' 0" 12' 7"
6/21/21 Pole Vault Julia Moore 12 Hartland Arrowhead WIAA D1 Sectional
@ Hartland Arrowhead 6/17/2021
9th 8th (tied) 12' 9" 12' 7"
6/21/21 Pole Vault Raegan Sorenson 12 Unity WIAA D3 Sectional
@ Cameron 6/17/2021
17th (tied) N/A 12' 3" N/A
6/21/21 Pole Vault Charlotte Sweet 12 Madison Memorial WIAA D1 Regional
@ Middleton 6/14/2021
17th (tied) 50th (tied) 12' 3" 11' 6"
6/12/21 400 Meter Dash Roisin Willis 10 Stevens Point Wisconsin Valley Conference
@ Marshfield 6/8/2021
2nd 2nd 53.62 53.87
6/12/21 400 Meter Dash Brooklyn Sandvig 10 Chippewa Falls Big Rivers Conference Meet
@ Hudson 6/7/2021
15th N/A 55.70 N/A
6/12/21 800 Meter Run Kylie Finger 12 Oconomowoc Onalaska Last Chance
@ Onalaska 6/8/2021
44th N/A 2:13.66 N/A
6/12/21 1600 Meter Run Kora Malecek 12 Onalaska Onalaska Last Chance Meet
@ Onalaska 6/8/2021
8th 12 4:46.46 4:50.30
6/12/21 1600 Meter Run Lydia Malecek 12 Onalaska Onalaska Last Chance Meet
@ Onalaska 6/8/2021
12th N/A 4:50.77 N/A
6/12/21 100 Meter Hurdles Sydney Arndt 11 Fond du Lac FVA Conference Meet
@ Appleton East 6/7/2021
43rd N/A 14.76 N/A
6/12/21 Discus Danni Langseth 12 D. C. Everest Wisconsin Valley Conference
@ Marshfield 6/8/2021
6th 7th (Tied) 167' 10" 164' 9"
6/12/21 Pole Vault Araceli De Leo Lopez 11 Oak Creek SEC Conferene Meet
@ Kenosha Bradford 6/8/2021
30th 46th (Tied) 11' 10" 11' 6"
6/12/21 Pole Vault Reagan Sorenson 12 Unity West Lakeland Conference
@ Grantsburg 6/8/2021
42nd N/A 11' 8.75" N/A
6/12/21 Pole Vault Miranda Firari 11 Dodgeland Trailways Conference Meet
@ Palmyra-Eagle 6/8/2021
45th (Tied) 46th (Tied) 11' 7" 11' 6"
6/12/21 Pole Vault Zoe Jenks-Recker 12 Monona Grove Badger South Conference Meet
@ Edgewood 6/8/2021
45th (Tied) N/A 11' 7" N/A
6/5/21 100 Meter Hurdles Ellyse Wolfrath 12 Fox Valley Lutheran North Eastern Conference
@ Fox Valley Lutheran 6/4/2021
38th (Tied) N/A 14.73 N/A
6/5/21 Shot Put Emily Fink 12 Three Lakes Phelps Edgar Meet
@ Edgar HS 6/2/2021
35th N/A 45' 2" N/A
6/5/21 Long Jump Brooklyn Sandvig
10 Chippewa Falls Rice Lake Invite
@ Rice Lake 6/2/20211
17th (Tied) N/A 19' 2.75" N/A
6/5/21 Triple Jump Jaiah Hopf 11 Wisconsin Lutheran Woodland West Relays
@ Greendale 6/1/2021
5th 7th (Tied) 40' 3" 39' 10.5"
6/5/21 Pole Vault Peyton Berryman 11 Homestead Phoenix Invite
@ Menomonee Falls 6/1/2021
8th (Tied) 20th (Tied) 12' 7" 12' 0"
6/5/21 Pole Vault Julia Moore 12 Hartland Arrowhead Classic 8 Conference
@ Oconomowoc 6/3/2021
8th (Tied) 9th (Tied) 12' 7" 12' 6"
6/5/21 Pole Vault Miranda Firari 11 Dodgeland Trailways East Division
@ Dodgeland 6/2/2021
46th (tied) N/A 11' 6" N/A
5/30/21 200 Meter Dash Delea Martins 10 Shorewood Myrhum Invitational
@ Hartland Arrowhead 5/29/21
16th (tied) 37th 24.34 24.71
5/30/21 200 Meter Dash Jetta Mays 12 Wauwatosa East Myrhum Invitational
@ Hartland Arrowhead 5/29/21
19th (tied) 22nd 24.44 24.51
5/30/21 3200 Meter Run Kayci Martensen 11 Benton Scales Mound Shullsberg Myrhum Invitational
@ Hartland Arrowhead 5/29/21
28th 30th 10:40.00 10:41.85
5/30/21 Long Jump Kylie McCormick 12 Appleton Xavier Seymour Triangular
@ Seymour 5/24/2021
44th N/A 18' 8.25" N/A
5/30/21 Pole Vault Charlotte Sweet 12 Madison Memorial Madison City Championships
@ Madison La Follette 5/4/21
46th (tied) N/A 11' 6" N/A
5/30/21 Pole Vault Sophie Herriot 11 Hartland Arrowhead Myrhum Invitational @ Hartland Arrowhead 5/29/21 46th (tied) N/A 11' 6" N/A
5/23/21 800 Meter Run Roisin Willis 11 Stevens Point Trials of Miles
@ New York City 5/21/2021
1st 1st 2:00.78 2:03.05
5/23/21 1600 Meter Run Lauren Pansegrau 11 Middleton West Allis Hale Distance Night
@ West Allis Hale 5/22/2021
39th N/A 4:55.93 N/A
5/23/21 4x800 Relay Amalia Malecek (12),
Kora Malecek (12),
Jillian Lonning (11),
Lydia Malecek (12)
  Onalaska Sparta Invitational
@ Sparta 5/21/2021
4th N/A 9:07.27 N/A
5/23/21 High Jump Kylah Saleh 10 Waunakee Stoughton Quad Meet
@ Stoughton 5/21/2021
18th (tied) N/A 5' 8" N/A
5/23/21 Pole Vault Abby Keane 12 Brookfield Central Schreiber Classic
@ New Berlin West 5/20/2021
30th (tied) N/A 11' 9" N/A
5/20/21 100 Meter HH Sydney Arndt 11 Fond du Lac Fond du Lac Triangular
@ FDL HS 5/17/2021
50th (tied) N/A 14.85 N/A
5/16/21 800 Meter Run Lydia Malecek 12 Onalaska Onalaska Invitational
@ Onalaska 5/11/2021
22nd (tied) 37th (tied) 2:12.36 2:13.43
5/16/21 1600 Meter Run Kora Malecek 12 Onalaska Onalaska Invitational
@ Onalaska 5/11/2021
11th N/A 4:50.30 N/A
5/16/21 3200 Meter Run Kayci Martensen 11 Benton Scales Mound Shullsberg Fennimore Invitational
@ Fennimore 5/10/2021
30th N/A 10:41.85 N/A
5/16/21 Discus Kayla Behnke
12 Kimberly Kimberly Triangular
@ Kimberly 5/10/2021
22nd N/A 149' 1" N/A
5/16/21 Discus Danni Langseth 12 D. C. Everest Wausau City Meet
@ Wausau West 5/11/2021
7 12 164' 09 159' 03
5/16/21 Shot Put Danni Langseth 12 D. C. Everest Wausau City Meet @ Wausau West 5/11/2021 9 11 46' 09.50 46' 04.25
5/16/21 Pole Vault Eliza Aitken 10 West De Pere West De Pere Invite @ West De Pere 5/13/2021 39th (tied) 44th (tied) 11' 8" 11' 6"
5/16/21 Pole Vault Araceli De Leo Lopez 11 Oak Creek Lancer Varisty Invitational
@ Brookfield Central 5/14/2021
45th (tied) N/A 11' 6" N/A
5/9/21 3200 Meter Run Lauren Pansegrau 11 Middleton Distance Night in Palatine
@ Palatine IL 5/8/21
5th 6th 10:13.91 10:19.05
5/9/21 3200 Meter Run Kora Malecek 12 Onalaska Distance Night in Palatine
@ Palatine IL 5/8/21
6th 12th 10:17.02 10:32.38
5/9/21 Long Jump Jaiah Hopf 11 Wisconsin Lutheran Wauwatosa East Five Pentagular
@ Hart Park 5/6/21
19th (tied) 26th (tied) 19' 1" 18' 11.25"
5/9/21 Shot Put Danni Langseth 12 D. C. Everest Wausau West Triangular
@ Wausau West 5/3/21
11th 15th 46' 7.5" 46' 4.25"
5/9/21 Discus Danni Langseth 12 D. C. Everest Wausau West Triangular
@ Wausau West 5/3/21
12th 12th 159' 3" 158' 11"
5/9/21 Pole Vault Peyton Berryman 11 Homestead Homestead vs. Oconomowoc
@ Oconomowoc 5/7/21
20th (tied) 43rd (tied) 12' 0" 11' 6"
5/2/21 Triple Jump Jaiah Hopf 11 Wisconsin Lutheran Franklin Invite
@ Franklin 4/27/2021
7th (tied) 13th (tied) 39' 10.5" 39' 1.5"
5/2/21 800 Meter Run Kora Malecek 12 Onalaska Onalaska Open
@ Onalaska 4/27/2021
36th N/A 2:13.30 N/A
5/2/21 1600 Meter Run Roisin Willis 11 Stevens Point D. C. Everest Quad
@ D. C. Everest 4/30/21
1st 8th 4:41.46 4:47.96
5/2/21 Shot Put Danni Langseth 12 D. C. Everest D. C. Everest Quad
@ D. C. Everest 4/30/21
15th 29th 46' 4.25" 45' 6.25"
5/2/21 Discus Danni Langseth 12 D. C. Everest D. C. Everest Quad
@ D. C. Everest 4/30/21
12th 21st 158' 11" 149" 0"
5/2/21 Pole Vault Julia Moore 12 Hartland Arrowhead Oconomowoc Varsity Quad
@ Oconomowoc 4/30/21
9th (tied) 19th (tied) 12' 6" 12' 0"
5/2/21 Pole Vault Kaitlyn Huebner 12 Kettle Moraine Oconomowoc Varsity Quad
@ Oconomowoc 4/30/21
43rd (tied) N/A 11' 6" N/A
4/29/21 Pole Vault Peyton Berryman 11 Homestead Open PV Meet
@ AP Vaulting, Green Bay 3/6/21
43 (tied) N/A 11' 6" N/A
4/29/21 Pole Vault Eliza Aitken 10 West De Pere Green Bay East Quad
@ Green Bay East 4/27/2021
43 (tied) N/A 11' 6" N/A
4/29/21 100 Meter Dash Jetta Mays 12 Wauwatosa East Tosa East Quad
@ Wauwatosa East 4/27/2021
15 N/A 11.87 N/A
4/29/21 Long Jump Jaiah Hopf 11 Wisconsin Lutheran Franklin Invite
@ Franklin 4/27/2021
26 (tied) N/A 18-11.25 N/A
4/29/21 Discus Linnea Willer 12 Freedom Irish Invite
@ Freedom 4/29/2021
48 (tied) N/A 141-11 N/A
4/24/21 PV Lauren Bilau 12 Fort Atkinson The Don Penza Open
@ Green Bay 7/18/2020
19th (tied) 28 12' 00.00 11' 11.75
4/24/21 PV Paige Hickson 12 Northland Pines The Don Penza Open
@ Green Bay 7/18/2020
43rd (tied) N/A 11' 06.00` N/A
4/10/21 3200m Lauren Pansegrau 11 Middleton Sundown Track Series #2
@ Mesa, AZ 2/27/2021
6 47 10:19.05 10:47.81
3/28/21 400m Roisin Willis 10 Stevens Point NSAF Meet Of Champions,
@ Mrytle Beach, SC, 3/28/2021
2 2 53.87 54.23
2/22/21 200m Delea Martins 10 Shorewood Morolake Akinosun Elite
@ Chicago, 2/5/21
37 N/A 24.71 N/A
2/22/21 1600m Kylie Finger 12 Oconomowoc CYUP Misfits Invitational
@ Chicago, 2/19/21
45 N/A 4:57.33 N/A
2/22/21 400m Roisin Willis 10 Stevens Point Iowa Distance Carnival
@ Humboldt HS, IA 6/16/2020
2 4 54.23 54.67
--- --- ---; --- --- --- --- --- --- ---